Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.05.2007, 12:40:05
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihu
catolicii nu au sfintele taine; nu merge la ei asa ceva. N-au apa sfiintita, n-au nunta (cei casatoriti asista doar la o ceremonie si atit)
celelalte observatii se datoreaza unor intelgeri gresite

dar ceea ce am citat curprinde greseli evidente
in realitate:
- Sfintele Taine sunt comune catolicilor si ortodocsilor
- si la catolici, de Boboteaza, se sfinteste apa
- mirii participa direct si activ la Casatorie (ceea ce stiai despre asistare la nunta se refera la nasi, nu la miri)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.05.2007, 19:52:27
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
celelalte observatii se datoreaza unor intelgeri gresite

dar ceea ce am citat curprinde greseli evidente
in realitate:
- Sfintele Taine sunt comune catolicilor si ortodocsilor
- si la catolici, de Boboteaza, se sfinteste apa
- mirii participa direct si activ la Casatorie (ceea ce stiai despre asistare la nunta se refera la nasi, nu la miri)
Sacramentele catolicilor, cu exceptia Botezului si casatoriei, nu sunt recunoscute de BO.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2007, 21:13:34
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Ce parere ai, Traditie, de faptul ca BO recunoaste 2 Taine catolice?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.05.2007, 23:44:14
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Nu conteaza parreea mea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.05.2007, 09:16:34
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Nu conteaza parreea mea.
Parerea ta este ca acesti catolici sunt eretici (corecteaza-ma daca gresesc), insa faptul ca BO recunoaste 2 Taine arata care este pozitia oficiala fata de catolicism, contradictorie parerii tale. Insa apreciez faptul ca ai spus `nu conteaza parerea mea`, pt. ca intr-adevar ea nu conteaza. Fiecare om are dreptul la pareri, uneori ele pot fi contradictorii cu anumite hotarari oficiale. Mi se pare normal insa sa ne conformam, atunci cand nu se intervine asupra dogmei.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.05.2007, 11:57:53
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Eretici sau nu, e mai greu de zis. Schismatici insa, da. Asa ne socotesc si ei pe noi.

In Molitfelnic exista randuiala trecerii la ortodoxie din catolicism. La noi se face prin mirungere, la Athos se adauga si rebotezarea. Molitfelnicul reflecta o pozitie destul de oficiala, nu-i asa?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.05.2007, 12:27:34
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Eretici sau nu, e mai greu de zis. Schismatici insa, da. Asa ne socotesc si ei pe noi.

In Molitfelnic exista randuiala trecerii la ortodoxie din catolicism. La noi se face prin mirungere, la Athos se adauga si rebotezarea. Molitfelnicul reflecta o pozitie destul de oficiala, nu-i asa?
Reflecta. Dupa cum ziceai, la noi se face prin Mirungere.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.05.2007, 20:55:16
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Parerea ta este ca acesti catolici sunt eretici (corecteaza-ma daca gresesc), insa faptul ca BO recunoaste 2 Taine arata care este pozitia oficiala fata de catolicism, contradictorie parerii tale. Insa apreciez faptul ca ai spus `nu conteaza parerea mea`, pt. ca intr-adevar ea nu conteaza. Fiecare om are dreptul la pareri, uneori ele pot fi contradictorii cu anumite hotarari oficiale. Mi se pare normal insa sa ne conformam, atunci cand nu se intervine asupra dogmei.


Întrebarea ta era o ispitire, o viclenie, pentru ca te interesa parerea mea. Ce ai vrea sa-ti spun? Daca Biserica recunoaste doua taine ale catolicilor stie ce face.
Nu stiu la care parere a mea te referi când zici ca e contradictorie învataturii BO.


As putea sa te întreb si eu: de ce le respinge pe celelalte cinci ale catolicilor?




Reflecta. Dupa cum ziceai, la noi se face prin Mirungere.

Poate ne explici ce e de reflectat. Consideri ca practica athonitilor e gresita?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.05.2007, 22:17:41
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

`Reflecta` era raspunsul la intrebarea lui Grigorie: `Molitfelnicul reflecta o pozitie destul de oficiala, nu-i asa?`, Deci, da, reflecta o pozitie destul de oficiala. Ai inteles cumva altceva?

Intrebarea mea nu era o ispita... ca nu te ispitesc sa faci vreun pacat ci sa dai niste raspunsuri... Daca tu consideri ca a da niste raspunsuri este un pacat... treaba ta (tu stii mai bine ce raspunsuri poti da si daca sunt/pot fi considerate `pacate`). Oricum, ispita in sine nu este pacat, ci invoirea cu ea...

Revenind... Prin intrebarea mea vroiam sa subliniez ca exista undeva o contradictie intre ce zici tu si ce sustine Biserica. Adica Biserica nu ar recunoaste Tainele unor eretici, nu? Pt. ca asa cum zici tu, stie ea ce face... Deci aici este contradictia, din pct. meu de vedere: BO nu considera BC eretica tocami pt. ca, printre altele, recunoaste 2 Taine ca fiind valabile.... Tu consideri BC erteica... aici contradictia intre parerea ta si opinia Bisericii...

Nu am spus ca nu ma intereseaza parerea ta. Am zis ca nu conteaza (la fel cum nici a mea nu conteaza in contextul oficial al BO). E o diferenta.


Legat de practica athonita... exista o autonomie a Bisericilor.. sunt niste principii (canonul 34 apostolic- daca nu ma insel). Daca in Molitvelnicul roman scrie asa, eu personal pe acela o sa il iau de bun. Biserica rusa e pe stil vechi parca... consideri ca e o practica gresita? E cam acelasi lucru....

Eu ma aflu sub autoritatea Sinodului Bisericii Orotodoxe Romane, nu sub a vreunei manastiri de la Athos. Tu unde te afli?


Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.05.2007, 08:57:23
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Intrebarea mea nu era o ispita... ca nu te ispitesc sa faci vreun pacat ci sa dai niste raspunsuri... Daca tu consideri ca a da niste raspunsuri este un pacat... treaba ta (tu stii mai bine ce raspunsuri poti da si daca sunt/pot fi considerate `pacate`). Oricum, ispita in sine nu este pacat, ci invoirea cu ea...

Atunci când tu întrebi ce parere are cineva dovedesti ca vrei sa cunosti într-un mod viclean felul cum gândeste acel om, crezându-te superior. Este o ispitire iar ispitirea este pacat pentru cel ce o face.






Prin intrebarea mea vroiam sa subliniez ca exista undeva o contradictie intre ce zici tu si ce sustine Biserica. Adica Biserica nu ar recunoaste Tainele unor eretici, nu? Pt. ca asa cum zici tu, stie ea ce face... Deci aici este contradictia

Catolicii nu sunt declarati eretici dar sunt. Biserica le recunoaste doua Taine sperând în întoarcerea lor. Rânduielile Bisericii, inclusiv anatema si declararea ca eretici sau schizmatici, sunt date cu scopul îndreptarii.

Faptul ca preotia, euharistia si celelalte sacramente ale catolicilor sunt respinse dovedeste ca nu trebuie sa avem partasie cu catolicii. e altfel cred ca si la ereziile din primele secole, cele combatute la Sfintele Sinoade, se oprea împartasirea cu ereticii respectivi dar se recunostea botezul lor.




Tu consideri BC erteica... aici contradictia intre parerea ta si opinia Bisericii...

Cred ca si BO considera BC eretica, chiar daca nu a declarat înca asta. Dar se poate face.






Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sinoadele pan-ortodoxe despre catolicism catalin2 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 13.03.2013 02:10:53
Ortodoxie=catolicism=crestinism=fratie=iubire tigerAvalo9 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 87 14.02.2013 00:10:49
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 01:50:57
Totul despre catolicism strajeru Biserica Romano-Catolica 7 15.12.2007 04:48:31