Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.08.2007, 18:41:30
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ptr. Cristi

Imi place tare mult cum scrii Cristi !
Spuneai ca si privat esti implinit , ma bucur sa vad ca mai sant oameni cu pace in suflet .Poate ca te-ai molipsit cind ai citit , sau auzit "Pacea mea v-o dau voua !" .
Ultima fraza nu mai era necesara :), pricepem mai mult .

Eu sant mereu vorba cantecului "rade plangand , plange razand , viata o ia in saga " ,
dar nu din cauza de indragostit , Doamne fereste !
Din cauza ca imi dau seama ca nu sant nici cat un varf de ac in universul asta , n-am nici o putere , cum sa schimb ceva , ce nu se lasa schimbat ?

Unii vorbesc de virusul de pe strada , eu vorbesc de cel din mine si din cei dragi mie ! Sant un neputincios Doamne , asa asi stiga .
Nu-mi ramane decat sa le las pe toate sa vina si sa treaca cum vrea Dumnezeu .
M-am predat !


maria
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.08.2007, 06:15:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
De ce nu se schimba multe lucruri de pe acesta lume?
lumea va fi mereu aceeasi, se schimba doar ochii cu care o privim.

iar daca te referi la latura pragmatica, subscriu la vorbele lui JFK : "Nu intreba ce poate face tara pentru tine, ci ce poti face tu pentru ea." citat aproximativ. personal eu traduc asta prin: ofera tot ce poti mai bun, si nu te indoi ca vei si primi pe masura.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.08.2007, 06:55:11
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
ofera tot ce poti mai bun, si nu te indoi ca vei si primi pe masura.
un fel de a-ti justifica bunastarea?:D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.08.2007, 14:50:51
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif

Ne complacem in a lustrui pana la stralucire carapacea, ne zdrobim pentru toate ale trupului sa dam IMPRESIE buna! Traim din impresii si nu din adevar! Ne este frica de noi insine si de ceea ce se afla in inima noastra! Ne e teama de ceea ce noi insine am lasat sa intre inlauntrul nostru!
Recitind cele scrise de tine Iosif, mi-am amintit de o vorba pe care mi-a spus bunul meu parinte Teofan acum multi ani:
Daca am putea vedea cele dinlauntru ale omului asa cum vedem un izvor secat, am spune: Iata in acest trup a fost candva un suflet... la fel de "simpul si firesc" cum spunem, aici a fost un izvor care a secat..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.08.2007, 15:31:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Citat:
În prealabil postat de mirelat
ofera tot ce poti mai bun, si nu te indoi ca vei si primi pe masura.
un fel de a-ti justifica bunastarea?:D
nu frate, sa stii ca eu intotdeauna am lucrat la fel de constiincios si pe bani multi, si pe bani putini. era un fel de a spune sa fi la fel de bun, fara sa te astepti la ceva anume si fara sa te indoiesti ca vei primi ceea ce ai nevoie.

apropo, "bunastarea" mea cred ca multi de-aici nu si-ar prea dori-o :p... totul este relativ.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.08.2007, 16:31:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Mare dreptate ai Mirela,"lumea va fi mereu aceiasi,se schimba ochii care o priveste".
Imi amintesc,cand eram la liceu,abia ca aveam bani de maxi-taxi,iar uneori adunam o suta de lei cu o suta de lei ca sa-mi pot cumpara o eugenie de la chioscul apropiat...si eram fericita,nu de ceea ce dobandeam,ci de starea generala in care ma aflam la acea varsta(20 de ani,fiindca am reluat liceul mai tarziu,dupa o intrerupere).
Apoi anii au trecut,multe lucruri s-au schimbat,bine-nteles cu initiativa mea,si am ajuns sa am bani nu sa-mi cumpar o eugenie ci o fabrica de eugenii,poate,insa pacea si linistea aceia inocenta pe care am simtit-o atunci cand adunam leut cu leut n-am mai simtit-o niciodata.Este normal ca lucrurile sa-si parcurga traseul lor firesc,este tot atat de normal ca noi sa actionam in acest sens al evolutiei,dar tot atat de firesc este si sentimentul nostalgiei care ne impresoara pe fiecare dintre noi,la un moment dat.
Acum sunt o simpla familista cu caminul ei cu tot,si cu un statut de bugetar...si sunt multumita!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.08.2007, 20:00:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Multumirea de sine pana la urma urmei nu este o virtute ci din potriva. Multumirea de sine ne limiteaza , ne angradeste , ne face egoisti. Un singur exemplu sa dau : pot fi eu oare multumit cand cel de langa mine sufera ?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.08.2007, 06:06:15
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga cristi, cred ca altceva a vrut sa spuna ory cand a zis ca e multumita! :)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.08.2007, 14:25:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
draga cristi, cred ca altceva a vrut sa spuna ory cand a zis ca e multumita! :)
Draga Mirela, nu te contrazic, m-am referit mai mult in general. Oricum sentimentul de multumire, de satisfactie , de bine , etc , este extrem de relativ si neproductiv. Starea de bine este foarte inselatoare , oprindu-ne din drumul nostru, plafonandu-ne. E greu de explicat, dar cred ca intelegi unde vreau eu sa bat.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.08.2007, 02:54:55
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Iosif,ai evidentiat foarte bine ceea ce cred eu ca reprezinta dusmanul nostru de temut:noi insine.Mie imi este mult mai frica de mine,decat de orice altceva, deoarece stiu ca pot alege ceea ce e bine si totusi nu o fac.Stiu ca pot sa-mi curat sufletul de mizerie,dar sunt lasa,slaba si lenesa.Am dreptul sa leapad toate cele lumesti,dar ceva ma retine si continui sa traiesc acelasi mod superficial de viata.
"Sarguieste-te sa intri in camara ta cea din launtru si vei vedea camara cereasca."(Sfantul Isaac Sirul).Aceasta camara exista cu siguranta in noi,dar,din pacate,este acoperita de mizerie si praf.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
Adevarul georgeval Generalitati 7 07.09.2009 22:17:16
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52