Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.09.2009, 12:41:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ieri m'am tot gandit la cuvintele: "Iubeste pe pacatos si uraste pacatul."
Si am crezut de cuviinta ca acesta este un loc bun de a posta aceste ganduri, chiar daca topicul acesta este mai vechi.

Oare cati dintre noi mai reusim sa facem asta?
Mai reusim noi sa uram pacatul din om, iar nu pe pacatos, nu pe acela neputincios, tinut de un duh rau sau de un altul.

Ma injura un om, iar eu ma aprind asupra lui, in loc sa ma doara pentru reactia lui si sa urasc mania din noi.
Ma barfeste un om, iar eu nu vad duhul cel rau al barfei, ci pe om in sine.
Ma revolt, intr'o concurenta mandra, asupra persoanei din fata mea, iar nu asupra duhului rau din spatele ei.

Odata reusind sa despartim pacatul de pacatos, iubirea omului in sine, ne va fi atat de usoara.
Nu conteaza ce face un om, in datoria noastra de a'l iubi pe acela.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.09.2009, 15:00:05
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Windorin, mesajul tau imi aduce aminte de motivul pentru care vechiul meu user a fost banat. Era o discutie despre "ce-am face daca ne-am trezi fata in fata cu Iisus?". Eu am zis ca as aprinde o tigara cu marijuana si l-as invita sa stam de vorba.

Cineva a fost socat sa auda asa ceva si, crezand ca fac bascalie, mi-a sters userul.

Ironia face ca atunci vorbeam serios. Daca Dumnezeu exista, asa cum e descris in Biblie, atunci el exista peste tot, in discoteci, langa oamenii pacatosi, in fiecare atom, oriunde in universul asta cat e el de mare. O astfel de fiinta, cu toate atributele pe care le are, este cu mult peste intelegerea umana, peste problemele noastre de zi cu zi, peste vicii si dusmanii intre vecini, peste probleme sentimentale si razboaie mondiale, nu in sensul ca nu-i pasa, ci in sensul ca foarte greu s-ar putea lasa deranjat de pacatosi.

Daca Iisus s-a dus si a stat la masa cu pacatosii, sunt sigur ca intra si in discoteci, in bodegile cele mai insalubre, la fel cum intra si in biserici. Bineinteles, poate scopurile sunt diferite, dar Dumnezeu, daca a creat totul atunci ESTE peste tot, indiferent ce-am crede noi.

Pana la urma e mai normal sa se arate pacatosului sau necredinciosului, ca astia au nevoie mai mare de mantuire. Si-apoi oricum ar fi respectivul, schiop, chior, betiv, hot, drogat, homosexual, ucigas s.a.m.d., Iisus nu s-ar sfii sa stea de vorba cu el, sa-l intrebe, de exemplu, ce mai face.

Pentru ca daca Dumnezeu isi iubeste creatia, o iubeste pe toata, asa cum e, cu defecte si calitati.

In concluzie, da, Dumnezeu intra in discoteca, intra si in locuri mai pline de pacat. Intra peste tot.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.09.2009, 16:44:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa nu uitam ca Hristos a intrat in casa lui Zaheu vamesul - gest care a produs mult sminteala, dar aceasta "coborare" a avut ca scop ridicarea sau castigarea lui Zaheu.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.09.2009, 17:22:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Windorin, mesajul tau imi aduce aminte de motivul pentru care vechiul meu user a fost banat. Era o discutie despre "ce-am face daca ne-am trezi fata in fata cu Iisus?". Eu am zis ca as aprinde o tigara cu marijuana si l-as invita sa stam de vorba.

Cineva a fost socat sa auda asa ceva si, crezand ca fac bascalie, mi-a sters userul.

Ironia face ca atunci vorbeam serios. Daca Dumnezeu exista, asa cum e descris in Biblie, atunci el exista peste tot, in discoteci, langa oamenii pacatosi, in fiecare atom, oriunde in universul asta cat e el de mare. O astfel de fiinta, cu toate atributele pe care le are, este cu mult peste intelegerea umana, peste problemele noastre de zi cu zi, peste vicii si dusmanii intre vecini, peste probleme sentimentale si razboaie mondiale, nu in sensul ca nu-i pasa, ci in sensul ca foarte greu s-ar putea lasa deranjat de pacatosi.

Daca Iisus s-a dus si a stat la masa cu pacatosii, sunt sigur ca intra si in discoteci, in bodegile cele mai insalubre, la fel cum intra si in biserici. Bineinteles, poate scopurile sunt diferite, dar Dumnezeu, daca a creat totul atunci ESTE peste tot, indiferent ce-am crede noi.

Pana la urma e mai normal sa se arate pacatosului sau necredinciosului, ca astia au nevoie mai mare de mantuire. Si-apoi oricum ar fi respectivul, schiop, chior, betiv, hot, drogat, homosexual, ucigas s.a.m.d., Iisus nu s-ar sfii sa stea de vorba cu el, sa-l intrebe, de exemplu, ce mai face.

Pentru ca daca Dumnezeu isi iubeste creatia, o iubeste pe toata, asa cum e, cu defecte si calitati.

In concluzie, da, Dumnezeu intra in discoteca, intra si in locuri mai pline de pacat. Intra peste tot.
Tocmai, conștientizând omniprezența lui Dumnezeu, atitudinea ta , este de neânțeles și nu-ți justifică lipsa de simțire. Poți fi mai reținut , măcar, ținând cont că te afli pe un site Ortodox. E bine a învăța din greșelile trecutului și a nu le mai repeta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.09.2009, 18:41:16
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In psalmul de la Vecernie se spune: daca vei lua Duhul Tau, toate in tarana se vor preface. Deci, fara prezenta lui Dumnezeu, nimic nu poate sa existe. Dar Dumnezeu nu este prezent intr-un ucigas ca acesta sa ucida, etc Iar daca a stat de vorba cu ei, nu a facut asta pentru a-i felicita fata de cum isi duc viata, ci sa-i trezeasca la o alta viata.

Sigur, Dumnezeu este prezent si in cei din discoteca, dar nu ca semn ca ii vrea neincetat acolo, ci ca semn ca-i vrea vesnic ca parteneri de dialog. Din nefericire, multi din cei prezenti in discoteca stau spatele la Dumnezeu si asta face imposibila comuniunea vesnica cu El.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.09.2009, 19:40:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Windorin, mesajul tau imi aduce aminte de motivul pentru care vechiul meu user a fost banat. Era o discutie despre "ce-am face daca ne-am trezi fata in fata cu Iisus?". Eu am zis ca as aprinde o tigara cu marijuana si l-as invita sa stam de vorba.

Cineva a fost socat sa auda asa ceva si, crezand ca fac bascalie, mi-a sters userul.

Ironia face ca atunci vorbeam serios. Daca Dumnezeu exista, asa cum e descris in Biblie, atunci el exista peste tot, in discoteci, langa oamenii pacatosi, in fiecare atom, oriunde in universul asta cat e el de mare. O astfel de fiinta, cu toate atributele pe care le are, este cu mult peste intelegerea umana, peste problemele noastre de zi cu zi, peste vicii si dusmanii intre vecini, peste probleme sentimentale si razboaie mondiale, nu in sensul ca nu-i pasa, ci in sensul ca foarte greu s-ar putea lasa deranjat de pacatosi.

Daca Iisus s-a dus si a stat la masa cu pacatosii, sunt sigur ca intra si in discoteci, in bodegile cele mai insalubre, la fel cum intra si in biserici. Bineinteles, poate scopurile sunt diferite, dar Dumnezeu, daca a creat totul atunci ESTE peste tot, indiferent ce-am crede noi.

Pana la urma e mai normal sa se arate pacatosului sau necredinciosului, ca astia au nevoie mai mare de mantuire. Si-apoi oricum ar fi respectivul, schiop, chior, betiv, hot, drogat, homosexual, ucigas s.a.m.d., Iisus nu s-ar sfii sa stea de vorba cu el, sa-l intrebe, de exemplu, ce mai face.

Pentru ca daca Dumnezeu isi iubeste creatia, o iubeste pe toata, asa cum e, cu defecte si calitati.

In concluzie, da, Dumnezeu intra in discoteca, intra si in locuri mai pline de pacat. Intra peste tot.
Cred ca ai dreptate.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 04.09.2009, 02:30:16
crni_72 crni_72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit Doamne Ajuta!

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"- Parinte, este rau a merge la discoteca?
- Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"

Mi'a ramas in minte acest minunat raspuns. Nu de putine ori ma lovesc de niste raspunsuri pe care le simt straine de Ortodoxie, insa nu sunt in masura sa sustin un raspuns ca norma ultima. Cred insa ca nu este pacat a merge acolo, ci pacat este doar a te desparti de Dumnezeu. Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.

Discoteca si cluburile de muzica. Voi cum vedeti lucrurile?
Se stie clar ce fel de oameni[copii tineri] merg la discoteca:droguri,tutun,alcol etc si sambata dupa vecernie sa ne ferim de tot lucrul rau,parca asa am gasit eu in cartea besericeasca undeva scris.Da este pacat de a te despartide dumnezeu asta e clar dar daca esti un crestin adevarat alegi si tu sa zicem duminica dupa amiaza mergi la o cofetarie si nu unde se savirseste pacatul[discoteca] deoarece discotecile de azi nu mai sint din ani 80 cu muzica care se asculta siazi si nu erau droguri si alte prostii la noi in tara,si o fata serioasa nu merge la discoteca sa danseze mai goala si sa se uite toata lumea la ea.Parerea mea este ca discotecile si cluburile unde sint atatea care distrug sufletul omului nu este ceva crestin.Poate mersul in vacanta,muzei,parcuri,munte,manastiri,facerea de bine etc,Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 04.09.2009, 04:10:34
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Vreau sa imi spun si eu parerea, sper ca o formulez decenta, pentru ca, spun deschis, atat de mult controversatul titlu al topicului m-a impulsionat sa dau un raspuns mai mult batjocoritor. Banuiesc, windorine, ca nu asta era efectul scontat. In fine, daca mintea ta "il intelege", sper ca si mintea mea il va intelege si voi fi decent.

Nu poti da un raspuns obiectiv la aceasta intrebare. Iar raspunsul meu subiectiv ca e ca nu. Iisus nu e in discoteca. Voi in ce spatiu astral traiti? Mie nu mi s-a parut niciodata ca Iisus ar fi in discoteca sau in vreun alt loc de distractie de gen unde se gaseste alcool si bautura. Probabil o fi din cauza reflectoarelor. Intr-adevar, e pacat sa te desparti de Dumnezeu, insa ce inseamna atunci discoteca? Eu, de exemplu, cand mergeam la discoteca fumam, ma imbatam, si aratam la altii laudandu-ma cat de cool sunt si etc. Si eu sunt cuminte. Dar aia care se drogheaza? In mod sigur, discoteca nu este pentru rugaciune. Probabil de aceea a raspuns asa duhovnicul acela, "daca te poti ruga" nu este pacat sa mergi. Dar te poti ruga? Lumea merge acolo sa se roage? Nu tocmai imposibilitatea asta voia duhovnicul sa accentueze? Si in mod sigur nu cred ca preotul a spus tanarului asta pentru ca l-a vazut cu duhul ca indiferent de ce ii va spune va continua sa mearga la biserica. Si atunci a incercat sa amortizeze cumva raspunsul, sa faca un compromis. Pai eu cred ca daca Iisus e adevarul, si vorbeste prin duhovnici, atunci spune adevarul, nu ma abureste.

Un alt aspect e cel a omniprezentei. Evident, Dumnezeu e omniprezent. Dar sunt dintre voi care nu pun in calcul e si atotputernicia Lui. Daca e atotputernic, atunci poate sa... nu fie omniprezent? Iar in lipsa Lui, sa fie acolo, asa cum e in lipsa luminii, intunericul? Nu stiu. Dar stiu ca Dumnezeu nu e omniprezent intr-un mod in care il intelegem noi. Daca ar fi omniprezent in logica noastra, atunci el s-ar regasi in fiecare animal, piatra, copac, am da in panteism, s-ar regasi in fiecare ritual satanic, am da in satanism. Dumnezeu se regaseste intr-o conducta de canalizare? Dumnezeu se regaseste in sufletul aceluia care il refuza si face pacate de moarte, asa cum sunt satanistii? Se gaseste cumva prin bordeluri si carciumi, atunci cand oamenii aleg de buna voie sa stea acolo? Nu cred in aceasta omniprezenta. Cred, insa, ca in sufletul omului e acea constiinta, adica vocea lui Dumnezeu in mintea omului (Duhul Sfant), care, in mod evident e cu tine tot timpul, si in mijlocul bauturii, drogurilor, muzicii te mustra. Si atunci e momentul in care iti vei dovedi iubirea fata de El.

Sunt de acord cum a spus un user:

Citat:
Nu inteleg cum poti sa intrebi daca merge Dumnezeu la discoteca.Parca Dumnezeu e un prieten de al tau si se opreste la usa discotecii...
Citat:
Ceea ce imi doresc aceasta este: Cel ce este crestin si vietuieste in Biserica sa stie ca acolo nu sunt diavoli, ci oameni iubiti de Dumnezeu, pe care trebuie sa ii privim si noi cu dragoste. Iar cel ce nu este crestin sa stie ca si acolo este Dumnezeu, si nu doar in biserica sau in manastire; sa stie ca in timp ce el petrece printre cele de acolo, Dumnezeu nu a renuntat la a'l iubi si a fi langa el.
La asa ceva pot sa il indemn pe respectivul user sa aleaga discoteca in locul bisericii, daca tot e acolo Dumnezeu si sunt oameni iubiti de El. Sper sa nu se imbete prea tare.

Citat:
Sora mea a dorit sa petreaca revelionul impreuna cu un grup de prieteni. Pentru a incapea toti si pentru a nu avea bataia de cap a unei petreceri in casa, au ales un club. Cand au platit locurile, au intrat in camera cu pricina (chitante, registre) si mi'au spus si mie ca au ramas surprinsi gasind acolo unele dintre cele mai frumoase icoane (Hristos din Sinai si altele asemenea).
Iar la asta, ca si crestin, ma declar jignit ca intr-un local se gasesc icoane.


Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si ce cere Dumnezeu?Cel mai simplu si usor lucru care se poate indeplini .
Frate, daca e asa de usor atunci eu de ce nu sunt in loja I a raiului? Pentru ca tocmai, este cel mai greu lucru care poate fi indeplinit. Pentru ca iubirea de Dumnezeu nu are limite, si pentru ca spunand asta subestimezi diabolul.

In concluzie, vreau sa spun ca tinerii sunt o problema complexa. Nu poti sa generalizezi, nu poti sa privesti lucrurile in alb si negru. Sa spui deschis ca discoteca e locul diavolului sau sa spui ca Iisus e chiar acolo, langa platane face scratch. Nu poti sa spui nici ca fiecare are echilibrul lui, ca atunci am declara preotii (stiti la care fac referire) care au intretinut relatii poponare ca sunt puri, din cauza ravnei lor duhovnicesti care balanseaza pacatul asta. Deci nu poti sa fii nici la obiect, nici superficial. Si adevarul asta este. Ca nu te prea poti intelege cu tinerii. Ce ramane de facut, e sa asteptam sa se maturizeze Caci cine a incercat sa comunice cu ei a ajuns la articole pline de ineptii, si sa nu va suparati, dar pur si simplu penale si ridicole, de te umfla rasul, articole de genul link-urilor care le-ati dat. Chiar daca sunt scrise de oameni inteligenti si sporiti. Sa citez?

Citat:
Te urmeaza chiar si in zgomotul discotecii, in ciuda blandetii Sale. Mereu are grija sa nu-L vezi. Stie ca daca L-ai vedea, te-ai simti stingherit si nu ai mai dansa asa cum vrei tu. Astfel, Hristos se ascunde printr-un colt de discoteca si te priveste cu drag de acolo.
Citat:
Cat despre orele petrecute cu gasca de amici prin jurul blocului, niciodata nu L-ai luat si pe Hristos cu tine.
Citat:
Cineva care si-ar dori sa-ti fie Prieten, dar care nu-ti va da niciodata add pe mess.
Pentru mine, oamenii maturi care incerc sa comunice intr-un stil "da gasca pa sistem" mi se pare extrem de jenant si penibil. Daca ai incerca sa vorbesti unui copil mai mic asa, care inca nu cunoaste binele de rau, ar ajunge sa creada ca Dumnezeu e o gluma. Ca pe Dumnezeu poti sa il gasesti si in jocurile pe calculator, si in discoteci etc.

Nu propun nici o solutie, insa spun un lucru memorabil (pentru mine cel putin) ce l-am auzit intr-o predica: bunul-simt. E doar un cuvant compus, poate va asteptati la luuungi fraze cand am spus ca l-am auzit intr-o predica. Dar e doar un cuvant, si il las asa, pentru ca e suficient. Parerea mea. Parerea mea e ca daca incerci sa privesti cu bun-simt discoteca si cluburile din zilele noastre ajungi la concluzia ca Iisus nu e acolo. Si ca daca incerci sa vb cu copchii tai sau cu alti tineri cuvincios despre Dumnezeu ai ajunge la rezultate mai bune decat daca i-ai pune "pe felie cu Dumnezeu". Ca omul daca are bun-simt nu pune icoane in localuri de petrecere. Ca tanarul daca are bun-simt se retrage din petrecere cand scapa de sub contral, in momentul cand il mustra constiinta. Si ca nu pune nume rocambolesti la topicuri pe forumuri crestine. Si nu raspunde ca si-ar aprinde tigara de marijuana in fata Lui. Si nu declara ca l-a vazut pe Iisus in discoteca. Cel putin, dupa ce isi iese din efectul LSD, care l-a stimulat la show-ul de strip-tease. Si nu e atat de smintit sau idiot sa declare ca dicoteca e ceva bun si ca uite, il gasim si pe Dumnezeu acolo. Si cate si mai cate.

edit: si poate ca daca ar fi atat de simtit nu ar fi folosit asa cuvinte grele ce le-am folosit eu in postul asta. Va rog sa ma iertati la cei la care am facut aluzie, inca o data spun ca e doar parerea mea, e ceva subiectiv si impersonal. nu v-am criticat pe voi, am criticat doar, in conceptia mea, ideea de a-L gasi pe Iisus la discoteca. Mi-ar fi placut o atacare a problemei mult mai traditionala, mai plina de reguli, "batraneasca", ca sa intelegeti...
__________________
Vine mosul pe carare, Cu cojocul in spinare.

http://www.youtube.com/watch?v=Q4027l_BsDE&NR=1 - it's supposed to be funny like me!

Last edited by moshu; 04.09.2009 at 04:22:49.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 04.09.2009, 04:49:42
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
"- Parinte, este rau a merge la discoteca?
- Daca si acolo te poti ruga si nu te tulburi intru nimic, nu este pacat sa mergi. Oare nu este si acolo Dumnezeu?!"

Mi'a ramas in minte acest minunat raspuns. Nu de putine ori ma lovesc de niste raspunsuri pe care le simt straine de Ortodoxie, insa nu sunt in masura sa sustin un raspuns ca norma ultima. Cred insa ca nu este pacat a merge acolo, ci pacat este doar a te desparti de Dumnezeu. Prin urmare, masura fiecaruia poate sa ii dea voie sau nu sa mearga in astfel de locuri.

Discoteca si cluburile de muzica. Voi cum vedeti lucrurile?
Iata ce spune Canonul LIII al Consiliului de la Laodicea:
Nu se cuvine ca creștinii, mergând la nunți, să joace sau să sară, ci să mănânce sau sa dejuneze cuviincios, precum se cuvine creștinilor.

Dupa cum se vede, Sfintii Parintii nu interzic dansul, dar ne recomanda sa ne tinem deoparte. Nunta este o obligatie sociala, balul sau discoteca in nici un caz.

Reply With Quote
  #60  
Vechi 04.09.2009, 09:31:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crni_72 Vezi mesajul
Parerea mea este ca discotecile si cluburile unde sint atatea care distrug sufletul omului nu este ceva crestin.
Poate mersul in vacanta,muzei,parcuri,munte,manastiri,facerea de bine etc,Doamne Ajuta!
Sunt de acord cu tine. Spuneam doar ca nu trebuie sa privim cu rautate sau "precum Fiul cel mare, care a ramas acasa", pe cei ce inca nu au apucat sa iasa din acele locuri intristatoare.

Topicul acesta l'am deschis din mahnirea de a vedea rautatea, aproape ura, celor numiti "fii ai Bisericii", fata de cei ce inca nu au ajuns in Biserica. Trebuie sa ne fie mila de toti, caci Dumnezeu Tatal pe toti ii are drept fii, iar Dumnezeu Fiul, pe toti ii are drept frati, alaturi de care si sta, sprerand ca odata odata sa ii auda glasul iubitor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Tags
cluburile, discoteca, muzica



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine poate merge la Sf. Maslu?! Jamaica Maslul 32 17.05.2010 10:36:06
A merge sau a nu merge cu Hristos. maria-luisa Generalitati 7 17.12.2009 15:48:21
ajutati o fata sa poata merge johnson22cta Umanitare 3 28.08.2008 23:12:19
discoteca GIULIX18 Generalitati 39 14.02.2008 00:41:34