Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 28.01.2008, 15:27:26
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

De cati ani nu auzim Evanghelia si mangietoarele ei cuvinte un ne trec tot deasupra capului? Poate ca, da Domnul in cele din urma, o clipa cand o va auzi si inima cuiva. Atunci, intrand inauntru aceluia, ea va face acolo minunata, ziditoarea sa lucrare, al carei miez este viata cea adevarata. Dar pana atunci? Pana atunci doar ne prefacem ca suntem vii, cand de fapt suntem morti, morti. Aspru e cuvantul? Intra in inima si vezi.
Priveste in jur si cercetaza, cu ce sunt ocupati toti? De cine se ingrijesc? Cui slujesc? Pantecelui? Da-mi sa manac, da-mi sa beau. Puneti-va acum in acest punct su cugetati. Incotro se va indreapta nepotolita sete de activitate a acestui veac? Trebuie sa pregatim un raspuns inca de pe acum, ca sa fim pregatiti de cele ce ne asteapta in viitor.
Viata crestina seamana cu suisul unui deal. Cel ce suie se osteneste pentru suis, dar pe masura ce urca descopera tot mai multe lucruri, pentru ca orizontul lui devine tot mai larg. Asa si in crestinism, cu cat sporeste cineva cu atat mai larga devine sfera cunoasterii. Fara sa traiesti crestineste un vei intelege nimic din crestinism. Ceea ce se cunoaste despre crestinism cu mintea nu seamana cu realitatea. Oricat de amanuntit asi povesti ce gust are ananasul, un poti sa iti dai seama cu adevarat decat daca il gusti. Asa si cu invatatura crestina, cat timp un o aplici in viata ta, nicidecum un ai cum sa te ridici pana la gustul ei.

Cristiboss
Domnul a pus asupra fiecaruia dintre noi o cruce aparte, cu scopul ca noi sa ne mantuim. Astefl ne vom face vrednici de a intra in odihna vesnica. Sa facem deci alegerea buna si ducandu-ne cruce cu bucurie sa urmam Lui. Ca pansamentul pe rana, ca mancarea pentru flamand, ca cheia pentru cel intemnitat asa este crucea pentru noi. Este asupra noastra si noi nu o putem schimba. Pentru ca oricare alta vo voua nu ni se va potrivi. Deci sa nu ne tanguim pentru acesta, este parte din urcusul nostru spre mantuire.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 10.02.2008, 21:36:12
freedata1 freedata1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Cum arata un comportament crestin ortodox autentic si cum se dobandeste el? Acesta ar trebui sa fie obiectivul fiecarui crestin sa ajunga la masura autenticitatii, la eliminarea discrepantelor dintre credinta si fapta. Cum reusim?
Buna ziua,Iosif, de curand am gasit acest site, si m-am folosit duhovniceste de aceasta..minune. Nu radeti! Am gasit de cuviinta sa scriu si sa va multumesc pentru osteneala voastra, ca una care am ..invatat ceva .Eu cred ca vorbele mari nu sunt ceea ce ar trebui rostit, ci mai degraba ruga. Vorbirea cu Dumnezeu si Sfintii Lui, cu Maicuta Domnului. Mintea noastra ar fi ACOLO.Dar si INIMA.Lectiile despre "cum", eu le-am primit de la oameni simpli,care mi-au intins putinul lor de pomana, care s-au rugat pentru mine, dar nu mi-au spus asta.Cat de.. mica sau mare este masura autenticitatii..nu suna bine,nici macar gramatical. Cand nu iti superi Sfantul inger, cand nu intristezi pe Maica Domnului, si poti dormi cu tine linistit in pat,cand te lupti cu tine, si esti mai bun ca ieri, pentru ca ai invatat CEVA, si spui MULTUMESC, cand faci parte din INTREG, atunci ,zic eu facem si dovada faptelor noastre. Nici macar imposibil nu e!
Reply With Quote
  #113  
Vechi 10.02.2008, 23:06:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bine ai venit Ioana in marea noastra familie de pe forum. Asa este, Ioana, nu suna frumos autenticitate cand vorbim de crediinta noastra intru fapta si viata noastra. Daca un simplu gest de ajutor a celui de langa tine, sau o rugaciune spusa cu dragoste, sau dragostea si doriinta de a veni la Biserica, sau trairea launtrica in smerenie si tacere fata de cele sfiinte, fata de Bunul Dumnezeu , sau . . . . . . , toate astea se pot numi autenticitate, ma rog ma supun . Ortodoxia insasi degaja simplitate, dragoste si lumina ce nu pot fi urmate si infaptuite decat prin unitate si crediinta.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 12.02.2008, 22:50:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

interviu cu parintele PETRONIU ,staretul schitului PRODROMU de la ATHOS[din cartea PE JOS IN RUGACIUNE PRIN ATHOS de GH. BABUT];
"CE RECOMANDATI CRESTINILOR DIN LUMEPENTRU A SE PUTEA MINTUI ,PENTRU A AJUNGE MAIUSOR LA RAI".
EU RECOMAND CRESTINILOR SA TINA TOATE POSTURILE,dar nu cum vreau ei,ci asa cum a rinduit biserica noastra ortodoxa.Apoi sa se spovedeasca toti din casa in fiecare post si daca pot tot la 40 zile odata si dc n-au pacate de moarte si le da voie duhovnicul sa se si cuminece..Cer ca crestinii sa traiasca viata curata in IISUS HRISTOS,sa se fereasca de pacate uriase,care se fac in aceste vremuri.Le recomand sa faca precum facem noi, sa se roage cit de des pot.Sa faca rugaciunile diminetii,Acatiste catre MAICA DOMNULUI,Psaltire si recomand in mod deosebit rugaciunea lui Iisus,ca s-o rosteasca mirenii.Si iata cum zic eu si cum pot face ei,atunci cind ia camasa de dimineata sa zica DOAMNE IISUSE HRISTOASE ,FIUL LUI DUMNEZEU ,MILUIESTE-MA PE MINE PACATOSUL,cind ia pantofii DOAMNE IISUSE...,CIND IA HAINA DOAMNE IISUSE...,cind se spala pe ochi DOAMNEIISUSE...,CIND MANINCA DoamneIisuse..., CIND DA CU SAPA,la fel ,cind conduce masina ,la fel,orice face crestinul sa nu vorbeasca altceva decitDOAMNEIISUSE... SI ATUNCI VIATA CELOR DIN LUME VA FI CA VIATA NOASTRA A CELOR DE LA ATHOS.Si mai trebuie ceva ,SA CONSIDERE TOT CE LI SE INTIMPLACA VENIT DIN MINA BINEVOITOARE A LUI IISUS HRISTOS.Si sa mai stie crestinii ca fara suferinta care curata sufletul de pacate,nu putem merge la rai.Toti cei care merg in Rai se curata prin asceza,suferinta de bunavoie,se nevoiesc ei insisi,maninca putin,dorm putin,se roaga tot timpul,rabda orice,toate le pot in Iisus Hristos.Cei ce nu rabda de bunavoie ,nu voiesc suferinta,le-o trimite Iisus Hristos la vreme,caci atit de mult ne iubeste,incit el vrea cu orice pret sa se mintuiasca toti oamenii.
Sa tina crestinii ceea ce invata Biserica ortodoxa,FARA SOVAIRE,fara indoiala,caci daca tinem ceea ce ne invata SFINTII PARINTI,atunci mergem spre Rai.Ortodoxia este singura credinta din lume ,care aduce mintuirea,toate celelalte religii sint o mingiiere exterioara,nu cultiva interiorul inimii omului.CONCLUZIA;rabdarea,ortodoxia,rugaciunea,pos tul,spovedania ,impartasania,viata curata in HRISTOS,mergerea la Biserica tot timpul,facerea de milostenii,acestea sint faptele care aduc Raiul,acum cind traim si in vesnicie.

Mie mi se pare foarte de folos acest te cuvinte trimise prin diaconul GH.BABUT ,noua crestinilor din Romania si raspunde tocmai la problema pusa intopic ,cum sa fim crstini autentici,Am considerat ca a meritat efortul de a copia din cartea mentionata acest citat ,el fiindu-ne de folos tuturor. Dumnezeu sa ne ajute pe toti sa ajungem in Rai!
Reply With Quote
Răspunde