Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.02.2011, 15:16:07
georgel23c's Avatar
georgel23c georgel23c is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2009
Locație: Galati, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit Ora de rugaciune

Pentru cei care doresc, se pot inscrie la adresa http://www.psaltirea.ro/ pentru a citi din psaltire o ora pe saptamana, atat pentru ei, cat si pentru cei ce mai au nevoie.
__________________
"Înfrânt nu ești atunci când sangeri,
nici ochii când în lacrimi ți-s.
Adevăratele înfrângeri,
sunt renunțările la vis."

Radu Gyr - "Îndemn la luptă"

"Cel mai bine este să curmi mânia cu un zâmbet." Sfântul Efrem Sirul
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2011, 13:02:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu cunosc problema, insa ar fi bine ca pe acolo sa fie si cel putin un preot.
Rugaciunea nu este un calendar, un serviciu, etc. Se cade a se pastra taina si duhul de nevointa sincera, iar nu o cantitate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.02.2011, 15:53:45
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu cunosc problema, insa ar fi bine ca pe acolo sa fie si cel putin un preot.
Grupurile sunt foarte bine organizate, iar intre orele 21.00 si 05.00, citirea psaltirii la grupul 1, se face numai de catre monahi si preoti, cu foarte putine exceptii.
La scurt timp dupa postarea linkului am luat legatura cu ei si am fost unimit cat de repede mi-au raspuns si cat de detaliat. Singura problema din punctul meu de vedere, este faptul ca nu pot promite ca ma incadrez exact intre niste ore (in timpul zilei) intrucat oricand pot interveni modificari neprevazute in program. Ori, ideea este ca toate cele 24 de ore ale fiecarei zile, trebuiesc sa fie acoperite de rugaciuni din Psaltire, fara importanta psalmii si catismele.
Grupul mare este format din patru grupuri mai mici, iar ultimul se pare ca este in formare. Principiul este cam acelasi ca si la noi, acolo predominand rugaciunea de grup pentru toti membrii si apartinatorii lor, care se confrunta in general cu mari probleme de sanatate, dar si alte necazuri.
Deocamdata nu am aderat, in principiul din motivul programului strict, dar si pentru ca parca as prefera zilnic cate putin. Poate ca o ora pe sapatamana de citire a Psaltirii nu e mult deloc, iar pana la urma omul isi poate programa ca in acea ora sa nu fie deranjat sau afectat de alte programe. Normal ca, cine vrea, poate citi si zilnic cate o ora, iar asta cu atat mai bine pentru el, iar cand atatia preoti si monahi se roaga zi de zi, ora de ora pentru necazul tau, eu nu cred ca rugaciunea ramane fara raspuns. Pana la urma, faptul ca prin aceste citiri, incet-incet reusim sa scapam de patimi care fac parte zilnic din viata noastra, iar pe unele nici nu le consideram chiar patimi, nu poate fi decat trecerea noastra pe o alta treapta duhovniceasca, daca nu cumva reusim sa facem din asta un motiv de mandrie ca.... suntem mai bine-vazuti de Dumnezeu, fata de amaratii care nu au avut inspiraria sa se inscrie, sau nu vor sa se osteneasca sa se roage... Dumnezeu da solutii fiecaruia dintre noi si are multa rabdare. Daca pierdem o sansa astazi, poate mai prindem si maine una, daca chiar dorim acest lucru. Nimic nu ramane fara raspuns. Daca noi facem un pas, Dumnezeu face 3. Nu dau detalii fiindca fiecare din cei constienti de asta, au trait de nenumarate ori aceasta revelatie.
Sfatul meu este ca, daca nu sunteti deja inclusi intr-un grup inchegat, cu oameni de incredere pe care va puteti bizui si pe care-i cunoasteti (preferabil de la sfintele liturghii din fiecare duminica), se merita sa va adresati celor din grup pentru a va pune la curent cu cele de trebuinta, dupa care sa incepeti sa cititi cate putin. Sunt unii (soferi de exemplu)care nu spun decat Psalmul 50 sau 142, fiindca nu se pot "inhama" la mai mult. Dumnezeu vede osteneala fiecaruia, si vine in ajutor fara nici o rezerva.
Doar noi ne-am obisnuit sa fim reticenti, si desi ne declaram credinciosi, gasim mereu motive sa nu facem lucruri bune, fiindca ceva in judecata noastra nu este cum ar trebui.

Dumnezeu sa ne dea intelepciune ca sa putem distinge cu adevarat binele de rau!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune, va rog VelvetSky Rugaciuni 11 13.06.2012 19:33:24
O rugaciune emiliulia Umanitare 49 03.03.2010 05:33:21
Rugaciune anirod Umanitare 3 05.05.2009 14:25:12
La rugaciune Hartford Stiri, actualitati, anunturi 10 09.08.2008 20:31:49
o rugaciune alexa.oni Generalitati 9 07.07.2008 15:37:44