Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 25.05.2010, 23:48:50
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Cu Dumnezeu langa tine poti alunga singuratatea

Multa lume crede ca a te simtii singur este din cauza ca esti singur, ca nu ai familie, sau prieteni, activitati. Oameni buni, te poti simtii singur in mijlocul celei mai mari familii si celor mai active grupuri. Este o stare sufleteasca. Am trecut si eu prin asta. Raul ne incearca pe toti in diferite feluri, si m-am incercat si pe mine, ca si uit cite piedici mi-a pus.
Cu Dumnezeu, cu Iisus, cu Duhul Sfant, cu ingerii si arhanghelii, la toti trebuie sa ne rugam sa ne ajute, la orice impas, ca Raul acestei lumi ne pune atatea piedici.

De cate ori sintem incercati, sa luam Biblia si sa ne rugam. Rugaciunea e foarte puternica, dar trebuie rostita mereu. Nu santem singuri, mereu santem cu Dumnezeu, doar trebuie sa-l chemam.
Amin
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 26.05.2010, 20:58:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Cred ca noi suntem autorii propriilor noastre stari iar starile noastre depind de alegerile facute in fiecare moment.
Foarte, foarte bine spus Stefan, se pare ca ai mai crescut. Imi place !
Si, bine ai revenit ! m-am uitat in mod expres la data in care ai postat, am crezut ca nu vad bine cum de este atat de recenta...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.06.2010, 13:32:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Singuratatea este foarte grea nu atunci cand esti singur in singuratate, ci cand, desi esti prezent printre multi oameni, te simti singur. Asta este cea mai dureroasa parte a singuratatii: sa fii singur intre oameni.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.06.2010, 14:39:08
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Lightbulb

"Ceea ce face ca oamenii să fie sociabili este incapacitatea lor de a suporta singurătatea."
"Singurătatea e soarta spiritelor superioare." Arthur Schopenhauer
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.06.2010, 17:44:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Singuratatea este inceputul iadului ca stare. Dostoievski numea iadul "vesnicia singuratatii". Singuratatea este si lipsa rugaciunii.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.06.2010, 18:02:59
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post singuratatea

Citat:
În prealabil postat de eudiana Vezi mesajul
stiu ca aveti un suflet mare si ma puteti ajuta cu un sfat bun
ce faceti pentru a alunga singuratatea ?
ma simt tare singura ...... nu stiu ce sa fac sa inlatur acest sentiment
totul e ok cand ma rog ..... dar dupa vreo ora, doua ..... singuratatea ma copleseste din nou


Dumnezeu sa va ajute !
Singuratatea este grea , dar intotdeauna sa te gindesti ca nu esti singur Dumnezeu este alaturi de noi toti nu sintem singuri niciodata si daca staruio in rugaciune ai sa vezi ca totul va fi bine .Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.06.2010, 18:09:45
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post singuratatea

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Singuratatea este inceputul iadului ca stare. Dostoievski numea iadul "vesnicia singuratatii". Singuratatea este si lipsa rugaciunii.

De ce ati gasit chiar acest citat din Dostoievski "vesnicia singuratati" sau singuratatea este inceputul Iadului ,imi permit sa dau replica cu tot respectul cuvenit ,nu prea pareti a fi un bun crestin nu prea incurajati pe cei aflati in suferinta si in singuratate !Un om care se afla in singuratate si cere sprijin si sfat pai nu veniti cu asemenea replici .
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.06.2010, 18:26:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Singuratatea este grea , dar intotdeauna sa te gindesti ca nu esti singur Dumnezeu este alaturi de noi toti nu sintem singuri niciodata si daca staruio in rugaciune ai sa vezi ca totul va fi bine .Doamne Ajuta
Constat ca nu am gresit. Poate ca am fost prea dur si nu am avut calmul si echilibrul dumneavoastra,insa asta nu inseamna ca nu incerc sa fiu un bun crestin. Cred ca postarea mea nu este atat de dura pe cat este singuratatea.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.06.2010, 19:37:13
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Cel care gandeste frumos si este impacat cu sine insusi, se simte bine si printre oameni si in singuratate. Asa ca sa nu plecam cu ideea preconceputa ca pentru toti singuratatea e un iad! Si cand afirmam asta sa ne gandim la pustnicii care au ales sa-si dedice viata complet lui Dumnezeu si care au gustat raiul inca de aici de pe pamant. Pentru ei singuratatea a fost o binecuvantare.
Unii sunt fameni, altii sunt singuratici, fiecare cu ce l-a inzestrat Dumnezeu. Nu mai condamnati ceea ce nu intelegeti!

PS. Sfantul Isaac Sirul are o carte speciala pentru singuratici.

Last edited by zoridezi; 04.06.2010 at 20:04:56.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 08.06.2010, 23:20:34
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudiana Vezi mesajul
stiu ca aveti un suflet mare si ma puteti ajuta cu un sfat bun
ce faceti pentru a alunga singuratatea ?
ma simt tare singura ...... nu stiu ce sa fac sa inlatur acest sentiment
totul e ok cand ma rog ..... dar dupa vreo ora, doua ..... singuratatea ma copleseste din nou


Dumnezeu sa va ajute !
Metoda Jurnalului

Consta in a scrie tot ceea ce ne trece prin minte referitor la o situatie de viata care ne afecteaza sau ne bucura excesiv,exact asa cum ne vine in minte.
Fara a o infrumuseta cu nimic.
Dupa care,citim tot ce am scris,preferabil inainte de culcare.


Metoda Jurnalului este o forma de exorcizare prin materializarea pe hartie a unui rau,trecut,prezent sau viitor.
Principiul de functionare este acela ca lucrurile spuse sau scrise isi pierd forta.Se devalorizeaza.
Facand asa,gasim resurse,idei care la momentul actual sunt acoperite de gandurile/trairile negative din noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Singuratatea iosif Generalitati 16 29.06.2012 23:01:46
Singuratatea Rodica50 Intrebari utilizatori 20 15.10.2010 16:57:44
singuratatea Bogescu Pocainta 6 22.11.2008 19:00:03