Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.08.2009, 10:05:24
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciandumitrescu07 Vezi mesajul
Problema mea este ca la nici un an de la sfanta casatorie am probleme in familie si nu stiu cum sa le rezolv. De aceea va cer sprijinul in gasirea unei solutii morale eficiente chiar luand in considerare si divortul. Suntem de aproape 8 ani impreuna si casatoriti prin taina cununiei de aproape 1 an de zile, mai precis din septembrie anul trecut. Nunta a fost frumoasa, totul a fost frumos, pana cand, acum cam o luna de zile a inceput sa se raceasca relatia noastra, respectiv doamna mea se tot ascundea de mine, tot scria fel de fel de lucruri la calculator pe messenger fara sa mi le arate. De fiecare data cand cerem explicatii devenea nervoasa, agitata si niciodata nu imi arata ce scria si ce a scris. Pana intr-o zi cand s-a nimerit sa salveze un mesaj in word de pe messenger pe care eu l-am citit, in care cineva ii spunea ca viata i se pare grea fara ea si nu credea ca sotia mea il va iubi atat de mult.("NU CREDEAM VREODATA SA AJUNGI SA MA IUBESTI ASA CUM MA IUBESTI ACUM"- cam asa suna textul primit de doamna mea). Am intrebat-o despre ce este vorba si mi-a raspuns cu seninatate ca cineva s-a indragostit de ea si ea la randul ei s-a indragostit de persoana respectiva. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui sa imi salvez casnicia sau sa divortez? Acum eu de durere sunt plecat de acasa cu o parte din bagaje. Va rog un sfat, poate ma ajutati.
Citesc cele scrise de tine si MA VAD pe mine.Minunatule...problema nu este ea ci ESTI TU.
In primul rind,esti un barbat care NU UMBLA DUPA FEMEI.Apoi,frecventa de a face dragoste cu sotia ta,in mod clar,este decalata intre voi doi.Apoi,conform MULTOR studii facute,minimul de miscari necesare pentru a spera in multumirea/satisfactia sotiei este de 2000,iar studiile,confirma faptul ca 70 % din barbati nu au capacitatea/vointa de a oferi decit maxim 500.
Faptul ca ati stat 7 ani,confirma ca a existat un blocaj,in mod cert din partea ei (nu te-a placut suficient,nu ai multumit-o,nu esti suficient de atragator pentru ea,mari pretentii ale ei,etc,etc)
Si ar mai fi dar...sa vedem ce poti sa faci ACUM.
Daca ea nu mai doreste sa fiti impreuna...sa se desparta (graieste Sf.apostol Pavel,caci Dumnezeu este al pacii si al intelegerii)
Iar daca TU nu mai doresti,inseamna ca nu mai ai nici un fel de probleme...FA-O.
Iar daca doresti impacarea (sa-i recistigi dragostea...care...oare a fost in cei 7 ani premergatori ?)Si mai este un aspect EXTREM de subtil (dorinta de razbunare,care este asa de bine ASCUNSA incit ENORM de greu poate fi detectata.
Problema ta se rezuma la UNA SINGURA si-anume...SUFERINTA.
Eliberarea de suferinta:
Suferinta vine din atasamentul de chipul fapturii...schimba chipul fapturii.(o noua relatie)
Alege sa-i intersectezi drumul alaturi cu o prietena (sa nu faci tu nimic cu acea prietena) iar mintea sotiei tale,fiind impura,va presupune restul (va fierbe in suc propriu).Si fa-o cit mai des.
Sau,suferinta este dovada de iubire a lui Dumnezeu pentru tine,prin care esti chemat...si atunci,du-ti crucea (aici,daca alegi,pot sa-ti comunic MULT mai multe spre a-ti usura tranzitia dar numai personal si numai daca alegi acest drum)
Sau aplica cele scrise de metanoia2.Sint bine gindite.
Exista in Biblie un pasaj care graieste asa : Fii/ficele stapinitorului acestui veac care prezinta ADEVARUL drept minciuna iar minciuna drept ADEVAR.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.08.2009, 11:32:54
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciandumitrescu07 Vezi mesajul
Problema mea este ca la nici un an de la sfanta casatorie am probleme in familie si nu stiu cum sa le rezolv. De aceea va cer sprijinul in gasirea unei solutii morale eficiente chiar luand in considerare si divortul. Suntem de aproape 8 ani impreuna si casatoriti prin taina cununiei de aproape 1 an de zile, mai precis din septembrie anul trecut. Nunta a fost frumoasa, totul a fost frumos, pana cand, acum cam o luna de zile a inceput sa se raceasca relatia noastra, respectiv doamna mea se tot ascundea de mine, tot scria fel de fel de lucruri la calculator pe messenger fara sa mi le arate. De fiecare data cand cerem explicatii devenea nervoasa, agitata si niciodata nu imi arata ce scria si ce a scris. Pana intr-o zi cand s-a nimerit sa salveze un mesaj in word de pe messenger pe care eu l-am citit, in care cineva ii spunea ca viata i se pare grea fara ea si nu credea ca sotia mea il va iubi atat de mult.("NU CREDEAM VREODATA SA AJUNGI SA MA IUBESTI ASA CUM MA IUBESTI ACUM"- cam asa suna textul primit de doamna mea). Am intrebat-o despre ce este vorba si mi-a raspuns cu seninatate ca cineva s-a indragostit de ea si ea la randul ei s-a indragostit de persoana respectiva. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui sa imi salvez casnicia sau sa divortez? Acum eu de durere sunt plecat de acasa cu o parte din bagaje. Va rog un sfat, poate ma ajutati.

''Invatasem demult ca pentru casnicii stricate ,ca si pentru farfurii sparte,nu exista nici-o pasta buna de lipit.''
Alfred Schirokauer-''Avocat de divorturi''
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.08.2009, 11:44:02
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciandumitrescu07 Vezi mesajul
Problema mea este ca la nici un an de la sfanta casatorie am probleme in familie si nu stiu cum sa le rezolv. De aceea va cer sprijinul in gasirea unei solutii morale eficiente chiar luand in considerare si divortul. Suntem de aproape 8 ani impreuna si casatoriti prin taina cununiei de aproape 1 an de zile, mai precis din septembrie anul trecut. Nunta a fost frumoasa, totul a fost frumos, pana cand, acum cam o luna de zile a inceput sa se raceasca relatia noastra, respectiv doamna mea se tot ascundea de mine, tot scria fel de fel de lucruri la calculator pe messenger fara sa mi le arate. De fiecare data cand cerem explicatii devenea nervoasa, agitata si niciodata nu imi arata ce scria si ce a scris. Pana intr-o zi cand s-a nimerit sa salveze un mesaj in word de pe messenger pe care eu l-am citit, in care cineva ii spunea ca viata i se pare grea fara ea si nu credea ca sotia mea il va iubi atat de mult.("NU CREDEAM VREODATA SA AJUNGI SA MA IUBESTI ASA CUM MA IUBESTI ACUM"- cam asa suna textul primit de doamna mea). Am intrebat-o despre ce este vorba si mi-a raspuns cu seninatate ca cineva s-a indragostit de ea si ea la randul ei s-a indragostit de persoana respectiva. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa continui sa imi salvez casnicia sau sa divortez? Acum eu de durere sunt plecat de acasa cu o parte din bagaje. Va rog un sfat, poate ma ajutati.

''Invatasem demult ca pentru casnicii stricate ,ca si pentru farfurii sparte,nu exista nici-o pasta buna de lipit.''
Alfred Schirokauer-''Avocat de divorturi''
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.08.2009, 12:04:07
luciandumitrescu07 luciandumitrescu07 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viermus Vezi mesajul
Un Sfant Parinte spunea ca a fi sot/sotie inseamna a fi sfant: urcusul e greu, chiar foarte greu, dar pentru cei casatoriti, e singura cale spre sfintenie! Cred ca si faptul ca te simti umilit e o mare ispita.
Luciane, ma ierti ca imi permit sa dau un sfat, dar trebuie sa repet ce s-a mai scris si pana acum: fugi repede la un duhovnic bun, la o manastire, si spune-i lui tot ce ne-ai spus noua aici, iar el te va indruma cum e mai bine pentru sufletul tau. Domnul sa te aiba in paza!
Multumesc, asa o sa fac, ca daor nu o sa ma duc maine la Judecatorie sa introduc actiunea de divort.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.08.2009, 12:08:19
luciandumitrescu07 luciandumitrescu07 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2009
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tzantzarika Vezi mesajul
Eu as divorta. Sotia oricum o va face - pentru ca daca a inceput sa te insele o va continua. Si femeile nu prea stau cu sot si amant - din ce am vazut in jurul meu. Ele sunt mai transante. Oricum respect pentru tine n-are.
Si cauta-ti o femeie care sa te respecte - ca om.
Nu stiu ce e in mintea ei acum si poate nici nu vreau sa mai stiu. Nu stiu decat ca eu ma simt rau si nu stiu incotro sa o apuc. Am totusi o retinere sa merg mai departe, desi actele sunt ca si facute. Eu de profesie sun avocat asa ca nu e o problema pentru mine sa fac niste acte sa le depun iar totul sa se termine cat mai repede. Si ea tot avocat este. In fine nu asta conteaza pentru mine acum, conteaza faptul ca nu pot sa trec peste ceea ce mi-a marturisit ea si anume faptul ca s-a indragostit de altcineva. Pentru mine acum e imposibila impacarea, mai ales ca ea nu regreta deloc cele intamplate, deci eu sa cer impacarea cand ea nu regreta nimic? Deocamdata mai astept sa vad ce are de gand.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.08.2009, 17:56:15
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

quote=metanoia2;158803]Iubeste-o si tu sub un nume vir[tual, seduce-o, femeilor le place sa gaseasca asemanari cu strainii si asta le seduce: ca de exemplu ii spui ca tu ti-ai cunoscut iubita in locul in care ai cunoscut-o pe ea, ii spui ca culoarea ta preferata e cea care ii place ei, ca visul tau e (ceva asemanator cu al ei), ca suferi in dragoste pentru ca te-a parasit prietena si te simti singur, ca ai nevoie de consolare si ajutor, cere-i un sfat, dar toate fa-le usor, treptat sa nu observe. Spune-i ca stai mult pe net pentru a gasi un prieten adevarat care sa nu te tradeze....Iti spun sigur, asta o va dezmetici, va vedea ca mai sunt barbati interesanti pe net nu numai cel care i-a spus ca o iubeste.Fii intelept.Alege-ti un nume care sa fie personaj preferat intr-un film care ii place ei sau ceva de genul si fii in tot acest timp pregatit duhovniceste.



Pregatirea asta duhovniceasca nu prea se leaga cu "rolul" pe care i-l propui; ceea ce propui d-ta seamana mai mult a telenovela; chiar crezi ca femeile sunt asa naive precum povestesti?
Adevarul e ca m-ai uimit cu povata asta, dar in acelasi timp am sa dau atentie "provocarilor" si "ispitelor"...virtuale, ce ar putea aparea la un moment dat al vietii.......
Cred ca esti o persoana simpatica foc...cu un simt dezvoltat al umorului; si vorbesc foarte serios, nu glumesc deloc.
Doamne ajuta si ma iarta te rog de interventie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.08.2009, 13:17:32
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Talking

Draga Veveritza, poate ca ai dreptate, nu ai pentru ce sa iti ceri scuze,( desi nu ma uit la TV aproape niciodata) dar atitudinea sotiei lui, tine de psihicul femeilor care au vazut prea multe telenovele si au visat prea mult.Ca sa poti sa "ajungi" cu mintea in mintea unui om trebuie sa "intri" in felul lui de-a fi oricat de jenant ar parea. Daca pentru a-l scoate pe fratele meu din ispita trebuie sa ma fac ca sunt nebun ca el (si aici ma refer la nebunia sotiei de a-si parasi sotul pentru un iubit virtual) atunci nebun o sa ma fac, ca sa castig sufletul fratelui meu. Deci asta am vrut sa spun.
Unui om duhovnicesc ii spui direct sa lupte duhovniceste dar omul care renunta repede insemna ca nu e pregatit numai pentru asemenea lupta. Deci trebuie sa profite de faptul ca ii cunoaste sotiei gandirea si sa o imblanzeasca( desi modalitatea data de mine este disperata) iar in paralel sa lupte duhovniceste atat cat poate(adica sa-si caute un duhovnic si sa tina un canon pentru luminarea si intorcerea sotiei).Totul este sa nu renunte la lupta.
Dragul meu frate intru Hristos nu ai idee cate femei stau si viseaza sa li se intample ce i s-a intamplat ei, casatorite si necasatorite.
Din pacate nu exagerez, spre rusinea mea am cunoscut multe femei genul acesta si foarte usor de sedus in acest fel. Unele din pacate nu depasesc nici la maturitate gandirea din adolescenta. Intreaba 10 adolescente care duc o viata lumeasca si vei constata ca 9 din ele gandesc asa naiv.Si la urma urmei, daca nu sunt pe masura gandirii lor de ce unele femei urmaresc cu fanatism telenovelele???
Felicitari totusi ca ai o parere atat de buna despre femei incat nu concepi macar ca unele gandesc atat de naiv.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."

Last edited by metanoia2; 14.08.2009 at 14:18:37.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.08.2009, 14:38:41
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Draga Veveritza, poate ca ai dreptate, nu ai pentru ce sa iti ceri scuze,( desi nu ma uit la TV aproape niciodata) dar atitudinea sotiei lui, tine de psihicul femeilor care au vazut prea multe telenovele si au visat prea mult.Ca sa poti sa "ajungi" cu mintea in mintea unui om trebuie sa "intri" in felul lui de-a fi oricat de jenant ar parea. Daca pentru a-l scoate pe fratele meu din ispita trebuie sa ma fac ca sunt nebun ca el (si aici ma refer la nebunia sotiei de a-si parasi sotul pentru un iubit virtual) atunci nebun o sa ma fac, ca sa castig sufletul fratelui meu. Deci asta am vrut sa spun.
Unui om duhovnicesc ii spui direct sa lupte duhovniceste dar omul care renunta repede insemna ca nu e pregatit numai pentru asemenea lupta. Deci trebuie sa profite de faptul ca ii cunoaste sotiei gandirea si sa o imblanzeasca( desi modalitatea data de mine este disperata) iar in paralel sa lupte duhovniceste atat cat poate(adica sa-si caute un duhovnic si sa tina un canon pentru luminarea si intorcerea sotiei).Totul este sa nu renunte la lupta.
Dragul meu frate intru Hristos nu ai idee cate femei stau si viseaza sa li se intample ce i s-a intamplat ei, casatorite si necasatorite.
Din pacate nu exagerez, spre rusinea mea am cunoscut multe femei genul acesta si foarte usor de sedus in acest fel. Unele din pacate nu depasesc nici la maturitate gandirea din adolescenta. Intreaba 10 adolescente care duc o viata lumeasca si vei constata ca 9 din ele gandesc asa naiv.Si la urma urmei, daca nu sunt pe masura gandirii lor de ce unele femei urmaresc cu fanatism telenovelele???
Felicitari totusi ca ai o parere atat de buna despre femei incat nu concepi macar ca unele gandesc atat de naiv.

Probabil ai dreptate, gandesc asa pentru ca eu nu sunt prietena buna cu televizorul, cat despre telenovele si cai verzi pe pereti....nici atat; si te cred pe cuvant ca ai cunoscut astfel de femei; vezi, fiecare vorbeste din experienta de viata si imi place asta
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.08.2009, 16:14:50
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Foarte urat lucru, la nici un an dupa casatorie. N-am nici un sfat, dar pot sa-mi imaginez supararea. Mult succes iti doresc.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.08.2009, 16:26:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Draga Veveritza, poate ca ai dreptate, nu ai pentru ce sa iti ceri scuze,( desi nu ma uit la TV aproape niciodata) dar atitudinea sotiei lui, tine de psihicul femeilor care au vazut prea multe telenovele si au visat prea mult.Ca sa poti sa "ajungi" cu mintea in mintea unui om trebuie sa "intri" in felul lui de-a fi oricat de jenant ar parea. Daca pentru a-l scoate pe fratele meu din ispita trebuie sa ma fac ca sunt nebun ca el (si aici ma refer la nebunia sotiei de a-si parasi sotul pentru un iubit virtual) atunci nebun o sa ma fac, ca sa castig sufletul fratelui meu. Deci asta am vrut sa spun.
Unui om duhovnicesc ii spui direct sa lupte duhovniceste dar omul care renunta repede insemna ca nu e pregatit numai pentru asemenea lupta. Deci trebuie sa profite de faptul ca ii cunoaste sotiei gandirea si sa o imblanzeasca( desi modalitatea data de mine este disperata) iar in paralel sa lupte duhovniceste atat cat poate(adica sa-si caute un duhovnic si sa tina un canon pentru luminarea si intorcerea sotiei).Totul este sa nu renunte la lupta.
Dragul meu frate intru Hristos nu ai idee cate femei stau si viseaza sa li se intample ce i s-a intamplat ei, casatorite si necasatorite.
Din pacate nu exagerez, spre rusinea mea am cunoscut multe femei genul acesta si foarte usor de sedus in acest fel. Unele din pacate nu depasesc nici la maturitate gandirea din adolescenta. Intreaba 10 adolescente care duc o viata lumeasca si vei constata ca 9 din ele gandesc asa naiv.Si la urma urmei, daca nu sunt pe masura gandirii lor de ce unele femei urmaresc cu fanatism telenovelele???
Felicitari totusi ca ai o parere atat de buna despre femei incat nu concepi macar ca unele gandesc atat de naiv.
Foarte interesant sfatul si probabil cel mai pe intelesul doamnei in cauza. ..ma refer la sugestia de a fi cucerita de insusi sotul dansei, dar de data aceasta si prin internet! :P
Exista intr-adevar o multime de femei care viseaza la cai roz si stelute turcois :)))
Ar putea fi si o ispita totusi...in cazul in care doamna este frumoasa si este curata in general, chit ca e maritata sau nu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 19:02:08
ceva interesant(decizii dificile) Patrie si Credinta Morala Crestina 11 01.11.2011 18:10:51
Titlul unei carti caliyo Biserica Romano-Catolica 8 29.06.2010 23:41:15
Luarea mesei in familie - o comoara uitata. windorin Generalitati 89 15.03.2010 10:35:36
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 01:58:42