Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.11.2006, 15:52:50
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Nu zau, domnule crestin-ortodox, de unde stii dumneata ca bordelurile sunt pline? Si de unde stii dumneata ca sunt musulmani? Nu cumva ai petrecut "ceva" timp pe acolo? Asta nu este preacurvie? Nu este, ca nu ai voie sa poftesti la nevasta altuia, dar daca fata e necasatorita, ai voie, nu? brb:rolleyes:
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.11.2006, 16:12:57
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Oh...imi pare rau, doamna najhat...m-am luat cu raspunsul la "acuzatii"...
Sincer, eu am inteles ca dumneavoastra nu aveti probleme in mediul acela, dar fetita dvs sufera din cauza altora...
Nu cred ca este pacat sa te convertesti la o religie monoteista, care accepta pe Iisus si pe Dumnezeu, si Scripturile, si pacea, si toleranta(dumneavoastra stiti mai bine), si mila si indurare.Poate va aduceti aminte, de pe vremea cand locuiati in Romania, de vestimentatia maicilor de la manastiri...nu este asemanator cu vesmantul islamic, aproape identic?
Oricum, as sugera sa va rugati lui Dumnezeu, caci El este Atoateputernic, si fetita dumneavoastra lui Allah,impreuna, si asa sa gasiti punctul comun, convingand-o ca nu sunteti pagana, si ca o sprijiniti, asa cum sunteti, crestina.Mama tot mama ramane...
Dumnezeu sa ne ajute pe toti !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.11.2006, 17:32:22
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Oh...imi pare rau, doamna najhat...m-am luat cu raspunsul la "acuzatii"...
Sincer, eu am inteles ca dumneavoastra nu aveti probleme in mediul acela, dar fetita dvs sufera din cauza altora...
Nu cred ca este pacat sa te convertesti la o religie monoteista, care accepta pe Iisus si pe Dumnezeu, si Scripturile, si pacea, si toleranta(dumneavoastra stiti mai bine), si mila si indurare.Poate va aduceti aminte, de pe vremea cand locuiati in Romania, de vestimentatia maicilor de la manastiri...nu este asemanator cu vesmantul islamic, aproape identic?
Oricum, as sugera sa va rugati lui Dumnezeu, caci El este Atoateputernic, si fetita dumneavoastra lui Allah,impreuna, si asa sa gasiti punctul comun, convingand-o ca nu sunteti pagana, si ca o sprijiniti, asa cum sunteti, crestina.Mama tot mama ramane...
Dumnezeu sa ne ajute pe toti !
Multumesc ptr.sfatul dat,il practic de ani indelungati.Eu ma rog la Domnul Iisus si Maica Lui si copiii mei se roaga lui Allah de 5 ori pe zi si postesc Ramadanul de la varsta de 6ani fara sa fie obligati de cineva.Adevarat ca mama ramane mama indifferent de religia ei.Discutia aceasta am avut-o si cu cea mica si au discutat si surorile cele mari cu ea[21,16ani] si fratele ei[20ani] si bineinteles rolul tatalui a avut un mare efect asupra ei explicandu-i ca daca mama ei ar fi fost pagana,el nu s-ar fi casatorit cu mine si despre felul cum i-am educat frumos si multe alte lucruri,si m-ai ales de ce gresesc unii oameni si ne declara pagani[kafirini]-Dumnnezeu sa-i ierte si sa ne ajute pe toti sa traim in pace ca mare este mila Lui!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.11.2006, 19:58:52
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Revenind la situatia femeii:
Geneza 2:4-3:24:"Femeia pe care mi-ai dat-o sa fie cu mine mi-a dat din pom si eu am mancat."Drept urmare, Dumnezeu i-a spus Evei:"Iti voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta.Cu durere vei naste copii si dorinta ta se va tine dupa sotul tau si el va domina peste tine." Si lui Adam i-a zis:"Fiindca ai ascultat de sotia ta si ai mancat din pom/Bl;estemat este acum pamantul din cauza ta.Cu multa truda sa iti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale."

Coranul,Al-Araf, 19:32:"Iar tu Adam! Salasluieste tu impreuna cu soata ta in Rai! Mancati voi de unde voiti, insa nu va apropiati de acest pom caci altfel veti fi dintre cei nelegiuiti/Dar Seytan i-a ispitit, voind sa le arate goliciunile care fusesera ascunse zicand:Domnul vostru nu v-a oprit de la acest pom decat pentru ca voi sa nu deveniti ingeri si nemuritori!/Si el s-a juruit lor:"Eu sunt pentru voi un bun sfatuitor!/Asadar, el i-a inselat prin amagire.Si cand ei au gustat din acel pom li s-au descoperit lor goliciunile lor si au inceput sa-si puna peste ele frunze din Gradina.Si Domnul lor i-a chemat zicandu-le:"Oare nu v-am oprit eu de la acest pom si nu v-am spus Eu ca Seytan va este dusman marturisit?/ Si au raspuns ei:"Doamne, am fost nedrepti cu sufletele noastre si daca nu ne ierti si nu Te induri de noi, vom fi printre cei pierduti."

Coranul, spre deosebire de Biblie ii culpabilizeaza pentru gresala lor pe amandoi.Nicaieri nu gasim in Coran sugerat dispret fata de Eva, si nu este blamata pentru durerile nasterii.

Ecclesiastul, 7:26. Si am gasit femeia mai amară decat moartea, pentru ca ea este o cursa, inima ei este un lat si mainile ei sunt catuse. Cel ce este bun inaintea lui Dumnezeu scapa, iar pacatosul este prins.
Iată ce am aflat, zice Ecclesiastul, şi încă şi altele ca să pot descoperi înţelesul,
28. Pe care sufletul meu l-a căutat şi nu l-a aflat. Am găsit însă un om la o mie, dar n-am găsit nici o femeie din toate câte sunt.

Biblia catolica, Ecleziastul 25:19-24 : "Nu exista rautate egala cu rautatea femeii.Pacatul a inceput de la o femeie si datorita ei noi toti vom muri"


Timotei I 2: 11-12-13-14:"Femeia sa se invete in liniste, cu toata ascultarea.Nu ingaduiesc femeii nici sa invete pe altul, nici sa stapaneasca pe barbat, ci sa stea linistita.Caci Adam a fost zidit intai, apoi Eva.Si nu Adam a fost amagit, ci femeia, amagita fiind, s-a facut calcatoare de porunca."

Interesant este ca in versetul 14 nu apare cuvantul "EVA", ci "femeia", chiar daca inainte a fost mentionat "Adam"...adica, femeia este identificata cu Eva.

Sfantul Tertulian a spus:" Voi stiti ca sunteti la fel ca Eva? Dumnezeu a hotarat ca femeile sa traiasca astfel;vinovatul asa trebuie sa traiasca.Voi sunteti poarta raului.Voi ati fost calea spre copacul interzis.Eva e primul dezertor de la legea divina.Ea e cea care l-a convins pe Adam si care nu a atacat suficicient raul.Ea a distrus usor creatia lui Dumnezeu -omul.Drept urmare chiar fiul Domnului a platit dezertarea ei."
Sfantul Augustin:"care este diferenta dintre femei chiar daca este o sotie sau o mama.[..]Refuz sa cred ca femeia poate fi om, functia sa exclusiva este de a naste copii"

Sfantul Toma de Aquino:"Cu privire la natura individuala, femeia este plina de defecte si nelegitima, pentru ca ea inca este Eva cea amagitoare si din aceasta cauza noi trebuie sa ne ferim de orice femeie"

Martin Luther:"Daca ele se vor imbolnavi sau chiar vor muri, nu exista nici o problema.Lasati-le sa moara la nastere pentru ca ele de asta exista"

Coranul, Sura Ghafir, 40:"Cel care savarseste o fapta rea nu va fi rasplatit decat cu una asemanatoare cu ea, iar cel care savaraseste o fapta buna fie el barbat sau femeie si este credincios acela va intra in Rai, unde va primi cele de trebuinta, fara socoteala."
Sura Nahl, 97:"Pe cel care face o fapta buna, barbat sau femeie si este credincios il vom darui noi cu o viata buna.Si Noi ii vom rasplati pe ei dupa faptele cele mai bune pe care le-au savarsit"

At-Takwir, 8-9:"Si cand fetita ingropata de vie va fi intrebata, pentru ce pacat a fost omorata"

Corinteni I 11:8. Pentru ca nu barbatul este din femeie, ci femeia din barbat.
9. Si pentru ca n-a fost zidit barbatul pentru femeie, ci femeia pentru barbat.

Coranul:Ar-Rum:21:"Si printre semnele Lui este acela ca v-a creat din voi insiva soate, pentru ca voi sa traiti in liniste impreuna cu ele.Si El a pus intre voi liniste si indurare si intru aceasta sunt semne pentru un neam de oameni care chibzuiesc."

Luca 14:26:"Daca vine cineva la mine si nu uraste pe tatal sau si pe mama si pe femeie si pe copii si pe frati si pe surori, chiar si sufletul sau insusi, nu poate sa fie ucenicul meu"
Coranul, Luqman, 14:"Noi l-am povatuit pe om sa faca bine parintilor sai, mama lui l-a purtat, suportand pentru el slabiciune dupa slabiciune iar intarcarea lui a fost dupa doi ani, asadar adu multumire Mie si parintilor tai, caci la Mine este intoarcerea!"

Al-Isra, 23-24:"Nu pune langa Allah preainaltul un alt zeu, ca sa nu sezi rusinat si alungat! Si Domnul tau a oranduit sa nu-L adorati decat pe El si sa va purtati frumos cu parintii vostri, iar daca batranetile ii ajung pe unul dintre ei sau pe amandoi langa tine, nu le zice lor:Off! si nu-i certa pe ei, ci spune-le lor vorbe cuviincioase"

Valul este obligatoriu pentru femeile dreptcredinciose:
Corinteni I,11:6. Caci daca o femeie nu-si pune val pe cap, atunci sa se si tunda. Iar daca este lucru de rusine pentru femeie ca sa se tunda ori sa se rada, sa-si puna val.

Coran, An-Nur, 30-31:"Si spune-le dreptcredincioselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca rusinea lor!...Si spune dreptcredincioselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca rusinea lor;sa nu-si arate gatelile lor afara de ceea ce este pe dinafara si sa-si coboare valurile peste piepturile lor! Si sa nu-si arate frumusetea lor decat inaintea sotilor sau parintilor lor, sau a parintilor sotilor lor, a fiilor lor sau a fiilor sotilor lor sau a fratilor lor sau a fiilor fratilor lor sau a fiilor surorilor lor sau a femeilor sau a acelor care le stapanesc mainile lor drepte."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.11.2006, 10:14:00
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bin_Adem
Dumnezeu a spus sa nu ne facem chip cioplit, si sa ne rugam doar Lui, nu? De ce avem icoane cu sfinti si cu Maria,pictati pe biserici, care Maria nu este egal Dumnezeu...????
si daca nici toti sfintii insumati nu sunt egali cu Dumnezeu...?

Am observat ca lumea statea la coada cateva zile pentru a atinge si saruta moastele unui sfant, si se ruga la Sfantul respectiv, ma intreb, oare, nu este incalcare a Celor 10 Legi...? Si daca ne rugam direct la Dumnezeu, nu este mai bine pentru noi?(Sa nu te inchini nimanui in afara de Mine!")
Sa ne intoarcem la oile noastre:D
La ortodocsi: ii veneram pe sfinti, o supreveneram pe Maica Domnului si Il adoram pe Dumnezeu. Sau mai pe intelesul tau: noi vedem in sfinti, prietenii lui Dumnezeu iar in Maica Domnului, mama lui Dumnezeu ( deoarece totusi Iisus este Dumnezeu ).
Cand spune sa nu ne inchinam la chipuri cioplite Dumnezeu se refera la idolatria din acele zile cand oameni se inchinau la tot felul de zei. La urma urmei si Dumnezeu poruncesti sa se construiasca in Cortul Sfant niste heruvimi la care oamenii ar ajunge sa se inchine.

Noi nu ne consideram vrednici sa fim ascultati de Dumnezeu care este de mii de ori mai sfant decat noi asa ca cerem prietenilor lui si Mamei lui ( sfintii si Maica Domnului ) sa se roage si ei pentru noi. E un gest de smerenie din partea noastra.

Dumnezeul ortodox nu este un Dumnezeu egoist care cere numai lui sa-I slujim si sa ne inchinam ci un Dumnezeu smerit care S-a lasat batjocorit de iudei si care se grabeste sa proslaveasca pe sfintii prin minunile care se fac. Cei care saruta moastele fac aceasta pentru ca sa se umple de harul lui Dumnezeu care se salasluieste in moastele sfintilor.

Daca mai ai intrebari cu bucurie raspund!:D
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.11.2006, 20:20:32
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

In primul rand va multumesc pentru tonul cu care ati raspuns, sunteti printre putinele persoane de pe forum care au aceasta "aptitudine" :D

Totusi, Dumnezeu a spus sa ne rugam doar Lui, dar nu a mentionat sa o facem prin sfinti, sau prin Maria.
Nu exista versete care ne indeamna la asa ceva. Sau exista?

Daca avem ziua sfintilor de dupa Iisus, de ce nu celebram si pe cei de dinainte? De exemplu:Adam, Noe, Solomon, Iacov, Iosif, Moise, David.Doar sunt acceptati de Biserica...!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.11.2006, 20:24:05
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

...si sunt foarte importanti!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.11.2006, 21:00:27
Bin_Adem Bin_Adem is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2006
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb
Femeia pentru mine este altceva decit un obiect de produs placeri carnale. Este un om. Desigur in islam chiar asta este greu de inteles.

A da Mecca. Cum iti explici ca la Inviere nu moare nimeni in timp ce in Mecca in fiecare an mor cu miile? Acolo sint cei mai credinciosi dintre voi care au inteles coranul lucru care nu-i face sa nu-i calce in picioare pe fratii lor care au inteles si ei coranul. De ce nu se sperie nimeni la Inviere in timp ce in Mecca in fiecare an intrati in panica? Nu oare pentru ca Dumnezeul nostru este unul al iubirii iar al vostru al raului, al urii, al minciunii? Si fiindca vorbim de chip cioplit, vi se pare normal sa cadeti pe spate in fata unui meteorit?:p
Imi explic asa: La Mecca se aduna oameni de pe tot globul, pe cand la biserici se aduna doar populatia locala.Este destul de clar pentru logica dumneavoastra?
Hm...la Mecca nu mor cu miile, stima(bile?!?) domn sau doamna...anul trecut, daca nu ma insel, au murit putin peste 600...Si la Mecca se moare deoarece lumea se imbulzeste sa adore Locurile Sfinte, pe care au calcat atatia profeti

P.S.: Anul trecut au sosit cateva ambulante pentru pelerinii care s-au imbulzit sa sarute moastele unui sfant, nu mai stiu care si cand, dar de asta sigur am auzit!

La mecca moare atata lume din cauza supra-aglomerarii locurilor sfinte, deoarece acolo vin musulmani din toate colturile lumii,cateva milioane, cu acelasi gand:SA-L PREAMAREASCA PE ALLAH!
este un ritual unic in lume, din Maroc venind iti intalnesti fratele din Indonezia sau din Romania plecand iti intalnesti sora din Malaezia...SI NU AI VOIE SA FII SUPARAT, SA TE CERTI, NICI SA PRIVESTI LUNG DUPA FEMEI...

La cumparaturi, este amuzant sa privesti cum o femeie incearca sa cumpere ceva, si vanzatorul intorcand capul, se uita doar cu coada ochiului,sa-si supravegheze marfa, pentru ca privirile insistente sunt interzise, cu atat mai mult pe perioada pelerinajului :D

GANDITI-VA: milioane de oameni de pe intreg globul se aduna, convietuiesc, se roaga, unui singur Dumnezeu. Este normal sa moara atata lume, fie din cauza caldurii, fervorii religioase, fie din cauza supra-aglomerarii.

Se impune fiecarei tari un anumit numar de pelerini pe care il pot trimite, altfel si mai multe victime ar fi anual...

Piatra respectiva nu este "un chip cioplit", este o un test pentru noi de la Allah.Allah a vrut ca musulmanii sa se intalneasca anual intr-un anumit loc, asa ca a trimis respectiva piatra(ca un reper), si a poruncit lui Ibrahim( Avraam) sa construiasca un sanctuar, in care sa o adaposteasca.Oamenii se vor aduna la "Beytullah=Casa lui Allah)Acesta este reperul dupa care se ghideaza musulmanii de pe glob, cand isi fac rugaciunea de 5 ori pe zi.

Nici o pasare nu indrazneste sa treaca pe deasupra Sanctuarului de la Mecca(Kaaba), si nici un avion nu trece pe deasupra ei.

In fiecare an, pentru a acoperi Kaaba cu panza neagra, se folosesc aproximativ 660 mp de panza neagra, pe care sunt inserate texte din Coran, cu fir de aur, in greutate de 44 kilograme.

La sfarsitul pelerinajului, fiecare pelerin sacrifica o oaie, o capra, o vita sau o camila, pe care o va imparti saracilor, vaduvelor, orfanilor, fundatiilor de caritate.Cea mai mare parte trece Marea Rosie, ajungand in Africa.

Revin, piatra nu este un idol, este un reper pentru credinciosi, un semn al locului unde sa se adune, un punct ales strategic pe harta lumii, ca un bec in mijlocul camerei...:D

Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.11.2006, 22:32:40
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Chiar nu credeti ca este de ajuns cu acest subiect care incepe sa o ia razna? De fapt nu se cauta nici un raspuns ci,(ca de obicei) ni se impun parerile altora, ca sa ne arate, vezi Doamne, cat de inselati suntem noi ortodocsii. Cine le da dreptul unora sa ne calce in picioare tot ce tine de credinta noastra: pe sfinti, pe Maica Domnului, icoanele? Cred ca s-a spus cam tot ce trebuia de spus pt. cineva care doreste sa afle niste raspunsuri, asa ca nu vad ce rost mai are continuarea discutiei la acest subiect. Mai ales, ca acest subiect nici nu avea ce sa caute la o dezbatere despre cum trebuie sa ne purtam in Biserica Ortodoxa. Scria cumva moschee si nu am vazut eu bine?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.11.2006, 22:39:53
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

Pai daca au murit doar 600 atunci e totul ok!:rolleyes:
Multumesc ca m-ai luminat eu credeam ca in Israel la inviere vin din toata lumea dar se pare ca-s doar crestini palestinieni locali care participa la Inviere?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu ar fi mai bine daca... Liviu33 Biserica Ortodoxa Romana 68 27.05.2011 10:32:38
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
mai are har daca...? Ioana-Andreea Pocainta 12 07.01.2011 15:47:42
Un sfat daca va rog...:) madalina1705 Generalitati 6 15.06.2009 10:24:12
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08