Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.12.2019, 15:47:23
UserAZ UserAZ is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.02.2011
Mesaje: 77
Implicit

USR isi arata adevarata fata, dupa declaratiile lui Barna, acum un deputat din acelasi partid. USR e un partid care pare sa ascunda deocamdata aceste tendinte (pentru ca inca nu a sosit vremea sa le faca publice). Dar cand societatea va fi pregatita (mai necrestina) se va trece la nivelul urmator.

Declarație controversată a unui deputat USR, despre Isus Hristos: „Un copil sărac, dintr-o familie ciudată, cu un tată trecut de prima tinerețe și o mamă surogat”

https://www.libertatea.ro/stiri/decl...scenta-2842312
__________________
Pareri incorecte politic (acordul parental nu este necesar dar se recomanda)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.12.2019, 12:18:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
USR isi arata adevarata fata, dupa declaratiile lui Barna, acum un deputat din acelasi partid. USR e un partid care pare sa ascunda deocamdata aceste tendinte (pentru ca inca nu a sosit vremea sa le faca publice). Dar cand societatea va fi pregatita (mai necrestina) se va trece la nivelul urmator.

Declarație controversată a unui deputat USR, despre Isus Hristos: „Un copil sărac, dintr-o familie ciudată, cu un tată trecut de prima tinerețe și o mamă surogat”

https://www.libertatea.ro/stiri/decl...scenta-2842312
Adevărata față a USR este una cinstită dacă citești corect declarația și dacă nu te lași păcălit de ura psdistă ca să ajungi un propagator de minciuni sau de știri trunchiate încercând și tu să manipulezi, ca să ajuți să revină dictatura comunismului la putere. Practic usristul a apărat orfanii și copiii cu probleme, adică tocmai pe Domnul Iisus Hristos din fiecare copil necăjit!

„Un copil. Sărac și provenit dintr-o familie foarte ciudată. Un tată trecut de prima tinerețe și o mamă adolescentă. Apărut în lume fără ca părinții lui să fi făcut dragoste. Cu o mamă surogat și un tată care acceptă paternitatea fără să fi contribuit la ea. Refuzat de comunitate. Născut fără ca părinții să fi fost căsătoriți, doar logodiți. Nașterea lui arată extradordinarul dar și limitele societății în care a apărut”, și-a început Bulai postarea. El continuă: „Acum 2000 de ani s-au întâmplat cele scrise mai sus. Soarta lui este astăzi împărtășită de mulți copii din România, dar care nu au avut alături părinți atât de iubitori. Avem peste 50.000 de copii în grija statului. Peste 3000 de copii anual dați spre adopție. Mai mult de o treime din cei 3000 nu își găsesc o familie. Anual aprox. 2000 de copii sunt declarați greu adoptabili-nimeni nu îi vrea în România. Peste 1000 de copii români au fost traficați doar în UK până în 2007.”
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 30.12.2019 at 12:43:03.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.01.2020, 02:36:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
USR isi arata adevarata fata, dupa declaratiile lui Barna, acum un deputat din acelasi partid.
Caramitru jr. și-a bătut joc și mai rău de cultul Fecioarei Maria, despre care spunea că provine de la Horus, idee răsuflată din zeitgeist și pusă pe seama lui Eliade fără dovezi cu citate.
Dacă s-au apucat s-o dea pe lângă la capitolul religie, e clar cât se pricep și la administrație.

Nici la prezență nu excelează, Dan Barna a lipsit la vreo 45% din voturile din parlament în primii 3 ani de parlamentar, cam ăștia sunt ”profesioniștii” care fac ”un altfel de politică”.
https://evz.ro/dan-barna-un-parlamen...parlament.html

”Potrivit site-ului Camerei Deputaților, deputatul Dan Barna a participat la 2.881 de voturi din cele 5.230 care au avut loc din februarie 2017 și până în prezent, lipsind la 2.349 de voturi. Absent la 45% din voturi, Dan Barna are mai degrabă un program part-time.”

Nu au nicio jenă să încaseze normă întreagă de parlamentar deși unii absentează.

Sper ca oamenii să se trezească la locale și parlamentare mai ales că nu mai are efect votul de diaspora, iar studenții trebuie să voteze la ei acasă și mulți nu vor merge aiurea pe drumuri special să voteze niște impostori.

Acum nu se mai poate da vina pe diaspora și pe hipsteri, dacă se stă acasă și se lasă ca activiștii usr să cîștige, înseamnă că omului îi place să-i fie batjcorită Biserica și credința de către niște politicieni obraznici ai noului val.

Pe termen lung politica nu e o soluție, iar toți cei care-și spun speranța în ea riscă să se rătăcească, de 30 de ani se merge în contrasens față de creștinism și din cauza politicii și a guvernanților.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.01.2020, 13:04:23
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Talking

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Referendumul a fost sabotat de presedintele Iohannis, nu are legatura cu faptul ca a fost organizat de PSD sau cu interventii de afara. Din pacate acest demagog a ajuns sa aiba priza la public, ca orice demagog si dictator. Are succes mai ales la cei cu o pregatire medie si superioara, care nu prea sunt credinciosi practicanti si care au nevoie de cineva in care sa-si puna sperantele. Si daca el le zice ca nu e bine sa practicipe la referendum si ca sunt inapoiati si fanatici cei ce nu doresc casatoriile homosexuale, fanii lui il cred fara sa discute. Este un demagog foarte periculos, tocmai pentru ca lumea il percepe ca un guru, salvatorul neamului. Pe langa faptul ca e adversarul Bisericii si a valorilor crestine, vedem mai bine cum arata un demagog tipic din faptul ca striga hotii, cand el si-a insusit niste case folosnd chiar si mijloace nelegale. A falsificat faptul ca acele case ar fi apartinut mostenitorului dorit de ei, implicand si un notar. Dar, ce sa vezi, pana s-a judecat cazul s-a ajuns la prescriptie, a expirat termenul. Cat timp procesele s-au desfasurat la Sibiu a castigat toate procesele (in afara de cel cu adeverinta notariala falsificata, dar acolo a reusit sa nu fie implicat si s-a si prescris), din momentul in care au fost mutate la Brasov le-a pierdut pe toate.
Ingrijorator este ca acei care il urmeaza cred orbeste tot ce spune, s-ar lepada si de credinta si valorile crestine daca le spune Iohannis.
Asa-i ca ai votat-o pe dancila ? :)))
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.01.2020, 00:53:23
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Sa vedem unii de acolo cum lupta cu unele probleme

Citat:
În prealabil postat de UserAZ Vezi mesajul
Am decis sa postez pe acest subiect, ca un semnal de alarma. Occidentul (UE, SUA) ne ajuta sa ne dezvoltam economic, ne garanteaza niste libertati, dar valorile promovate de Occident sunt un pericol pentru credinta ortodoxa si societatea romaneasca autentica.

Manipularea occidentala e mult mai perversa si abila decat orice a avut parte societatea pana acum, ne ofera o libertate care ne inrobeste ca sa devenit apatici fata de problemele sociale, mancare accesibila si modificata genetic de multe ori, sex liber in orice forma (barbat cu barbat, cu mai multi, mai multe, in parte, in grup), presa aservita intereselor europene, orice critica a UE e etichetata "comunist" desi nu are nimic una cu alta. Muzica in engleza, Hollywood-ul, Facebook etc toate sunt formatorii de opinie actuali, o opinie ce serveste agendei americane si globaliste. Pro islamiste si imigrationiste.
Ungaria si Polonia sunt oile negre ale UE, atacate permanent pentru ca se opun imigratiei sau altor idei europene.

Nu sunt anti-gay si a vietii private a acestora dar promovarea devine tot mai agresiva in media anglo-saxona mai ales, si da dureaza cativa ani pana ce e importata si in Romania. Ceea ce se intampla acum e deja o propaganda de bisexualizare si homosexualizare a maselor, nicidecum o lupta pentru acceptare si egalitate.

Exemple de hit-uri anglo-saxone prezente si pe statiile romanesti de cativa ani. Ceva ce suna bine si ce ascund, uitati-va in videoclipuri. Asta e noua normalitate.

Barbat - Barbat
Hozier - Take Me To Church
https://www.youtube.com/watch?v=PVjiKRfKpPI

Femeie - Femeie
Imany - Don't Be So Shy (Filatov & Karas Remix)
https://www.youtube.com/watch?v=b1_B-IKEufg

Unde e pericolul, in ispitirea copiilor sa incerce si altceva, sex anal cu alti barbati, fete cu fete, fete cu baieti si cu alte fete si baieti, ca ceva normal pentru o persoana open minded. "Ce bai tu asculti de prostii aia, traieste-ti viata, incearca si asa si asa etc)
Ce alternative mai avem cand programele de stiri isi bifeaza agenda europeana, de muzica, filme nu mai vorbim, canalele despre animale ne arata ca uite e firesc si ele sunt bi, gay. Deci e in regula.
Nu mai avem nevoie de iubire crestina, USA ridica in slavi poliamorul (indragosteala de mai multi si mai multe in acelasi timp cu buna stiinta a tuturor, relatii in care iubesti mai multi deodata).
Ramane Trinitas, dar e de ajuns oare. Biserica Ortodoxa Romana trebuie sa treaca in defensiva, sa adune bani si stranga randurile, ceea ce e mai greu pentru credinta de abia urmeaza.

Din pacate Romania si ortodoxia e prinsa in aceasta capcana, un Occident anti-crestin, o Rusie autoritarista si o China ateist-comunista. Jocurile au fost facute, am ales Occidentul, dar ceea ce am ales nu e roz.
E gresit oare sa spunem ca ne-am vandut credinta pentru o bunastare ipotetica si indoielnica sub steagul european?

Iata cateva stiri, si cum poate fi si viitorul peste 15, 20, 50 de ani in Romania.

Dan Barna, liderul USR despre casatoriile gay si adoptiile de copii de catre cuplurile gay
https://www.youtube.com/watch?v=pi2stEJN6Ec

O biserică din Malmo, Suedia, are un nou panou decorativ în spatele altarului, care reprezintă o versiune diferită a raiului, cu cupluri gay în poziții sugestive și un șarpe care le ispitește sub forma unei femei transgender.

https://www.mediafax.ro/life-inedit/...-foto-18643512

Sute de biserici din Franța vor fi transformate în hoteluri de lux, cluburi de noapte și crame
https://www.mediafax.ro/life-inedit/...crame-18622330

Gura Bogata (Big Mouth) pe Netflix, educatie sexuala sub forma de desene animate pentru copii cu personaje LGBT sau cu coarne. Probabil in curand si pe micile ecrane la televiziunile romanesti.
https://bigmouth.fandom.com/wiki/Cat...GBT_Characters

Shiloh Jolie Pitt, primul copil biologic al fostului cuplu de actori Angelina Jolie și Brad Pitt, în vârstă de 13 ani, ar fi în plin proces de schimbare a sexului, urmând un tratament hormonal
https://life.hotnews.ro/stiri-showbi...re-sexului.htm

Sute de persoane care au vrut o schimbare de sex caută ajutor pentru a reveni la stadiul originar
https://www.digi24.ro/magazin/stil-d...iginar-1196861

Ungaria se retrage de la Eurovision pentru că e prea gay
https://www.digi24.ro/stiri/externe/...ea-gay-1223627

Daca folosesti WhatsApp, atunci afla ca altcineva iti citeste mesajele!
https://www.youtube.com/watch?v=EoCsluHDul8
Da din occident vin multe . Dar sa incercam sa vedem si unele lucruri interesannte. Cum au trecut ei peste unele lucruri.
Deci cei doi se numesc si incearca sa caute lucrurile esentiale in viata si sa spuna NU consumerismului: Joshua Fields Millburn si Ryan Nicodemus au provenit din familii sarace traiau fiind copii si din ajutoare guvernamentale . Deci ptr ei cand au intrat intr-o corporatie a fost tentatia sa suie pe scara ierarhiei . Deci zece ani a suit pe scara ierarhiei si la 28 de ani avea tot ce isi puatea dori, salariu de 6 cifre(asta in SUA este socotit pe an), masini de lux, dulapurile pline de haine scumpe si o casa mare in suburbie cu mai multe toalete ca majoritatea oamenilor. Nu aveam destule colturi ale casei care sa le umplu cu marfuri diverse a vietii mele de consumator condus(ghidat inteleg eu daca gasiti o traducere mai buna-nu ezitati- :-) )

Si apoi mi s-au intamplat doua lucruri, mama mea a murit si mariajul meu s-a sfarsit, amandoua in aceeasi luna. E ca si cum ai fi lovit de doua masini simultan. Si aceste doua evenimente m-au facut sa ma uit in jur si sa ma intreb unde imi focalizam viata?
Si am realizat ca eram atat de focalizat pe succes si achizitionari, si in special pe acumularea de marfuri . Fiindca societatea noastra incurajeaza cate lucruri ai adunat in aceasta viata. Deci traiam visul american DAR NU ERA VISUL MEU. Si ma aflam intr-un loc ciudat obtinand tot ce am vrut dar realizand ca poate tot ceea ce am vrut nu era ceea ce vroiam de fapt. Si am inceput sa ma refocusez( sa imi schimb atentia) si am descoperit acest lucru numit minimalism in acel timp.
Nu sunt impotriva marfurilor, nu sunt impotriva consumului acum. Dar atunci nu am realizat ce lucruri adauga valoare vietii mele,.,. ce este esential de ce nu este esential,...
Odata atat ca sa facut tarziu . Tradus primele minute de aici:

https://www.youtube.com/watch?v=0uSl2XtvI0k Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus: "The Minimalists" | Talks at Google
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.01.2020, 13:34:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
... realizand ca poate tot ceea ce am vrut nu era ceea ce vroiam de fapt. Si am inceput sa ma refocusez( sa imi schimb atentia) si am descoperit acest lucru numit minimalism in acel timp.
E ok să fii minimalist căci n-ai nevoie de nimic din tot ceea ce ți-ar putea da lumea. Ca și creștin, cu cât ai mai puține cu atât îți este mai ușor să lupți cu păcatul. Prin patima proprietății și stăpânirii te scoate dracul de la Dumnezeu și te face sclav banilor, nemulțumirii, răutății, pismei și urii. Când începi să ai ca să nu mai asculți de biserică, de Dumnezeu, de sfinții părinți și de proprii părinți, când nu mai urmezi sfatul cel bun e clar că nu mai cauți să respecți sfințenia Domnului și că vrei să te duci în jos, la baltă, la pescuit... suflete.

Reîntorcându-mă la subiect, am găsit aici un interviu interesant care pe unii i-ar putea lămurii despre tot felul de pericole! Nu că l-aș crede sau c-aș fi eu de acord cu domnul Aurelian P. atunci când vorbește politic de președinte sau de PNL... dar are și idei serioase pe care le susține corect.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 21.01.2020 at 14:16:24.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.01.2020, 19:24:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Asa-i ca ai votat-o pe dancila ? :)))
Eu am spus cu fiecare ocazie ca nu am votat niciodata PSD, doar PNL. Iar cand Iohannis a stricat partidul si i-a adus pe cei din PD (care erau mai corupti decat cei din PSD) nu am mai avut cu cine sa votez. Spre deosebire de tine mie imi place adevarul, tu probabil il sustii pe Iohannis pentru ca nu poti face diferenta intre demagogie si adevar. Sai, si mai rau, stii despre c ee vorba, dar iti place nedreptatea si neadevarul, sustinandu-l pe Iohannis pentru cine stie ce motiv (de exemplu ca nu-i ortodox si e impotriva valorilor ortodoxe).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.01.2020, 19:31:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Egalitatea de șanse și de sexe nu e un lucru rău ci e un drept fundamental pentru orice constituție ce respectă credința și omul, căci e normal ca să fim egali unii cu alții și nu este asta contrar ortodoxiei. Prin egalitatea asta între sexe nu se indeamnă la desfrânări sau la împreunări ale persoanelor de același sex ci se face dreptate divină. În Biserica Ortodoxă când la taina căsătoriei bărbatul este cel de care trebuie să asculte femeia căsătorită așa cum și el ascultă de Hristos are semnificația nu a unor privilegii, adică a unor drepturi superioare ale bărbatului ci e vorba acolo că bărbatul e tras la o răspundere mai mare. Deci în caz de păcătuire în cadrul familiei, el, bărbatul este mai mare în răspundere față de femeie înaintea lui Dumnezeu și nu că ar avea drepturi mai multe sau ceva privilegii.
Tu ori faci o gluma, ori nu intelegi nimic, ori spui orice ca sa se potriveasca ideile lui Iohannis cu cele crestine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.01.2020, 13:58:46
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu ori faci o gluma, ori nu intelegi nimic, ori spui orice ca sa se potriveasca ideile lui Iohannis cu cele crestine.
Mai există un ori pe lângă cele două-trei pe care nu le-ai nimerit: ori poate că spun Adevărul și mai am și dreptate pe deasupra... nu de la mine, firește.

(Iohannis e creștin deci e normal ca ideile lui să se potrivească cu cele creștine. Nu erau ideile lui Iohannis, eu nu susțin ideile altora aiurea ci eventual pe cele pe care mi le-am însușit cu discernământ dar se pare că din moment ce urăști pe Iohannis și fostul PDL (mai corupt ca psd????) probabil pentru că ți-a plăcut mai mult vechiul PNL (mason și necreștin plin de câmpeni, patrici, antonești și tăriceni mari colaboraționiști cu PCRul și cu PSDul lui Iliescu și fondatori ai USLului) atunci iată că de aia urăști și ceea ce scriu eu deși politic eu nu am niciun partypris cu Iohannis sau cu noul PNL ieșit din ACL (Alianța Creștin Liberală). Am scris pe undeva sau dacă nu atunci scriu acuma că eu sunt băsist-țărănist-pmpist dar nu pot fi din pricina asta ultraș orbit care pentru câștigul din pariuri să mint și să urăsc visceral doar ca să contrazic toate ideile bune numai pentru faptul că vin ele de la adversari politici gen Tăriceanu, Ponta sau de la aliați pentru binele țării ca Iohaniis-Orban.)

Unde ar fi gluma ori neînțelegerea sau ''potrivirea'' cu ce zice Iohannis ? (plagiatul de tip papagal fără însușire sau ca să lingușesc conducerea și stăpânirea pentru a scăpa de represalii)

Nu mă dezic de ce am postat ca și creștin-ortodox:

1. Egalitatea de șanse și de sexe nu e un lucru rău ci e un drept fundamental pentru orice constituție ce respectă credința și omul, căci e normal ca să fim egali unii cu alții și nu este asta contrar ortodoxiei.

2. Prin egalitatea asta între sexe nu se indeamnă la desfrânări sau la împreunări ale persoanelor de același sex sau de sex contrar ci se face dreptate divină.

3. În Biserica Ortodoxă când la taina căsătoriei bărbatul este cel de care trebuie să asculte femeia căsătorită așa cum și el ascultă de Hristos are semnificația nu a unor privilegii (pile), adică a unor drepturi superioare ale bărbatului ci e vorba acolo că bărbatul poate fi tras la o răspundere mai mare.

Deci în caz de păcătuire în cadrul familiei, el, bărbatul este mai mare în răspundere față de femeie înaintea lui Dumnezeu și nu că ar avea drepturi mai multe sau ceva privilegii și pile.

În concluzie nu cred că spun chiar orice ca să dea bine la urechile mai marilor adică nu cred că lingușesc pe cineva din moment ce nu i-am auzit pe ei să spună astea ci eu le spun și le scriu de dragul Adevărului și dreptății divine!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 22.01.2020 at 14:47:45.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.01.2020, 16:58:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am spus cu fiecare ocazie ca nu am votat niciodata PSD, doar PNL. Iar cand Iohannis a stricat partidul si i-a adus pe cei din PD (care erau mai corupti decat cei din PSD) nu am mai avut cu cine sa votez.
Sunt de acord, dacă-l critic pe Iohannis nu înseamnă că am votat ceva în turul 2, înseamnă că nu voi lăsa niciodată un politician să joace țonțoroiul pe lucruri sfinte ca familia.

Depinde de conjunctură sunt zone unde PNL nu e chiar atât de toxic la locale, ex Bolojan la Oradea,e penelist din anii 90, a dezvoltat și orașul și nici nu a diminuat, demitizat, încurcat vectorii și comunicatorii creștini ai cetății să se manifeste, a susținut și a votat la referendumul pentru familie.

Deci Oradea s-a dezvoltat fără decreștinarea agresivă a orașului!

La polul opus stă rușinea de Emil Boc, care din lăcomie de bani și slugărnicie politic corectă a autorizat Untoldul, Electric Castle, primul bar gay din afara Bucureștiului , în timp s-a dezvoltat o comunitate lgbt care a forțat o paradă gay prin fața Catedralei Mitropolitane la sfidare .

Festivalurile smintite și bodegile pierzătoare de suflet autorizate de acest bicisnic al istoriei au distrus spiritualitatea Clujului, patriotismul curat și așezarea ardelenilor, mulți clujeni au fost dresați să devină liber cugetători, cetățeni universali, demitizatori ai familiei, istoriei și tradițiilor, unii ca alde Sabin Gherman o dau ușor în revizionism și contestarea granițelor țării.

Deformarea spirituală a Clujului e dramatică dacă ne gândim că e un oraș de 300.000 de locuitori, adică un sector din București, unde relațiile comunitare sunt totuși mai apropiate și comunitatea e mai caldă, în doar 15-20 de ani au fost întorși la 180 de grade din patrioți în globaliști.

La un oraș de 2 mil de locuitori te-ai aștepta să fie atrasă populație care de care mai ciudată din toată țara, că majoritatea oamenilor care se dau în spectacol prin București nu sunt născuți și educați acolo, dar la Cluj inversarea polilor din patrioți în liber schimbiști s-a produs sub șocul provocat de niște cretini politici în frunte cu Boc.

Chiar de ar face metrou suspendat și alte lucrări SF, Boc nu va putea șterge distrugerea spirituală provocată în mandatele lui.

Nu e exculs ca Dumnezeu să-l bată pe Boc și să fie nevoit să conducă peste un Consiliu Local dominat de USR, repet public usr crescut și momit de Boc la Cluj prin Untold și bodegile de înnegrit suflete autorizate cu mânuța lui și a oamenilor puși de el.

Și din vina lui Boc și a politrucilor, creștinismul e batjocorit la Cluj.

Cam asta e un primar sau politician cu mare decizie, e ca un cap de familie care-și poate duce familia spirituală ori pe cale, ori la pierzanie de suflet.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.01.2020 at 17:43:52.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare