Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.11.2009, 18:14:44
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit preot divortat

poate un preot divortat sa predice? stiu ca preotii nu pot divorta decat f greu. dar sa predice, fiind divortat si nerecasatorit nu am mai auzit.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.11.2009, 18:33:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
poate un preot divortat sa predice? stiu ca preotii nu pot divorta decat f greu. dar sa predice, fiind divortat si nerecasatorit nu am mai auzit.
In ce conditii sti dumneata sora ca un preot poate divorta ? Si de ce nu poate predica daca este divortat, dar de slujit (de departe pe deasupra predicicarii !)poate sluji ? Ce sti despre acestea si si de unde ai aceste ,,stiinte" ca sa putem face un pic de lumina in stiinte, nestiinte si prejudecati ?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.11.2009, 18:41:38
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
poate un preot divortat sa predice? stiu ca preotii nu pot divorta decat f greu. dar sa predice, fiind divortat si nerecasatorit nu am mai auzit.
Depinde de la caz la caz, dar in teorie poate predica, sau sluji, cu binecuvantarea episcopului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.11.2009, 18:53:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

vrei sa zici sa slujeasca in biserica?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2009, 19:42:09
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o umila parere...

Doamne-ajuta!

Scumpa sora Ana,din cate stiu...da.

Detaliile sunt numai la episcop si nu cred ca este de folos sa intram in amanunte.

Noi suntem mireni,trebuie sa ne preocupe mai mult statutul nostru.
(cele zece porunci)
Stiai ca...un preot ,la Judecata de-apoi...va fi judecat de doua ori.
Prima se refera la Judecata Personala(pt.pacatele facute de preot) si a doua judecata va fi pentru "grija de turma".

deci...

Daca cunosti cazul,il poti rezolva simplu...rugandu-te mult pentru sufletele lor(preot si preoteasa)

traim oricum timpuri grele!

Iarta-ma surioara ca mi-am dat si eu cu parerea,


O seara placuta,
Amin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2009, 20:05:37
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
In ce conditii sti dumneata sora ca un preot poate divorta ? Si de ce nu poate predica daca este divortat, dar de slujit (de departe pe deasupra predicicarii !)poate sluji ? Ce sti despre acestea si si de unde ai aceste ,,stiinte" ca sa putem face un pic de lumina in stiinte, nestiinte si prejudecati ?
ehe, daca eram citita, poate nu mai puneam intrebarea. exista un caz, care a fost si la TV cum preoteasa incearca de ani buni sa divorteze si nu poate (cazul preotului de la catedrala din Ploiesti). banuiesc, ca poate divorta in caz de adulter. eu acum iti spun doar din ceea ce cred eu, pentru ca daca as fi stiut, nu mai puneam intrebarea avand in vedere ca ceea ce a legat Dumnezeu omul nu poate dezlega, si daca preotii ar divorta oricum si oricand, nu stiu daca ar da un exemplu celorlati. iar preotul divortat si nerecasatorit intr-o biserica ar face loc de alte "discutii". aceste "stiinte" nu stiu daca te-au luminat, si fac parte din cadrul eminentei mele cenusii
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2009, 20:13:08
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
vrei sa zici sa slujeasca in biserica?
pai in alta parte unde?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2009, 20:15:39
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 11111111 Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Detaliile sunt numai la episcop si nu cred ca este de folos sa intram in amanunte.

Amin
amanuntele nu ma intereseaza, doar daca poate sau nu. este, intr-un satuc, un caz intr-o biserica unde sunt 2 preoti (preotul paroh si celalat care este divortat), care toata ziua se cearta, iar enoriasii sunt in 2 tabere.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2009, 20:55:31
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Trebuie anuntat Protopopul si sa vina si sa stabileasca ORDINEA in Parohie! Daca nu rezolva nimic, trebuie anuntat Episcopul locului de care apartine Parohia! Daca preotul respectiv este divortat pt ca el a vrut asta, datorita Preotesei infidele, sau alte probleme, NU MAI POATE SLUJI!!! Numai daca ea la parasit pt motive neintemeiate si de care preotul nu este VINOVAT CU NIMIC!!! In astfel de conditii el poate sluji si predica!!! Dar altfel NUMAI Epsicopul decide!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.11.2009, 21:35:42
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Trebuie anuntat Protopopul si sa vina si sa stabileasca ORDINEA in Parohie! Daca nu rezolva nimic, trebuie anuntat Episcopul locului de care apartine Parohia! Daca preotul respectiv este divortat pt ca el a vrut asta, datorita Preotesei infidele, sau alte probleme, NU MAI POATE SLUJI!!! Numai daca ea la parasit pt motive neintemeiate si de care preotul nu este VINOVAT CU NIMIC!!! In astfel de conditii el poate sluji si predica!!! Dar altfel NUMAI Epsicopul decide!!!
multumesc pentru raspuns. si poate sluji si fara sa se mai recasatoreaca?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rog sa imi raspunda un preot!! Andreea002 Morala Crestina 5 30.12.2012 13:46:02
Preot necasatorit bluester Preotul 3 05.01.2012 01:18:20
Vreau sa ma fac preot petrisor.nicu Intrebari utilizatori 24 17.05.2011 20:18:46
PREOT alexandra Preotul 24 21.01.2007 00:47:25
casatorit, divortat. pot sa ma cunun iar? ion_cu_vaca Nunta 18 26.11.2006 15:21:57