Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.11.2008, 21:09:20
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Am stat un an si jumate in Ierusalim si privind in urma pot spune ca mi-a schimbat viata, mai ales prin experientele (unele extreme) pe care le-am avut. Am vazut cam tot ce era de vazut. Am facut multe poze, dar nu m-am gandit sa le pun pe calculator si pe site.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfanta_lumina.php
Am mai postat despre experianta mea acolo si pe acest site
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.11.2008, 21:10:22
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Am stat un an si jumate in Ierusalim si privind in urma pot spune ca mi-a schimbat viata, mai ales prin experientele (unele extreme) pe care le-am avut. Am vazut cam tot ce era de vazut. Am facut multe poze, dar nu m-am gandit sa le pun pe calculator si pe site.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfanta_lumina.php
Am mai postat despre experianta mea acolo si pe acest site


Iustin,nu merge site-ul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.11.2008, 21:17:38
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Biserica Sfantului Mormant a fost astazi pangarita/ 9 nov 2008 [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Preoți ortodocși greci și preoți armeni s-au bătut astăzi în Biserica Sfântului Mormânt din orașul Ierusalim, unul dinte cele mai importante locuri ale creștinătății.
[/COLOR]
[COLOR=green]Poliția israeliană a intervenit pentru a-i separa. Unii dintre preoți au folosit lumânările groase pe post de bastoane, în timp ce ceilalți încercau să le rupă sutanele rivalilor lor. Motivele conflictului nu sunt cunoscute.

Vechi rivalități există între reprezentanții diverselor biserici creștine ce își dispută controlul asupra Sfântului Mormânt, zonă în care, potrivit tradiției creștine, Iisus Hristos a fost crucificat și înmormântat.

Slujbele la Biserica Sfântului Mormânt sunt programate cu foarte mare atenție, pentru a se evita conflictele între biserici.

Regulile foarte stricte de coabitare au fost stabilite în 1852 de otomani. Orice modificare a status quo-ului este imposibilă, atât în ceea ce privește orele slujbelor, cât și ale procesiunilor. Pentru a se evita orice conflict, cheile bisericii sunt de șapte secole în posesia a două familii musulmane.

Sursa: Realitatea.net[/COLOR]

[COLOR=green]PS Subiectul nu a placut desi a fost deschis de mine inca de pe 9 nov. De ce nu a comentat nimeni ce s-a intamplat acolo intre preotii ortodocsi?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.11.2008, 21:48:43
pr.marius pr.marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2008
Mesaje: 19
Implicit

pentru ca nu e de comentat nimic. Si mai ales obsesiile personale. Sa ma iertati...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.11.2008, 22:02:43
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pr.marius Vezi mesajul
pentru ca nu e de comentat nimic. Si mai ales obsesiile personale. Sa ma iertati...
[COLOR=green]De ce obsesie? E un fapt intamplat, mediatizat in toata lumea. Si, sa ne amintim, ca si preotii nostri ortodocsi, din Romania, se preteaza la asa ceva. Oare de ce?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.11.2008, 22:29:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]De ce obsesie? E un fapt intamplat, mediatizat in toata lumea. Si, sa ne amintim, ca si preotii nostri ortodocsi, din Romania, se preteaza la asa ceva. Oare de ce?[/COLOR]

Preoti sa se bata? ce pretentii poti sa mai ai la oamenii de rand?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.11.2008, 18:03:50
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Nu va grabiti sa judecati!!! Si Mantuitorul a pus mana pe bici. E drept, aici e alta situatie foarte complicata: armenii nu au primit sinodul de la Calcedon si au erezia monofizita, iar grecii sunt foarte stricti si duri. Eu i-am cunoscut cat sunt de exclusivisti. La Sfantul Mormant, cand am stat 24 de ore pentru aprinde un loc, pe noi romanii si pe rusi ne-au impins in spate spunand ca noi suntem Biserica rosie, comunista, iar ei pentru ca sunt singura Biserica pastratoare a adevarului au dreptul sa stea in fata. Intr-un fel ii inteleg, dar nu ma pot opri sa nu-i compar cu evreii-farisei care si ei se declarau singurii in masura sa dea verdicte si sa talcuiasca Biblia. Acum in facultatile grecesti se propovaduieste doctrina comunista printre studenti. Dumnezeu nu da cu parul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.08.2009, 19:45:58
miki22 miki22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2009
Mesaje: 5
Smile Vrea si eu niste poze... niste documentare despre Ierusalim sau pur si simplu sa imi

Buna Thread, eu am fost la Ierusalim de Paste in 2008, si nu este locusor care sa nu-ti aminteasca acolo des Domnul nostru Isus Hristos!! Dar cea mai infoiratoare marturie a trecerii Lui pe acolo este, dupa mine,bucata ramasa din stilpul infamiei care se gaseste in biserica Sfintului Mormint, in spate...Este o coloana de piatra frinta, de vreo 70 de cm. care are pusa pe deasupra o lespede; acesta este stipul de care a fost legat si biciuit Mintuitorul. Cind pui urechea pe lespede (mai ales in saptamina mare..) auzi biciul cum sfichuie si loviturile ghinturilor de metal care rupeau carnea...este infiorator!! Trebuie sa asculti tu insuti ca sa realizezi cit de tare a suferit Isus pentru noi..Eu n-am putut sa rezist prea mult..dar de cite ori treceam pe la mormint puneam urechea si ascultam(am stat 11 zile, deci am fost de mai multe ori..).
Iti doresc sa ajungi macar o data in viata acolo si sa vezi si lumina cea necreata care apare in fiecare an de Pastele ortodox!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina de la Ierusalim Carmen FUNIERU Sfintele Pasti - Invierea Domnului 755 27.04.2019 14:52:33
Ierusalim alexa26 Generalitati 3 15.05.2012 19:15:57
IERUSALIM ana-maria Pelerinaje la locuri Sfinte 27 08.04.2011 19:51:52