Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2012, 01:03:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ekaterina - se vorbeste aici de doua lucruri separate si de asta sunt derutata.
Este vorba o data de pus numele la copil si alta data de rugaciune.

Ce spui tu, este tot legat de rugaciune. De aia spun: o exista aceasta rugaciune de ziua a 8 a de la nastere, dar numele copilului nu cred ca are legatura cu ea.
In rugaciunea ce mi s-a citit in ziua a opta de la nastere, zi in care i s-a pus si numele copilului, am auzit si frumoase cereri pentru insanatosirea mamei, pentru ridicarea ei din patul durerilor. Nu stiu daca pe langa rugaciunea de punere a numelui copilului, parintele a mai citit ceva suplimentar sau o alta rugaciune separata, dar eu am auzit si aceste rugaciuni pentru mama.


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Acum eu nu am auzit nici de aceasta rugaciune. Probabil ca putini o cer.
Exista sigur aceasta rugaciune si ea chiar asa se numeste: "rugaciunea la insemnarea pruncului, cand i se pune numele; a opta zi dupa nastere". Asa este, putini o cer, pentru ca multi oameni nu stiu de ea. Eu nu cred ca aceasta rugaciune are un caracter obligatoriu (nu este la fel de importanta ca o Sfanta Taina).

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu stiu cum sa se faca: in ziua a 8 a, daca mama a venit deja acasa cu pruncul este inca "murdara", deci nu stiu cum se duce preotul la ea.
La biserica nici nu poate veni.
Abia la 40 de zile ii citeste si se cheama ca este "curata" si are voie sa intre si in biserica.[
Asta m-a impresionat si pe mine, grija Bisericii pentru femeia lauza, marcata de nastere fizic si psihic. Ea nu are voie sa intre in biserica, dar i se citesc rugaciuni si este stropita cu aghiasma, preotul poate sa mearga la ea. Si ce rugaciuni frumoase, ce cereri folositoare...am simtit puterea acestor rugaciuni si le recomand tuturor mamicilor.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
punerea numelui



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune la ziua numelui gbystef Intrebari utilizatori 0 08.11.2011 15:11:01
Rugaciunea numelui ajutor stormul Generalitati 2 04.12.2010 21:54:58
schimbarea numelui de botez iliana Generalitati 19 27.09.2010 00:38:14
alegerea numelui ramona-elena Botezul 13 01.03.2010 14:21:50