Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.06.2010, 23:47:00
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Higinia Vezi mesajul
1)Pe mine religia a inceput sa ma innebuneasca.Am incercat sa citesc biblia si mie personal mi se parea ca si cum ar fi ceva fictiv.Am citit cateva capitole si pe masura ce citeam credinta mea nu sporeaa ci dadea inapoi.Imi puneam tot felul de intrebari,ca de exemplu daca Dumnezeu este cel ce nu greseste niciodata de ce i-a parut rau ca a creat omul atunci cand a fost potopul lui Noe?Adica..Dumnezeu considera ca a gresit cand a creat omul?sau cum vine asta?Si vazand ca pe masura ce citesc incep sa nu mai cred,mi-a fost greu si am hotarat sa fac o pauza...Mama m-a crescut astfel incat sa cred in Dumnezeu si practic duceam o lupta cu mine,intre dorinta de a crede si lipsa argumentelor solide pentru care sa cred.

2)Ce parere aveti despre legea atractiei universale?(teorie cum ca noi suntem creatorii propriului nostru univers prin ceea ce gandim)
Eu am observat ca mereu ceea ce gandeam devenea realitate,indiferent daca gandurile erau bune sau rele si imi puteam inbunatati viatza doar fiind pozitiva,fara sa conteze daca faceam pacate sau nu,iar faptul acesta iar mi-a slabit credinta deoarece de fiecare data cand alergam la Dumnezeu si incercam sa fiu cat mai placuta lui...nu faceam decat sa fiu obsedata sa nu fiu supusa greselii,sa nu fac pacate,sa nu Il supar si sa ma pedepseasca,iar astfel picam in depresie deoarece deveneam obsedata.Rezultatul care credetzi ca era?Nimic nu se inbunatatea in viatza mea,asteptam in zadar la o minune si incepeam sa innebunesc..
Adica sa ma fac mai inteleasa,o sa analizez o situatie reala.
Eu m-am pregatit foarte slab la scoala intr-o zi,iar colega mea s-a pregatiti foarte intens.Ea statea mereu cu frica ca o sa ia nota mica,desi stia mai multe ca mine..iar eu eram nepasatoare si imi ziceam ca oricum va fi usor si voi lua nota maxima.Cand ne-a evaluat profesorul,mie mi-au picat exact intrebarile pe care le stiam(se poate numi noroc),iar colegei mele putinele intrebari pe care nu le stia...si desi ea se pregatise mai intens(ghinion),eu am obtinut nota maxima iar ea s luat o nota mai mica.Cum comentati?
Perfectiunea apartine Domnului.
Iar oamenilor cautarea Perfectiunii.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.06.2010, 00:00:04
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Citeste Noul Testament, mergi la Biserica, roaga Preotul sa-ti recomande carti ziditoare de suflet! Nu forta, apropie-te cu blandete de Dumnezeu, urmeaza binele cu orice pret, fii iertatoare si ai incredere in Dumnezeu.
Higini
Si eu recomand citirea Noului Testament întai.

Mergi si te spovedeste si la Sfanta Liturghie duminica si vei incepe sa intelegi, pe masura ce traiesti ortodoxia si te apropii de Dumnezeu.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.06.2010, 00:24:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

În prealabil postat de Higinia
1)Pe mine religia a inceput sa ma innebuneasca.Am incercat sa citesc biblia si mie personal mi se parea ca si cum ar fi ceva fictiv.Am citit cateva capitole si pe masura ce citeam credinta mea nu sporeaa ci dadea inapoi.Imi puneam tot felul de intrebari,ca de exemplu daca Dumnezeu este cel ce nu greseste niciodata de ce i-a parut rau ca a creat omul atunci cand a fost potopul lui Noe?Adica..Dumnezeu considera ca a gresit cand a creat omul?sau cum vine asta?Si vazand ca pe masura ce citesc incep sa nu mai cred,mi-a fost greu si am hotarat sa fac o pauza...Mama m-a crescut astfel incat sa cred in Dumnezeu si practic duceam o lupta cu mine,intre dorinta de a crede si lipsa argumentelor solide pentru care sa cred.


Sfatul meu e sa nu citesti Biblia ca pe o carte obisnuita, adica de la inceput
la sfarsit. Nu ai inca intelepciunea sa o intelegi. Nu-ti fa griji, ca nici noi nu
o intelegem pe toata. Cauta la inceput nu ratiunea sau adevarul, pentru ca
fara sprijin calificat te ratacesti, ci cauta la inceput doar SUBLIMUL. Il vei
gasi in Evanghelii si mai ales in evanghelia dupa Ioan, dar si cea dupa Matei
e foarte frumoasa. Sublimul iti misca inima si vei simti iubire fata de Iisus,
si NUMAI prin IUBIRE vei putea sa intelegi si restul, adica ADEVARUL. Iar
citirea fa-o cu smerenie si rugaciune inainte.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Traieste-ti ziua ca si cum ar fi ultima.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Credinta ioana_ema Generalitati 32 27.06.2013 15:14:27
Credinta Guru inc. Generalitati 32 30.06.2011 01:13:22
credinta daniel7 Resurse ortodoxe on-line 6 26.06.2008 23:52:09
credinta erzbet Generalitati 35 13.03.2007 18:33:23