Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 31.10.2010, 22:00:13
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Rugaciune catre Maica Domnului "SPORIREA MINTII"

Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, casa pe care Intelepciunea lui Dumnezeu Siesi Si-a zidit-O, datatoarea darurilor duhovnicesti, ceea ce de la cele lumesti la cele dinainte de lume mintea noastra o inalti si pe toti la cunostiinta intelepciunii ii ridici! Primeste aceasta cantare de rugaciune de la noi, nevrednicii robii Tai, care cu credinta si cu smerenie ne inchinam in fata Preacinstitei Tale icoane! Indupleca-L pe Fiul Tau si Dumnezeul nostru sa le dea mai marilor nostri intelepciune si putere, judecatorilor dreptate si necautare la fata omului, pastorilor intelepciune duhovniceasca, ravna si buna paza a sufletelor noastre, invatatorilor smerita intelepciune, fiilor ascultare si noua tuturor Duhul chibzuintei si al evlaviei, duhul smereniei si al blandetii, duhul curatiei si al adevarului. Si acum, maica prealaudata, da-ne buna sporire a mintii, pe cei aflati in vrajba si in dezbinare impaca-i, uneste-i si pune intre ei o legatura de iubire nedespartita, pe cei rataciti din nesocotinta intoarce-i spre lumina adevarului lui Hristos, povatuieste-i frica de Dumnezeu, infranarea si harnicia, da-le cuvantul intelepciunii si cunostiinte folositoare de suflet celor ce le cer, lumineaza-ne cu bucuria cea nepieritoare, Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita decat Serafimii. Iar noi, vazand faptele minunate si preachibzuita intelepciune a lui Dumnezeu in lume si in viata noastra, sa ne instrainam de desertaciunea pamanteasca si de prisositoarele griji lumesti si sa ne ridicam mintile si inimile noastre spre cer, pentru ca, prin ocrotirea si ajutorul Tau, lauda, multumire si inchinare pentru toate sa-i aducem Intreit Slavitului Dumnezeu si Ziditorul tuturor, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 31.10.2010, 22:01:57
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Dar cel mai frumos si util si important este Acatistul si Paraclisul Preasfintei Maici!Sa nu uitam sa le avem in casa si sa le citim din cand in cand.

Preasfanta Maica Nascatoare de Dumnezeu,fii mama tuturor crestinilor si indreapta-ne pe noi aducandu-ne la iubire,credinta si smerenie!!!!Bucura-te prima intre Sfinti si Maica lui Dumnezeu+++++++++++++++++++++++++++++++++
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.11.2010, 17:30:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Canonul Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu +

http://www.sfintiiarhangheli.ro/node/1606
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 13.12.2010, 19:10:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu , la nevoi , necazuri si ispite

Stapana preabuna , Nascatoare de Dumnezeu , asculta rugaciunea mea cea ticaloasa si nu-mi rusina nadejdea mea cea intru tine , cea ce esti dupa Dumnezeu , nadejdea tuturor marginilor pamantului . Stinge fieberea trupului meu , potoleste viforul cel cumplit din sufletul meu , imblanzeste mania cea amara , sterge din mintea mea trufia si mandria parerii celei desarte . Imputineaza din inima mea nalucirile cele de noapte ale duhurilor celor viclene si bantuielile cele de ziua ale gandurilor celor necurate . Invata-mi limba iasca cele de folos , povatuieste-mi ochii sa vada curat, indrepteaza-mi picioarele ca sa alerge fara de impiedicare pe calea cea fericita a poruncilor lui Dumnezeu , sfinteste-mi mainile ca sa le ridic cu vrednicie catre Cel Preainalt , curateste-mi gura ca sa chem cu indrazneala Tata pe Dumnezeu cel sfant , deschide-mi urechile mele , ca sa aud simtitor si ganditor cuvintele Sfintelor Scripturi , cele ce sunt mai dulci decat mierea si fagurul si sa vietuiesc dupa ele , intarit fiind de tine . Da-mi vreme de pocainta si de intoarcere a gandurilor . Fereste-ma de moarte napraznica. Osandit fiind de constiinta , izbaveste-ma . Si mai pe urma de toate , fii langa mine la despartirea sufletului de trupul meu ticalos , alinandu-mi sila cea nesuferita , usurandu-mi durerea cea nespusa , mangaindu-mi stramtoarea cea cumplita , izbavindu-ma de fata cea intunecata a diavolilor , slobozindu-ma de cercarea cea nemiloasa a vamesilor celor din vazduh si a stapanitorilor intunericului , rupandu-mi inscrisele pacatelor mele celor multe , imprietenindu-ma cu Dumnezeu , invrednicindu-ma starii celei de-a dreapta la judecata cea infricosatoare si facandu-ma mostenitor al bunatatilor celor vesnice si nestricacioase . ceasta marturisire o aduc tie , Stapana mea , Nascatoare de Dumnezeu , lumina ochilor mei cei intunecati , mangaierea sufletului meu , folositoarea si nadejdea mea cea dupa Dumnezeu . Pe care primeste-o cu blandete si ma curateste de toata spurcaciunea trupului si a sufletului . Si ma invredniceste ca , in veacul acesta de acum sa ma impartasesc fara de osanda cu Preasfantul si Preacuratul Trup si Sange al Fiului tau si Dumnezeului nostru , iar in cel ce va sa fie fa-ma partas Cinei celei preadulci si ceresti a desfatarii raiului , unde este locasul tuturor ce se veselesc , ca dobandind eu aceste bunatati , sa slavesc in vecii vecilor numele cel preacinstit si de mare cuviinta al Fiului si Dumnezeului Tau , care primeste pe toti cei ce se pocaiesc din tot sufletul , pentru tine , ceea ce te-ai facut mijlocitoare si chezasuitoare tuturor pacatosilor . Ca prin tine , Stapana preabuna si prealaudata , se mantuieste toata firea omeneasca , laudand si binecuvantand pe Tatal , pe Fiul si pe Sfantul Duh , Treimea cea Preasfanta si deofiinta , totdeauna , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.12.2010, 20:32:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Preasfana Stapana noastra , arata-te noua chezasuitoare a binelui si a mantuirii noastre si nu ne lasa pe noi , ca diavolul urmareste in fiecare zi pierzarea sufletelor noastre , ca sa ne arunce in prapastiile si intunecimile iadului , in infernul clocotitor de focul cel nestins ; toata nadejdea noastra la tine o punem , Maica lui Dumnezeu , ca prin bine primita rugaciunea ta catre fiul tau si Dumnezeul nostru , sa dobandim imparatia cea Cereasca , unde , impreuna cu Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril , cu toate Puterile Ceresti si cu toti sfintii cei ce au bineplacut Milostivului Dumnezeu , sa ne bucuram si sa ne veselim in veci . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.12.2010, 19:17:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bucura-te , zic , Marie ! Tu ce-n clipele Vestirii / Ai deschis in pragul lumii Poarta Sfanta-a Mantuirii / De-a intrat Hristos sa surpe stapanirea crudei sorti , / Esti sortita ca de-a pururi sa-I deschizi in inimi porti . / O , Marie , spune-n taina tot poporu-ncrezator / Tu esti amfora cea plina de balsaam vindecator ; / Si-i destul sa-i faci cu mana lui Iisus un singur semn / Spre a-L face sa ne toarne peste rane untdelemn . / Tu esti sfesnicul de aur iar Hristos , lumina lina ; / Tu esti inima din care isi revarsa -n noi iubirea / Tu esti glasul gurii Sale si solida Lui divina / Si amvonul de pe care se anunta mantuirea . / Tu esti tarina ce-ascunde o comoara-n brazda sa , / Iar plugarul care-o ara , fara veste dand de ea , / Fuge repede acasa si avutul tot il vinde / Ca sa cumpere mosia si comoara ce-o cuprinde . / Tu esti Naia-n care intra Domnul nostru sa strabata , / Cu Apostolii-mpreuna , marea lumii-nviforata / Ca sa prinda mii de oameni in navoadele iubirii / Si pe puntea ta sa-i duca spre limanul mantuirii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.12.2010, 11:37:46
NEKTARIOS.'s Avatar
NEKTARIOS. NEKTARIOS. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: Intr-o lume trecatoare
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Rugaciune catre Maica Domnului grabnica ajutatoare

Prea Binecuvantata Stapana, Pururea Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, ceea ce ai nascut pe Dumnezeu Cuvantul mai presus de fire, pentru mantuirea noastra si Te-ai aratat ca o mare a darurilor Dumnezeiesti si rau pururea curgator al minunilor si reversi bunatati celor ce cu credinta alearga catre Tine!

Cazand inaintea Chipului Tau cel Minunat, ne rugam Tie prea buna Maica a Iubitorului de oameni Stapana! Revarsa asupra noastra milele Tale cele bogate si grabeste a implini rugamintile noastre pe care le aducem Tie, Grabnica ajutatoare, care ne sunt de folos, mangaiere si mantuire pentru fiecare randuindu-le.
Cerceteaza cu harul Tau Prea Milostiva Stapana pe robii Tai si daruieste celor inviforati liniste, celor legati slobozire si pe toti mangaie, care sunt intristati de felurite necazuri!


Izabaveste, Prea Milostiva Stapana, toate orasele si satele de foamete, de boale, de cutremur, de potop, de foc, de sabie, si de orice alta nenorocire sau pedeapsa vremelnica sau vesnica, indepartand, prin indrazneala Ta de Maica, toata mania lui Dumnezeu!

Slobozeste pe robii Tai de slabanogire sufleteasca, de tulburarea patimilor si a caderilor in pacat, ca fara impiedicare, vietuind in veacul acesta, intru toata buna cinstire a Ta, sa ne invrednicim de vrednicile bunatati prin Harul si iubirea de oameni ale Fiului Tau si Dumnezeului nostru, caruia sa cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, impreuna cu Cel fara de Inceput al sau Parinte si cu Prea Sfantul Duh, acum si pururea si-n vecii vecilor! Amin!
__________________
"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 29.12.2010, 00:44:06
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Prea Binecuvantata Stapana, Pururea Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, ceea ce ai nascut pe Dumnezeu Cuvantul mai presus de fire, pentru mantuirea noastra si Te-ai aratat ca o mare a darurilor Dumnezeiesti si rau pururea curgator al minunilor si reversi bunatati celor ce cu credinta alearga catre Tine!

Cazand inaintea Chipului Tau cel Minunat, ne rugam Tie prea buna Maica a Iubitorului de oameni Stapana! Revarsa asupra noastra milele Tale cele bogate si grabeste a implini rugamintile noastre pe care le aducem Tie, Grabnica ajutatoare, care ne sunt de folos, mangaiere si mantuire pentru fiecare randuindu-le.
Cerceteaza cu harul Tau Prea Milostiva Stapana pe robii Tai si daruieste celor inviforati liniste, celor legati slobozire si pe toti mangaie, care sunt intristati de felurite necazuri!


Izabaveste, Prea Milostiva Stapana, toate orasele si satele de foamete, de boale, de cutremur, de potop, de foc, de sabie, si de orice alta nenorocire sau pedeapsa vremelnica sau vesnica, indepartand, prin indrazneala Ta de Maica, toata mania lui Dumnezeu!

Slobozeste pe robii Tai de slabanogire sufleteasca, de tulburarea patimilor si a caderilor in pacat, ca fara impiedicare, vietuind in veacul acesta, intru toata buna cinstire a Ta, sa ne invrednicim de vrednicile bunatati prin Harul si iubirea de oameni ale Fiului Tau si Dumnezeului nostru, caruia sa cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, impreuna cu Cel fara de Inceput al sau Parinte si cu Prea Sfantul Duh, acum si pururea si-n vecii vecilor! Amin!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 17.01.2011, 10:36:44
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciune catre MAICA DOMNULUI




Rugaciune catre Maica Domnului
Cuvine-se cu adevarat, sa Te fericim pe Tine Nascatoare de Dumnezeu;
Cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru.
Ceea ce esti mai cinstita decat heruvimii si mai marita fara de asemanare decit serafimii
Care fara stricaciune, pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut,
Pe Tine cea cu adevarat nascatoare de Dumnezeu te marim.
Imparateasa mea cea preabuna si nadejdea mea,
Nascatoare de Dumnezeu, primitoarea saracilor si ajutatoarea strainilor,
Bucuria celor mahniti, acoperirea celor necajiti,
vezi-mi nevoia, vezi-mi necazul meu;
Ajuta-ma ca pe un neputincios, hraneste-ma ca pe un strain.
Necazul meu Il sti; dezleaga-l precum vrei, ca n-am ajutor afara de tine,
Nici alta folositoare grabnica, nici alta mangaietoare buna afara de tine,
Maica lui Dumnezeu, ca sa ma pazesti si sa ma acoperi in vecii vecilor.
Amin.
Doamne Iisuse Hristoase, pentru rugaciunile
preasfintei Maicii Tale, binecuvanteaza, acum si pururea si in vecii vecilor.
Amin.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 17.01.2011, 14:30:47
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

La vreme de necaz, îți vin în ajutor acatistele, rugăciuni prin care ceri mijlocirea Sfinților în fața lui Dumnezeu.

„Apărătoare Doamnă, pentru biruință mulțumiri, izbăvindu-ne din nevoi, aducem ție, Născătoare de Dumnezeu, noi robii tăi. Ci, ca aceea ce ai stăpânire nebiruită, slobozește-ne din toate nevoile, ca să strigăm ție: Bucură-te, Mireasă pururea fecioară!”

Așa începe unul dintre cele mai puternice și emoționante acatiste, cel al Fecioarei Maria, cunoscut și sub numele Acatistul tuturor celor necăjiți. Odată rostită această rugăciune, Fecioara face ca vocea și necazurile noastre să fie ascultate de bunul Dumnezeu.… cuvântul „acatist” vin din grecescul „ahatistos”, care înseamnă neașezat? Asta pentru că în timpul lor nu stăm jos, ci în picioare sau în genunchi, în fața icoanei sfântului căruia îi este adresată rugăciunea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39