Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 26.01.2011, 18:55:32
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am mai spus si repet,nu condamn plansul,este ceva extraordinar sa ajungem la un asemenea nivel duhovnicesc. Insa daca ar fi sa plang mai bine o fac la mine in camera,cu usa inchisa,in fata icoanelor decat intr-o biserica plina. Nu zic ca ar rade lumea,poate m-ar aprecia,dar de ce sa imi iau plata (lauda) de la oameni?

In noul avatar este "icoana" mea,a unui pacatos...

Doamne-ajuta!
mai dragul meu dar plinsul nu e ceva executat la comanda daca iti vine.... ce sa faci?.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.01.2011, 19:22:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Te mai poti si abtine,sau sa fii intr-un loc mai retras. Eu spuneam ca idee,e mai bine ca faptele de smerenie,credinta,pocainta,rugaciune etc. sa nu fie facute in vazul tuturor. Asta recomanda si Hristos.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.01.2011, 20:37:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Te mai poti si abtine,sau sa fii intr-un loc mai retras. Eu spuneam ca idee,e mai bine ca faptele de smerenie,credinta,pocainta,rugaciune etc. sa nu fie facute in vazul tuturor. Asta recomanda si Hristos.
Să nu ne smolim fața , să fim cât mai firești posibil, apoi omul are discernământ, voință, se poate autocontrola . Poziția ta , este cu adevărat creștină ! Mulți pot lua drept schimonoseală , joc de teatru , și alte cele , și nu asta voim a sminti și a fi judecați aiurea . Mai e un aspect , a nu se confunda lacrima , plânsul , cu bocetul . . . ! Deci, frate gândești corect.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.01.2011, 20:50:10
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Spun si eu ce gandesc,cum vad eu lucrurile,incerc sa le vd cat mai in conformitate cu Sfanta Scriptura si invataturile Bisericii. Pana la urma sunt doar un tanar pacatos...
Reply With Quote
  #75  
Vechi 26.01.2011, 20:56:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Spun si eu ce gandesc,cum vad eu lucrurile,incerc sa le vd cat mai in conformitate cu Sfanta Scriptura si invataturile Bisericii. Pana la urma sunt doar un tanar pacatos...
Toți suntem păcătoși , dar e bine că ai urmat Calea încă de tânăr find ! Doamne ajută!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 26.01.2011, 22:52:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In functie de sensibilitatea pe care o avem fata de o anumita problema, putem reactiona si prin plans. Apoi, in biserica se creeaza o ambianta duhovniceasca cu totul aparte. O predica anume poate sa emotioneze. Un pacat pe care tocmai l-am savarsit poate sa ne creeze mustrari de constiinta in urma unui cuvant din Evanghelie sau din Sfanta Liturghie. Si atunci, cine poate sa zagazuiasca izvorul lacrimilor?

Plansului teatral ramane teatral oriunde. Dar, daca in mod discret se intampla sa lacrimam, nu consider ca este nici greseala, nici o virtute a crestinului in cauza. Poate ca este el mai sensibil si atat. Poate ca altul si-a smerit inima mai mult decat cel care s-a exteriorizat prin plans. Poate ca a simtit ca un cuvant i-a fost adresat in mod special prin gura preotului. Un potop de lacrimi poate fi si inceputul unei pocainte cat se poate de sincere.

Dumnezeu lucreaza tainic cu fiecare dintre noi. Numai Dumnezeu, care cunoaste tainele, stie cu adevarat valoarea lacrimilor noastre si a pocaintei. Prin urmare, nu cred ca e o rusine daca se intampla sa plangem in timpul slujbelor. Cu discretie, facand tot posibilul sa nu atragem atentia asupra noastra.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 26.01.2013, 22:33:32
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de albinuta Vezi mesajul
EU MERG IN TARA ODATA PE AN PRIMUL LUCRUL CARE IL FAC MERG LA SLUJBA SF LITURGHI NU AM PUTUT SA MA ABTIN SI AM PLANS APROAPE TOATA LITURGHIA TIN SA VA SPUN CA MI-AM SMINTIT PRIETENII MAI ALES PE PREOTEASA:thumbsup:ACUM CE SA FAC SA NU MAI MERG LA SLUJBA? DAR NU POT SA FAC ASTA.mai bine schimb biserica decat sa ma despart de slujbe.Ce ma sfatuiti sa fac? DOAMNE AJUTA
Si eu plang, plang pentru ca se predica frumos, pentru pacatele mele si pentru ca sa imi gasesc linistea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 23:59:21
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 09:55:12
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 16:59:44
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 22.02.2009 00:12:10
TIMPUL ? allen_sky Generalitati 45 13.09.2007 20:51:02