Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.01.2007, 21:57:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Arhanghelul:
Nu m-ai convins. Eu merg pe un drum batatorit de altii mai intelepti, care ne-au aratat drumul spre mantuire chiar cu pretul vietii lor.
A ma abate de la acest drum este ca si cum as face precum cei care nu au crezut si carora Dumnezeu le trimite invatatori mincinosi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.01.2007, 23:30:31
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Arhanghelul ,
imi pare rau , nu ai dreptate in ce spui.
Dogmele se imbunatatesc , n-ai de unde sa stii ca nu esti preot si mie imi pare rau ca nu mai am cuvintarea unui Preot care vorbea in acest sens . Pot insa sa-ti spun ca am auzit personal cind la o intrebare de genul "antema sa fie (intreba cineva)?" a raspuns un Parinte (care merita mult respect ), cu retinere ,in sensul ca "nu sintem aici sa dam anatema ci sa ajutam lumea sa se mantuiasca ".(nu reproduc exact ).
In alta ordine de idei nimeni nu ma opreste sa cercetez ce vreau si cum vreau ,dar totdeauna consult Biserica . Si nu poti sa nu fii pe aceeasi unda daca esti in acelasi Duh . Nu ajunge sa fii prezent in Biserica trebuie sa intelegi credinta , Ne dam toti silinta , asa cred cel putin .
Si sa stii ca si pe Rudolf Steiner l-am citit fiindca tot veni vorba (nu tot), si sint de parere ca multe se pot citi , uneori nu se recomanda pentru ca nu multi pot sa inteleaga cele scrise , altii se ratacesc . Biserica nu ne interzice sa citim dar probabil si tu stii ca nu orice carte se poate citi de tot omul .
Sint convinsa ca cei in drept citesc multe pentru ca trebuie sa fie informati ca sa combata ,sa sustina ce au de sustinut .
Ce sa-ti mai spun ? Noi ,crestinii nu sintem limitati , nu se rezuma lumea crestina la 2-3 exemple pe care le ai linga tine poate . Stim ca Dumnezeu a facut-o si tot omul are dreptul si sansa sa se mantuiasca , depinde daca vrea si cind se hotaraste .
In privinta asta nu cred ca sint ingusta .
Anca ,te-asi ruga sa o lasi mai moale cu concluziile , cum am mai spus , nu sint sigura ca ai inteles corect tot ce se spune .
Toti Sfintii au iubit lumea intrega , ca creatie a lui Dumnezeu , e mult mai adinc intelesul decit pare la prima vedere .
Nu poti iubi Creatorul si sa nu-i iubesti creatia!In nici un caz .
Asi dori sa nu se traga concluzii pripite ,chiar , din tot sufletul .Fara prejudecati !
Numai bine !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.01.2007, 00:55:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Si inca ceva .
Voi iubiti lumea ,si daca da cum ?
Dar am sa deschid alt topic cu tema asta .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.01.2007, 08:13:29
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

anca ,
si despre "drumul batatorit" am sa-ti povestesc astazi ceva foarte interesant , , acum n-am timp dar revin . Uneori imi place sa stau de vorba cu tine , dar asi vrea
sa-mi spui "Maria" cind mi te adresezi ca asa ma cheama .
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.01.2007, 13:05:32
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Drumul "batatorit" de care voiam sa spun nu exista , pentru ca " Imparatia lui Dumnezeu se ia cu asalt " si fara lupta nu se cistiga .
E plin de obstacole din cele mai mari si lupta trebuie s-o duca fiecare .
A te ghida dupa invatatura Bisericii e normal daca esti crestin , dar trebuie inteles ce inseamna Biserica in adevaratul sens al cuvintului .
Biserica pe care a cladit-o Hristos " pe aceasta piatra " nu e una care se impiedica de baba care mi-a luat scaunul , (atentie ca si ele sint creatia lui Dumnezeu ) ,nici de preotul care a cazut in sant , sau poarta numai haina ,sau predica care ma plictiseste din cale afara , asa cum incearca unii sa o descrie .
E Biserica sustinuta de adevaratii slujitori cu inima , prin lucrarea Duhului Sfint .
Ca s-o intelegem deplin trebuie sa ne dezvoltam si noi spiritual.
Deocamdata atit ,
"daca nu am dragoste nu am nimic" .
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.01.2007, 16:13:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Drumul "batatorit" de care voiam sa spun nu exista , pentru ca " Imparatia lui Dumnezeu se ia cu asalt " si fara lupta nu se cistiga .
E plin de obstacole din cele mai mari si lupta trebuie s-o duca fiecare .
A te ghida dupa invatatura Bisericii e normal daca esti crestin , dar trebuie inteles ce inseamna Biserica in adevaratul sens al cuvintului .
Biserica pe care a cladit-o Hristos " pe aceasta piatra " nu e una care se impiedica de baba care mi-a luat scaunul , (atentie ca si ele sint creatia lui Dumnezeu ) ,nici de preotul care a cazut in sant , sau poarta numai haina ,sau predica care ma plictiseste din cale afara , asa cum incearca unii sa o descrie .
E Biserica sustinuta de adevaratii slujitori cu inima , prin lucrarea Duhului Sfint .
Ca s-o intelegem deplin trebuie sa ne dezvoltam si noi spiritual.
Deocamdata atit ,
"daca nu am dragoste nu am nimic" .
Draga MAria, stiu la ce te referi si simt din plin aceasta lupta. Dar pentru a vedea pericolele si a le trece cu bine, ii avem pe Sfintii Parinti, care inaintea noastra au parcurs acest drum si ne invata din propria lor experienta. Citind ceea ce au scris ei, fiecare vede ca nu e nici primul si nici unicul, care se confrunta cu problemele respective. Eu am gasit mare alinare vazand ca au fost oameni care au biruit in incercarile lor. Drumul fiecaruia este unic, dar una este firea omeneasca si una mantuirea.
In rest, precum zici, cine se va pierde in amanunte lipsite de importanta, nu va mai avea timp pentru cele importante.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.01.2007, 18:37:16
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Maria tu zici ca dogmele se inoesc nu prea cred si uite dece aceeasi Slujba acelas ritual aceeasi manifestare a Bisericii de foarte multi ani si nu vad nici o schimbare la oamni(ma refer la manifestari iterioare)e la fel ca acum multi ani.
Pe mine asta ma intereseaza.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.01.2007, 18:51:35
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Anca nu crezi ca acel drum e posibil sa nu mai fie bun pentru oamenii din zilele noastre ca trebue alceva pentru acest timp.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.01.2007, 23:14:57
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Arhangelul ,
m-ai pus o intrebare foarte grea . Nu pot sa am decit o parere ,eventual ,
raspunsul unde o fi ?
Prima parte a intrebarii ar trebui sa o punem unui Preot , poate Pr.Ierom _petru .
De ce Biserica nu reuseste sa schimbe oamenii ?
Ma gindesc ca primele motive ar trebi cautate in istoria noastra . Am fost un popor cotropit , noi n-am dus razboie de cucerire , nu ne-am insusit ce nu e al nostru si asa am luptat mereu cu saracia ,(cu comunismul )si ni s-au format anumite trasaturi de caracter .
Si omului sarac , putin poti sa-i ceri , de obicei nu mai are chef de nimic ,cum s-ar zice cade intr-un fel de indiferenta .
O cauza cu caracter general ar fi fuga omului dupa cele materiale ,interesul scazut pentru spiritualitate . Faza asta va trece dar nu asa repede cred . Nimic nu cedeaza din intensitate decit dupa ce ajunge la apogeu .
Asi putea sa-ti mai raspund printr-o intrebare :
Cum se face ca in jurul Bisericilor sint nuclee de oameni , putini cei drept ,dar sint ,cu caracter deosebit , pe care te poti baza in multe situatii si care nu se molipsesc de "bolile morale" ale acestei lumi ,sau reusesc sa se ridice dupa ce au cazut ?
Si tine cont ca numai un numar mic sint crestini autentici , restul , de ocazie sau numai botezati .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.01.2007, 19:13:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Anca nu crezi ca acel drum e posibil sa nu mai fie bun pentru oamenii din zilele noastre ca trebue alceva pentru acest timp.
Acel drum nu este bun daca te consideri altfel decat alti oameni, superior si unic, de neinteles.
Dar daca te consideri doar om, atunci adevarurile venite de la Dumnezeu si rostite prin Sfintii Parinti sunt si vor fi valabile pana la ultimul om care se va mantui. In Biblie scrie ca nimic nu e nou pe pamant. Chiar daca pentru noi ca indivizi totul pare nou, cineva inaintea noastra a avut aceleasi probleme, iar solutia se cunoaste, noi trebuind doar sa o cautam si cand am gasit-o sa o recunoastem ca valida si pentru noi. De aceea se vorbeste despre pacate, despre patimi. Aici vei gasi indreptarul pentru orice pacat, totul e sa-ti incadrezi corect greselile si mai ales sa accepti ca faci greseli si sa nu le confunzi cu virtutile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42
COPACUL CUNOSTINTEI binelui si raului. gavriil Din Vechiul Testament 135 03.06.2010 13:23:58
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 02:45:16