Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2011, 18:54:09
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Thumbs down M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada!

Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2011, 19:00:28
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Inteleg mesajul tau ca un strigat,si e greu sa raspunzi unui spirit infierbantat...

Insa ,daca poti medita putin,la firea lucrurilor,ai putea sa te gandesti ca Dumnezeu,fiind departe de materie,si Atoatestiutor,are alta Ratiune decat a noastra,si judeca altfel lucrurile.

Stim ca acesta lume este plina de nedreptati,insa ne-a fost fagaduita o viata infinita dincolo,unde nu va mai fi nedreptate sau greutati.

Insa pretul este sacrificiul si rabdarea in lumea de aici,in viata scurta pe care o petrecem in acest trup.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2011, 19:05:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

dar Dumnezeu nu a lasat ca animalele sa traiasca libere in orase.
firea lor este alta nu a fi animale de companie.
ori cine le-a adus in aceasta stare? noi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2011, 19:12:02
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Insa ,daca poti medita putin,la firea lucrurilor,ai putea sa te gandesti ca Dumnezeu,fiind departe de materie,si Atoatestiutor,are alta Ratiune decat a noastra,si judeca altfel lucrurile.

Stim ca acesta lume este plina de nedreptati,insa ne-a fost fagaduita o viata infinita dincolo,unde nu va mai fi nedreptate sau greutati.
Atunci ar fi corect sa nu mai existe nici iad, pentru ca Dzeu care e Atoatestiutor a facut niste fiinte imperfecte, demne de toata mila. Inainte spuneam ca e vina omului pentru pacatuieste, dar acum vad ca nu e chiar asa. Si nu mai cred nici in liber arbitru. Am doar 22 de ani dar m-am imbolnavit groaznic de atata suparare, viata mea e un cosmar. Pentru ca Dzeu m-a nedreptatit, imi permit si eu sa nu mai cred nici eu in El!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.09.2011, 19:28:55
Daniel_7 Daniel_7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 439
Implicit

Trebuie sa te gandesti la Dumnezeu ca la tatal tau.El este cel care ti-a dat viata,si pentru asta ii datoram recunostinta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.09.2011, 20:02:49
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Fiara...

Incearca,
un drum din sapte,
sa il faci fara ea!
Si fii om cu picioare...
Animalul acela te astepta,
sa-l stapanesti cu dragostea ta!
Te rog,
incearca o cale din sapte,
si restul sase, fa-le ca oamenii!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2011, 20:12:18
FireSpirit FireSpirit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 21
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul
Incearca,
un drum din sapte,
sa il faci fara ea!
Si fii om cu picioare...
Animalul acela te astepta,
sa-l stapanesti cu dragostea ta!
Te rog,
incearca o cale din sapte,
si restul sase, fa-le ca oamenii!
Preot de ce religie? Da, fiara asteapta sa fie imblanzita.. doar ca Dzeu m-a facut atat de proasta ca nu stiu pe ce cale s-o apuc si daca exista asa ceva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.09.2011, 20:45:56
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Cautare...

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Preot de ce religie? Da, fiara asteapta sa fie imblanzita.. doar ca Dzeu m-a facut atat de proasta ca nu stiu pe ce cale s-o apuc si daca exista asa ceva.
De ce cauti un preot cu nume?
Ai mila fata de durerea animalului;
Ai un inceput!
Dumnezeu vine dinlauntru,
apoi te invaluie din afara.
Incearca, cele de mai inainte scrise...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.09.2011, 22:29:09
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
Te inteleg f bine...

Animalele au suflet, asta este clar, sunt mai multe dovezi prin biblie. Ce nu este clar e daca acest suflet este ca al oamenilor, nemuritor. Unii cred ca nu supravietuieste mortii, adica sufletul lor se stinge in momentul mortii ca o lumanarica.
Dar mai este scris in Biblie ca tot ce este aici se va gasi si in rai- copaci, animale, rauri, tot. Si zice si ca natura lor va fi diferita, leul va manca iarba si vca fi bland ca mieii, etc. Ce nu este clar, si este o mare dilema, pt ca nu exista indicii nicaieri: nimeni nu stie daca acestea care se vor face in rai vor fi nou create atunci sau vor fi acestea de pe pamant, inviate acolo, ceea ce ar insemna ca sufletul animalelor, desi inferior sufletului uman, si incapabil de ratiune, este totusi nemuritor, si animalele de pe pamant vor fi si in rai.
Dar nimeni nu stie asta.

Iti inteleg indoielile si inteleg mania legata de nedreptatile facute animalelor... pt toate insa vom da seama... animale nu au pacate, tot raul care li se intampla e din cauza oamenilor, sau sunt cauzate de multimea pacatelor oamenilor, adica raul se rasfrange, si platesc pt el fiintele din jur-oameni sau animale.

Roaga-te Sfantului Modest, care este aparatorul animalelor. Citeste viata lui.
Citeste si viata Sfantului Macarie Alexandrinul, la care animalele isi aduceau puii raniti ca sa-i vindece.
Citeste viata Sfantului Gherasim de la Iordan care a avut un leu sa-l insoteasca pe drumul mantuirii. I s-a facut mila de el si i-a ingrijit o labuta ranita apoi leul nu s-a mai despartit de el. Cand a murit, leul de durere a murit pe mormantul lui.
Citeste viata Sfantului Vlasie, care se retrasese in padure, in pustie, si animalele se adunau la gura pesterii si asteptau sa-si termine Sfantul rugaciunea ca sa vina sa le vindece ranile, si iepurii stateau langa vulpi, si caprioarele langa ursi... asta este starea din rai. A spus Sfantul ca mai bine traieste cu animalele salbatice decat cu oamenii hulitori de Hristos.

Starea de pacatosenie a oamenilor raneste si departeaza animalele. Starea naturala, din rai, dinainte de caderea in pacat este alta, anume ca oamenii au grija de animale, si animalele sunt prietene cu oamenii. Sfintii, care au ajuns la acesta stare au demonstrat asta.

Si oamenii normali, nu sfinti, dar care au intelegerea necesara sa se apropie de animale pot face lucruri incedibile... ai vazut si tu oamenii aia care se joaca cu leii salbatici, sau care se baga in apa cu rechinii si crocodilii si-i ating in diverse puncte sensibile, si-i tin de parca ar lua un copil de manuta.

Si elefantii... despre elefanti in India oamenii stiu de la mosi si strabuni ca sunt blanzi si ajuta oamenii intocmai ca delfinii. Si totusi in ultima vreme elefantii au devenit salbatici si ataca vicios oamenii. De ce?- pt ca oamenii le distrug habitatul si-i omoara. Fiecare elefant in viatza la ora actuala are cel putin o amintire despre cum oamenii i-au macelarit familia, sau amintiri ramase in memoria genetica, ce imprima o ura naturala si inconstienta impotriva omului criminal. Puii de elefanti si chiar adultii au cosmaruri cumplite si nu pot dormi din cauza acestor amintiri- asta am vazut ca povestea o femeie care se ocupa de ingrijirea elefantilor orfani intr=un adapost.

Deci rautatea oamenilor face rau animalelor...

Religia crestina nu este ostila animalelor, dimpotriva. Daca sunt unii care au uitat lucrul asta, nu e vina religiei in sine, ci a acelor indivizi in particular.

Gandeste-te bine...

Last edited by crestinOrtodoxa; 05.09.2011 at 22:36:16.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.09.2011, 22:43:05
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FireSpirit Vezi mesajul
Vreau sa va spun ca am inceput sa nu mai cred in Dzeu. Si asta pentru ca vad cum e viata, cum sunt oamenii, ca e prea multa suferinta si prea multa nedreptate. Am fost crestin-ORTODOXA inainte, poate ca si acum incerc sa fiu. Dar pur si simplu nu mai am motive sa cred. Sunt satula de ipocriti si o spun cu cea mai mare onestitate ca cei mai MARI ipocriti am intalnit printre crestini. Asta ma face foarte revoltata. Mi-ar fi placut sa stiu ca exista un Dzeu care vegheaza peste toate si peste toti si va URASC CA SPUNETI CA ANIMALELE N-AU SUFLET. CRED CA ASTA A FOST PRINCIPALUL MOTIV PENTRU CARE AM INCEPUT SA NU MAI CRED! Zilele trecute mama mergea cu tramvaiul, pana s-a auzit un scherlait de caine si tramvaiul s-a oprit. Il calcase. De ce cainele care e un animal NEVINOVAT, PT. CA DZEU NU I-A DAT POSIBILITATEA SA VORBEASCA SI SA RATIONEZE, TRECE PRIN ASTFEL DE CHINURI??? Si oamenii la fel, din experienta proprie pot sa spun ca sunt niste fiinte EGOISTE, FATARNICE, EXTREM DE MARGINITE. N-AU NICIO VINA CA PACATUIESC!
Si daca era un om calcat de tramvai tot asa te revoltai pe Dumnezeu? accidente se intampla, sincer imi pare rau de catel.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 23.01.2015 00:14:41
Oare toti cei din Rai pot sa-l vada nemijlocit pe Dumnezeu? sergiu Din Noul Testament 51 06.03.2010 13:31:10
Ajutati-l pe Daniel sa auda si sa vorbeasca! vip_roxybodea Umanitare 1 24.06.2008 09:56:14
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 09:36:51
GLASUL MEU SA SE AUDA IN CER Ioan_Ciobota Generalitati 0 16.08.2006 17:15:30