Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 31.10.2009, 21:46:30
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Am schimbat-o pentru ca sunt multe citate care-mi plac. Iar tu cand ai spus ca trebuie sa modific ceva la ea...am tot citit o si m-am intrebat daca am citat-o corect...
E bine daca te gandesti ca mori maine, in felul asta traiesti fiecare zi cum trebuie si ai grija de sufletul tau.
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #162  
Vechi 31.10.2009, 21:59:20
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Am schimbat-o pentru ca sunt multe citate care-mi plac. Iar tu cand ai spus ca trebuie sa modific ceva la ea...am tot citit o si m-am intrebat daca am citat-o corect...
E bine daca te gandesti ca mori maine, in felul asta traiesti fiecare zi cum trebuie si ai grija de sufletul tau.
Multumesc! Deja incep sa ma simt mai bine!
Imi plac ambele citate din noua ta semnatura.
Singura fericire vine din cea pe care o dai altuia!
Frumos! Asta e un motto pe care mi l-as dori si eu.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 31.10.2009, 22:23:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Smile

Draga mea, nu dispera! Nu e mai mare diavolul ca Dumnezeu!!!!!!! Deznadejdea ta e bucuria celui rau. Stiu pe cineva care a mers sa i se ghiceasca si nu a avut liniste deloc pana ce nu s-a spovedit. Nu hotaraste diavolul cand moare omul iar sfarsitul pamantesc poate fi indepartat prin rugaciune. Stie Dumnezeu de ce a ingaduit sa auzi asta... Poate pentru ca nu ai avut rabdare sa astepti viitorul ,in loc sa-l intrebi pe Dumnezeu , l-ai intrebat pe cel rau... Stii, un prunc nu e botezat pana nu se fac lepadarile de satana si unirea cu Hristos. Prin cercetarea vrajitoarelor uitam de fagaduinta data la botez prin nasii nostri si o incalcam. A stiut Dumnezeu ca omul e o fiinta slaba de aceea ne-a lasat Sfintele Taine. Spovedania sincera si completa impreuna cu Sf. Maslu iti vor reda increderea in tine si apoi sa nu-L mai tradezi pe Dumnezeu prin vrajitorii... Voia lui Dumnezeu nu a fost sa te sperie ci sa iti de-a o lectie si cred ca ai invatat-o... Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 12.02.2010, 20:39:36
ChEoPs's Avatar
ChEoPs ChEoPs is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2010
Locație: Hundedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

nu crede ce ti-a spus vrajitoarea,si spuneti tot timpul in gandul tau ca nu se va intampla asta
la noi era un preot care ghicea in pravila si i-a luat foc casa,a-2-a oara cand a facut lucrul acesta a murit la spital
__________________
,,Sa nu te legi de nimic din cele care oamenii se atasaza.Sufletul tau sa fie liber sa traesti liber,dar ca un strain in lumea aceasta.Fiindca in lumea aceasta a fi liber inseamna a fi strain de lume.''
Reply With Quote
  #165  
Vechi 24.07.2011, 00:21:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Sa nu va duceti la ghicitoare. Eu am fost si mi a zis ca o sa ma imbolnavesc si o sa mor la 28 de ani(acum am 25)...nu mai pot sa traiesc linistita...imi vine in minte mereu ca o sa mor...am inceput deja sa am probleme de sanatate acolo unde mi a spus ghicitoarea...NU MERGETI LA GHICITOARE
Ce thread sinistru...

Acest mesaj a fost lasat in 2007. M-am uitat pe profilul tau si ultima ta activitate pe forum a fost in decembrie 2010 . Adica dupa 3 ani! Sper din tot sufletul ca esti bine! M-as bucura sa dai un semn de viata pe forum!
Reply With Quote
  #166  
Vechi 24.07.2011, 00:50:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate a fost ultima..inainte de fatidicul moment :)

Oricum bun topic, invatatura de minte pentru cei care ii tenteaza sa calce pe la vrajitoare..
Reply With Quote
  #167  
Vechi 24.07.2011, 08:16:27
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Indiferent daca a murit sau nu important este ca intimplarea pina la urma a avut un efect pozitiv.
Spnea cineva despre deschiderea cartii de catre un preot care apoi a murit.
Nu stim daca a murit fiindca o deschidea sau pentru altceva -ca cerea bani de ex sau orice alte chestii din viata lui.
Fiindca daca asta e pedeapsa pentru deschiderea cartii atunci ar trebui sa o pateasca toti cei care o deschid dar vedem ca nu este asa si apoi deschiderea intimplatoare a cartii se mai foloseste la Sf Maslu - asa incit un simbure de adevar trebuie sa aibe deschiderea -o anumita taina, care se doreste a fie o exclusivitate.
Astazi oamenii de stiinta au studiat mai in detaliu tot felul de experimente cu probabilitati si unii au ajuns la concluzia (atee) ca exista o Lege a sincronicitatii acauzale (ceva de genul "nimic nu este intimplator") iar altii ca la baza coincidentelor este vointa divina care aranjeaza lucrurile si evenimentele in univers.
Pe de alta parte despre sorti scrie si in VT in legatura cu profetia despre regele Babilonului care apeleaza la ei ca sa se hotarasca pe care drum sa o apuce in cucerirea lui militara -ori spre Ierusalim ori spre Raba iar sortul cade pe Ierusalim findca Dumnezeu vrea ca el sa fie pedepsit (Ezechiel)
Apoi orice ghicire de acest fel cu invocarea sau incredintarea catre Dumnezeu se numeste divinatie exista foarte multe metode de divinatie -in carti, rune, cafea, bobi, tarot, etc insa in lume cea mai apreciata metoda pentru acuratetea si moralitatea sfaturilor ei e vestitul oracol I Ching -versiunile neprescurtate.
daca ateii ar cerceta viabilitatea lor practica prin exprimente succesive si vazind ca raspunsurle sint adevarate si ar intreba daca exista Dumnezeu atunci poate ar fi mai mult dispusi sa creada ca El exista fiindca raspunsul indica intotdeauna ca raspuns Cerul.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 24.07.2011, 08:43:07
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Indiferent daca a murit sau nu important este ca intimplarea pina la urma a avut un efect pozitiv.
Daaa?Si care ar fi acela???
Reply With Quote
  #169  
Vechi 24.07.2011, 11:00:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

A avut timp sa-si puna lucrurile in ordine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #170  
Vechi 24.07.2011, 15:49:30
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Poate nu era vrajitoare ci doar ghicitoare, in acest caz se pare ca a fost bine , ideal ar fi sa iti ghicesti singur sau sa mergi la un preot care iti deschide cartea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48