Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2008, 22:03:08
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Dialogul nu poate decat sa ne ajute pe toti.Ura, dezbinarea si prejudecatile in schimb nu numai ca nu ne ajuta dar ne indeparteaza si de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.04.2008, 06:52:05
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
trebuie permisa prezenta catolicilor pe forum macar la sectiunea dedicata lor (Biserica Romano-Catolica).
eu as zice NUMAI la sectiunea lor.

PadreCory (singurul catolic pe-aici la momentul de fata, dar cam hiperactiv) vad ca nu e in stare sa-si puna singur frana, sa mai stea locului si sa dea putina dovada de respect pentru acest forum, care pana una, alta se numeste crestinortodox.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.04.2008, 10:15:22
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Si eu sunt pt dialog desi sunt impotriva ecumenismului care se face dispretuind adevarul.Conditiile dialogului sa fie sinceritatea si cautarea adevarului si aceasta cautare sa vina din partea celor care nu sunt ortodocsi.Altfel de dialog nu cred ca aduce vreun folos cuiva.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.04.2008, 10:23:19
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

dar eu nu vad care e problema.atata timp cat nu se arunca cu noroi in ortodoxie,nu vad care e problema.forumul este facut in scopul comunicarii intre useri.deci vorbim ca intre niste oameni normali.nu mi se pare normal atitudinea de genul "tu nu ai voie aici, in grupul nostru pentru ca esti catolic.."Sa nu uitam esentialul mantuirii si al cuvintelor Mantuitorului.
daca nu ii primim cum se cuvine si pe ceilalti oameni de alte credinte,se vor departa si mai mult de ortodoxie,vazand cat de orgoliosi suntem si cum ne consideram de superiori in fata tuturor.cum ati vrea voi ca ei sa se intoarca la adevar daca numai prin noi si bineinteles,prin ajutorul lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.04.2008, 12:36:00
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Ma bucur sa pot dialoga cu fratii mei ortodocsi, sa ne cunoastem mai bine si sa vedem cat de apropiati suntem dar in aceasi timp sa putem vorbi cu calm si despre punctele care inca ne despart.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.04.2008, 14:30:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PadreCory
Ma bucur sa pot dialoga cu fratii mei ortodocsi, sa ne cunoastem mai bine si sa vedem cat de apropiati suntem dar in aceasi timp sa putem vorbi cu calm si despre punctele care inca ne despart.
poi voi vad ca facetzi unime de biserici, cautatzi puncte comune shi puncte ce ne despart shi in final facetzi o biserica a ... compromisului... dar in Credintza e vorba ca Una Sfanta Biserica shi ea exista, a fost data de sus de la Dumnezeu, o va curatzi Hristos, shi va uni Cerul cu Pamantul pe pamant.... deci unimea nu se face la nivel de uniri de biserici... ci va fi a fiecaruia care vrea sa urmeze lui Hristos in voia lui Dumnezeu din Sfanta Biserica Sa...

deci va rog sa incercatzi sa nu ne aburitzi cu fratzia institutzionala... ceva gen a uni planurile unora cu ale altora... ca e vorba ca trebuie sa..., dar iata:

CLD:"Vin cu cele scrise în carte, vin sa Ma desavarsesc, vin sa curat biserica, de idoli si sa scot uraciunea pustiirii din locul Meu cel preasfant, caci planurile Mele nu sunt ca planurile voastre, si cine este cel ce se ridica împotriva? Sa vina sa lupte cu Mine, caci vai celor ce încurca planurile Domnului! Vai celor ce fac planuri fara Mine!"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.04.2008, 16:36:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Vechi formule: sa vorbim despre punctele care inca ne despart. Ce sa vorbim despre ele? Stiti ca ortodoxiei nu-i lipseste nimic. Asa ca astept sa ne marturisiti ca le-ati spus celor pe care ii pastoriti ca isi pot gasi cele necesare mantuirii in ortodoxie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.04.2008, 17:38:54
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Asa este costel, ai mare dreptate. Ortodoxiei nu ii lipseste nimic, dar Domnul Iisus cred ca s-ar bucura daca noi am avea o atitudine de smerenie si respect.

Eu cred ca ar trebui sa vorbim mai mult despre punctele comune. Spun asta gandindu-ma la felul cu Iisus a abordat-o pe femeia samariteanca, ( desi comparatia cred ca nu e cea mai buna ) vorbind mai mult despre puncte comune, desi a amintit intre paranteze si diferentele. Haideti sa urmam pilda lui Iisus.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.04.2008, 20:50:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Eu as vedea o problema la PadreCory nu faptul ca scrie peste tot, ci acela ca nu isi sustine ideile. Provoaca discutii, deschide topicuri noi, insa cand vine vorba de argumentatie, este foarte zgarcit in interventii. Domnia sa nu face decat sa dea de lucru ortodocsilor. Dar nici asta nu-i rau, macar sa sa-i raspundem noi cum se cuvine, adica argumentat, asa incat alti cititori ai acestor mesaje sa-si lamureasca unele neclaritati.
Ai dreptate, Grigorie. Poate te asculta pe tine, ca esti barbat. :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.04.2008, 22:15:56
PadreCory PadreCory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 575
Implicit

Intotdeauna cred dau link-uri explicative.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele pagubitoare de suflet ale catolicilor mihailt Biserica Romano-Catolica 34 06.01.2013 12:21:40
PREZENTA PERMANENTA A Par. A. Papacioc andreicozia Calugarul 6 21.06.2010 22:45:20
Ce credeti despre prezenta ateilor pe forum? Traditie1 Generalitati 109 19.03.2010 10:24:04
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46