Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.03.2008, 15:01:57
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

si eu plang in timpul Sfintei Liturghii,nu ma pot abtine ,ma gandesc cat de pacatoasa sunt ,ma simt atat de plina de noroi fata de Domnul care este atat de bun si iertator cu mine.uneori plang de fericire ca am ajuns sa-l cunosc pe Dumnezeu ,iar alteori imi plang pacatele.am citit undeva ca nu e bine sa versi lacrimi in timpul slujbei,ca pot fi lacrimi de fatarnicie,insa nu ma pot abtine.tocmai de aceea ma asez intr-un loc mai ferit de ochii lumii,imi acopar fata cu palmele si plang.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.03.2008, 17:28:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Eu nu am cunoscut un plans izvorat din rugaciune care sa cunoasca suspinul. Si atunci ma intreb cum sa deranjezi? Aceste lacrimi curg in liniste si aduc liniste. Ce bine ar fi sa fim mereu insotiti de acest plans, caci avem din ce in ce mai multe de schimbat in noi si din ce mai putine lacrimi. Si ce trist este ca multi nu au cunoscut acest plans.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.03.2008, 22:52:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Din inima tasnesc lacrimile, lacrimi de pocainta, dar si lacrimi de bucurie. Omul abandoneaza aici raceala intelectuala.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.03.2008, 13:55:41
monica73 monica73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Eu nu am cunoscut un plans izvorat din rugaciune care sa cunoasca suspinul. Si atunci ma intreb cum sa deranjezi? Aceste lacrimi curg in liniste si aduc liniste. Ce bine ar fi sa fim mereu insotiti de acest plans, caci avem din ce in ce mai multe de schimbat in noi si din ce mai putine lacrimi. Si ce trist este ca multi nu au cunoscut acest plans.
deci e bine sa plangi,sau nu e bine???:satisfied:
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.03.2008, 14:01:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica73
Citat:
În prealabil postat de costel
Eu nu am cunoscut un plans izvorat din rugaciune care sa cunoasca suspinul. Si atunci ma intreb cum sa deranjezi? Aceste lacrimi curg in liniste si aduc liniste. Ce bine ar fi sa fim mereu insotiti de acest plans, caci avem din ce in ce mai multe de schimbat in noi si din ce mai putine lacrimi. Si ce trist este ca multi nu au cunoscut acest plans.
deci e bine sa plangi,sau nu e bine???:satisfied:
Monica, raspunsul ti la dat Costel, ce spune foarte adevarat si frumos, ca trist de cei ce nu au cunoscut acest plans. Mai are loc de interpretare , Monica draga ?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.03.2008, 16:18:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Monica, Sfantul Ioan Scararul ne face urmatoarea recomandare duhovniceasca: "Cere prin plans, cauta prin ascultare, bate prin indelunga rabdare", in aceasta constand, de fapt, secretul vietii noastre crestine si al inaintarii in ea, caci - spune acelasi sfant -"Nu vom fi învinuiti, o, prieteni, la iesirea sufletului, ca nu am savarsit minuni, nici n-am teologhisit, nici ca n-am fost vazatori, dar vom da negresit socoteala lui Dumnezeu ca n-am plans".


Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.03.2008, 19:42:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Exact, regretul faptelor noastre, cainta venita din tot sufletul, acea remuscare a timpului pierdut ce l-am petrecut in desertaciune . Lacrima curata venita din adancul sufjetului face cate odat cat zece rugaciuni spuse la un loc, este acea lacrima a tristetii si regretului i , dar tot odata a bucuriei date de regasirea drumului pierdut candva in scurta noastra calatorie din asta lume trecatoare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.03.2008, 22:27:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sa invatam de la sfinti. Din canonul Sfantului Andrei Criteanul.
Cuvioasa Maica Marie, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi.
Ca sa stingi vapaia patimilor, ai izvorat pururea paraie de lacrimi, Marie, arzandu-ti sufletul. Al caror har da-mi-l si mie, robului tau.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.08.2008, 21:18:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel mai usor ajungi in inima prin lacrimi. Nu plangi pentru ca deznadajduiesti, ci pentru ca ai fost despartit de Viata. Pentru patimi, lacrimile nu sunt roua. Prin ele patimile nu capata mai multa putere in radacina, dimpotriva, se ofilesc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.09.2010, 11:49:40
pocainta pocainta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2010
Mesaje: 2
Implicit rugati-va cu lacrimi

Mai mult decat atat, plansul daca vine din sinceritate si inima zdrobita, este izvorul pocaintei.
De-ar fi plans Adam si Eva de prima data, pentru neascultarea si caderea lor, Dumnezeu i-ar fi iertat si primit in Rai.

Citeam mai demult in cartile Sfintilor Parinti, ca preotii savarseau Sfanta Liturghie cu lacrimi. Asa de mare era emotia si trairea, primilor crestini.

Doamne ajuta! Mantuire sufletelor voastre!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 23:59:21
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 09:55:12
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 16:59:44
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 22.02.2009 00:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 20:51:02