Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.04.2010, 22:15:27
kitina kitina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Mesaje: 2
Implicit

de ce sa nu fie impreuna daca se iubesc?eu cred ca Dumnezeu iarta daca se iubesc!!!!!!!!!!!!!!sunt convinsa de asta!!!!!!oricum am inteles ca nu e vorba de a face copilasi asa ca...sper din tot sufletul sa se iubeasca si sa fie fericiti pentru ca e singurul lucru care ii poate face fericiti cu adevarat!Dumnezeu ii va ierta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2010, 22:42:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kitina Vezi mesajul
de ce sa nu fie impreuna daca se iubesc?eu cred ca Dumnezeu iarta daca se iubesc!!!!!!!!!!!!!!sunt convinsa de asta!!!!!!oricum am inteles ca nu e vorba de a face copilasi asa ca...sper din tot sufletul sa se iubeasca si sa fie fericiti pentru ca e singurul lucru care ii poate face fericiti cu adevarat!Dumnezeu ii va ierta!
Eu cred ca trebuie sa tinem cont si de Dumnezeu in alegerile pe care la facem si sa ne alegem perechea astfel incat sa nu traim in pacate! De ce uitam adesea de dreptatea lui Dumnezeu?! Iubirea trupeasca ii face fericiti?! Se pot iubi linistiti sufleteste, duhovniceste, dar o asemenea casatorie e imposibil sa nu aiba urmari, si spune-mi, unde va fi fericirea? Atractia va dispare si va ramane durerea si mustrarea constiintei!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2010, 18:27:46
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kitina Vezi mesajul
de ce sa nu fie impreuna daca se iubesc?eu cred ca Dumnezeu iarta daca se iubesc!!!!!!!!!!!!!!sunt convinsa de asta!!!!!!oricum am inteles ca nu e vorba de a face copilasi asa ca...sper din tot sufletul sa se iubeasca si sa fie fericiti pentru ca e singurul lucru care ii poate face fericiti cu adevarat!Dumnezeu ii va ierta!
Cica de ce sa nu fie impreuna daca se iubesc? Asta e logica? Dupa logica asta, ar trebui sa se casatoreasca verii, fratii, parinte cu copil....Oameni buni ,suntem crestini, nu barbari! Nu mai traim in Vechiul Testament, acum avem Legea lui Hristos care S-a rastignit si a inviat pt. noi!
Kitaina, tu zici ca ei pot face orice ca Dumnezeu ii iarta. Atunci de ce S-a rastignit Hristos? Ca sa ramanem tot in pacate, sa ne batem joc de jertfa Lui, de bunatatea Lui, ca El oricum ne iarta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.04.2010, 22:50:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JOLIECOEUR Vezi mesajul
DINTRE CEI 90 CARE AU TRECUT PE LANGA ACEASTA TEMA , DOAR 3 AU AVUT CEVA DE SPUS ?
Ceilalti sunt de acord cu parerea majoritatii.
Probabil au considerat inutil sa repete ceea ce s-a spus deja.

Si legal si bisericesc lucrul asta este condamnabil.

In plus, asa de curiozitate, ce varste au? Trebuie sa fie o diferenta destul de substantiala, ca practic suna ca un fel de casatorie tata-fiica..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.04.2010, 22:53:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kitina Vezi mesajul
de ce sa nu fie impreuna daca se iubesc?eu cred ca Dumnezeu iarta daca se iubesc!!!!!!!!!!!!!!sunt convinsa de asta!!!!!!oricum am inteles ca nu e vorba de a face copilasi asa ca...sper din tot sufletul sa se iubeasca si sa fie fericiti pentru ca e singurul lucru care ii poate face fericiti cu adevarat!Dumnezeu ii va ierta!
Gresiti ca Dumnezeu va iarta. Ca doar ati gresit din iubire.
Unul din argumentele ispitei care stim de la cine vine.

Nimic nou sub soare.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.06.2010, 16:43:16
devorator devorator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Dar casatoriile intre veri de gradul 3 sunt permise? Bunica lui, verisoara primara cu bunica ei.
Stiu un caz si cand am auzit mi s-a parut foarte ciudat.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.06.2010, 18:00:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de devorator Vezi mesajul
Dar casatoriile intre veri de gradul 3 sunt permise? Bunica lui, verisoara primara cu bunica ei.
Stiu un caz si cand am auzit mi s-a parut foarte ciudat.
Casatoriile intre rude sunt riscante si pot avea urmari grave mai bine sa nu fie!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2011, 15:38:46
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kitina Vezi mesajul
de ce sa nu fie impreuna daca se iubesc?eu cred ca Dumnezeu iarta daca se iubesc!!!!!!!!!!!!!!sunt convinsa de asta!!!!!!oricum am inteles ca nu e vorba de a face copilasi asa ca...sper din tot sufletul sa se iubeasca si sa fie fericiti pentru ca e singurul lucru care ii poate face fericiti cu adevarat!Dumnezeu ii va ierta!
Cata incultura, cata imoralitate ! Dar nu asta ar fi problema cu tine. Tu ai si prea multa personalitate !

Casatoria cu rudele este primejdioasa , atat din punct de vedere spiritual , cat si genetic !
Nu conteaza ca nu mai pot face copii ! Asta-i motivatie ?
Am observat postari aici cu asa-zise derogari ale Bisericii .......... Ce-i cu inventiile astea ?
Si daca prapaditii cestia doi, de-s veri, se iau si totusi fac un copil, iar acesta bineinteles iese cu deformatii, ce vor face ?
Ne-a inzestart Dumnezeu cu un fel de discernamant divin: un fel de dragoste pt mama, pt tata; altfel de dragoste pt sora, frate; altfel de dragoste pt veri , verisoare;ceva diferit pt animale...Ce-ar insemna sa nivelam aceate diferentieri si sa incepem sa ne incurcam ca in vremuri pagane: cu mama , cu tata, cu frati, surori, veri, animale, ......Reinventam paganismul si il anulam pe Hristos !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2011, 18:04:17
cornel cornel cornel cornel is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Locație: Suceava acum in Cypru
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Manca-v-ar raiul sa va manance

Nici in ruptu capului sa nu acceptati asa ceva
nu accepta nici biserica si nici nu o sa fie copii aceia normali
este pacat de moarte dupa cum spun sfintyi parinti si amara e pedeapsa dincolo dupa moarte!
Cititi invataturire parintelui CLEOPA si va cutremurati si luati aminte de ce ne invata duhovniceste despre casatoria intre rude
Am cunoscut si eu un caz similar si nu au ascultat de nimeni si sau luat si fara cununie religioasa ca nu se accepta asa ceva si nu va doresc sa ii vedeti pe copii aceia cum sunt si cat sufera pentru pacatul celor ce iau adus pe lume
Doamne fereste! D-zeu cu mila si noi cu rugaciunile!!


"Nechibzuit e postitorul ce asteapta pana la ceasul mesei ca atunci sa se dedea mancatului cu nesat atat cu trupul, cat si cu mintea."
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.01.2011, 18:24:20
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Talking

Exista posibilitatea casatoriei intre verii de gradul trei conf. legii, dar trebuie parca si o dispensa, nu stiu sigur....Oricum sunt destui barbati si femei in lume , dincolo de faptul(si acum glumesc) ca toti suntem oarecum "rude"....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 16:34:53
casatorie intre rude simona Nunta 55 27.11.2011 16:34:40
Casatorie intre rude... faraway Generalitati 1 10.11.2009 13:27:18
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 14:05:10
interdictie casatorie rude spirituale? pantani Nunta 0 22.01.2007 09:41:54