Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.03.2010, 12:59:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cred sa se trateaza viata prea calugareste.
Nu poti sa iei sfaturile Sf Antonie cel Mare (care erau oricum catre ucenicii sai) si sa le aplici vietii mirenilor din ziua de azi.
Asta tot incerc si eu sa zic in alte parti.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.03.2010, 22:39:09
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Poate gresesc poate ca nu , nu stiu dar eu am citi o carte Pelerinul Ortodox unde zice la pacate acolo despre cafea.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.03.2010, 23:00:31
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pacat este orice lucru facut in uitarea darului Lui DUmnezeu

Asa cum a zis si andrei cozia, poate sa fie si apa calda sau rece, CEA CARE TRANSFORMA ACTUL IN PACAT ESTE ATITUDINEA. DE FAPT, IN SINE PACAT ESTE O STARE A CONSTIINTEI OMULUI IN CARE SE AFLA ATUNCI CAND NU VIETUIESTE (IN SINEA SA) CU DUMNEZEU -SURSA A TOT BINELE .

PACAT ESTE CAND NU NE CONSTIENTIZAM NIMICNICIA SI NEPUTINA TOTALA, SI GRATIA IMENSA A LUI DUMENZEU CARE NI SE DARUIESTE DIN PLIN IN TOATE ACTIUNILE NOASTRE......
....CAND MANCAM, CAND RESPIRAM ....PRIN IUBIREA LUI SE INTAMPLA

NU SUNT MIRACOLE FAPTUL CA PRIVIM, CA VEDEM, CA MIROSIM, AUZIM SAU SIMTIM....? NU SUNT ACESTEA POSINILE PRIN GRATIA SI RANDUIALA LUI NASCUTA DINTR-O IUBIRE DESAVARSITA? DE ACEEA CINE SE INGRIJESTE SA NU COMITA ANUMITE ACTIUNI DESPRE CARE STIE CA SUNT DAUNATOARE SI NEPLACUTE LUI DUMNEZEU, IN SCHIMB NECONSTIENTIZAND CA TOT CE FACE SI TRAIESTE SE INTAMPLA PRIN MILA LUI DUMNEZEU , RAMANE CU INIMA DEPARTE DE SMERENIE ADEVARATA SI SINCERA, SINGURA PE PLAC DOMNULUI SI CARE NE POATE APROPIA DE EL.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.06.2010, 01:45:47
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Este pacat sa bei ciocolata calda?
Daca e vorba de o zi de post este pacat datorita faptului ca ciocolata calda contine lapte. In ceea ce priveste celelalte zile,nu se poate pune problema ca e pacat. Ramane insa la latitudinea noastra;sunt crestini care,constientizand faptul ca au patima lacomiei la dulciuri,de exemplu,incearca sa nu bea nici macar ciocolata calda,dar asta tine de asceza noastra,de nevointa noastra.Altii poate nu sunt impatimiti de dulciuri,ci de carne sa zicem,si prin urmare incearca sa se infraneze cat mai mult de la carne.
In ceea ce priveste continutul de E-uri si coloranti,aici iarasi ramane la latitudinea noastra sa incercam sa ne mentinem sanatatea mancand cat mai natural.

Am vazut ca s-a pus si problema cafelei,daca e pacat sau nu. Din cate stiu,nu este pacat,si la Muntele Athos se bea.Dar aici depinde de fiecare om.Sunt persoane care au tensiunea f.mica si o cafea pe zi le face bine. Sunt altii insa pe care cafeaua ii face nervosi,irascibili.Si eu am baut cafea o buna perioada de timp, pe motiv ca trebuia sa stau treaza pana tarziu sau sa ma trezesc dimineata f devreme si nu prea rezistam la programul zilnic,dar am renuntat pentru ca imi facea mult rau...si ca dovada,m-am simtit de mii de ori mai bine dupa aceea.

In principiu,cafeaua si ciocolata (prin continutul de cacao) nu sunt asa sanatoase pentru ca sunt excitante ale sistemului nervos si pot face mai mult rau decat bine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.06.2010, 02:33:44
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu zic ca mesajului Bunului nostru Dumnezeu este destul de simplu: respectati cele 10 porunci , nu cred ca s-a referit la ciocolat ata, sau cafea sau bla bla. Ba nici macar de fumat nu mentioneaza, dar noua ne place sa interpretam in fel si chip, biblia este simpla eu am inteles-o perfect cap coada, voi o complicati cu totul felul de interpretari, scuze ptr faptul ca am fost ceva mai dura , dar poate foloseste cuiva si opinia mea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.06.2010, 06:15:39
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu zic ca mesajului Bunului nostru Dumnezeu este destul de simplu: respectati cele 10 porunci , nu cred ca s-a referit la ciocolat ata, sau cafea sau bla bla. Ba nici macar de fumat nu mentioneaza, dar noua ne place sa interpretam in fel si chip, biblia este simpla eu am inteles-o perfect cap coada, voi o complicati cu totul felul de interpretari, scuze ptr faptul ca am fost ceva mai dura , dar poate foloseste cuiva si opinia mea.
Doamne ajuta!
Fumatul este pacat chiar si prin simplul fapt ca in timp distruge sanatatea; mare parte din fumatorii inraiti mor de cancer de plamani. Cu alte cuvinte,este o sinucidere lenta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.07.2010, 12:47:59
justine justine is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2010
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
asa cum ai auzit,nu este pacat sa bei cafea !
m-am interesat si eu putin, in indrumarul de spovedanie scrie ca e pacat sa bei cafea
e pacat consumul zilnic de cafea cand esti dependent de ea,
mai multe despre aceasta aici http://www.ortodoxia.md/piedici-in-c...sau-nu-un-pcat
cat despre ciocolata calda nu stiu, poate nu-i bine din motive de sanatate sau depinde de atitudinea ta din moment ce o privesti ca pe o placere, mai ales daca faci iesiri pe la terase, unde desigur nu-i o atmosfera prea crestina, asta pt cei care tind spre o traire cat mai aproape de Dumnezeu
pana la urma o ciocolata calda nu aduce niciun folos, nici pt trup, nici pt suflet

Last edited by justine; 06.07.2010 at 12:53:52.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.07.2010, 13:12:08
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Nu este pacat sa bei cafea sau ciocolata calda,eu beau,deci nu este pacat....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.07.2010, 13:13:57
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Nu este pacat sa bei cafea sau ciocolata calda,eu beau,deci nu este pacat....
Scuze ca ma leg de asta, adica daca bei tu atunci nu este pacat? :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 31.07.2010, 22:45:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Nu este pacat sa bei cafea sau ciocolata calda,eu beau,deci nu este pacat....
Foarte simpatica concluzia ta !Deci e pacat cam tot ce face altul . . . Revenind , cat de cat , cu picioarele pe pamant , chestia cu bautura neagra e cu dus si-ntors , existand pareri pro si contra acestui obicei de sorbire a lichidului cafeniu . Marele pacat al acestui obicei este ca atrage dupa sine in multe cazuri alt obicei , narav , pacat , si anume blestemata de tigare . Vezi tu cum se leaga cele rele , cum fac "hora " inb jurul nostru ! Cafea - tigari-alcool . . . Discernamant !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07