Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.08.2010, 20:56:12
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu, nu este stupid, caci te face sa apreciezi aceasta viata mult mai mult. Nu este sigur la 100% ca exista o viata viitoare (o ziceti si voi) si nimeni nu a experimentat si s-a intors ca sa ne informeze, deci nu sunt dovezi.
scumpico daca cunosteai scripturile, acolo gasesti dovada raiului si a iadului, unde se spune corect cum este si in rai si in iad,nu mai spuneai ca nu sunt dovezi.si apoi milioane de morti aparente demonstreaza ca nu ai dreptate.acei oameni au luat legatura cu tarimul celalalt,si au povestit ce au vazut sa stim si noi.intoarce-te la Dumnezeu atita timp cit inca mai este de gasit,Dumnezeu si Maica Domnului sa aiba grije de sufletelul tau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.08.2010, 21:01:41
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Corect, pe mine nu mă intereasează numele pe care le poartă Dumnezeul meu și chiar sunt străin de dumnezeii inventați din nostalgia omului către singurul Dumnezeu existent, Dumnezeul iubirii.
Nefericirea nu vine din faptul că te gândești sau nu te gândești la această problemă, nefericirea vine din faptul că noi oamenii suntem creați să dorim motivații, explicații și justificări pentru faptele noastre.
Oamenii nu sunt buni de la natură (Homo homini lupus), trebuie să-i dai argumente să fie bun cu ceilalți și ca ateu cum îl convingi, care-i rostul pentru care trebuie să fie bun sau rău? Numai așa pentru că îmi spune un gânditor ateu, dar cu ce este el mai deștept ca mine? Cine-i dă lui dreptul să mă oblige să fac ceva? Care lege mă obligă să vreau să fiu bun? Pentru că s-a instituit un sistem al pușcăriilor securizate? Ei, atunci mă voi teme de penele de curent electric și de sfârșitul lumii când toți criminalii vor da năvală peste cei care au construit etici cu faptă - răsplată / recompensă lumească. Mă îngrozește o lume fără Dumnezeu. O lume în care reușesc perverșii, iar onestitatea este hulită. Uitați-vă la România și astăzi există mentalitatea că de unde lucrezi de acolo să trăiești. Este firesc să îți "ajuți" neamurile dacă ai ajuns într-o funcție publică. Nu mai insist: aceasta este doar o parte a unei moralități fără Dumnezeu.

Domnul să ne aibe în pază! Nu te supăra că te includ, e credința mea și chiar aș dori să fie și a ta. Nu trebuie să urâm pe alții fiindcă au alte convingeri. Iubirea creștină ne îndeamnă să ne iubim aproapele cu o iubire care îndelung rabdă, deoarece dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
Nu esti primul care vine si spune ca ateul, fiind fara Dumnezeu, isi permite sa faca orice, pentru ca nu are frica de nimeni (lasam de o parte legile juditiare, penale etc).
Nu stiu ce sa-ti spun, si eu gandeam la fel, dar cred ca aceasta moralitate ne este invata de cand suntem mici. Parinti mei, desi crestini, nu m-au speriat niciodata cu iad sau demoni, ci doar am copiat de la ei comportamentul lor si mi-au aratat ce este corect sa faci si ce este gresit.
In adolescenta am experimentat pe pielea mea (sau am vazut la alti) si am ales bazandu-ma pe ce mi-a fost insemnat de copil. Nu stiu, cred ca fara parinti exemplari nu poti deveni un om adevarat, fie credincios sau ateu.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.08.2010, 21:12:23
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
E adevărat, nici eu nu cred în ateismul total al lui Bast-et. Dumnezeu îi cheamă pe ai Lui.
Și știu asta, fiindcă, dragă Bast-et, am și eu experiențe de "ateu convins".
Dar ai fost ateu, ai zis-o clar. Daca ai devenit din nou crestin, este o alta problema. Asta nu sustine in nici un mod cea ce zis de catre Radu32.
Mah, nici eu nu ma consider atea 100% (las o margine de eroare, caci nu sunt perfecta) si nici eu nu cred ca exista un crestin la 100%. Bine ca am si eu indoielile mele, cum am zis mai inainte, sunt doar o studenta si mai am multe de invatat dar sunt cu siguranta o necredincioasa.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.08.2010, 21:21:03
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
scumpico daca cunosteai scripturile, acolo gasesti dovada raiului si a iadului, unde se spune corect cum este si in rai si in iad,nu mai spuneai ca nu sunt dovezi.si apoi milioane de morti aparente demonstreaza ca nu ai dreptate.acei oameni au luat legatura cu tarimul celalalt,si au povestit ce au vazut sa stim si noi.intoarce-te la Dumnezeu atita timp cit inca mai este de gasit,Dumnezeu si Maica Domnului sa aiba grije de sufletelul tau.
Bine, dar Biblia a fost de oameni (desi in preajma acestui Sfant Duh) si ei au descris cea ce au vazut filtrand intr-un mod oarecare informatiile adaptandu-le la mentalitatea de acel timp. Biblia spune ca Dumnezeu exista, dar daca toti se luau dupa ce scrie acolo, fi sigura ca nu mai existau atei, musulmani, hindusi, budisti. Uite ca si hindusi au o carte care dovedeste ca reincarnarea exista. Si Coranul spune ca DUmnezeu este unul singur, si nu face parte dintr-o Treime.
Despre care oameni? Poti sa-mi aduci un caz documentat?

Last edited by Bast-et; 23.08.2010 at 21:25:55.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.08.2010, 21:23:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu stiu ce sa-ti spun, si eu gandeam la fel, dar cred ca aceasta moralitate ne este invata de cand suntem mici. Parinti mei, desi crestini, nu m-au speriat niciodata cu iad sau demoni, ci doar am copiat de la ei comportamentul lor si mi-au aratat ce este corect sa faci si ce este gresit.
In adolescenta am experimentat pe pielea mea (sau am vazut la alti) si am ales bazandu-ma pe ce mi-a fost insemnat de copil. Nu stiu, cred ca fara parinti exemplari nu poti deveni un om adevarat, fie credincios sau ateu.
"Tatal Meu pana acuma lucreaza si Eu de asemenea lucrez.
Eu nu pot face nimic de la Mine ,ci doar ce am vazut la Tatal Meu"

Te-ai intrebat de ce copii invata de la parintii lor ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.08.2010, 22:00:07
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Te-ai intrebat de ce copii invata de la parintii lor ?
Este o intrebare capcana?
Pt. copii parinti sunt un exemplu de urmat, persoanele cu care instaleaza o legatura profunda. Nu pot (in totalitate) sa aleaga, adica nu au destule cunostiinte despre lume.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.08.2010, 22:12:18
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

De fapt am vrut sa zic ca majoritatea ideiilor inalte ale lumi,cum ar fi acest fapt simplu al ascultarii de parinti,sunt de fapt preluate din crestinism.
Ateul foloseste acelasi sistem de valori ca si crestinul,doar ca nu se intreaba de unde vine .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.08.2010, 22:30:56
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De fapt am vrut sa zic ca majoritatea ideiilor inalte ale lumi,cum ar fi acest fapt simplu al ascultarii de parinti,sunt de fapt preluate din crestinism.
Ateul foloseste acelasi sistem de valori ca si crestinul,doar ca nu se intreaba de unde vine .
Acest sistem care il numesti tu este straveche, mai veche decat crestinismul.
Provine chiar din ateism, atunci cand stramosii omului Sapiens nu aveau nici idee despre divinitate.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.08.2010, 22:37:05
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Acest sistem care il numesti tu este straveche, mai veche decat crestinismul.
Provine chiar din ateism, atunci cand stramosii omului Sapiens nu aveau nici idee despre divinitate.
Ce te face sa crezi ca acum muuulti ani in urma oamenii nu aveau idee de divinitate?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.08.2010, 22:40:25
mm mm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 3
Question nedumerire

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
Sunt de putin timp pe acest forum,dar am observat prezenta unor persoane straine de cauza care se declara atei,liberi-cugetatori,sau"fosti crestini",care arunca o intrebare,iar dupa ce primesc raspunsuri ataca si jignesc.Daca nu pot fi opriti de a posta intrebari,ar trebui cel putin ignorati,atat timp cat nu respecta religia altora.Eu am intrat in biserici catolice,in vizita,iar cand am vazut ca toti se ridica si spuneau aceeasi rugaciune,pe care eu nu o stiam,m-am simtit in plus si am plecat.
Nedumerirea mea e legata de ultima parte a mesajului tau, nu de fondul discutiei despre ce fac ateii pe aici - nu vreau sa le dau importanta, asa ca nu discut despre ei. Insa, nu inteleg de ce ai plecat si de ce te simteai in plus. Si eu am fost in biserici catolice, dar niciodata nu m-am simtit straina, chiar daca nu intelegeam cantarile sau rugile. Imi era deajuns ca eram in Casa Domnului si imi spuneam in gand propria rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Simt cum stagnez Mara2009 Nunta 10 18.07.2011 15:17:33