Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.07.2022, 13:58:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Dacă n-am avea o astfel de mijlocitoare, nu am fi atât de fericiți. Suntem fericiți, pentru că Maica Domnului se roagă pentru noi.

Rugăciune către Maica lui Dumnezeu

Tu ești, Stăpână, bogăția săracilor, bucuria și scăparea celor lipsiți și nădejdea celor sărmani, și pe tine te mărim cei ce strigăm în nevoi:
„Sfântă a sfinților! Apucă mai înainte de izbăvește și acum pe robii tăi de toată ispita diavolească și de chinul cel cumplit și de osânda cea veșnică.

Ca la un liman alergând sub acoperământul tău cel sfânt, Curată Fecioară, te rog milostivește-te și să nu mă lepezi, ci izbăvește pe robul tău din necazul ce a venit acum asupră-mi, ca una care ai din fire milostivirea, Maica Dumnezeului Celui Preaînalt, totdeauna rugându-te, izbăvești pe robii tăi de toată strâmtorarea. Vindecă, Preacurată, rănile sufletului meu și smerita mea inimă cea otrăvită de veninul șarpelui, tămăduiește-o cu doctoria ta cea vindecătoare.

Ceea ce te-ai îmbogățit cu stăpânirea a toată zidirea, miluiește-mă pe mine, cel ce rău am sărăcit de dumnezeiescul Dar, ca să te măresc ca pe apărătoarea mea cea bună, ceea ce ești cu totul fără prihană. Preacurată, ceea ce ai născut pe Cel ce este calea vieții, povățuiește-mă la calea cea dreaptă pe mine, cel ce acum mă prăbușesc nebunește pe căi neumblate și în prăpăstiile cumplitelor nenorociri.

Alină tulburarea patimilor mele, Stăpână, și viața îndreptează-mi, Preasfântă, ceea ce ai născut pe Dumnezeu, întru care S-a întărit inima mea. Toată tăria vieții noastre și scăparea tu ești, Preacurată Maică; tu ești sprijinul tuturor celor ce te laudă; deci să nu socotească zadarnică ocrotirea ta cei ce se trufesc față de robii tăi, că tu ne ești apărătoare către Dumnezeu. Pentru aceasta, nu trece cu vedere de a izbăvi, Stăpână, pe robii tăi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39