Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.04.2011, 00:17:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Dupa haina, da!

Doamne ajuta-mi mie cu mila Ta cea mare sa fiu, macar la sfarsit, preot si dupa voia Ta cea sfanta!

Iertati-ma de s-a simtit cineva ispitit ori mahnit de cuvantul meu!
Iata ce spune marele Pavel, apostolul cel sfant, in Epistola catre Galateni, la cap. 5:
Ce vreti oare sa aveti in Biserica: lege sau iubire? Veti spune, iubire! Dar iubirea nu se cladeste decat cu jertfa; jertfa de sine! Parintii il iubesc pe Hristos, ca de-aia isi vor copilul botezat, nu-i asa? Atunci sa se jertfeasca pe ei insisi pe altarul iubirii Lui si apoi sa caute sa jertfeasca orice alta jertfa, chiar si pe propriul lor copil... mai ales pe propriul lor copil!!! De copil are grija Domnul, nu va tulburati! Bine i-ar fi daca s-ar afla botezat, dar cine sa-l duca la altar? Parintii inca nu s-au dus pe ei insisi! Asa ca unii arunca raspunderea pe nasi; iar nasii ce pot face mai mult decat ar face de n-ar fi nasi, adica sa se roage?. Peste toate se mai uita un lucru: altoiul pe trupul lui Hristos, Biserica, nu il fac nasii ci preotul savarsitor, cel ce este si administrator al Tainelor celor Dumnezeiesti. Iar acest altoi pare a fi rau din cauza parintilor lui. Copilul nu este rau, dar situatia in ansamblul ei, este.

Prea usor accepta unii preoti intrarea in Biserica, prin botez, a oricui si oricand! Uneori doar in numele unei nevinovatii de prunc (care este reala, desigur), dar se uita ca lucrarea de altoire nu este doar o slujba de o ora ci o lucrare de o vesnicie!

Este o drama spirituala si diavolul lucreaza de mult la acest tip de fapte! Azi este greu si sa refuzi un botez dar si sa-l faci! Eu cred ca toti oamenii trebuie botezati ca sa se poata mantui, dar Biserica nu trebuie sa devina doar loc unde se contabilizeaza cantitatea! Cand aduc pruncul in acea stare de pregatire pentru rai, de madular al Trupului lui Hristos, trebuie sa am grija ca prin aceasta sa nu omor alte madulare deja lucratoare!

Iertati-ma pe mine pacatosul, fratilor! Nu este in gradina mea acest prunc si cei ce-l inconjoara. Am gresit poate incercand sa filtrez cu filtrul meu ceva ce nu este la mine. M-am lasat condus de mahnirea ce o am cand vad cum in Biserica Lui azi, de foarte multe ori, comanda si hotaraste duhul dreptatii-corecte si nu Duhul Iubirii Drepte!

Iertati-ma!

Preotul Gheorghe, mult-pacatosul.
Bine ati revenit, parinte. Cred ca ati dat cel mai intelept sfat si anume acela ca familia copilului trebuie si ea sa-si dea obolul de jertfa, macar acela de-a inceta a mai trai in pacat, necununati fiind in fata lui Dumnezeu. Iertati-ma si pe mine, pacatosul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.04.2011, 01:55:19
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Va multumesc tuturor pentru ca m-ati facut sa privesc si altfel lucrurile...cat despre duhul mandriei, Pr.Gheorghe....cata dreptate aveti...
Vineri voi vorbi si cu pr duhovnic dar oricum...ma simt mai linistita acum...ca stiu mai bine ce am de facut in viitor!
Va multumesc inca o data, si sa va dea Dumnezeu sanatate...si liniste....
Parinte Gheroghe, sarut mana! Doamne, ajuta-ne!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.04.2011, 00:12:53
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Buna! V-am scris anterior ca voi vb cu duhovnicul si m-a indrumat sa fac ceea ce si pr Gheoghe a zis, cat si restul...m-a indrumat sa port o discutie ff deschisa cu persoana in cauza despre acest lucru...am purtat o discutie si sunt profund dezamagita de impresia ce mi-a facut-o....am intrebat-o cum vrea sa isi creasca copilul ea fiind adventista...si copilul viitor ortodox...a raspuns ca acum nu mai este adventista, i-au retras calitatea de membru in momentul in care a ramas gravida inainte de a se marita sj cand s-a casatorit legal cu un ortodox...a zis ca pe copil il va invata lucruri neutre...si el va alege cand va fi mare ce ii convine....lucru ce m-a dezamagit complet....si m-a socat...eu i=am zis ca daca e botezat ortodox...pai ar trebui sa il invete ortodoxia , nu altele...ori alba ori neagra....si a zis ca are soacra ff bisericoasa si ca il va invata ea mersul la biserica....
E ff greu de vorbit cun un adeventist am observat...f incapatanat in crezarile lui..........
Va multumesc pt ca ati contribuit in oarecare masura la decizia luata...si vad ca ma conving pe zi ce trece cata dreptate avea pr gheorghe in mesajele de mai sus....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.04.2011, 06:02:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit nu inteleg de ce esti asa suparata

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
...si copilul viitor ortodox...a....si a zis ca are soacra ff bisericoasa si ca il va invata ea mersul la biserica....
pai atunci ar trebui sa te bucuri, ca doar soacra e ortodoxa, nu-i asa?

iar daca zici ca ea nu mai e adventista, si se vor casatori la vara la ortodocsi.
imi face impresia ca soacra face treaba buna deja si pana la vara o sa o convinga si pe ea sa treaca la ortodocsi.

apropo, parinte Gheorghe, cum vine asta cu "de multe ori, comanda si hotaraste duhul dreptatii-corecte si nu Duhul Iubirii Drepte"?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.04.2011, 10:27:03
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
Buna! V-am scris anterior ca voi vb cu duhovnicul si m-a indrumat sa fac ceea ce si pr Gheoghe a zis, cat si restul...m-a indrumat sa port o discutie ff deschisa cu persoana in cauza despre acest lucru...am purtat o discutie si sunt profund dezamagita de impresia ce mi-a facut-o....am intrebat-o cum vrea sa isi creasca copilul ea fiind adventista...si copilul viitor ortodox...a raspuns ca acum nu mai este adventista, i-au retras calitatea de membru in momentul in care a ramas gravida inainte de a se marita sj cand s-a casatorit legal cu un ortodox...a zis ca pe copil il va invata lucruri neutre...si el va alege cand va fi mare ce ii convine....lucru ce m-a dezamagit complet....si m-a socat...eu i=am zis ca daca e botezat ortodox...pai ar trebui sa il invete ortodoxia , nu altele...ori alba ori neagra....si a zis ca are soacra ff bisericoasa si ca il va invata ea mersul la biserica....
E ff greu de vorbit cun un adeventist am observat...f incapatanat in crezarile lui..........
Va multumesc pt ca ati contribuit in oarecare masura la decizia luata...si vad ca ma conving pe zi ce trece cata dreptate avea pr gheorghe in mesajele de mai sus....
Slava Domnului. Te-a ferit de ispita.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.04.2011, 14:49:35
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
pai atunci ar trebui sa te bucuri, ca doar soacra e ortodoxa, nu-i asa?

iar daca zici ca ea nu mai e adventista, si se vor casatori la vara la ortodocsi.
imi face impresia ca soacra face treaba buna deja si pana la vara o sa o convinga si pe ea sa treaca la ortodocsi.

apropo, parinte Gheorghe, cum vine asta cu "de multe ori, comanda si hotaraste duhul dreptatii-corecte si nu Duhul Iubirii Drepte"?

Sunt dezamagita de cele spuse de ea, nu neaparat suparata...la vara se casatoreste, dar nu trece la ortodocsi...se poate o astfel de casatorie...am mai auzit.
Copilul il boteaza ortodox ca sa ii faca pe plac sotului, care de altfel e orgolios...nu de altceva...
Si ..soacra...degeaba e ortodoxa si bisericoasa cum o fi...daca i-a lasat sa stea cu copilul nebotezat 2 luni ...si nefiind casatoriti....deci are aport 0 din partea mea.
Si oricum soacra poate deceda oricand....cum i-a murit si sotul de curand...asa ca oricum copilul va alege la 18 ani adventismul...va dati seama....e logic...

Spre surprinderea mea a fost fff jignita ca nu i-am botezat...nu ma asteptam...si mi-a zis ca daca preotii nu ar lua atat de mult la botez l-ar fi botezat si maine...fapt ce m-a deranjat la extrem, observand deci ca nici pe preoti nu ii suporta f. mult....de ce mi-o fi cerand sa ii botez ...nu stiu....numai Dumnezeu stie....
Bine ca mi-am vazut de treaba....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.04.2011, 17:41:20
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Faptul că mama a acceptat trecerea copilului ei la religia ortodoxă este ceva rar întâlnit și de apreciat. Indiferent de motiv.
Este o șansă pe care Dumnezeu o dă copilului și care nu trebuie pierdută.
S-ar putea ca prin atitudinea pe care ați avut-o față de mamă, să o îndepărtați mai mult de ortodoxie.

Cât privește alegerea copilului când va fi mare, nimeni nu poate garanta nici pentru cei crescuți într-o familie ortodoxă.
Dar mai multe șanse de mântuire are un copil care a primit un înger păzitor la botez.

În legătură cu sfatul pe care vi l-a dat duhovnicul, desigur că a depins și de felul în care dumneavoastră i-ați expus situația. Dânsul nu a știut-o decât din felul în care i-ați prezentat-o. Și cred că nu i-ați explicat corect esențialul, adică partea bună din viața acelor oameni.

Last edited by Carmen FUNIERU; 20.04.2011 at 17:53:43.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2011, 00:41:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myreille Vezi mesajul
Sunt dezamagita de cele spuse de ea, nu neaparat suparata...la vara se casatoreste, dar nu trece la ortodocsi...se poate o astfel de casatorie...am mai auzit.
Copilul il boteaza ortodox ca sa ii faca pe plac sotului, care de altfel e orgolios...nu de altceva...
Si ..soacra...degeaba e ortodoxa si bisericoasa cum o fi...daca i-a lasat sa stea cu copilul nebotezat 2 luni ...si nefiind casatoriti....deci are aport 0 din partea mea.
Si oricum soacra poate deceda oricand....cum i-a murit si sotul de curand...asa ca oricum copilul va alege la 18 ani adventismul...va dati seama....e logic...

Spre surprinderea mea a fost fff jignita ca nu i-am botezat...nu ma asteptam...si mi-a zis ca daca preotii nu ar lua atat de mult la botez l-ar fi botezat si maine...fapt ce m-a deranjat la extrem, observand deci ca nici pe preoti nu ii suporta f. mult....de ce mi-o fi cerand sa ii botez ...nu stiu....numai Dumnezeu stie....
Bine ca mi-am vazut de treaba....
Practic nasei de botez ii revine sarcina de a indruma copilul in ale credintei, avand in vedere ca ea e cea care se leapada de satana la botez in numele micutului ce se boteaza.
Convertirea mamei nu se poate face batand din palme, caci sectarii au impresia ca ei sunt sfinti... Rabdare, deci. Daca fac cununia la ortodocsi, mirii vor trebui sa se spovedeasca inainte de nunta si incet, incet ea se va apropia de BO.
Avand nevoie de o nasa si pentru copil, a ales persoana, care i se pare cea mai potrivita. Este o binecuvantare sa fim nasi; totul e sa ne achitam si de sarcinile pe care le avem fata de fini.
Sa avem rabdare, caci si Dumnezeu are rabdare nelimitata cu noi si ne asteapta pe toti sa ne indreptam.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2011, 16:07:31
myreille myreille is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Faptul că mama a acceptat trecerea copilului ei la religia ortodoxă este ceva rar întâlnit și de apreciat. Indiferent de motiv.
Este o șansă pe care Dumnezeu o dă copilului și care nu trebuie pierdută.
S-ar putea ca prin atitudinea pe care ați avut-o față de mamă, să o îndepărtați mai mult de ortodoxie.

Cât privește alegerea copilului când va fi mare, nimeni nu poate garanta nici pentru cei crescuți într-o familie ortodoxă.
Dar mai multe șanse de mântuire are un copil care a primit un înger păzitor la botez.

În legătură cu sfatul pe care vi l-a dat duhovnicul, desigur că a depins și de felul în care dumneavoastră i-ați expus situația. Dânsul nu a știut-o decât din felul în care i-ați prezentat-o. Și cred că nu i-ați explicat corect esențialul, adică partea bună din viața acelor oameni.

Nu cred ca am indepartat-o pe mama de ortodoxie prin atitudinea mea...oricum fiecare are parerea lui...
Oricum nu stiu daca se poate indeparta de ortodoxie.....pt ca nici nu a avut vreo treaba vreodata cu ortodoxia...si mi-a garantat ca nici nu va avea vreodata...
oricum din cate mi-am dat seama ea era adventista...dar numai cu numele si cu mersul la biserica....din multitudinea de avorturi nu as putea trage o alta concluzie...si sansa sa fie d acum un bun ortodox si sa isi invete copilul cu dogmele ortodoxe...slabe sanse...de aici si temerea mea de a boteza...

Duhovnicului i-am prezentat situatia...nu din prisma mea...ci problema in sine...reala...

O femeie care se pare ca nu are de gand sa isi creasca copilul ortodox si se pare ca nici nu suporta dogmele ortodoxiei....nu suporta preotii si i se par inutili...de ce oare i-ar cere unuia sa ii boteze?!...numai ea stie raspunsul ...daca il stie...si Dumnezeu....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.04.2011, 23:00:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

myreille, nu omul da altui om credinta, ci Dumnezeu o da, actionand printr-un om ca tine si ca mine.
Nasa de botez este pentru copil mama spirituala.
Inteleg ca este un caz greu aici, dar daca Dumnezeu are anumite planuri cu micutul, ii va gasi persoana potrivita, care sa il indrume spre Biserica, indiferent ce vrea, sau mai bine spus ce nu vrea, mama lui.
Dealtfel si mama copilului trebuie rebotezata, din cate am inteles, pentru a face parte din BOR.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari in legatura cu evangheliile ann Din Noul Testament 51 10.02.2012 07:48:29
In legatura cu Biblia Golbi_ Generalitati 16 15.06.2011 14:07:27
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
Noi descoperiri rusești în legătură cu ADN-ul andreicozia Teologie si Stiinta 4 17.10.2009 23:27:35