Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2007, 17:58:05
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Cine este aproapele meu ?
Ii consider pe toti , sau ii sortez ?
Daca nu semanam cu nimic...............?
Daca ma loveste sau imi face rau intr-un fel sau altul ?
Sa-l ajut daca pot ?
Si daca nu pot , sa zic repede o rugaciune pentru el?
Pe strada , daca e intr-o situatie neplacuta sa-l ajut sau nu . Pana unde ?
Daca-i pericolul mare ma retrag , ma fac ca nu vad?
Este si un om certat cu ordinea si cu bunacuviinta tot el , aproapele ?

Cand inceteaza a mai fi apropele , exista si astfel de situatii , exista o granita ?
Si cate alte intrebari se mai pot pune .....!
Numai daca sant costient ca Dumnezeu in orice situatie ma vede , pot sa-mi controlez actiunile mele . Dar cum sa fac sa nu uit ?

maria
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.07.2007, 11:12:33
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Cine este aproapele meu ?
Ii consider pe toti , sau ii sortez ?
Daca nu semanam cu nimic...............?
Daca ma loveste sau imi face rau intr-un fel sau altul ?
Sa-l ajut daca pot ?
Si daca nu pot , sa zic repede o rugaciune pentru el?
Pe strada , daca e intr-o situatie neplacuta sa-l ajut sau nu . Pana unde ?
Daca-i pericolul mare ma retrag , ma fac ca nu vad?
Este si un om certat cu ordinea si cu bunacuviinta tot el , aproapele ?

Cand inceteaza a mai fi apropele , exista si astfel de situatii , exista o granita ?
Si cate alte intrebari se mai pot pune .....!
Numai daca sant costient ca Dumnezeu in orice situatie ma vede , pot sa-mi controlez actiunile mele . Dar cum sa fac sa nu uit ?

maria
Si iată, un învățător de lege s-a ridicat, ispitindu-L si zicând: Învătătorule, ce să fac ca să mostenesc viata de veci? Iar Iisus a zis către el: Ce este scris în Lege? Cum citesti? Iar el, răspunzând, a zis: Să iubesti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta si din tot sufletul tău si din toată puterea ta si din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuti. Iar El i-a zis: Drept ai răspuns, fă aceasta și vei trăi. Dar el, voind să se îndrepteze pe sine, a zis către Iisus: Si cine este aproapele meu? Iar Iisus, răspunzând, a zis: Un om cobora de la Ierusalim la Ierihon, si a căzut între tâlhari, care, după ce l-au dezbrăcat si l-au rănit, au plecat, lăsându-l aproape mort. Din întâmplare un preot cobora pe calea aceea si, văzându-l, a trecut pe alături. De asemenea si un levit, ajungând în acel loc si văzând, a trecut pe alături. Iar un samarinean, mergând pe cale, a venit la el si, văzându-l, i s-a făcut milă, Si, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn si vin, si, punându-l pe dobitocul său, l-a dus la o casă de oaspeti si a purtat grijă de el. Iar a doua zi, scotând doi dinari i-a dat gazdei si i-a zis: Ai grijă de el si, ce vei mai cheltui, eu, când mă voi întoarce, îti voi da. Care din acesti trei ti se pare că a fost aproapele celui căzut între tâlhari? Iar el a zis: Cel care a făcut milă cu el. Si Iisus i-a zis: Mergi si fă și tu asemenea.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.07.2007, 14:46:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E greu, Laurentiu, caci de banii aceia ne mai putem lua o rochie, sau niste cercei, sau altceva... Sau ii putem pune "sub saltea", la pastrare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.07.2007, 14:48:14
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

vezi ca nu trebuie sa asteptam pana vedem unul cazut intre talhari !

Sant gesturi marunte astazi , de la cedarea unui loc in bus si interventia cand cineva este verbal "lovit " si pana la ..... sant lucruri pe care ne facem ca nu le vedem , si a nu interveni e tot o nepasare .

De fapt erau trei , si numai unul a inteles ce-i de facut !
Si nu e o porunca oarecare , e chiar a doua ,dupa iubirea de Dumnezeu .

maria
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.07.2007, 19:54:48
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ingrijesc de un bolnav , sau merg la Sf.Liturghie ?
Cine are prioritate daca nu exista alta varianta ?

Voi cum faceti?

maria
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.07.2007, 21:26:47
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria, eu as ramane langa bolnav...ptr ca Liturghia inseamna in primul rand JERTFA, si cum Dzeu nu are nevoie de suflete de tabla...as ramane langa bolnav:)
Apoi..si eu cand am fost bolnava tare ma mai bucuram cand imi deschidea cineva usa...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.10.2009, 15:53:11
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Numai cel care a mers la Liturghie va sti cum sa ingrijeasca bolnavul. Nu se va uita la ceas, nu se va intreba cat mai are de stat cu el, caci ingrijirea acestuia i-a devenit ca o ingrijire de sine.

De aceea e bine sa mergem la Liturghie. O clipa de atingere de Dumnezeu face ca totul sa se schimbe in viata noastra.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.10.2009, 19:24:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Ingrijesc de un bolnav , sau merg la Sf.Liturghie ?
Cine are prioritate daca nu exista alta varianta ?

Voi cum faceti?

maria
Gasiti raspunsul tot in pilda Samarineanului milostiv:).
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.10.2009, 21:48:54
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit o intrebare!

nu gasesc un raspuns....dece animalele sufera?adica se se nasc cu probleme,sau diferitele suferinte ale lor la care omul nu participa ,caci inteleg de ce sufera de pe urma omului....dar nu inteleg de ce sufera fara implicarea omului...caci ele nu au suflet si totusi nu au nici pacate care sa cada si sa zici ca ele ar fi cauza....care e cauza suferintei lor?si inco intrebare;ce parere aveti....voi credeti ca doar ortodocsi pe nou sau numai cei pe vechi sau numai cei din sf.Munte sau numai cei din rusia sau sau o alta grupare ortodoxa se va mantui????????evident si din acestea doar cei care merg drept?????deci eu cred ca daca raspunsul ar fi da asta ar insemna ca raiul sa fie ca pustia sahara.....asta e parerea mea astept si eu alte parerei....pt ca tot am vazut dispute intre ortodocsi care desi sunt putini in lume in balans cu polulatia globului si totusi fiind putini obesrv destule divergete de la diferite intelesuri fiecare criticandu se din diferite aspecte si deaici apare si intrebarea mea......care sunt cei care se vor mantui?nu vreau canoane in care apar si divergentile ci pur si simplu parerea voastra pur personala dupa cum obesrv avand destula masa informativa si va ve ti putea da si o parere.....!!!!!eu stiu care sunt si divergentile separari lor dar acest aspect imi da de gandit!!care se mantueste?ca totusi fiecare are in felu lui dreptate sau nu.....!evident a Domnului este mantuirea....asta o stiu....dar totusi aceste divergente sunt vizible si discrepanta e din ce in ce mai mare si razboiul e aprins din ambele parti...si de aici mi am pus si eu acesta intrebare!!!eu cred ca tine de fiecare in parte de inima fiecarui indiferent de gruparea la care e nou ,vechi etc......!

Last edited by piedonee; 06.10.2009 at 22:01:15.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2010, 21:07:18
cris3369 cris3369 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2010
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55 Vezi mesajul
Cine este aproapele meu ?
Ii consider pe toti , sau ii sortez ?
Daca nu semanam cu nimic...............?
Daca ma loveste sau imi face rau intr-un fel sau altul ?
Sa-l ajut daca pot ?
Si daca nu pot , sa zic repede o rugaciune pentru el?
Pe strada , daca e intr-o situatie neplacuta sa-l ajut sau nu . Pana unde ?
Daca-i pericolul mare ma retrag , ma fac ca nu vad?
Este si un om certat cu ordinea si cu bunacuviinta tot el , aproapele ?

Cand inceteaza a mai fi apropele , exista si astfel de situatii , exista o granita ?
Si cate alte intrebari se mai pot pune .....!
Numai daca sant costient ca Dumnezeu in orice situatie ma vede , pot sa-mi controlez actiunile mele . Dar cum sa fac sa nu uit ?

maria
din pacate bariera fricii nu ne lasa sa trecem ,frica noastra e mai mare decat credinta,increderea,asa ca ne gandim prea mult inaintea unui pas,si nu il mai facem...apoi ne pare rau,sintem lasi,zilnic...dar zicem ca sintem credinciosi,din pacate faptele conteaza,nu intentia,si fapte sint atat de putine...ce ne facem?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este aproapele meu? luminitarodina Despre Biserica Ortodoxa in general 30 27.07.2016 11:28:12
Sa nu-l ispitim pe aproapele nostru Florin-Ionut Morala Crestina 21 02.09.2012 16:21:38
Rugaciune pentru aproapele costel Generalitati 0 09.08.2012 21:10:07
Sa nu judecam aproapele costel Generalitati 49 31.08.2011 19:15:46
Dragostea de aproapele tau viviana Generalitati 9 28.07.2011 21:03:46