Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 28.12.2011, 13:32:48
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Pentru mine a tine ziua de odihna o zi mai in colo sau mai in coace este acelasi lucru iar polemica si teama ca oamenii "primesc hrana" doar intro anumita zi nu si in alta imi pare o lipsa de credinta in iubirea divina .
Poate am inteles eu gresit si imi cer iertare in acest caz. Noi in general nu vorbim despre astfel de lucruri ca o parere personala si nu-i totuna sa tin ziua de odihna duminica, marturisindu-L astfel pe Hristos ca Mantuitor si salvator, sau sa tin miercurea spre exemplu, ca-i tot o zi de la Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Iadul nu este dat celor cu nazuinta ci celor inversunati in rele pacatosilor si nu celor care se straduie asa cum pot si cum ii duce capul sa faca Voia SA.
E adevarat ca nu suntem noi in masura sa stim cine va ajunge in iad si cine nu si nu despre asta era vorba, ci de inselarea si urzeala pe care diavolul o face cu fiecare dintre noi asa incat sa credem ca daca facem... cum ne taie capul, ne vom si mantui. Avem niste indrumatori: pe sfintii parinti. Daca viata lor nu ne-a convins, daca jertfa lor si dragostea pentru Hristos nu ne spune nimic, daca povetele lor trec pe langa noi fara sa ne afecteze, inseamna ca noi avem sufletele impietrite precum fariseii care credeau ca stiu legea si o tin cu sfintenie.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Despatimirea tine si de despatimirea religioasa fiindca din cauza ei au fost posibile hule impotriva lui Iisus , a arunca cu tigai si suparare si a ameninta cu iadul nu este o cale care sa se poata numi crestina , chiar si sfinti ortodocsi au spus ca un adevarat crestin nu ameninta cu iadul pe nimeni. El este cel aflat deja in iadul lipsei de pace si armonie al patimilor si al orgoliului ca le-ar sti pe toate in conditiile in care nu stim mai nimic ce stim acum e doar o umbra a lucrurilor viitoare ceva partial -neintreg.ceva cu lipsuri multe.
Aici doar atat:
17. Iar păcătosului i-a zis Dumnezeu: "Pentru ce tu istorisești dreptățile Mele și iei legământul Meu în gura ta?
18. Tu ai urât învățătura și ai lepădat cuvintele Mele înapoia ta.
19. De vedeai furul, alergai cu el și cu cel desfrânat partea ta puneai.
20. Gura ta a înmulțit răutate și limba ta a împletit vicleșug.
21. Șezând împotriva fratelui tău cleveteai și împotriva fiului maicii tale ai pus sminteală.
22. Acestea ai făcut și am tăcut, ai cugetat fărădelegea, că voi fi asemenea ție; mustra-te-voi și voi pune înaintea fetei tale păcatele tale.
23. Înțelegeți dar acestea cei ce uitați pe Dumnezeu, ca nu cumva să vă răpească și să nu fie cel ce izbăvește.
24. Jertfa de laudă Mă va slăvi și acolo este calea în care voi arăta lui mântuirea Mea". (Ps. 49)


Vorbeste despre sfintii ortodocsi in masura in care accepti invataturile lor. Altfel nu le faci nici o cinste pomenindu-i.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O posibila contradictie intre notiunile de Rai si Iad MihaiG Morala Crestina 217 09.04.2013 16:33:55
Ce se-ntampla cu cei care parasesc manastirea? ory Calugarul 492 02.02.2013 15:36:10
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Libertatea fata de patimi e posibila in aceasta viata ioan-eugen Intrebari utilizatori 4 16.03.2010 11:14:19