Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.02.2008, 21:16:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Lidia draga, multi se complac in starea in care se afla, caci nici munca si nici sapunul nu le sunt pe plac, pentru ca patima bauturii a pus intru totul stapanire pe viata lor. Multi si-au vandut casa, totul din cauza patimei alcoolului si nici ajutor de indreptare nu au acceptat. Multi fug din azilele de zi si noapte si nu accepta nici o farama de normal. Necrediinta si viata-n patimi pe multi i-au dus la periferia societatii, dar si ei sunt semenii nostri si nu trebuie huliti ci pana la urma urmei, acceptati asa cum sunt.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.02.2008, 02:06:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De cand am auzit de Sfanta Xenia, mi-am mai schimbat si eu optica in privinta cersetorilor. In felul acesta Dumnezeu ne-a invatat cat de rodnica este milostenia si de o parte si de alta.
A pune accentul pe cei care au facut din cersetorie o meserie rentabila, e egal cu a-l batjocori pe adevaratul nevoias,care pentru un banut inalta rugaciune pana la Cer.
FAlsii cersetori sunt o realitate, dar nu predomina.
Poate ar trebui sa spunem, macar din cand in cand si despre adevaratii cersetori, ca sa nu il maniem pe Dumnezeu. Si asta nu ca sa ne ridicam pe noi in slavi, ca am dat un banut, ci ca indem sa ne pastram dragostea fata de aproapele.

Am fost in decembrie la Constanta si in fata unei brutarii era o batranica, ce sedea pe scari. Inevitabil treceai pe langa ea. Era atat de inghetata, incat nici ochii nu-i mai ridica din pamant, ca sa ceara. I-am pus in mana o hartie. Nu erau bani multi, caci eram avertizata ca exista si snapani. Cand a vazut hartia, a ridicat ochii atat de mirata, caci nu obisnuia sa primeasca decat monede. Atat de tare m-a coplesit privirea ei, incat adoua zi am cautat-o iar. Venea Craciunul. Cu gesturi mici putem face bucurii mari.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.02.2008, 02:58:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Cu gesturi mici putem face bucurii mari.
:) f.f. de acord.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.02.2008, 07:43:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Batranii imi coplesesc si mie sufletul si ce-i mai dureros, aceasta marginalizare si uitare a lor, uitand probabil, ca fiece clipa care se duce ne indreapta inevitabil spre zona a 3-a a vietii. Ce este si mai impresionant, ca multi tac si te privesc in ochi cu sfiala si bun simt. O astfel de privire nu o s-o uit nicicand, pentru ca nu ai cum sa o uiti .
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.02.2008, 12:21:48
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

de vreo 2 saptamani am intalnit seara,cand mai mergeam la magazin o batranica de la tara care statea la coltul magazinului si vindea branza.era seara si frig si ea ruga pe trecatori sa-i cumpere branza ca sa poata sa ia si ea ceva ptr acasa.nu spunea vai nu am,dati-mi ceva de pomana....mi-a fost greu sa trec nepasatoare pe langa ea fara sa ii dau nimic...astfel de oameni sunt cei cu adevarat nevoiasi..am intalnit tineri care cerseau iar sotul meu le-a propus sa vina la biserica sa faca ordine in curte si va primi hrana si ceva banuti..dar el ia raspuns ca munca nu e pentru el...adevaratii nevoiasi trebuie indelung cercetati..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2008, 10:13:30
nicoletajuravle's Avatar
nicoletajuravle nicoletajuravle is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Locație: prin vest
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Implicit

pe mine ma induioseaza copiii, saracutii de ei cand stau iarna pe ciment flamanzi ma gandesc ca ei in loc sa -si traiasca copilaria, frumusetea varstei ,inocenta lor stau si sufera indura frig ,foamete sunt murdari ,simt deja grijile si nepasarea altora(al parintilor in primul rand)
e si adevarat ca multi copii care nu au parinti nu vor sa stea la centrele de plasament dar sunt multi copii foarte mici care habar nu au pe ce lume sunt dar mai sa stie ce vor
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2008, 10:41:53
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corbu
,,Sa asude milostenia ta in mana ta, pana ce vei cunoaste bine nevoia celui caruia i-o vei da'.:)
Ati incercat sa conditionati in vreun fel milostenia? Eu da, poate am gresit, dar va povestesc: era toamna; la trecerea prin fata Bisericii, am vazut un cersetor, avea cam 25 de ani si 1,80m, fara defecte fizice vizibile. M-a rugat sa-i dau niste bani.I-am spus ca-i dau 1 leu, daca matura cei cinci metri patrati de trotuar din fata portii Bisericii unde cersea- erau plini de frunze vestejite- si omul mi-a raspuns ca e prea putin 1 leu pentru o treaba asa de grea si matura numai jumatate...
Sa mai spun despre cei care aleg pachetele primite si arunca pejosresturile, beau tot vinul, isi aprind cate o tigara si apoi isi fac nevoile pe gardul Bisericii si pe casele din jur, barbati si femei, fara deosebire? Nici macar nu participa la slujbe, stau lipiti de locul lor de cersit si intra- eventual -in Biserica numai la pomeni.
De aceea sustin implicarea Bisericii in colectarea si dirijarea actelor de milostenie,pentru ajutorarea celor cu adevarat in nevoie si reintegrarea sociala a celor din strada.
Nu stiu cine a zis vorba aia, acuma aud prima data si mi se pare in contradictie cu tot ce stiu despre crestinsim si milostenie.
Daca ai conditionat, aia nu mai e milostenie ci plata. Si intr-adevar, suma e derizorie.
Mie astea imi par mai degraba autojustificari pentru refuz, care nu-si au rostul. Daca nu dai, nu dai si gata. Nu e nevoie sa incerci sa demonstrezi ca asta "the right thing to do". Oricum nu e cu putinta sa ajuti pe toata lumea.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.03.2008, 11:14:38
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

"De multe ori am spus ca milostenia n-a fost lasata pentru cei ce primesc, ci pentru cei ce daruiesc; nu pentru cei ce iau, ci pentru cei care dau, fiindca acestia, in principal, castiga mai mult." - Sfantul Ioan Gura de Aur

"Cel ce face milostenia imitand pe Dumnezeu nu cunoaste dosebire intre rau si bun, intre drept si nedrept, cand e vorba de cele ce sunt de trebuinta trupului, ci imparte tuturor la fel, dupa trebuinta, chiar daca cinsteste mai mult, pentru buna aplecare a voii, pe cel virtuos decat pe lenes." - Sfantul Maxim Marturisitorul
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.03.2008, 20:55:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicoletajuravle
pe mine ma induioseaza copiii, saracutii de ei cand stau iarna pe ciment flamanzi ma gandesc ca ei in loc sa -si traiasca copilaria, frumusetea varstei ,inocenta lor stau si sufera indura frig ,foamete sunt murdari ,simt deja grijile si nepasarea altora(al parintilor in primul rand)
e si adevarat ca multi copii care nu au parinti nu vor sa stea la centrele de plasament dar sunt multi copii foarte mici care habar nu au pe ce lume sunt dar mai sa stie ce vor
Intru totul deacord, dar revoltator, strigator la cer, este fapta de a exploata copilul in cersetorie , de cei far de inima, unde banul valoreaza mult mai mult decat sufletul unui copil.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.03.2008, 22:59:17
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Langa un chiosc, am vazut cum a primit o batranica cersetoare o cutie de lapte : i s-a schimbat glasul, i s-au umezit ochii! Persoana care i l-a dat plecase, iar ea era atat de emotionata! Iar ceva din glasul ei mi-a amintit de bunica..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie! piedonee Generalitati 0 06.06.2012 19:36:14
Huidu la "Voluntari de profesie" VladCat Generalitati 0 28.01.2011 20:21:35
Preotul si altii din cler - profesie/har pentru toata viata? sophia Preotul 6 14.03.2010 19:02:25
Ce profesie v-ar placea sa aveti? maniucu Generalitati 30 21.12.2009 18:06:38
Ce profesie luceafaruldincer Din Noul Testament 1 11.12.2009 11:04:02