Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.02.2014, 17:05:53
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Tu tre' s-o pui restrângând-o treptat prin ascultare!.. de Dumnezeu.

Știți unde este granița?

Acolo în mâncarea care ți-o place ție când te pierzi cu firea când trebuie s-o împarți cu cineva sau când îți cere cineva din ea sau din politețe știi că ar fi frumos să-i servești și pe cei mai umili.

Atunci se dezlănțuiește fiara și nu suportă!

''Fiți buni și blânzi și smeriți cu inima curajoasă așa precum sunt Eu...

Last edited by vsovivivi; 18.02.2014 at 17:13:55.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.02.2014, 17:11:13
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc, Anca. Este un mod de a vedea lucrurile.

Cred insa ca aceasta carte a lui Bunge se refera la alimentatie.
Am gasit pe net ca a fost scrisa pe baza unor lucrari ale unui calugar: Evagrios Pontikos. Acesta a mai scris si o lucrare referitoare la 8 feluri de ispite (care apar la eremiti in pustie).
Una din aceste ispite se pare ca fost foamea (a pantecelui).

Mi s-a parut foarte interesanta tema si vazand cuprinsul cartii am ajuns la concluzia ca se discuta in credinta multe lucruri, fara a fi definite corect, fara a se pune niste limite. Nu se mai stie ce este bun si ce nu. Unii sustin ca postul negru, altii ca postul obisnuit, altii ca o alimentatie echilibrata (deci si de dulce).
Am putea spune ca lacomie inseamna o cantitate mai mare (sapte feluri de mancare la o masa) . Un calugar spune poate ca lacomie este daca mananci o bucata de carne sau o cana de lapte in loc sa tii post. Altul ar spune ca lacomie este daca mananci (inclusiv in post) doua bucati de paine in loc de una.
Se face si o confuzie adeseori intre cumpatare si infranare (in sens de autoflagelare). Cumpatare inseamna sa mananci moderat, cu chibzuiala. Autoflagelarea inseamna sa-ti impui foamea, sa te opui tot timpul necesitatilor naturale ale corpului.
Doar am intalnit in scrieri cum monahii scriu ca stau zile intregi fara hrana pentru un anume scop, impunandu-si asta. Este cumva o pedepsire a corpului.

De ex. se vorbeste in casnicie de desfrau dar nu se defineste cand se vorbeste despre relatii trupesti ca ceva normal in casnicie si de la ce punct incepe desfarul. Altii mai vorbesc si de curvie sau preacurvie si uite asa se amesteca niste naotiuni si face un ghiveci.
Ai spune ca prin definitie oamenii casatoriti sunt niste desfranati si pacatosi si in toate felurile. Nu mai vezi nimic normal la ei.
Nu se mai face diferenta nici intre relatii trupesti in casatorie si la cei necasatoriti. In aceeasi oala totul.

Am sa mai caut materiale de acest Evagrios Pontikos.
Iar o sa zici ca ma iau de tine si o sa ma reclami, ca parca asta era o problema... Mai Sophia, tu figurezi pe acest forum din Mai, 2007. Si, cu mila lui Dumnezeu, am ajuns in 2014. Aproape 7 ani de "cautari" absolut zadarnice. Nu cred ca este cineva de pe acest forum, (dintre cei mai vechi) care sa nu-si puna serios problema, ce se petrece cu tine, de dai tot inapoi, in loc sa mergi inainte. Daca dupa 7 ani, si cele mai elementare notiuni ale ortodoxiei, iti sunt atat de straine si faci "spectacol" la scena deschisa, astfel incat, cine trece intamplator pe-aici, si vede cum un "veteran" este atat de alambicat si nu s-a folosit cu nimic in atata amar de vreme, ce nadejde sa-si mai puna bietul om, in propriile nedumeriri?
Nu mai vreau sa-ti desfac in bucati propriul mesaj, ca marea majoritate asta a facut cu tine si s-a straduit de-a lungul anilor sa-ti tot explice, dar fara de folos, fiindca tu o tii una si buna. Pe drept cuvant, fara nici o rautate, daca-si pune cineva mintea cu tine, sfarseste mai devreme sau mai tarziu prin a avea dureri de cap si la propriu si la figurat!!
"Altii vorbesc", "Altii scriu", "Altii spun", "Altii gandesc", dar tu, Sophia, TU unde te afli in intreg amalgamul asta de ganduri care te framanta? Arunci vorbe fara de inteles, apoi pleci fara macar sa te straduiesti sa iei in seama ce ti se raspunde, chiar daca tu vrei sa lasi de inteles ca esti profund patrunsa de intelepciunea acelor raspunsuri sau "trimiteri" catre raspunsuri? Nimic, dar nimic nu te atinge, desi, vorba fratelui Zaharia, ai o varsta cand tu insati trebuie sa raspunzi intelept celor mai tineri, nu sa-i bagi complet in ceata. "Ghiveciul" de care vorbesti, e doar in mintea ta, pentru ca ori nu vrei sa intelegi, ori (mai sigur), chiar nu poti, iar atunci aseaza-te intr-un colt, asculta si smereste-te pana-ntr-acolo incat sa te intelepteasca bunul Dumnezeu intr-o zi. Ca daca iei toate cartile din biblioteca si rasfoiesti cuprinsul, (nici macar bibliografia) fiecarei carti in parte, si ne pui la dispozitie material de studiu, fara ca tu sa pricepi o iota, asta e bataie de joc, Sophia, nimic altceva. Dupa atatia ani, tu continui sa pui pe seama altora consecinte false cum ca unii spun, unii cred, unii considera, iar acei "unii" la care faci aluzie, sunt (sau au fost) oameni de adanca smerenie si rugaciune care mai degraba ar fi murit decat sa li se puna in seama astfel de ipoteze. Nu la acele fictive personaje este problema, ci la zgândărimea limbii tale neostoite care tot cauta si nu mai afla raspunsuri, desi le primeste de mii de ori pe zi.
Opreste-te, odata si intelege ca mult ii smintesti pe altii prin aluziile tale si aparenta ta naivitate. Tu nu esti naiva, Sophia. Naiva este copila aceea care a fugit de-acasa la manastire, naivi sunt cei lipsiti de experienta anilor, carora nimeni nu le-a spus vreodata un cuvant de indreptare, dar tie?... După atâția ani si atatea mesaje, la care ai primit mii si mii de raspunsuri, nu mai poti avea scuza naivitatii, ci ori a inselarii, ori a patologicului!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.02.2014, 17:26:49
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
..., fara ca tu sa pricepi o iota, asta e bataie de joc, Sophia, nimic altceva. ...Opreste-te, odata si intelege ca mult ii smintesti pe altii prin aluziile tale si aparenta ta naivitate. ...După atâția ani si atatea mesaje, la care ai primit mii si mii de raspunsuri, nu mai poti avea scuza naivitatii, ci ori a inselarii, ori a patologicului!
Inainte să faci pe alții după chipul și asemănarea ta, află că Iubirea de vrăjmași nu e poruncă ci e un profit imens... și mai află că profitul vine de la Propheet... iar profetul este înaintemergătorul Domnului așa ca sf. Ioan B.

Iubirea de Dumnezeu e poruncă!.. și Dumnezeu o primește de la aproapele.

Sofia dragă, nu te lua după moșii care neagă pe Adevărul crezându-se moșnegi înțelepți! La căutări și întrebări e foarte bine să fii nesătul, însetat și înfometat de dreptate, căci ei se vor sătura!.. socotindu-te mereu neștiutor și rătăcit... iar moșnegii nu știu altceva decât își etalează mereu doar neputința... căci pentru ce să fie ei frustați de ispisălogeală decât pentru că nu mai poate încăpea nimic în ei de atâta deșteptăciune... au furat și s-au realizat!.. au tot iadul pregătit pentru trufia lor.

Nu te teme de cei ce rostesc mereu cuvinte ca : sminteală, patologic, înșelare, făcând pe naivii care nu-și dau seama că răspândesc mereu numai neghina vopsită de parc-ar răspândi grâul cel mai bun după ce prin puterea lor cică l-au vânturat de pleavă făcând ei înșiși furtună mare într-un paHar cu apă rece!

Deci iubirea de vrăjmași nu e poruncă ci mare profit!.. dar nu cumva să iubiți sevrajul păcatelor ce iese din fapta rea. Pă ăla urâți-l de moarte!

''Voi dar iubiți-vă unii pe alții precum v-am iubit Eu.... ca oamenii văzând faptele voastre bune pe care le tăinuiți să dea slavă lui Dumnezeu...

...Iar pe vrăjmașii voștrii iubiți-i și pe ei căci dacă vă iubiți numai pe voi între voi ce răsplată credeți că veți avea sau oare nu și vameșii și păcătoșii și colectorii de taxe se iubesc între ei unii pe alții..? Deci pentru ce v-ar răsplăti Dumnezeu dacă iubiți tot atât și tot așa ca viermeșii și păcătoșii, ceea ce iubesc ei: lăcomia banilor murmurdari?

Last edited by vsovivivi; 18.02.2014 at 17:47:24.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.02.2014, 17:55:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Spre deosebire de cei ce nu inteleg sau se fac ca nu pricep ,eu am inteles bine ca poate exista curvie si in casatorie sau lacomie si neinfranare la cei care postesc.
Curvia din casatorie inseamna patima relatiilor,robia senzatiilor dar si practicarea perversiunilor. Avem magazine cu obiecte sexuale si"jucarii"... Cine crezi ca le frecventeaza? Numai tinerii necasatoriti?
Ce daca te casatoresti,gata au disparut patimile si obsesiile senzoriale??
Mie imi este clar ca nu, ca nu au cum sa plece singure daca nu te lupti cu ele!

Dumnezeu cunoaste firea omului si stabileste gradul de sfintire al fiecaruia ;faptul ca unii au statutul de"casatoriti" nu-i legitimeaza imediat ca si traitori ai sfinteniei,poti vedea tot felul de pervesti casatoriti , mai abitir decat unii necasatoriti care macar isi cunosc hiba si nu si-au legat destinele de nimeni.
Daca vrei o definitie clara a curviei din casatorie si incadrarea ei in anumite caracteristici ,se pot gasi materiale de citit ;Parintele Cleopa este unul care vorbeste despre asta ,apoi si Cuviosul Paisie Aghioritul(sper sa nu ma insel).

Iar lacomia pantecelui cred ca este o patima si mai frecventa decat oricare alta; sa ne uitam intai la noi,sa ne analizam putin...
Yasmina, si eu am inteles lucrurile astea. Problema nu este existenta acestor aspecte, ci unde se afla granitele.
Pentru ca este posibil ca fiecare sa spuna ca el se afla in limita normalului, ca face bine.

Uite ca sa fie mai clar ce spun eu:
Un monah vede relatiile trupesti in casnicie ca fiind desfranare, pentru ca el insusi nu are.
Eu vad desfranare in casatorie exact ca si tine: perversiuni sau relatii foarte dese de ex., sau patima pentru acestea.
Si in acelais timp spun ca asa cum fac eu, sau altii multi, nu este nici desfrau si nici rau.

La fel si cu alimentatia - monahii mananca apa cu paine (unii) si spun ca asa este bine. Sunt mireni care abia au ce sa manance si tot li se spune de cumpatare si de post si etc.
Una este sa mananci vitei si purcei si sa bei butoaie de vin, alta este sa mananci o farfurie de paste si o cana de lapte pe zi.
Dar cumva, la o adica toate sunt considerate in aceeasi oala.

Pe mine ma deranjeaza judecata oamenilor, fie ei monahi sau mireni, care ne pun pe toti in aceeasi oala si definesc lucrurile numai dupa minea si placerea lor.

Mi se pare foarte ideea din aceasta carte. Nu degeaba Evagrios Pontikos a scris ceea ce a scris, nu degeaba a scris el despre aceste teme. Asa vad eu.

Trebuie cumva delimitate lucrurile. Si sper ca asta scrie in aceasta carte.

Ca iata ca acus intram in Postul Pastelui. Si si despre post exista pareri si pareri. Fiecare intelege altceva prin post alimentar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.02.2014, 18:26:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mosh-Neagu ar trebui sa te ignor. Ori acum iti dai arama pe fata cu adevarat si asa esti tu, ori ai jucat teatru pana acum.

Bataie de joc este ceea ce faci tu aici de doua zile cel putin. La cel mai inalt nivel.
Cum poti sa stai sa ma judeci tu pe mine, cand nici nu ma cunosti?
Cum poti sa-mi pui in carca asa grozavii.

Eu nu sunt asa cum scrii tu despre mine.
Faptul ca ma zbat atat si pun atatea intrebari nu este vina, ci este o consecinta a credintei mai intai. Ca incerc s-o pricep, s-o traiesc si nu reusesc.
Si nu reusesc pentru ca fac aceasta greseala de ani buni de a cauta pe aici raspunsuri la intrebari.

Si acesti "astia" la care fac mereu referire sunteti voi cei de aici care va dati grozavi si atoatestiutori si veniti aici pe forum asa fara rost.
Nu va vad sa va intereseze ceva, sa puneti o intrebare, sa cercetati ceva.
Nimic, numai sa smintiti si sa batjocoriti lumea.

Voi gresiti. Voi nu va smeriti si nu taceti niciodata atunci cand ar trebui.
Cum sa ma lamuresc si cum sa invat ceva cand fiecare vine si scrie aici alte aiureli.
Da, unii mai incearca sa ma lamureasca, sa ma ajute. Si ma stradui si eu.

E mai bine zici tu sa stau intru colt si sa nu mai intreb nimic, sa nu mai cercetez. Si crezi ca asa voi fi mai buna ortodoxa? Crezi ca ma va ajuta in credinta? Bun daca asta este invatatura care o dai unui om, daca asa te invata pe tine preotul la biserica, atunci asa am sa fac.

Ghiveciul este in voi si in sufletul vostru. Va laudati cu credinta voastra, cu post, cu cate carti ati citit si de fapt nu aveti nimic in credinta.
Doar va bateti joc de voi si de altii.

Eu ma stradui si citesc mult, foarte mult si caut pe net, prin biblioteci, caut sa ma lamuresc.
Poate ca tocmai Dumnezeu ma impinge la asta. Poate ca tocmai El vrea asta si ma ajuta sa si gasesc ceea ce caut.

Toata durerea voastra de cap si raul vin de la felul in care vreti sa distrugeti oamenii.
Nu stii cat rau faceti aici, stricand orice doreste cineva sa construiasca.

Nu stiu ce vrei sa spun eu unor tineri, ca daca intra pe acest forum si citesc tampeniile voastre si jignirele aduse altora, chiar se lasa de ortodoxie.
Cum vine unul pe forum ii dati in cap, fie el tanar sau batran.

Opreste-te tu din toata rautatea pe care o dai la iveala. Si tu si Zaharia si inca cativa. Sunt si destui care sunt altfel aici.

Este grav ca tu om batran din cate am inteles, poti sa scrii asa ceva aici si sa ma invinuiesti. Numai pe mine. Voi toti sunteti perfecti!!!

Afla ca eu ma vad exact ca acea copila care a fugit de acasa.
Exact asa ma simt si eu.
Se cere enorm de la noi. Si ea si eu abia acum in ultimii ani incercam sa intelegem lucruri in credinta, pe langa alte probleme ale vietii.
Ea este foarte tanara. Eu abia acum am posbilitatea sa gasesc carti, sa umbu in internet. Dupa cum stii toate acestea nu au existat pana acum.
Si nu am nici profesor la scoala si nici duhovnic 24 ore din 24 la coltul strazii.

Mi-a daruit Dumnezeu alte lucruri frumoase din El si tot el imi duce pasii spre cunoastere.

Te rog doar atat si pe tine si pe alti "deranjati" - nu mai intrati aici pe forum. Si n-o sa va mai doara nici capul si scapati si de mine. Si asa nu aveti nevoie de nimic de aici, le stiti pe toate. Plecati si lasati-ne pe noi in pace.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.02.2014, 19:32:33
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

In loc sa va reculegeti sufeteste se pare ca va dezbinati constant fapt pentru care sa luam aminte la deplina noastra lucrare de mantuire!(ca si crestini)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.02.2014, 23:22:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mosh-Neagu ar trebui sa te ignor. Ori acum iti dai arama pe fata cu adevarat si asa esti tu, ori ai jucat teatru pana acum.

Bataie de joc este ceea ce faci tu aici de doua zile cel putin. La cel mai inalt nivel.
Cum poti sa stai sa ma judeci tu pe mine, cand nici nu ma cunosti?
Cum poti sa-mi pui in carca asa grozavii.

Eu nu sunt asa cum scrii tu despre mine.
Faptul ca ma zbat atat si pun atatea intrebari nu este vina, ci este o consecinta a credintei mai intai. Ca incerc s-o pricep, s-o traiesc si nu reusesc.
Si nu reusesc pentru ca fac aceasta greseala de ani buni de a cauta pe aici raspunsuri la intrebari.

Si acesti "astia" la care fac mereu referire sunteti voi cei de aici care va dati grozavi si atoatestiutori si veniti aici pe forum asa fara rost.
Nu va vad sa va intereseze ceva, sa puneti o intrebare, sa cercetati ceva.
Nimic, numai sa smintiti si sa batjocoriti lumea.

Voi gresiti. Voi nu va smeriti si nu taceti niciodata atunci cand ar trebui.
Cum sa ma lamuresc si cum sa invat ceva cand fiecare vine si scrie aici alte aiureli.
Da, unii mai incearca sa ma lamureasca, sa ma ajute. Si ma stradui si eu.

E mai bine zici tu sa stau intru colt si sa nu mai intreb nimic, sa nu mai cercetez. Si crezi ca asa voi fi mai buna ortodoxa? Crezi ca ma va ajuta in credinta? Bun daca asta este invatatura care o dai unui om, daca asa te invata pe tine preotul la biserica, atunci asa am sa fac.

Ghiveciul este in voi si in sufletul vostru. Va laudati cu credinta voastra, cu post, cu cate carti ati citit si de fapt nu aveti nimic in credinta.
Doar va bateti joc de voi si de altii.

Eu ma stradui si citesc mult, foarte mult si caut pe net, prin biblioteci, caut sa ma lamuresc.
Poate ca tocmai Dumnezeu ma impinge la asta. Poate ca tocmai El vrea asta si ma ajuta sa si gasesc ceea ce caut.

Toata durerea voastra de cap si raul vin de la felul in care vreti sa distrugeti oamenii.
Nu stii cat rau faceti aici, stricand orice doreste cineva sa construiasca.

Nu stiu ce vrei sa spun eu unor tineri, ca daca intra pe acest forum si citesc tampeniile voastre si jignirele aduse altora, chiar se lasa de ortodoxie.
Cum vine unul pe forum ii dati in cap, fie el tanar sau batran.

Opreste-te tu din toata rautatea pe care o dai la iveala. Si tu si Zaharia si inca cativa. Sunt si destui care sunt altfel aici.

Este grav ca tu om batran din cate am inteles, poti sa scrii asa ceva aici si sa ma invinuiesti. Numai pe mine. Voi toti sunteti perfecti!!!

Afla ca eu ma vad exact ca acea copila care a fugit de acasa.
Exact asa ma simt si eu.
Se cere enorm de la noi. Si ea si eu abia acum in ultimii ani incercam sa intelegem lucruri in credinta, pe langa alte probleme ale vietii.
Ea este foarte tanara. Eu abia acum am posbilitatea sa gasesc carti, sa umbu in internet. Dupa cum stii toate acestea nu au existat pana acum.
Si nu am nici profesor la scoala si nici duhovnic 24 ore din 24 la coltul strazii.

Mi-a daruit Dumnezeu alte lucruri frumoase din El si tot el imi duce pasii spre cunoastere.

Te rog doar atat si pe tine si pe alti "deranjati" - nu mai intrati aici pe forum. Si n-o sa va mai doara nici capul si scapati si de mine. Si asa nu aveti nevoie de nimic de aici, le stiti pe toate. Plecati si lasati-ne pe noi in pace.
Decat sa va enervati pe aici mai bine intrebati duhovnicul, luati aminte la ce scrie in calendar si cititi cartile sfinte. Ca aici nu prea aveti sanse sa gasiti raspunsuri.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.02.2014, 23:39:57
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc, Anca. Este un mod de a vedea lucrurile.

Am sa mai caut materiale de acest Evagrios Pontikos.
Daca am urma sfatului duhovnicesc al Preasfintitului Ieremia Zavoratul, nu ar mai trebui sa numaram calorii, sau sa evitam anumite alimente care ne plac, dar care ne fac rau pentru ca nu mancam cu masura. Nu ma refer acum doar la sophia, ci o spun in general.
Aceasta carte ne da perspectiva vulturului, calitate pe care o au toate cartile duhovnicesti; in vreme ce cartile scrise despre alimente, ne coboara la nivelul furnicii. Acum, fiecare alege ce intelege mai bine.

Evagrios Ponticus, sau Evagrie Ponticul: iata un link despre viata si opera acestuia.
http://www.youtube.com/watch?v=6YJjlFLntsA
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.02.2014, 00:02:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mosh-Neagu ar trebui sa te ignor. Ori acum iti dai arama pe fata cu adevarat si asa esti tu, ori ai jucat teatru pana acum.
De data asta, sophia, iti spun eu tie: Lasa-l pe Mosh-Neagu in pace. Ce ai cu el?!? Dupa 7 ani, in care ti s-au dat raspunsuri documentate, esti tot nemultumita si neinformata.

Acum recunoaste partea ta de vina!
Sau, mai bine spune-ne, ce urmaresti cu intrebarile tale, ca nu se vede ca vrei cu adevarat sa inveti ceva. Ma ierti ca iti spun verde in fata, dar acesta este adevarul: tu doar pui intrebari, fara sa cauti cu adevarat raspunsuri, ci doar, doar oi gasi o hiba in invatatura ortodoxa. N-o vei gasi, caci ea este perfecta!

Un ortodox trebuie sa se si smereasca, nu numai sa puna intrebari, si sa accepte invatatura Bisericii asa cum ne-au lasat-o Sfintii Parinti si cele 7 Sf. Sinoade ecumenice, care reprezinta baza invataturii ortodoxe.

Fara suparare: daca tu crezi ca poti schimba invatatura Bisericii dupa ideile tale, pe care ni le-ai tot expus in decursul anilor, atunci esti in inselare.
Practic, pana nu dai dovada ca accepti punctul de vedere al Bisericii, nici nu ar trebui sa iti mai raspundem, ca este inutil.
Dar daca dai dovada de cat de putina bunavointa, esti binevenita sa intrebi si sa inveti de la Sfintii Parinti.
Iisus Hristos bate la usa inimii tale, dar daca nu ii deschizi, El nu intra cu forta.
P.S. ID-ul "sophia" nu a aparut in 2007, caci pe atunci inca se mai purtau discutii interesante si la obiect. In 2007 nu se purtau asemenea discutii absurde si in contradictoriu. Pe atunci acest forum era cu adevarat crestin-ortodox, iar regulamentul era cu totul altul. Abia mai tarziu au aparut acest "originali", ca sa perturbe atmosfera calda, ortodoxa.
Probabil s-a schimbat ID-ul, dar si-a pastrat data inregistrarii. Sau... poate doar imi aduce aminte de cineva:
Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
necredinta ne indeparteaza de reguli si canoane?? in primu rand aceste reguli sunt facute de oameni, care au degenerat mult ideea de divinitate, precum am mai spus. Un singur exemplu: am citit pe un site crestin ca o femeie cand are menstruatie, trebuie sa ramana necurata cat dureaza perioada, si orice obiect va atinge va deveni murdar si pe oricine va atinge va murdari. In cazul contactului(dor atingiere) cu o femeie "murdara" trebuie sa iti speli hainele sa faci nu stiu cate matanii ca sa devii "curat". Pai in acest caz ar trebui sa imi demolez casa in fiecare luna ca sa nu murdaresc pe nimnei. Acesta este doar un exempku de regula aberanta si nu cred ca iti dovedesti credinta daca respecti aceste canoane stupide. Un om cu oare care logica cititnd aaa ceva isi pune problema "daca oamenii au fost in stare sa abereze in asemenea hal,cine stie cat au aberat si in legatura cu Dumnezeu"
Doresc solutia concreta, in cazul nepotrivirii sexuale, cum pot fi lucrurile reglementate?
Incercati sa dicutati cu un tanar inteligent cu mintea deschisa, si veti ramane surprinsi
Concubinajul este tocmai o dovada de maturitate, ca nu se arunca cu capul inainte intr-o relatie pe viata, pentru a forma o familie normala. Ce inseamna familie crestina? 2 soti care nu sunt apropiati in nici un fel, 20 de copii care cer de mancare si mersu la biserica in fiecare zi?
http://www.crestinortodox.ro/forum/n...wreply&p=17410

Last edited by Miha-anca; 19.02.2014 at 02:18:11.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.02.2014, 06:34:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Ce vrei să spui, Anca? Că "sophia" nu e membră din 2007, și că ar fi de fapt "erzbet" ?? Mă faci să râd ! :D

PS: Eu una îmi aduc aminte că Sophia a început să dezbată pe forum abia la câțiva ani după ce s-a înregistrat.
Nu-i nicio ciudățenie în asta. Sunt unii care nu scriu de la început.

PPS: apropo, regulamentul este același din 2005 - http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3

Last edited by mirela.t; 19.02.2014 at 08:21:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare