Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.11.2006, 11:00:50
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Draga Euftalia, de mult vroiam sa iti scriu si iata ca acum s-a ivit ocazia. In primul rand iti doresc din tot sufletul insanatosire grabnica si completa. Ai incredere in tine, ai incredere ca se poate si Dumnezeu te va ajuta. Nu stiu exact de ce boala suferi, dar parerea mea este ca medicamentele nu ajuta intotdeauna, ba mai mult, sunt o arma cu doua taisuri in bolile psihice. Roaga-te sa iti gasesti un duhovnic bun, sau cum spunea un parinte, roaga-te sa te gaseasca el pe tine. Sper ca te intelegi bine cu familia ta, pentru ca si asta este f. important, sprijinul moral si dragostea familiei. Ai mare grija de tine si roaga-te Maicii Domnului sa te aiba in paza si sa te ajute intotdeauna. Daca ai si un sfant protector, nu uita ca el este intotdeauna alaturi de tine si te va ajuta la greu. Si orice sfant la care te rogi cu credinta si speranta eu cred ca te va ajuta. Acum cativa ani am avut o experienta neplacuta intr-o biserica din Bucuresti, eram foarte speriata si inconstient parca am alergat si m-am lipit de icoana Sf. Paraschiva, cerand ajutor. Cu mana pe inima pot sa iti spun ca imediat acele halucinatii care ma inspaimantasera au disparut si m-a cuprins o liniste si o pace de nedescris in cuvinte. Este doar un exemplu care sa te intareasca si sa te faca sa ai incredere in tine. Dumnezeu sa-ti ajute !
Inca o data multumesc mult pentru incurajare. Vreau sa-ti mai dau un mesaj, m-am gandit mai bine. Nu vreau sa smintesc pe nimeni, oamenii nu seamana, asa sa faci, draga mea, cand iti este frica sa te lipesti de o icoana, pentru ca sfintii sunt buni de tot, iar Domnul Iisus nu mai vorbesc, Eu am problemele mele si indoielile mele, dar am si eu o credinta a mea, care ma ajuta . Ai fost o scumpa ca mi-ai vorbit asa frumos. am intalnit si multi duhovnici buni, eu in general cum vedeam un preot cum ma spovedeam la el, asta mai demult. Stiu ca este bine sa ramai la acelasi duhovnic, dar unii mi-au spus ca nu este asa o problema. Eu acum am depasit faza critica cu ajutorul lui Dumnezeu, dar am ramas mai sensibila. Numai cu ajutorul Celui de sus vom fi bine cu totii. Iti doresc multa sanatate si numai bine. Si sa ne insoteasca Dumnezeu peste tot, stiu de fapt ca asa este.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.11.2006, 23:05:03
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

euftalia
vreau sa-ti spun ceva in legatura cu rugaciunea. Cu siguranta ai auzit de Rugaciunea inimii. Unii Pustnicii repeta 24 de ore pe zi doar aceasta rugaciune. Atit. Stiu sigur ca Parintele Cleopa spunea in pustie doar Psalmul 50 si niste Acatiste, in special ale Maicii Domnului.
Mai vreau sa spun o povestioara, de fapt ceva real, traita si povestita de un episcop ortodox, pe la inceputurile crestinismului.
In timpul unei calatorii pe mare spre o cetate, un episcop si suita care il insotea ajung pe o insulita. Coboara cu totii si descopera cu uimire 3 barbati. Episcopul ii intreaba daca sint crestini, pentru ca dorea sa le vestesca si lor Cuvintul lui Dumnezeu. Acestia ii raspund ca sint crestini, ca stau pe acea insulita de multi ani si ca nu mai vor sa se intoarca "in lume". Episcopul i-a intrebat daca stiu rugaciuni si cei 3 au inceput sa rosteasca in cor:
"Trei noi, Trei voi, Miluiti-ne pe noi."
Atit.
Episcopul s-a ingrozit si a spus ca nu va pleca de pe insula pina cind nu-i va invata macar Tatal Nostru. A stat un timp, dar a vazut ca cei 3 nu doreau deloc sa memoreze rugaciunea. In cele din urma episcopul a plecat. La putin timp dupa plecare, episcopul, care era inca pe puntea corabiei, vede cu uimire cum se apropie de corabie, mergind pe apa, unul dintre cei trei barbati care ii striga: "Preasfintia Voastra, ati uitat cartile de rugaciune pe insula!"
Atunci episcopul a inteles puterea rugaciunii rostita de cei 3 barbati de pe insula.

Concluzie: nu conteaza cantitatea rugaciunii, ci calitatea ei. In fata lui Dumnezeu sint placute rugaciunile izvorite din inima, nu cele multe si rostite mecanic.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.11.2006, 06:15:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Euftalia,

Si eu iti multumesc pentru gandurile bune. Ai suflet bun si, daca tu crezi ca te poti face sanatoasa, sunt sigura ca pana la urma o sa reusesti. Nu-ti fie teama si sa stii ca esti mai curajoasa decat multi altii care se considera sanatosi tun si nu constientizeaza de fapt cat de traumatizati sunt.
Cunosteam si eu istorioara lui petrurar despre cei 3 naufragiati care se rugau atat de simplu dar ajunsesera sa faca minuni (vezi mersul pe mare). Asta cred ca e valabil pentru noi toti, sa ne rugam dupa puterile noastre si Dumnezeu cu siguranta ne va asculta.

Imi place ca tu, in cuvinte simple, spui cat de mult il iubesti pe Dumnezeu si cata incredere ai ca iti sta mereu alaturi. Asa este, fara El am fi nimic.

Ai grija de tine, si mai scrie-ne.

Mirela
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.11.2006, 09:30:37
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Euftalia ,Dumnezeu vrea de la noi inima noastra si mai putin vorbe.Suferinta in boala este o rugaciune tacuta care este mai puternica decat vorbele.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.11.2006, 10:19:09
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Euftalia ,Dumnezeu vrea de la noi inima noastra si mai putin vorbe.Suferinta in boala este o rugaciune tacuta care este mai puternica decat vorbele.Doamne ajuta!
Stiu, multumesc de incurajare, sa-ti ajute Dumnezeu si tie si tuturor oamenilor!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.11.2006, 13:53:40
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Draga Euftalia,

Si eu iti multumesc pentru gandurile bune. Ai suflet bun si, daca tu crezi ca te poti face sanatoasa, sunt sigura ca pana la urma o sa reusesti. Nu-ti fie teama si sa stii ca esti mai curajoasa decat multi altii care se considera sanatosi tun si nu constientizeaza de fapt cat de traumatizati sunt.
Cunosteam si eu istorioara lui petrurar despre cei 3 naufragiati care se rugau atat de simplu dar ajunsesera sa faca minuni (vezi mersul pe mare). Asta cred ca e valabil pentru noi toti, sa ne rugam dupa puterile noastre si Dumnezeu cu siguranta ne va asculta.

Imi place ca tu, in cuvinte simple, spui cat de mult il iubesti pe Dumnezeu si cata incredere ai ca iti sta mereu alaturi. Asa este, fara El am fi nimic.

Ai grija de tine, si mai scrie-ne.

Mirela
Ma bucur cand intalnesc pe forumuri oameni buni.
Si eu ma straduiesc sa nu antipatizez pe nimeni, ba chiar cand ma rog intai pomenesc rudele , prietenii cunostintele bolnave dupa care enumar pe cei care m-au suparat vreodata cu ceva. Stiu ca nu se face caz de felul in care ne rugam, dar mi-ai spus sa mai scriu si ideea asta mi-a venit.
In rest incerc sa ma bucur de orice, de zilele acestea ferumoase care au fost, cu soare si frunze portocalii, acum cand ploua stau si cos pe etamina. eu nu mai lucrez la serviciu de vreo 7 ani si ceva. Dumnezeu are insa grija si deocamdata nu-mi lipseste nimic. (si mama se ingrijeste de acest aspect).
Ma ingrijoreaza viitorul meu, in ceea ce priveste castigarea existentei, dar mama mereu imi spune ca va avea grija Dumnezeu, cum nu ne-a lasat niciodata la necazuri.
Nu ma pot incumeta sa reiau lucrul pentru ca ma sperie ideea de a avea raspundere. si efortul ma oboseste, dar mai ales responsabilitatile. Am zis totusi ca la primavara voi merge la ocuparea fortei de munca sa imi caut serviciu. Totul este sa nu ne pierdem speranta si credinta si mai ales dragostea de Dumnezeu, de viata si de oameni. Va imbratisez pe toti cititorii acestui forum!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.11.2006, 15:36:34
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Draga surioara,

Fie ca Dragostea Sfanta sa iti umple sufletelul si sa mergi inainte condusa de Bunul nostru Mantuitor! Putina noastra credinta este tot ceea ce ne este necesar + bunavointa de a-L urma pe Domnul Iisus Hristos.

"Fiecare om are o sfanta solie pe acest pamant fiecarui muritor ii revine misiunea de a privi lumea si de a afla cum este ea.Privirile sufletului sau trebuie sa stie sa sparga zarile existentei, sa patrunda dincolo de nimicnicii si vicisitudinii, sa infranga inselatoarele aparente si sa "vada viata asa cum este", cu telurile ei nobile, cu sensul ei inalt."

Nu stiu daca ai citit ceva despre argila si despre efectul ei asupra organismului uman...argila vindeca aproape orice boala! Citeste pe google despre argila, este un medicament fara efecte secundare, si sa nu uitam din ce a fost facut Adam!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2006, 17:52:34
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsm
Draga surioara,

Fie ca Dragostea Sfanta sa iti umple sufletelul si sa mergi inainte condusa de Bunul nostru Mantuitor! Putina noastra credinta este tot ceea ce ne este necesar + bunavointa de a-L urma pe Domnul Iisus Hristos.

"Fiecare om are o sfanta solie pe acest pamant fiecarui muritor ii revine misiunea de a privi lumea si de a afla cum este ea.Privirile sufletului sau trebuie sa stie sa sparga zarile existentei, sa patrunda dincolo de nimicnicii si vicisitudinii, sa infranga inselatoarele aparente si sa "vada viata asa cum este", cu telurile ei nobile, cu sensul ei inalt."

Nu stiu daca ai citit ceva despre argila si despre efectul ei asupra organismului uman...argila vindeca aproape orice boala! Citeste pe google despre argila, este un medicament fara efecte secundare, si sa nu uitam din ce a fost facut Adam!

Doamne ajuta!
Multumesc, am sa caut despre argila, am mai auzit despre ea. Dar acum imi este cam rau iar si am devenit cam sceptica si pesimista. Numai Dumnezeu ma mai poate ajuta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.12.2006, 13:46:06
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Unde se gaseste argila si cum ne dam seama de puritatea ei ?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.12.2006, 19:25:23
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata de unde se poate cumpara argila. Despre efectele terapeutice a se citi in arhiva Formulei AS.
D-l MIRCEA BOCAN poate fi contactat la urmatoarea adresa: Str. Avantului nr. 19, bl. J6, ap. 8, Alba-Iulia, jud. Alba, cod 2500, tel. 058/83.34.87.


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre spovedanie si pocainta danut.g Pocainta 8 24.10.2012 02:13:25
intrebare despre Spovedanie crestina obisnuita Pocainta 22 22.05.2012 19:50:17
Totul despre spovedanie iosif Pocainta 42 13.08.2011 00:01:59
Despre Spovedanie. marcel_ioan Despre Biserica Ortodoxa in general 1 21.12.2009 20:30:59