Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #891  
Vechi 24.04.2015, 01:01:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Florin, gata !

Deja o iei pe arătură rău de tot. Fi atent. Obiectiv:

1. Un păgân budist, musulman sau hindus care aplică și împlinește poruncile din fericiri, dar spune că Hristos nu este Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu Adevărat, se mântuiește?

2. Un eretic franco-latin, cu termenul violat "romano-catolic", care aplică și împlinește poruncile din fericiri, dar spune că există filioqve, primat papal, purgatoriu, indulgențe, transubstanțialitate, Maria Imaculata, care crede că inchiziția și cruciadele au fost bune, care dă azime ca împărtășanie, și care nu dă și sângele pe lângă trup, că e un drept doar al preoților lor, spun ei, care obligă preoții la celibat, când Sfântul Petru a avut soție, care nu fac proscomidia, care spun că harul este creat și energiile lui Dumnezeu sunt create și multe altele, se mântuiește?

3. Un eretic protestant, sau neo-protestant, care aplică și împlinește poruncile din fericiri, dar spune că Duhul Sfânt nu a fost în Sfinții Părinți, când ne-au lăsat scrierile lor, că Duhul Sfânt nu este în Sfintele Icoane, că nu e bine să ne închinăm lui Dumnezeu, în Sfintele Icoane, că nu trebuie să avem Liturghie, și obiecte de cult, că nu trebuie să ne închinăm Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, că Sfintele Moaște nu sunt de la Dumnezeu, să nu cerem Sfinților lui Dumnezeu, să se roage pentru noi și altele ale întunericului demonic, se mântuiește?

4. Un ateu, care aplică și împlinește poruncile din fericiri, dar respinge orice idee de Dumnezeu Sfânta Treime, se mântuiește?

Aștept răspuns.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.04.2015 at 01:14:53.
  #892  
Vechi 24.04.2015, 01:13:47
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Florin, gata !

Deja o iei pe arătură rău de tot. Fi atent. Obiectiv:

1. Un budist care aplică și împlinește poruncile din fericiri, dar spune că Hristos nu este Fiul lui Dumnezeu și Dumnezeu Adevărat, se mântuiește?

2. Un eretic franco-latin, cu termenul violat "romano-catolic", care aplică și împlinește poruncile din fericiri, dar spune că există filioqve, primat papal, purgatoriu, indulgențe, transubstanțialitate, Maria Imaculata, care crede că inchiziția și cruciadele au fost bune, care dă azime ca împărtășanie, și care nu dă și sângele pe lângă trup, că e un drept doar al preoților lor, spun ei, care obligă preoții la celibat, când Sfântul Petru a avut soție, care nu fac proscomidia, care spun că harul este creat și energiile lui Dumnezeu sunt create și multe altele, se mântuiește?

3. Un eretic protestant, neo-protestant, care aplică și împlinește poruncile din fericiri, dar spune că Duhul Sfânt nu a fost în Sfinții Părinți, când ne-au lăsat scrierile lor, că Duhul Sfânt nu este în Sfintele Icoane, că nu e bine să ne închinăm lui Dumnezeu, în Sfintele Icoane, că nu trebuie să avem Liturghie, și obiecte de cult, că nu trebuie să ne închinăm Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, că Sfintele Moaște nu sunt de la Dumnezeu și altele, se mântuiește?

4. Un ateu, care aplică și împlinește poruncile din fericiri, dar respinge orice idee de Dumnezeu Sfânta Treime, se mântuiește?

Ti-am raspuns, clar si obiectiv, nu stiu pe cine mantuie Dumnezeu.

El spune ca-i mantuie pe cei blanzi si iubitori - dar cine cunoaste cu adevarat adancul inimii celorlalti, cine poate evalua calitatea acestor virtuti in adancul omului?

Cred ca doar Dumnezeu.

Eu sper si ma rog din inima sa-i mantuie pe toti: atei, crestini, budisti, musulmani, hindusi, etc. - nici unul sa nu ajunga in iad - dar, probabil, ca Dumnezeu va Judeca dupa Dreptatea Sa.

Ii las Lui Judecata si mie rugaciunea pentru toata faptura.
__________________

  #893  
Vechi 24.04.2015, 01:22:18
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ti-am raspuns, clar si obiectiv, nu stiu pe cine mantuie Dumnezeu.

El spune ca-i mantuie pe cei blanzi si iubitori - dar cine cunoaste cu adevarat adancul inimii celorlalti, cine poate evalua calitatea acestor virtuti in adancul omului?

Cred ca doar Dumnezeu.

Eu sper si ma rog din inima sa-i mantuie pe toti: atei, crestini, budisti, musulmani, hindusi, etc. - nici unul sa nu ajunga in iad - dar, probabil, ca Dumnezeu va Judeca dupa Dreptatea Sa.

Ii las Lui Judecata si mie rugaciunea pentru toata faptura.
Ba da știm cine se mântuiește și cine nu, e scris în Biblie, ne-a spus Însuși Dumnezeu, ca să ne putem mântui, altfel, nu am știi calea spre mântuire, de ce nu crezi ce-ți vorbesc?

Și creștinii vor să se mântuiască toți oamenii, pentru că așa vrea și Dumnezeu, ne-a spus chiar Dumnezeu asta, dar cine-i de vină că mulți, mult mai mulți, nu se vor mântui, vor merge pe calea largă, cine-i de vină că marea majoritate a oamenilor, nu se vor mântui, decât cei care se vor mântui? Dumnezeu e de vină? Nu, ei.

De ce nu crezi că făptura va judeca lumea, Sfinții vor judeca lumea, cum spune Biblia. Acei Sfinți care au găsit calea cea strâmtă și îngustă și grea, care duce la viața veșnică, pe care puțini o află, spune Biblia, de aceea puțini se vor mântui, acei sfinți vor judeca pe cei cărora deși li s-a spus ce trebuie să facă exact ca să se mântuiască, nu au vrut.

De ce nu crezi Scripturilor, Florine?

Să te îndrepți, frățior, să nu mai crezi că alții, decât creștinii fără erezie, se pot mântui, să mă ierți și să mă pomenești și pe mine.

Bucurii de la Cel-Înviat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.04.2015 at 01:24:45.
  #894  
Vechi 24.04.2015, 01:41:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Ba da știm cine se mântuiește și cine nu, e scris în Biblie, ne-a spus Însuși Dumnezeu, ca să ne putem mântui, altfel, nu am știi calea spre mântuire, de ce nu crezi ce-ți vorbesc?
Dumnezeu nu a specificat un anume, cult sau neam - ci cei care sunt drepti, blanzi, iubitori de oameni si virtute.

Asa cunoastem calea spre mantuire.


Citat:
Și creștinii vor să se mântuiască toți oamenii, pentru că așa vrea și

Dumnezeu, ne-a spus chiar Dumnezeu asta, dar cine-i de vină că mulți, mult mai mulți, nu se vor mântui, vor merge pe calea largă, cine-i de vină că marea majoritate a oamenilor, nu se vor mântui, decât cei care se vor mântui?

Dumnezeu e de vină?

Nu, ei.
Poate ca si noi suntem de vina.

Pentru ca nu i-am iubit suficient de mult,

Pentru ca nu ne-am rugat din plinatatea dragostei si credintei.


Citat:
De ce nu crezi că făptura va judeca lumea, Sfinții vor judeca lumea, cum spune Biblia. Acei Sfinți care au găsit calea cea strâmtă și îngustă și grea, care duce la viața veșnică, pe care puțini o află, spune Biblia, de aceea puțini se vor mântui, acei sfinți vor judeca pe cei cărora deși li s-a spus ce trebuie să facă exact ca să se mântuiască, nu au vrut.

De ce nu crezi Scripturilor, Florine?

Să te îndrepți, frățior, să nu mai crezi că alții, decât creștinii fără erezie, se pot mântui, să mă ierți și să mă pomenești și pe mine.

Bucurii de la Cel-Înviat.
Sfintii "vor judeca lumea" indirect, pasiv - aceasta "judecata" este simpla marturie ca sfintenia omului a fost posibila. O marturie vie pentru celelalte suflete.

Judecata sufletelor este doar atributul Lui Dumnezeu, caci Sfintii poate le-ar trimite pe toate in rai.

Să mă ierți și să mă pomenești și pe mine in rugaciunile tale.
__________________

  #895  
Vechi 24.04.2015, 01:55:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Aline, iti dai seama ce absurd este sa intrebi o persoana cu evidente deranjamente psihice despre criterii ?

Pe ce criteriu ? Pe criteriul pe care il stabileste el acum si apoi il atribuie, dupe cum i se nazare, Scripturii, Sfintilor Parinti etc...
Da, acum unul peste o ora de googaleala se schimba unele pareri, dar asa cu intors ca la Ploiesti, insa per ansamblu nu foarte mult.

Si cand te gandesti ca ii raspundem...
A inceput sa-mi fie rusine cu noi :)

A fost amuzant pana la un punct dar daca stam sa ne gandim bine, ii dam prilejul sa-si bata joc de lucruri sfinte, desi usurinta mintii i-ar putea fi scuza.. mai greu cu minciunile desi si pentru minciuna exista o scuza care tine de o anumita patologie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 24.04.2015 at 02:01:27.
  #896  
Vechi 24.04.2015, 10:48:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Florin, tocmai că Dumnezeu a specificat un cult sau neam: sfinții, despre care se vorbește în multe moduri, în multe versete, cum să ajungi sfânt, ce trebuie să faci, ce trebuie să nu faci, ca să "fi sfânt, precum Tatăl nostru Sfânt este", spune Biblia. Trebuie să fim neamul lui Dumnezeu, fiii luminii, fiii lui Dumnezeu, cum spune Biblia, cetățeni ai Împărăției Cerurilor. Altfel, nu ne mântuim, oricine-am fi.

Nu moralitatea și blândețea ne mântuiește, că vezi că câteodată mai trebuie să dai și câte-o palmă unuia ca Arie, precum Sfântul Nicolae la Sfântul Sinod, și tot nu se îndreaptă. Nu îi este deajuns cuvântul plin de Duhul Sfânt, nici palma de la Duhul Sfânt, fizică, rămâne tare în cerbicele nebuniei lui. Și Arie a murit întro toaletă publică din Constantinopol, ca să nu-și mai întărească ereziile.

Cine-i de vină, Sfântul Nicolae? Și dacă Sfântul Nicolae nu l-a iubit pe Arie, apăi chiar suntem ispitiți. Sunt unii oameni, tot mai mulți, care sunt sau devin fiii diavolului, ai satanei, spune Biblia, lucrătorii întunericului, semănătorii neghinei, deci și ai ereziei, la care trebuie să stăm de veghe, noi toți care am absolvit un curs măcar de teologie. Așa cred și mărturisesc, spre paza turmei lui Hristos, și ferirea ei de orice rău, atît cît îmi stă în putere.

În rest, de acord cu tine.

AlinB., am spus eu că vor veni vremuri, când lumea ne va considera pe noi, cei care vom fi rămași creștini, nebuni, ne vor cataloga la fel și fel de boli, de dereglări psihice, etc. Hristos ne-a spus că vom fi omorâți pentru numele Lui, oamenii crezând că fac un bine...

Probabil acele vremuri, încep pe net, cu afirmații precum ale tale, sigur cu pretenția de-a fi luate de bune și corecte, când ele sunt ale satanei, fiind departe de Hristos, care este Calea, Adevărul și Viața.

Cu toții, luptați să cunoașteți ereziile, înțelegeți-le, observați-le și feriți-vă de erezii, ca să fi-ți vii în vecii vecilor.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.04.2015 at 11:03:27.
  #897  
Vechi 24.04.2015, 14:06:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Foarte bine ai punctat, anita.

Ereticii, nu pot avea untdelemn în candele. Adică har.

Fac o paralelă cu pilda fecioarelor celor înțelepte și celor neînțelepte. Untdelemnul din candelele celor neînțelepte, s-a terminat. Și fiindcă nu au avut rezervă, au plecat să caute, dar erau în aceași clădire cu cele înțelepte, care aveau aprovizionat uleiul. iar când ele au plecat, a venit Mirele, mântuirea, la cele înțelepte.

Ei bine, ereticii, lipsiți de har fiind, deși se numesc creștini (fecioare), tocmai erezia lor este că nu s-au aprovizionat de har, nu au cercetat unde e Adevărul și nu au stat statornici în har. Nefiind aprovizionați, harul se termină, sau este alungat, și apoi caută la cei care-l au, ortodocșii, dar pentru că nu vpr să renunțe la ereziile lor, nu le pot da, pentru că modul lor de gândire este greșit, și nu se gândesc că trebuie să ai rezerve permanente de surse de har, în și prin Biserică.

Îmi amintesc și de primul eretic, Simon Magul, care vroia să cumpere cu aur, de la Sfinții Apostoli, harul.
Eu altceva am inteles de la sfinti parinti ,ca faptele credintei reprezinta untdelemnul din candele.
E adevarat ca o data implinite ele aduc harul in inima omului.
Dar la sfarsit Hristos vorbeste despre "Bolnav am fost si nu m-ai cercetat,infometat am fost si nu m-ai hranit ,etc"
Eu cred ca nu prea e de folos sa stim care se vor mantui si care nu.

Last edited by anita; 24.04.2015 at 14:10:25.
  #898  
Vechi 24.04.2015, 14:13:16
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu altceva am inteles de la sfinti parinti ,ca faptele credintei reprezinta untdelemnul din candele.
E adevarat ca o data implinite ele aduc harul in inima omului.
Dar la sfarsit Hristos vorbeste despre "Bolnav am fost si nu m-ai cercetat,infometat am fost si nu m-ai hranit ,etc"
Eu cred ca nu prea e de folos sa stim care se vor mantui si care nu.
Da, anita, ai înțeles minunat, dar parțial, nu întreg.

În candele, sunt cele 3 ingrediente fără de care nici un om de pe pământ nu dobândește Împărăția Cerurilor: dreapta credință creștină fără erezie, faptele bune ale credinței, și harul Duhului Sfânt, trimis de la Tatăl, de Fiul, ca să ne ducă la Tatăl.

Faptele acelea ale oamenilor, nu sunt spre mântuire dacă nu au credința care să aducă harul. Viața morală a unui ateu, care dă de mâncare la săraci, nu îl mântuiește.
Întocmai că știm pre bine cine se mântuiește și cine nu. În Biblie ne este prezentată clar, calea spre mântuire, o știm, o cunoaștem, dacă vrem o trăim sau nu. Acele 3 ingrediente, le explică Sfinții Părinți. Acelea sunt calea spre mântuire. Sunt greu de împlinit, dar nu imposibil.

Să continui să citești din Sfinții Părinți și să asculți de duhovnic, care te îndrumă la citit și la mântuire.

Cere binecuvântare și citește. Și nu te teme de nimeni și nimic, decât de Dumnezeu.
Demonii vor căuta prima dată să te seducă, apoi să te înspăimânte, să nu-i crezi.

Hristos a înviat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.04.2015 at 14:23:51.
  #899  
Vechi 24.04.2015, 14:33:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, anita, ai înțeles minunat, dar parțial, nu întreg.

În candele, sunt cele 3 ingrediente fără de care nici un om de pe pământ nu dobândește Împărăția Cerurilor: dreapta credință creștină fără erezie, faptele bune ale credinței, și harul Duhului Sfânt, trimis de la Tatăl, de Fiul, ca să ne ducă la Tatăl.

Faptele acelea ale oamenilor, nu sunt spre mântuire dacă nu au credința care să aducă harul. Viața morală a unui ateu, care dă de mâncare la săraci, nu îl mântuiește.
Întocmai că știm pre bine cine se mântuiește și cine nu. În Biblie ne este prezentată clar, calea spre mântuire, o știm, o cunoaștem, dacă vrem o trăim sau nu. Acele 3 ingrediente, le explică Sfinții Părinți. Acelea sunt calea spre mântuire. Sunt greu de împlinit, dar nu imposibil.

Să continui să citești din Sfinții Părinți și să asculți de duhovnic, care te îndrumă la citit și la mântuire.

Cere binecuvântare și citește. Și nu te teme de nimeni și nimic, decât de Dumnezeu.
Demonii vor căuta prima dată să te seducă, apoi să te înspăimânte, să nu-i crezi.

Hristos a înviat.
Aceleasi bisericisme ultra partizane si sectaroide. Si ne miram de ce oamenii mai nescoliti dar care se izbesc de "latratul apologetic" al unora, devin nu doar eclesiosceptici (pentru a ajunge si a ramane intr-o atitudine de distantare cat de cat cerebrala, nu impanata cu resentimente si invective, iti trebuie oaresce cultura), ci de-a dreptul eclesio- sau chiar cristofobi.
  #900  
Vechi 24.04.2015, 15:31:57
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Aceleasi bisericisme ultra partizane si sectaroide. Si ne miram de ce oamenii mai nescoliti dar care se izbesc de "latratul apologetic" al unora, devin nu doar eclesiosceptici (pentru a ajunge si a ramane intr-o atitudine de distantare cat de cat cerebrala, nu impanata cu resentimente si invective, iti trebuie oaresce cultura), ci de-a dreptul eclesio- sau chiar cristofobi.
Hristos nu este cerebral, Barsaumas. Credința nu înseamnă rațiune. E anti-rațiune, sau opusă rațiunii.
Eventual să fim păcato-fobi, ereziofobi, adică să le urâm, să urâm să fim departe de Hristos, de sfinți, de comuniune, ei sunt Biserica, să nu vrem să fim departe sau afară din Împărăția Cerurilor...

Totul e să crezi, să iubești, să împlinești.

Ești departe de mântuire, Barsaumas, foarte departe...

Dar să nu te îngrijorezi, ne spun Sfinții Părinți, că ne este de ajuns o singură zi, de dimineață până seara, să devenim sfinți... Mari cuvinte.
Doar să nu te prindă moartea în starea căzută, că atunci nu va fi bine...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 24.04.2015 at 15:44:52.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare