Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.07.2010, 11:01:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

sunt persoane care se nasc si mor intr-o anumita credinta si nu au ocazia macar sa aiba tangente cu crestinismul,dar poate au fost niste oameni buni,oare aceia sunt damnati la chinuri vesnice?Chiar crezi ca un Dumnezeu care l-a dat pe unicul Sau Fiu sa moara pe cruce din iubire de oameni ar fi capabil de un asemenea nonsens?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.07.2010, 18:59:24
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

foarte bine ca ai plecat de acolo ca tiai fi pierdut sufletul,dar ai avut noroc,dar trebuie sa participi de acum in colo la Liturghie cea catehumenic,dar nu-ti fa griji dar noroc.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.07.2010, 20:29:02
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
ai sa vezi ca budhistii,spre exemplu nu il neaga pe Hristos si mi se pare un extremism sa spui ca nimeni in afara de ortodocsi nu se mantuiesc...adica Dumnezeu a creat restul omenirii ca sa ii arda in focurile iadului?
Gandeste-te ca sunt persoane care se nasc si mor intr-o anumita credinta si nu au ocazia macar sa aiba tangente cu crestinismul,dar poate au fost niste oameni buni,oare aceia sunt damnati la chinuri vesnice?Chiar crezi ca un Dumnezeu care l-a dat pe unicul Sau Fiu sa moara pe cruce din iubire de oameni ar fi capabil de un asemenea nonsens?
Postarea ta denota o gandire profunda, e bine ca ai inteles ca Dumnezeu nu este cum suntem noi oamenii, lucru extraordinar. Chiar daca ne-ar condamna toti "sfintii" din lume, tot mai avem o speranta la Dumnezeu, care nu se va razbuna in chip barbar pe cei care nu au stiut atat de multe ca si crestinii sau care pur si simplu nu au dorit sa traiasca o viata de crestin.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.07.2010, 14:09:56
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Eu iti recomand un manual de teologie dogmatica ortodoxa. Aici o sa gasesti elementele de baza ale crestinismului ortodox si diferentele in raport cu celelalte culte..
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.12.2011, 11:05:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erwin84 Vezi mesajul
Eu merg de 2 ani la biserica ortodoxa, is alte obiceiuri e mult mai interesant decat la reformati. Am o prietena ortodoxa si vrem sa avem o viata impreuna. Stiu ca nu e usor, dar cred ca merita !
si daca prietena era tot reformata, presupun ca nu ti-ai fi pus problema schimbarii religiei.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.03.2012, 20:59:45
cris3369 cris3369 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Mesaje: 8
Implicit

Ce se intampla daca un reformat se impartaseste la ortodocsi?crede cu toata fiinta in religia ce nu si-a ales-o decat de putin timp,la propriul botez nu avea cum sa aleaga dar acum a PUTUT...Dumnezeule,oare vezi curatia din suflet?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.03.2012, 08:37:22
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cris3369 Vezi mesajul
Ce se intampla daca un reformat se impartaseste la ortodocsi?crede cu toata fiinta in religia ce nu si-a ales-o decat de putin timp,la propriul botez nu avea cum sa aleaga dar acum a PUTUT...Dumnezeule,oare vezi curatia din suflet?
Daca e reformat ,nu inteleg cum a primit sf.Impartasanie ,de obicei parintele intreaba cei pe care nu ii cunoaste daca s-au spovedit chiar in momentul in care vin sa se impartaseasca.
Daca nu e botezat in biserica ortodoxa nu cred ca e bine ce a facut
Reply With Quote
  #58  
Vechi 10.06.2014, 12:15:45
dumidss dumidss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2014
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alphred Vezi mesajul
nu am citit eu bine sau titlul era vreau sa imi schimb religia? atunci voi de ce va apucati unii sa faceti misto, altii sa aruncati cu noroi. omul a cerut un sfat si a zis ce vrea sa faca, adica sa mearga din punctul a in punctul b. acum stam si facem trasee, ca nu e bine pe acolo, dar de ce vrei tu sa faci asta?
revenind la topic:
nu-ti pot spune ca ai facut o alegere buna sau rea. important e cum iti termini viata. cel mai important e sa nu faci alegerea asta fortat sau asa de dragul nu stiu cui. ortodoxia e jertfa, sa te jertfesti pentru aproapele, sa te jertfesti pe tine in fata celorlalti care o sa arate biserica ortodoxa cu degetul sau un popa in sant sau unu care e suspect de furt. In ortodoxie toate patimile sunt la vedere, pocainta e intre fiecare si Dumnezeu. lupta se da cand ai cu cine sa te lupti. cand nu ai cu cine nu are rost sa te lupti pentru ca el/ei se predau de buna voie. nu poti sa mori pentru o idee in care nu crezi deajuns.
:)) Ma fratilor, ce o tot dati din colt in colt, omul a pus o intrebare ,o intrebare a carui raspuns tare vreau sa il aflu si eu.Da ,vreau sa imi schimb religia din Crestin Ortodox in nimic.NU ateu nu catolic ,ci nimic..NIMIC este mai bine decat orice religie/afacere popeasca.Nu consider ca este normal sa fiu botezat inainte de a cunoaste ce este Ortodoxia doar pentru ca parintii mei sunt crestini ortodosi.Asa cum si manuitorul vostru a fost botezat la varsta de 30 de ani, adica atunci cand judecata lui a ajuns la un nivel in cat sa inteleaga si sa faca diferenta intre religii.Cum va perimtei voi preoti meschini, sa imi alegeti/impune ceva despre care nu am cunostinte pentru ca sunt un copil inca.Nu este normal asa ceva. De ce as avea nevoie de o religie sa am credinta in mine si sa nu fac rau celor din jurul meu,sa respect si ajut aproapele chiar si dusmanii daca pot.De ce vreti voi sa creada lumea ca fara Ortodoxie nu poti fi om de cinste.GRESIT! Poti si esti ceea ce vrei tu sa ajungi.Crede in puterile tale si nimic mai mult. Acum nu vreau sa judec pe nimeni,daca tu ,tu si tu vrei sa urmezi calea crestin ortodoxa,bine frate...cine sunt eu sa te judec. Dar nu imi impune mie sa fiu ceea ce nu vreau sa fiu,sa urmez dogmele voastre si sa pup moaste doar pentru ca voi nu aveti curaji sa ganditi singuri sa fiti liberi si neindoctrinati.Nu multumesc !!! De ce la recensamant ,recenzorii sunt invatati sa induca in eroare? la sectiunea religie, intrebarea este: Ce religie sunteti? de ce recenzorii intreaba: In ce religie ati fost botezat? Raspuns: Pentru ca statul roman ofera fonduri bisericilor in functie de numarul enoriasilor.Intrebare? Cati din cei trecuti ca si crestin ortodocsi merg la biserica si folosesc acele fonduri?5-10-15-20 % - 50% fie...cu restul de fonduri ce se intampla? alta intrebare: De ce popii strang bani de la enoriasi pentru diferite presupuse investitii? Nu ajung banii de la stat ? Sunt 18700 de biserici 4000 de spiatele 400 de scoli? un scurt calcul matematic, babesc arata clar ca majoritatea taxelorse duc in fundurile lor.ORTODOXIA ESTE MAFIE SI NIMIC MAI MULT.Cei ce o urmeaza sunt prea saraci si slabi cu duhul sa poata intelege asta.Desii poate ca inteleg si ei treaba asta ,le este frica sa se rupa de ceea ce au fost indoctrinati de mici,doar ca sa isi caute singuri calea.Si voi fete bisericesti profitati de slabiciunea omului.Asta este biserica ortodoxa.Hotie pe fata.Cu o mana in buzunarul nostru si alta pus ala ochii oamnilor sa na va vada fetele diabolice. Revenim la intrebarea omului: Unde ma duc sa imi schimb religia? Nu stiu frate,sper sa aflu si te anunt si pe tine :) bafta multa in ati urma proriati credinta si putere de sine.

Last edited by dumidss; 10.06.2014 at 12:20:09.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 10.06.2014, 12:35:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi nu te duci nicăieri.
Asta-i frumusețea.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #60  
Vechi 10.06.2014, 13:05:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.237
Implicit

Ca să fii de religie creștin-ortodox trebuie să crezi în Hristos. Dacă nu crezi, nu ești.

Botezul este un dar de la Dumnezeu, însă dacă vrei să îl refuzi este suficient să nu te comporți creștinește. După cum tot dar de la Dumnezeu este și lumina Soarelui, și îl dă tuturor, fără să întrebe pe cineva dacă o vrea sau nu. Însă cei care vor să stea în întuneric găsesc modalități să o facă.

Iar dacă ai o problemă cu formularea întrebărilor de la recensământ, cred că trebuie să te adresezi Institutului de Statistică.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vreau sa imi schimb duhovnicul oanamiki26 Generalitati 77 08.11.2017 17:18:27
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07