Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2007, 08:31:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
Mirela, ceva cunostea persoana respectiva.
cu siguranta, mai ales ca semneaza ca "Ieromonah....., Staretul Manastirii..."

ah, si sa va scriu si voua ce zice domnia-sa, printre altele:

"Corect se poate vorbi de urmatoarele feluri de pomenire:
** Sfanta Liturghie - este pomelnicul de vii si de morti care se pomeneste in taina [n. mea: la noi preotul citeste cu voce tare] de catre preot la randuiala proscomidiei din cadrul Sfintei Liturghii;
** Acatistul - este pomelnicul de vii care se pomeneste la ecteniile acatistului cu scopul strict de multumire sau indeplinire a unor cereri (sanatate, izbavirea de inchisoare, imblanzirea dusmanilor etc.);
** Sfantul Maslu - este pomelnicul numai de vii care se pomeneste in cadrul tainei Sfantului Maslu, pentru sanatatea trupeasca si iertarea de pacate a celor pomeniti;
** Sarindarul - vine de la grecescul saranda care inseamna 40 si este pomelnicul numai pentru morti, de regula pentru o singura persoana, recent decedata, care se pomeneste la Sfanta Liturghie pana la parastasul de 40 zile al raposatului.

....

- ordinea inscrierii pe pomelnic este urmatoarea: preotul care a savarsit botezul celui care da pomelnicul; preotul duhovnic; nasii (de la botez si cununie); sot/sotie si copii; alte rude si apropiati." as adauga eu ca trebuie sa se tina cont daca acestia mai sunt in viata sau nu, ca sa fie trecuti corect, la "vii" sau "adormiti", dupa cum este cazul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.08.2007, 12:33:31
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

da Mirela asa e .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.08.2007, 12:34:42
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

continui eu,parinti,frati,sot,copii,rude,prieteni,pers.pent ru care nu are cine sa se roage si la sfarsit persoana care scrie acatistul
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.08.2007, 21:32:20
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Urzicuta, te rugam sa ne explici ce rost au parastasele. Cred ca este un subiect interesant. Mai ales ca il ai pe parintele direct indrumator:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.08.2007, 22:30:54
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Rostul parastaselor este de a pomeni mortii...o rugaciune de mijlocire pentru cei morti..sunt rugaciuni de dezlegare si de iertare,savarsite in Biserica uneori la mormant.Parastasele se fac numai in anumite zile..sunt oprite in calendar.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.08.2007, 21:07:37
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Pot trece pe pomelinic si o ruda de a mea care a fost vrajitoare? Daca o trec ce se poate intampla? Daca nu o trec e pacatul meu ca nu o pomenesc?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.08.2007, 20:51:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

biserica nu se roaga pt cei necununati religios ca se considera ca traiesc in adulter,care e pacat f. mare ,dar stiu ca se roaga pt toti ceilalti pacatogi .pomenirea la sf. liturghii,de ex. 40 liturghii -vii,se considera si ca gest de milostenie sufleteasca dc. pomenesti pe linga familie si persoane cunoscute ,aflate n nevoi ,cu conditia sa nu traiasca in concubinaj.Asa mi s+a spus de mai multe maicute de la diverse manastiri din tara .tot asa si pt morti,dar nu stiu dc e voie sa fie pomeniti si sinucigasii.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.09.2007, 23:54:25
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sfantul Varsanufie spune ca daca ne prezentam la altar singuri, Dumnezeu ne va intreba unde este aproapele nostru. Parintele Staniloae foloseste acest text patristic tocmai ca argument pentru pomenirea aproapelui nostru.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.12.2007, 02:58:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Rostul parastaselor este de a pomeni mortii...o rugaciune de mijlocire pentru cei morti..sunt rugaciuni de dezlegare si de iertare,savarsite in Biserica uneori la mormant.Parastasele se fac numai in anumite zile..sunt oprite in calendar.
putem face parastase si pentru rudele catolice?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.12.2007, 16:11:21
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
..sotul meu primeste pomelnicele asa cum le dau oamenii ,multi confunda pomelnicul cu acatistul.,adica nu stiu sa scrie nici pe unul nici pe altul ceea ce nu este bine...de multe ori cand e intrebat de cate o mamae daca sa-l treaca si pe fiul betiv,evident cA raspunde afirmativ,poti sa-i refuzi unei mame rugaciunea facuta in numele fiului ei..oricum ingerul lui Dumnezeu sterge numele nevrednice din pomelnic..nu am apucat sa-l intreb pe sot..va spun din ceea ce-mi povesteste
ce frumos.daca nu ne rugam pentru cei ^chinuiti^cum ii putem ajuta altfel ca dumnezeu sa se indure de ei?decat printr-un pomelnic.la Dumnezeu ne este speranta ca ii va intoarce ,pentru ca el este milostiv si ne vrea pe toti.intrebarea este cati Il vor pe EL???!!! ???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomelnicul de la Sfanta Liturghie zinaida Sectiune dedicata profesorilor de religie 142 25.09.2014 00:09:24
Ati putea sa ma scrieti si pe mine in pomelnicul de la Sf Maslu? andrutza151 Umanitare 2 13.03.2011 18:47:38
Va rog frumos pe pomelnicul dvs de duminica -puneti la adormiti pe roaba viorica alinutza109 Umanitare 2 06.03.2010 01:53:05
Pomelnicul, in mai multe biserici simultan! clementia Generalitati 5 01.11.2009 09:08:48