Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.04.2011, 22:24:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Situatia este foarte complicata si ca viitori-posibili-nasi ar trebui in primul rand sa vorbiti cu sotul si sa-l ajutati sa constientizeze situatia dificila in care se afla.

In primul rand, casatoria nu se poate face in Biserica Ortodoxa atat timp cat ea ramane protestanta sau devine doar formal ortodoxa.

Chiar daca preotul poate fi pacalit intr-un fel sau altul, Dumnezeu nu iar binecuvantarea Lui nu este un act magic, se castiga nu se fura prin inselaciune.

In orice caz, chiar daca ei doi nu sunt casatoriti cu binecuvantarea lui Dumnezeu si s-ar putea ca situatia sa ramana la fel pentru multa vreme, nu cred ca este un motiv ca acel copil sa nu fie botezat, cu atat mai mult de catre niste nasi responsabili.

Dar iarasi, botezul nu e totul dupa cum bine stiti, daca acel copil nu va fi dus la biserica si invatat sa gandeasca si sa se comporte ortodox, doar botezul nu va fi de mare folos insa, pe de alta parte, iarasi, nu-l puteti lipsi de el (botez).

Discutati si cu tatal, explicati-i situatia ca mai sus si vedeti in ce masura aveti sanse sa treceti peste eventuala opozitie a mamei.

Dar tare ma tem ca asa cum e situatia descrisa nu va intelege mare lucru si nici nu va fi dispus sa inteleaga/faca mare lucru.

De asemeni discutat si cu mama daca pare o persoana atat de deschisa si lamuriti-va in ce masura poate intelege ceea ce implica botezul ortodox si daca va sta sau nu impotriva a ceea ce va decurge din el.

Decizia finala e bine insa sa o luati cu duhovnicul, dupa ce veti sti exact care este pozitia parintilor in toata aceasta chestiune, o data ce va vor raspunde la problemele ridicate mai sus.

Am cunoscut din pacate un caz asemanator, el ortodox dar nu cred ca practicant, vrea sa se casatoreasca in biserica dar mai degraba probabil din cauza presiunilor din partea mamei, ea adventista vrea sa se retraga oficial pentru a se putea casatori "ortodox" dar nu prea ar vrea de fapt sa devina ortodoxa, reprosul ei principal la adresa cultului din care face parte (adventist) fiind faptul ca e prea "restrictiv" ea fiind o persoana careia ii plac "distractiile" (baruri, discoteci, etc.).

PS. Am citit si ultimele postari, situatia este chiar mai rea decat credeam..
Cred totusi ca acel copil ar trebui botezat, si poate ati fi avut ceva sanse la inima lui, indraznesc sa cred ca parintii nu v-ar fi stat totusi impotriva, dat fiind amabilitatea mai mult sau mai putin formala a mamei.

De botezat e drept ca s-ar putea sa fie botezat oricum, exista un gen de nasi care boteaza "pe banda" fara sa-si mai bata capul ulterior cu finii lor, crezand ca vor primi cine stie ce mare binecuvantare de la Dumnezeu pentru asta, problema este ca astfel de nasi nu vor putea face pentru copil ceea ce ati putea face voi cu perseverenta si rabdare..

Last edited by AlinB; 24.04.2011 at 22:34:27.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.04.2011, 23:31:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Sunt două probleme diferite aici: faptul că cei doi nu sunt căsătoriți și dacă vlăstarul lor ar trebui botezat sau nu.
Când spun că cele două probleme sunt diferite, am în vedere faptul că inexistența căsătoriei părinților nu este impediment la botezul copiilor.
Pentru ca cineva să fie botezat, este bine ca mai întâi să existe credința. Fiind vorba de un copil, este nevoie de garanți care nu numai să spună, în numele lui, Credeul, ci să promită în mod solemn, în fața lui Dumnezeu și a oamenilor, că acel copil va fi crescut în Cristos. În mod obișnuit, de acest lucru se ocupă părinții și nașii. Ce se întâmplă dacă, în materie de credință, părinții au alte convingeri decât nașii ? În acest caz, pentru ca să fie botezat copilul spre mântuire, este suficient ca părinții să promită nașilor (nașei) că îi vor delega răspunderea acestui oficiu.
Fără asemenea garanții, este mai bine ca cel mic să nu fie botezat până la vârsta înțelegerii. Excepție face situația când ar suferi, Doamne ferește, de vreo boală gravă, existând un pericol iminent asupra vieții lui. În asemenea caz, botezul de urgență poate fi făcut și trebuie făcut.
De ce, fără garanții că va fi crescut în Cristos, e mai bine să nu fie botezat decât să fie botezat în împrejurări obișnuite, în care botezul poate fi amânat ? Fiindcă Botezul, ca și Hirotonia, imprimă asupra sufletului un caracter, adică o marcă de neșters. Acest caracter este vizibil după moarte. Atunci, el va străluci spre gloria celor care vor muri în stare de grație, dar va fi spre mai marea rușine și suferință a celor care, bătându-și joc de darul primit, vor fi murit în stare despărțită de Dumnezeu.

Cu alte cuvinte, Biserica botează copiii în speranța că Botezul le va fi spre mântuire. Când nu există în mod rezonabil această speranță, când există mai degrabă riscul ca cel botezat, când va fi la vârsta înțelegerii, să ajungă la apostazie, atunci spre binele lui e preferabil să nu fi fost botezat, caz în care nu mai putem vorbi de apostazie.

Cu frățietate creștină,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.04.2011, 23:40:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

In primul rand, Mihnea, Hristos a inviat!

In al doilea rand, sa inteleg ca romano-catolicii nu cred ca botezul are puterea de a aduce sufletul unui om mai aproape de Dumnezeu?

Daca n-ar fi asa, pentru ce am mai boteza copii si nu i-am boteza ca si adulti?

Pe de alta parte, nu cred ca putem vorbi de apostazie pentru cel care a avut parte doar de botez si care n-a ajuns niciodata un crestin practicant.

Si poti sa nu mai predici Evanghelia sub asumtia ca acei oameni s-ar putea sa nu o inteleaga/accepte si deci sa-si gaseaca osanda mai mare?

Atunci zelul multor misionari s-ar putea sa fi fost in van sau chiar pagubos?
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.04.2011, 00:21:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In primul rand, Mihnea, Hristos a inviat!
Adevărat a înviat !

Citat:
In al doilea rand, sa inteleg ca romano-catolicii nu cred ca botezul are puterea de a aduce sufletul unui om mai aproape de Dumnezeu?
Botezul înseamnă restaurarea, în om, a Grației Sfințitoare. Iar "grație" înseamnă dar, ceva oferit moca, fără legătură cu meritul celui care primește. Mai departe, cineva poate folosi darul primit într-un fel bun sau într-un fel rău. Dacă îl folosește într-un fel rău, atunci ar fi fost mai bine ca transferul darului să nu fi avut loc.
Să presupunem că un trib de indieni ar fi primit, în dar, o anumită cantitate de trotil. Ei ar putea folosi acest dar, trotilul, ca să arunce în aer niște stânci și să facă o șosea, spre folosul lor. Dar ar mai putea folosi exact același trotil și ca să facă o fărădelege, de exemplu să arunce în aer un tren, să omoare călătorii și să jefuiască vagoanele. În acest ultim caz, nu spunem că ar fi fost mai bine dacă trotilul nu le-ar fi fost dat, ori dacă s-ar fi amânat acest lucru până ce vor fi semne că îl cer pentru un scop bun, ori când altcineva credibil ar garanta pentru ei că va fi spre folosul lor, urmând să se îngrijească de aceasta ?

Citat:
Daca n-ar fi asa, pentru ce am mai boteza copii si nu i-am boteza ca si adulti?
Adevăratul motiv al botezului copiilor este teama de a nu muri nebotezați. Excepțional de rare sunt, mai ales în zilele noastre, situațiile în care un copil ar putea muri atât de repede încât nimeni nu ar apuca să îl boteze. Dealtfel, noi credem că Dumnezeu are cu toți un plan de mântuire. Dacă va fi să fie mântuit, atunci va exista destulă vreme pentru a fi botezat.

Citat:
Pe de alta parte, nu cred ca putem vorbi de apostazie pentru cel care a avut parte doar de botez si care n-a ajuns niciodata un crestin practicant.
Nu există creștin practicant și creștin nepracticant. Există numai creștini și necreștini. Mai departe, creștinii se clasifică în: drepți și păcătoși. Ceea ce există, ba chia din abundență aș putea spune, este categoria creștinilor păcătoși. A fi creștin, adică a fi încorporat în Poporul lui Dumnezeu care este Biserica, înseamnă a fi botezat. A-L rejecta pe Cristos, după ce mai întâi am fost botezat, este însăși definiția apostaziei. Nu e numai un păcat mare, ci unul de natură, într-adevăr, de a mă scoate din Poporul lui Dumnezeu. Dar ceva rămâne: marca Botezului primit, care va striga împotriva mea, spre mai marea mea pedeapsă.

Citat:
Si poti sa nu mai predici Evanghelia sub asumtia ca acei oameni s-ar putea sa nu o inteleaga/accepte si deci sa-si gaseaca osanda mai mare?

Atunci zelul multor misionari s-ar putea sa fi fost in van sau chiar pagubos?
Este o problemă serioasă aici, una pe care mi-am pus-o adesea. Glumind numai pe jumătate, un preot catolic mi-a spus odată: "Nu există numai șapte Sacramente (Taine). Există opt. A opta Taină este ignoranța. Ea, singură, a salvat mai multe suflete decât toate celelalte șapte la un loc". Deci, decât ca oamenii să audă cuvântul Evangheliei și să nu Îl urmeze pe Domnul, mai bine le-ar fi lor să nu îl audă de loc. Prin urmare, munca de misiune și evanghelizare a Bisericii ar fi nu numai inutilă, ci de-a dreptul pernicioasă. Dar, nu este așa: ea trebuie făcută.
În primul rând, trebuie făcută din simplul motiv că așa a poruncit Cristos Bisericii Sale. El le-a spus apostolilor: "mergeți și învățați...". Prin urmare, această muncă trebuie făcută din poruncă divină.
În al doilea rând, faptul că există trei șanse din patru ca sămânța aruncată să nu aducă rod nu este motiv de a nu mai face însămânțări. Pentru fiecare sămânță există speranță, dacă e însămânțată, iar bunul Grădinar o îngrijește pe fiecare cu dreapta Sa. Pentru semințe, nu e mare diferență dacă rămân strânse să putrezească în hambar, murind înainte de a fi însămânțate și niciodată necunoscând lumina Soarelui, ori dacă le mănâncă păsările cerului. Dar pentru acelea care vor rodi, e mare diferență.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 25.04.2011 at 00:43:30.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.04.2011, 00:56:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt. Căci vouă este dată făgăduința și copiilor voștri și tuturor celor de departe, pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru. (Fapte 38-39)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.07.2011, 04:21:43
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Dupa haina, da!



Prea usor accepta unii preoti intrarea in Biserica, prin botez, a oricui si oricand! Uneori doar in numele unei nevinovatii de prunc (care este reala, desigur), dar se uita ca lucrarea de altoire nu este doar o slujba de o ora ci o lucrare de o vesnicie!

Este o drama spirituala si diavolul lucreaza de mult la acest tip de fapte! Azi este greu si sa refuzi un botez dar si sa-l faci! Eu cred ca toti oamenii trebuie botezati ca sa se poata mantui, dar Biserica nu trebuie sa devina doar loc unde se contabilizeaza cantitatea! Cand aduc pruncul in acea stare de pregatire pentru rai, de madular al Trupului lui Hristos, trebuie sa am grija ca prin aceasta sa nu omor alte madulare deja lucratoare!

Iertati-ma pe mine pacatosul, fratilor! Nu este in gradina mea acest prunc si cei ce-l inconjoara. Am gresit poate incercand sa filtrez cu filtrul meu ceva ce nu este la mine. M-am lasat condus de mahnirea ce o am cand vad cum in Biserica Lui azi, de foarte multe ori, comanda si hotaraste duhul dreptatii-corecte si nu Duhul Iubirii Drepte!

Iertati-ma!

Preotul Gheorghe, mult-pacatosul.
ce vina are copilul ca nu poate fi botezat din considerentele dumneavoastra parinte ?
oare hristos ii refuza botezul ? cum se aplica ŽŽ lasati copii sa vina la mine ŽŽŽ?
harul preotiei nu se rasfringe asupra barbatului ortodox si a copilului ? ei nu au nimic de spus ?
are un parinte ORTODOX si femeia e protestanta .... cel ortodox nu e madular al bisericii ?
daca nu se boteaza copilul nu il dam in mina diavolului ?
nasii sunt responsabili de copil si Dumnezeu nu are grija de ei ?
daca va ajuta puteti sa spuneti ca sunt raul care va ispiteste , dar copilul nu are nici o vina .....
as mai avea multe intrebari dar ma opresc aici ca sa va dau timp de a raspunde
multa iubire

etc etc etc
multa iubire
ps din cite stiu eu . preotul este inlocuitorul lui hristos prin taina preotiei sau ma insel? si ce spune preotul se implineste .... de ce nu face preotul impreuna cu barbatul ortodox si cu viitorii nasi ortodoxi rugaciuni ca sa protejeze viitorul copil botezat, de mama ? sau poate ca atitudinea sotului o va determina sa se lase de protestantism ?
oare pentru sufletul pierdut si nebotezat CINE VA DA SOCOTEALA ? BARBATUL ORTODOX ? NU ... EL NU ARE DARUL SA BOTEZE .viitorii nasi care au fost rugati ? DA , CACI NU AU AVUT NICI UN PIC DE MILA fata de copil si NU AU CREZUT in marinimia SI IUBIREA LUI DUMNEZEU fata de copii .si sa imi fie cu iertare dar si preotul( hristos ) care a oprit venirea acelui copil la el .... offff sa imi fie cu iertare dar s-a pierdut un suflet nevinovat din considerente puerile ....imi asum acest pacat, daca e pacat de a spune ce simt .... si nimeni nu e responsabil de el .
multa iubire

Last edited by the_Listener; 30.07.2011 at 04:57:56.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari in legatura cu evangheliile ann Din Noul Testament 51 10.02.2012 07:48:29
In legatura cu Biblia Golbi_ Generalitati 16 15.06.2011 14:07:27
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Noi descoperiri rusești în legătură cu ADN-ul andreicozia Teologie si Stiinta 4 17.10.2009 23:27:35