Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.08.2010, 18:45:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Exact !

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Imi pare rau ca ganditi asa despre noi, desi a nu avea un Dumnezeu care sa comandeze ce sa faci nu inseamna ca-mi permit sa omor, un ateu este in grad sa ucida la fel ca un crestin. Doar ca crestinul poate avea iertarea de la prietenul sau din ceruri.
Nu cred ca fericirea este influentata de catre religie, nu avem un Dumnezeu, dar putem oricum sa iubim, sa avem o familie, si cine este fixat cu materialismul este doar un fixat. Desi mie mi se pare destul de dificil sa fi fericit in aceasta lume unde predomina salbaticia, criminalitatea, suferinta si durerea.
Ai remarcat foarte bine ! Fericirea nu este în astă viață , pentru că oricum dacă ne-am raporta doar la această viață, ea nu ar avea nici un sens până la urmă . . . Te naști și mori (dispari ) ! Stupid , nu ? Sincer admir de astă dată concluzia la care ai ajuns și nemulțumirea ta față de cele pur lumești , atât și atât de trecătoare !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.08.2010, 18:48:36
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Imi pare rau ca ganditi asa despre noi, desi a nu avea un Dumnezeu care sa comandeze ce sa faci nu inseamna ca-mi permit sa omor, un ateu este in grad sa ucida la fel ca un crestin. Doar ca crestinul poate avea iertarea de la prietenul sau din ceruri.
Doamne ferește, nu l-aș crede niciodată pe un ateu, doar fiindcă este ateu, capabil de crimă. (Profesorul meu de filosofie din liceu, un om remarcabil, a fost ateu și-l respect și astăzi.) Dar nici creștinii adevărați nu ucid. Nimeni nu va ucide pentru că are garanția iertării. Nu poți fi creștin și să dorești moartea cuiva. Nici măcar răzbunarea nu trebuie să fie proprie creștinului („A Mea este răzbunarea și răsplătirea când se va poticni piciorul lor; că aproape este ziua pieirii lor și curând vor veni cele gătite pentru ei.”(Deuteronom, XXXII, 35)

Iubirea, însă, pe care o văd eu și pe care o vezi dumneata sunt distincte, folosim aceiași termeni, dar cu referire la două realități diferite.
Iubirea lui Dumnezeu nu se limitează la cadrul strict uman. Iubirea lui Dumnezeu depășește limitele impuse de condiția umană pentru că ea ne învață să-i iubim și pe cei care nu sunt ca noi, adică nu sunt creștini.


Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu cred ca fericirea este influentata de catre religie
Depinde de ce înțelegem prin fericire. Faptul că eu îi consider pe atei nefericiți are motivația pe care am expus-o parțial mai sus: îndoieli, incertitudini etc.


Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Desi mie mi se pare destul de dificil sa fi fericit in aceasta lume unde predomina salbaticia, criminalitatea, suferinta si durerea.
Într-adevăr, e o mare provocare, chiar și pentru un creștin, știut fiind că unii, pretinși creștini, cultivă salbaticia, criminalitatea, suferinta si durerea. Pentru creștinul adevărat, nădejdea mântuirii îl face să treacă mai ușor peste necazurile vieții.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.08.2010, 19:49:13
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Doamne ferește, nu l-aș crede niciodată pe un ateu, doar fiindcă este ateu, capabil de crimă. (Profesorul meu de filosofie din liceu, un om remarcabil, a fost ateu și-l respect și astăzi.) Dar nici creștinii adevărați nu ucid. Nimeni nu va ucide pentru că are garanția iertării. Nu poți fi creștin și să dorești moartea cuiva. Nici măcar răzbunarea nu trebuie să fie proprie creștinului („A Mea este răzbunarea și răsplătirea când se va poticni piciorul lor; că aproape este ziua pieirii lor și curând vor veni cele gătite pentru ei.”(Deuteronom, XXXII, 35)
Intr-adevar, nici un ateu adevarat nu ar face ceva imoral. Nu insinuez ca un crestin omoara pentru ca va fi iertat, dar totusi, din punctul meu de vedere, este mai confortant sa ai pe cineva cui sa-i ceri iertare dupa ce ai incalcat o lege.

Citat:
Iubirea, însă, pe care o văd eu și pe care o vezi dumneata sunt distincte, folosim aceiași termeni, dar cu referire la două realități diferite.
Iubirea lui Dumnezeu nu se limitează la cadrul strict uman. Iubirea lui Dumnezeu depășește limitele impuse de condiția umană pentru că ea ne învață să-i iubim și pe cei care nu sunt ca noi, adică nu sunt creștini.
Nu stiu de care limite vorbesti, dar stiind ca pentru mine Dumnezeu nu exista, vad oarecum aceasta iubire catre Lui o iluzie. Si nu cred ca voi iubiti pe cei diversi ca pe parinti vostri.

Citat:
Depinde de ce înțelegem prin fericire. Faptul că eu îi consider pe atei nefericiți are motivația pe care am expus-o parțial mai sus: îndoieli, incertitudini etc.
Cred ca ai facut confuzie, atei sunt siguri ca orice divinitate (Dumnezeu, Yahwew, Zeus, Visnu... etc) NU exista, desi poate vreo mica indoiala pot sa aiba (eu de exemplu) dar nu ma gandesc la acea problema 24 pe 24 astfel sa-mi influenteze ziua/viata si sa ma faca nefericita. Poate te referi la agnostici, ei intr-adevar sunt plini de indoieli.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.08.2010, 20:00:09
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ai remarcat foarte bine ! Fericirea nu este în astă viață , pentru că oricum dacă ne-am raporta doar la această viață, ea nu ar avea nici un sens până la urmă . . . Te naști și mori (dispari ) ! Stupid , nu ? Sincer admir de astă dată concluzia la care ai ajuns și nemulțumirea ta față de cele pur lumești , atât și atât de trecătoare !
Nu, nu este stupid, caci te face sa apreciezi aceasta viata mult mai mult. Nu este sigur la 100% ca exista o viata viitoare (o ziceti si voi) si nimeni nu a experimentat si s-a intors ca sa ne informeze, deci nu sunt dovezi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.08.2010, 20:01:07
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu, nu este stupid, caci te face sa apreciezi aceasta viata mult mai mult. Nu este sigur la 100% ca exista o viata viitoare (o ziceti si voi) si nimeni nu a experimentat si s-a intors ca sa ne informeze, deci nu sunt dovezi.
Dar ce dovezi sunt că nu există?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.08.2010, 20:03:45
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

Teza : nu exista atei aici !
In orice caz, astia de pe sait, is orice numai atei nu !

Ateul original, nici in vis nu ar cauta ceva pe saitul asta, pt simplul motiv ca i se rupe, si putin il intereseaza subiecte de genul celor dezbatute aici !!!

astia care se declara atei, is de fapt niste bieti crestini,in mod inconstient, si care pe fata,se manifesta ca niste fiinte revoltate pe ideea de Dumnezeu ! Si asta posibil,ca urmare a destinului lor personal, nu prea bun uneori !!!

In orice caz ar trebui sa avem intelegere pentru aceasta categorie secunda,deoarece ei nu-s decat niste crestini mai batuti de soarta !

Cat despre prima categorie, fiti siguri ca nici nu le pasa ,si nu ai intereseaza asemenea subiecte ! De aia nici nu vin in veci pe saitu lasta !
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.08.2010, 20:25:18
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Teza : nu exista atei aici !
In orice caz, astia de pe sait, is orice numai atei nu !

Ateul original, nici in vis nu ar cauta ceva pe saitul asta, pt simplul motiv ca i se rupe, si putin il intereseaza subiecte de genul celor dezbatute aici !!!

astia care se declara atei, is de fapt niste bieti crestini,in mod inconstient, si care pe fata,se manifesta ca niste fiinte revoltate pe ideea de Dumnezeu ! Si asta posibil,ca urmare a destinului lor personal, nu prea bun uneori !!!

In orice caz ar trebui sa avem intelegere pentru aceasta categorie secunda,deoarece ei nu-s decat niste crestini mai batuti de soarta !

Cat despre prima categorie, fiti siguri ca nici nu le pasa ,si nu ai intereseaza asemenea subiecte ! De aia nici nu vin in veci pe saitu lasta !
Ah, ma cunosti asa de bine ca sa poti afirma ca nu sunt atea? Si poti sa zici aceasi chestie despre ceilalti?
Ateul in primul rand nu-l recunoaste pe Dumnezeu deci are de a face, vrand nevrand cu religia. Bineinteles, ateul cu mai multa experienta nu mai pierde timpul pe forumuri, caci deja l-o pierdut la inceput.

Nu inteleg de ce pentru voi este imposibil sa fi un ateu. Atata timp cat neaga orice divinitate (nu crede) este automat un ateu, deci nu vad unde este problema.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.08.2010, 20:27:39
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Intr-adevar, nici un ateu adevarat nu ar face ceva imoral. Nu insinuez ca un crestin omoara pentru ca va fi iertat, dar totusi, din punctul meu de vedere, este mai confortant sa ai pe cineva cui sa-i ceri iertare dupa ce ai incalcat o lege.

Nu știu cât este de reconfortant să ai pe cineva căruia să-i ceri iertare când ai greșit, dar sigur e dureros să vezi că iarăși ai greșit, creștin sau ateu.


Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu stiu de care limite vorbesti, dar stiind ca pentru mine Dumnezeu nu exista, vad oarecum aceasta iubire catre Lui o iluzie. Si nu cred ca voi iubiti pe cei diversi ca pe parinti vostri.
Limitele impuse de persoanele care le iubim și care vor sau nu vor să ne bage în seamă, depindem și de iubirea lor față de noi și când aceasta dispare ne trezim cu angoase, depresii sau și mai rău, dorință de sinucidere. Și dacă nimeni și nimic nu e dincolo, mă pot duce și eu că oricum nu (mi) se întâmplă nimic. Aceasta este reconfortant!

Iubirea nu este aceeași: într-un fel îmi iubesc părinții, altfel soția și în altfel copii și altfel "pe cei diverși". O singură permanență pentru toți: "Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește." (1 Corinteni, XIII, 4)

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Cred ca ai facut confuzie, atei sunt siguri ca orice divinitate (Dumnezeu, Yahwew, Zeus, Visnu... etc) NU exista, desi poate vreo mica indoiala pot sa aiba (eu de exemplu) dar nu ma gandesc la acea problema 24 pe 24 astfel sa-mi influenteze ziua/viata si sa ma faca nefericita. Poate te referi la agnostici, ei intr-adevar sunt plini de indoieli.
Corect, pe mine nu mă intereasează numele pe care le poartă Dumnezeul meu și chiar sunt străin de dumnezeii inventați din nostalgia omului către singurul Dumnezeu existent, Dumnezeul iubirii.
Nefericirea nu vine din faptul că te gândești sau nu te gândești la această problemă, nefericirea vine din faptul că noi oamenii suntem creați să dorim motivații, explicații și justificări pentru faptele noastre.
Oamenii nu sunt buni de la natură (Homo homini lupus), trebuie să-i dai argumente să fie bun cu ceilalți și ca ateu cum îl convingi, care-i rostul pentru care trebuie să fie bun sau rău? Numai așa pentru că îmi spune un gânditor ateu, dar cu ce este el mai deștept ca mine? Cine-i dă lui dreptul să mă oblige să fac ceva? Care lege mă obligă să vreau să fiu bun? Pentru că s-a instituit un sistem al pușcăriilor securizate? Ei, atunci mă voi teme de penele de curent electric și de sfârșitul lumii când toți criminalii vor da năvală peste cei care au construit etici cu faptă - răsplată / recompensă lumească. Mă îngrozește o lume fără Dumnezeu. O lume în care reușesc perverșii, iar onestitatea este hulită. Uitați-vă la România și astăzi există mentalitatea că de unde lucrezi de acolo să trăiești. Este firesc să îți "ajuți" neamurile dacă ai ajuns într-o funcție publică. Nu mai insist: aceasta este doar o parte a unei moralități fără Dumnezeu.

Domnul să ne aibe în pază! Nu te supăra că te includ, e credința mea și chiar aș dori să fie și a ta. Nu trebuie să urâm pe alții fiindcă au alte convingeri. Iubirea creștină ne îndeamnă să ne iubim aproapele cu o iubire care îndelung rabdă, deoarece dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.08.2010, 20:29:15
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Dar ce dovezi sunt că nu există?
Bineinteles ca nu exista, desi definitia "a dovedi ca ceva nu exista" mi se pare haioasa in sine. In primul rand sunt crestinii care trebuie sa poarte aceste dovezi, dar atata timp ce nu exist, nu-mi pasa deloc de Dumnezeu si viata dupa moarte.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.08.2010, 20:33:06
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Teza : nu exista atei aici !
In orice caz, astia de pe sait, is orice numai atei nu !

Ateul original, nici in vis nu ar cauta ceva pe saitul asta, pt simplul motiv ca i se rupe, si putin il intereseaza subiecte de genul celor dezbatute aici !!!

astia care se declara atei, is de fapt niste bieti crestini,in mod inconstient, si care pe fata,se manifesta ca niste fiinte revoltate pe ideea de Dumnezeu ! Si asta posibil,ca urmare a destinului lor personal, nu prea bun uneori !!!

In orice caz ar trebui sa avem intelegere pentru aceasta categorie secunda,deoarece ei nu-s decat niste crestini mai batuti de soarta !

Cat despre prima categorie, fiti siguri ca nici nu le pasa ,si nu ai intereseaza asemenea subiecte ! De aia nici nu vin in veci pe saitu lasta !
E adevărat, nici eu nu cred în ateismul total al lui Bast-et. Dumnezeu îi cheamă pe ai Lui.
Și știu asta, fiindcă, dragă Bast-et, am și eu experiențe de "ateu convins".
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Simt cum stagnez Mara2009 Nunta 10 18.07.2011 15:17:33