Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.03.2007, 23:06:38
alessia105 alessia105 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2007
Mesaje: 1
Implicit

Abandonul bebelusilor abia nascuti si pruncuciderile nu mai sunt o noutate in Romania .Nu este saptamana sa nu auzim de un astfel de caz ..de un abandon in ghena de gunoi sau o pruncucidere la numai cateva sec de la nastere ...

Inspirate de modelul german o mana de femei iubitoare de copii ,mame la randul lor propunintroducerea si in Romania a ...babyklappe-urilor ...dar adaptate la conditiile romanesti ..acesta este proiectul nostru pe care il sustinesti odata cu votul petitiei online pe care o puteti gasi la http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 .Aceasta este o campanie de semnaturi ,nu de donatii ...dar am dori preluarea idei de catre o fundatie/asezamant /spital etc ...

Informatii despre proiect puteti gasi la

http://babyklapperomania.cabanova.ro/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2007, 12:44:06
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

alessia105, sunt intru totul de acord cu ideea, ceea ce nu inteleg este la ce folosesc semnaturile? trebuie vreo aprobare de sus? vor sa faca treaba- sa faca, nu-i opreste nimeni, sa puna umarul si sa vina cu ceva concret, la ce le folosesc semnaturile noastre?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2007, 20:29:45
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Alessia, eu cred ca initiativa e buna, dar numai daca se stie ce se face cu acesti copilasi recuperati. Fiindca daca e vorba sa fie folositi pentru teste de laborator, trafic de organe sau transplant de piele, mai bine sa nu existe astfel de locuri. Exista in Romania locuri unde sunt primiti copilasii abandonati si crescuti in cadru crestin-ortodox, botezati, ingrijiti, iar daca mama doreste sa-si reia copilul dupa un timp, se poate. Eu am auzit de Valea Plopului, unde e Pr. Tanase. M-am uitat pe internet si am vazut ce s-a facut acolo si dau slava Domnului pentru jertfa acestui Preot si a familiei lui.

Revenind la topic, am cateva intrebari:
1. Cum se asigura securitatea copilului ca sa nu fie prada la ce am enumerat mai sus?
2. Poate o femeia care l-a abandonat sa-l reia? Ma gandesc ca poate sunt femei care sunt mustrate de constiinta, sau efectiv la scurt timp isi gasesc de lucru si ar putea sa-si creasca copilasul, sau daca au fost abandonate de sot, poate acesta se intoarce si doresc sa aiba acel copilas. Cum mai il gasesc daca el e lasat fara acte, fara nimic?
3. Cat timp se poate ocupa spitalul de acesti micuti? Ce fac apoi cu ei?
4. Se pot face adoptii si daca da, cat sunt de "controlate"?

Cam atat pentru moment.

Elena
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.03.2007, 10:17:30
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Da Elena, si eu aveam aceleasi indoieli... De ce ceva nou daca sunt deja solutii verificate. (vezi in inbox, ti-am scris ceva)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dreptul la Viata - campanie nationala anti-avort Cristian_Iulian Stiri, actualitati, anunturi 25 05.09.2013 17:30:56
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Semneaza petitia impotriva documentelor electronice ce contin microcip tot-Laurentiu Generalitati 61 13.08.2010 08:36:23
Dreptul si teologia Casiana Generalitati 29 28.07.2009 19:47:00
Dreptul la Viata - Campanie nationala anti-avort Cristian_Iulian Generalitati 0 26.06.2008 22:10:03