Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.04.2011, 16:05:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andyfth Vezi mesajul
Uitasem ca doctorii omoara copii cu sabia.
Este reprezentare simbolica. Copiii avortati sunt jertfa/ofranda adusa duhurilor necurate (chiar daca parintii nu constientizeaza aceasta), iar doctorul executa jertfa, slujind astfel direct diavolului (evident, daca privim unde este reprezentat).
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.04.2011, 16:38:37
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Avortul se iarta prin spovedire.
http://www.youtube.com/watch?v=-WiQN...eature=related

Problema e ca copilul nenascut desi are suflet de om normal nu e botezat deci s-ar putea sa fie problem la intrarea in rai. In Biserica primara se botezau cei vii inca odata in numele celor morti, dar s-a pierdut acest lucru. In corinteni zice ceva.

Interesant e ca si ortodocsii obisnuiti pot boteza PROBABIL folosind formula Se boteaza acest copil in numele Tatalui si al Fiului si al sfantului Duh daca nu a mai fost botezat si daca e acceptabil lui Dumnezeu, Amin. Dar cine mai e atent la botez in timpul procedurii, ca sa-l lase pe copil sa vada imparatia lui Dumnezeu.

Last edited by spre_rasarit; 04.04.2011 at 16:42:50.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.04.2011, 16:46:12
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Avortul se iarta prin spovedire. Despre Sfanta Impartasanie ce sa mai vorbim. Cum pot sa ia copii avortati Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica.

Chiar daca copilul nu poate fi crescut IN FAMILIE din considerente materiale, caci nu e raiul pe Pamant si probleme sunt, lasatul lui la Valea Plopului sau la rude sau la orfelinat din punctul de vedere al obtinerii VIETII VESNICE e de MII DE ORI MAI DORIT. Sau de ce nu apelarea la ajutorul statului pentru cresterea in familie. Caci cat costa un ceas de viata?

Last edited by spre_rasarit; 04.04.2011 at 20:12:32.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.04.2011, 20:30:41
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Sa dea Dumnezeu mantuire la toata lumea.

Last edited by spre_rasarit; 04.04.2011 at 21:10:24.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.04.2011, 21:10:35
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pana la urma ne putem ruga la Dumnezeu ca acesti copii avortati sa primeasca si ei Viata Vesnica. Pana la urma o sa primeasca si acesti copii viata vesnica si intrarte in rai.

Last edited by spre_rasarit; 04.04.2011 at 22:17:34.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.04.2011, 22:16:33
Andyfth Andyfth is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Este reprezentare simbolica. Copiii avortati sunt jertfa/ofranda adusa duhurilor necurate (chiar daca parintii nu constientizeaza aceasta), iar doctorul executa jertfa, slujind astfel direct diavolului (evident, daca privim unde este reprezentat).
Stiu ca e simbolic, eram ironic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.04.2011, 22:49:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andyfth Vezi mesajul
Stiu ca e simbolic, eram ironic.
nu inteleg?!?!? ironic de ce???
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.04.2011, 21:26:43
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Abortionist devenit luptator antiavort.
Un doctor ce facea avorturi visa copii in parc cu flori si copiii i se pareau cunoscuti.
L-a prins pe unul si copilul a inceput sa strige ca la un ucigas.
Acolo a vorbit cu un calugar care i-a spus ca copiii visati sunt cei avortati.


"Actually, it was the same recurring dream. It haunted him every night, day after day, week after week, month after month. He dreamed he was walking in a sunlit meadow. Beautiful flowers grew all around. The air was thick with colored butterflies. It was warm and pleasant, yet, despite this, some anxious feeling oppressed him. Suddenly the meadow was filled with laughing and running children. They were playing ball. In age, they ranged from three or four to about twenty years. All were strikingly beautiful. One boy in particular, and two of the girls, seemed strangely familiar, but he could not recall where he had seen them. When he tried to speak to them, they ran off in terror, screaming. The entire scene was presided over by a man in a black habit who watched intently in silence.

Every night Adasevic would wake in terror and stay awake till morning. Herbal remedies and pills were useless. One night, he became distraught in his dream and began chasing the fleeing children. He caught one of them, but the child cried out in terror: "Help! Murderer! Save me from the murderer!" At that moment the man dressed in black, turned into an eagle, swept down, and pulled the child away. The doctor woke up, his heart thumping like a hammer in his ribs. The room was cold, yet he was hot, drenched in sweat. In the morning he decided to see a psychiatrist. Since there were no immediate openings, he booked an appointment. That night he decided he would ask the man in his dreams to identify himself. This he did. The stranger said: "Even if I told you, my name would mean nothing to you". "
.............
"Indeed, the name meant nothing to Adasevic. It was the first time he had heard it. The man in black continued: "Why don't you ask who the children are. Don't you recognize them?" When the doctor said he didn't, he replied: "Not true. You know them very well. These are the children you killed while performing abortions". "How is that possible?" countered Adasevic. "These are grown children. I have never killed born children". Thomas replied: "Do you not know that here, on this side of the eschaton, children continue to grow?" The Doctor refused to yield: "But I have never killed a twenty-year-old boy". "You killed him twenty years ago" replied the monk, "when he was three months old".

It was then that Adasevic recognized the faces of the twenty-year-old boy and the two girls. They resembled people he knew well, for whom he had performed abortions over the years. The boy looked like a close friend of Adasevic's. Stojan had performed the abortion on his wife twenty years ago. In the two girls the doctor recognized their mothers, one of whom happened to be Stojan's cousin. Upon awaking, he decided he would never perform another abortion in his life.
"
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.04.2011, 21:29:01
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Avortul se iarta prin spovedire. Pentru sufletele copiilor avortati , acum cat isi mai aminteste lumea de ei, se poate da milostenie si se pot zice si rugaciuni, ca Dumnezeu sa-i boteze si sa-i impartaseasca sau sa-i mantuiasca.

La o intalnire de medici ce faceau avort unul isi depaneaza amintirile ca acum multi ani a venit o femeie la avort dar avea o problema si nu a reusit sa faca avort. Unul din medicii de acolo a recunoscut-o din descriere pe mama lui. La sfarsit doctorul batran intreaba ce s-o fi intamplat cu copilul ala? La care doctorul tanar se ridica si zice, eu sunt si au iesit toti pe usa. Sad.

Last edited by spre_rasarit; 08.04.2011 at 22:10:56.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.04.2011, 07:45:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Poveste despre avort

"Un oarecare ucenic de al meu, lector la o facultate, poartă un nume rar si neobisnuit pentru un laic, Amfilohie. Cu cîteva săptămîni mai înainte, fiind de fată si părintii lui si alte persoane, l-am întrebat din curiozitate cum de s-a întîmplat să-si ia un astfel de nume. Tatăl lui, tăran simplu si cu putină carte, s-a grăbit să-mi explice faptul, cu o minunată sinceritate.
Transcriu aproape cuvînt cu cuvînt povestirea sa fără nici un comentariu: "Atunci cînd femeia mea a rămas însărcinată cu Amfilohie, adică acum 55 de ani începuse ca moda avorturilor să se transmită si la sate. Deoarece mai aveam si alti trei copii, ne-am gîndit să nu-l mai tinem pe acesta. Am mers în oras și am vizitat un medic ginecolog, cunoscut de-al nostru. I-am spus ce voiam. Acela ne-a ascultat si după aceea mi-a spus: "Bre, Costică , dacă vrei să ai numai trei copii căci patru ti se par multi, de ce nu faci altceva? Dacă îl omorîm pe acesta o băgăm în primejdie si pe femeia ta. Nu e oare mai bine să-l omorîm mai degrab pe unul din cei trei copii pe care îi ai, de preferintă pe cel mai mic, si să-l lăsăm pe acesta să se nască? Astfel vei avea tot doar trei copii, iar femeia ta nu va trece prin nici o primejdie". Cînd am auzit aceasta m-am cutremurat. Credeam că mi-a căzut un trăznet în cap. Atunci am realizat ce voiam să fac.
- Bine, doctore, i-am spus. Ai dreptate. Îti multumesc. Vom ține copilul.

- Si-l voi boteza eu, a răspuns medicul.

Ne-am dat mîinile, si cînd s-a născut Amfilohie al nostru și l-a botezat medicul, i-a dat numele tatălui său, pe care s-a întîmplat să-l cheme Amfilohie. După asta, cum să ne mai gîndim la avort! Astfel au venit în lume încă alti doi copii după Amfilohie. Si fireste nu ne-a părut rău niciodată. Toti copiii nostri au ajuns foarte bine, toti s-au aranjat în cel mai bun mod. Cînd au crescut si au luat calea lui Dumnezeu, ne-au ajutat si pe noi să devenim crestini buni..."
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 09.04.2011 at 07:48:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49
Luati aminte fratilor la aceasta istorioara : a1ynsudyty Intamplari adevarate 10 31.10.2008 21:59:42