Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.11.2007, 14:36:07
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Dar cum de inainte de casatorie se comporta normal? Eu nu cred ca este o boala din moment ce a reusit sa te faca sa te casatoresti cu el. Scopul lui este de a te tine in frau asa cum vrea el, parerea mea este ca abuza de tine, te asupreste psihic si moral, un gest urat din partea lui, in loc sa-ti ofere afectiunea unui sot iubitor, el te izoleaza si te restrictioneaza fara motiv :(. Roaga-te si tu la Dumnezeu, cu ce altceva putem sa te ajutam? ca suntem neputinciosi...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.11.2007, 16:17:23
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

Anita daca a fost om bun cand v-ati casatorit mai acorda o sansa.
Iti vorbeste un om care acum 20 de ani se afla in postura fetitei tale.
Imi amintesc ca mama tot indura, se ajunsese la batai fizice, imi aduc aminte cum mama batea la usa propriei case ca sa-i deschid usa.. Sa nu fie asa si la tine, sfatul meu ar fi sa stai o perioada la parinti (cu copilul desigur) pana se calmeaza apele, sa vb. neaparat cu un duhovnic, sa te rogi lui Dzeu, Doamne sotul meu s-a tampit la cap, da-i minte, adu pace in familia mea si daca se face voia lui Dzeu se implineste.
Eu cred ca si el este un om bun, caci daca tu esti suflet bun nu se putea altfel, dar se mai intampla ca grijile vietii sa aduca zapaceala.
Mai acorda o sansa, incearca sa lupti cu ajutorul lui Dzeu sa-ti aduca pace in familie, ca sa fie bine.
Daca nu se va putea vei stii dupa ce vei fi luptat. Nadejde! O sa te port in putina rugaciune.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.11.2007, 19:51:04
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

-Daca nici macar un fir de iarba nu creste fara grija lui Dumnezeu, cu atat mai mult mai multa grija va avea Domnul de un copil si mama sa,deci pune-ti nadejdea in ajutorul Lui si
al Maicii Domnului si al sfantului de casatorie pe care il aveti,roaga-te de cate ori poti,(nu e nevoie de rugaciuni din carti sunt bineprimite rugaciunile sincere cu ,cuvintele noastre) si cu prima ocazie ia legatura cu preotul duhovnic,daca nu ai gaseste-ti unul si sigur vei primi ajutor grabnic.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.11.2007, 11:00:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anitag
Buna ziua,

Sunt casatorita de 5 ani si am o fetita de 2 ani si 3 luni. Va scriu pentru ca nu stiu cu cine sa mai vorbesc si nici ce sa fac. Casnicia mea a devenit un adevarat calvar de la nasterea fetei cand dupa cca 2 luni ne-am mutat de la parintii mei (zona Dristor) in casa socrilor (zona podul grand). De fapt au cumparat pe numele lor un apartament langa blocul lor. De atunci sotul meu a tot inceput sa ma acuze .. ca uite ce au facut parintii lui si ai mei nu .. ca trebuie sa-I respect pe ei sip e parintii mei sa-I “pun la punct” .. a inceput sa ma acuze ca nu sunt in stare sa fac nimic in casa .. sa-mi cresc copilul .. ajungand sa ma injure si pe mine si pe ai mei apropape zi de zi. Le-a interzis parintilor mei sa intre in casa, aproape ca nu mai au voie nici sa-si vada nepoata (nici macar in parc daca vin), nu vorbim la telefon din casa …

Anul trecut, pentru ca nu am mai suportat in luna iunie am intentat divort dar dupa 3 luni am renuntat de teama sa nu fac totusi ceva rau, am sperat ca lucrurile se vor schimba in bine, dar nu a fost asa. Am inceput serviciul dupa 1an si 2luni, atunci mi-a explicat ca mama lui trebuie sa stea cu fata ca e aproape si trebuie sa stea la noi in apartament. Am acceptat crezand ca va fi bine. Sambata sau duminica doreau si parintii mei sa vina la noi sau sa merg cu fata la ei dar a inceput sa tipe spunand ca el vrea sa stea cu fata in casa si ca nu il intereseaza de altii. Am tot tacut si i-am acceptat conditiile, dar tot nu a fost bine. La noi nu vin decat parintii lui, nu plecam nicaieri decat cu parintii lui, daca eu il rog sa mergem undeva cu fata imi zice mereu ca e obosit, ca nu are timp .. in schimb daca suna parintii lui imediat se imbaraca si se duce la ei (eventual ia si fata cu el). Nu mai stiu cum sa procedez iar acum mi-a pierit curajul sa plec din casa. Ma ameninta si ma injura mereu, mi-e frica pentru copil desi nu i-ar face rau niciodata intentionat .. asa cred .. De 3 zile mi-a luat cheile de la apartament si ma lasa sa intru doar daca e el acasa, cand pleaca ne inchide in casa, nu stiu ce sa mai cred. I-am zis sa ne vedem fiecare de viata lui ca asa nu se poate dar a inceput sa urle (din nou sa-mi injure parintii sip e mine odata cu ei) si am tacut de frica sa nu dea in mine mai ales ca fata s-a speriat si a sarit la mine in brate.

Sunt disperata, nu mai sunt in stare sa iau nici o decizie (atat de mult timp m-a facut proasta si etc.. ca am inceput sa cred si eu .. ), va rog sa ma ajutati



Multumesc,

Anita
poi stimata doamna, cum se poate sa fitzi asha de superficiala in sensul doar al echitabilizarii companiei socrilor asupra fetitzei?

eu observ din ce atzi scris ca sotzul dumitale a rabdat 3 ani sa stea la parintzii dumneavoastra, pe cand dumneata te plangi ca statzi intr-un apartament separat dar ca mai vine shi mama dansului pentru a sta cu fetitza? poi au trecut doar 2 ani fatza de cat a indurat dansul pe socrii sai... shi spunetzi-mi cum v-atzi simtzi daca atzi afla ca socrii tai, stimata doamna, i-ar baga in cap sa divortzeze, asha cum probabil ishi inchipuie dansul ca atzi fost bine sfatuita? Deci nu ma mira ca a reactzionat cu atata durere shi suparare cand a observat ce planuri "frumoase" v-atzi facut... incat va inchide in casa sau nu va lasa sa-i rapitzi fetitza... sau nu shtitzi cat de mult se atasheaza un tata de fetitza lui? ce inima putetzi sa avetzi? poate ca el n-ar intentzia sa va intinda nici o cursa pentru a scapa de dumneavoastra, poate e doar cu nervii la pamant in aceste dispute intre socrii, shi reactzioneaza asha cum considera ca e bine pentru familia lui... cine poate shti, chiar daca injura, inima este mai presus de gura iar daca nu va bate shi nu sparge inca va putetzi simtzi binecuvantata... Deci n-am ce sa va sfatuiesc decat sa incercatzi sa nu mai ducetzi razboiul socrilor, ca discutziile shi nemultzumirile rauvoitoare ale parintzilor in mod fatalmente shi regulat dezbina orice casatorie, cu atat mai mult cu cat dragostea s-a racit sau a aparut o alta ispita in viatza unuia dintre ei... :(
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.11.2007, 11:01:37
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
Citat:
În prealabil postat de anitag
Buna ziua,

Sunt casatorita de 5 ani si am o fetita de 2 ani si 3 luni. Va scriu pentru ca nu stiu cu cine sa mai vorbesc si nici ce sa fac. Casnicia mea a devenit un adevarat calvar de la nasterea fetei cand dupa cca 2 luni ne-am mutat de la parintii mei (zona Dristor) in casa socrilor (zona podul grand). De fapt au cumparat pe numele lor un apartament langa blocul lor. De atunci sotul meu a tot inceput sa ma acuze .. ca uite ce au facut parintii lui si ai mei nu .. ca trebuie sa-I respect pe ei sip e parintii mei sa-I “pun Multumesc,

Anita
Draga mea, sotul tau cred ca e nebun...ai grija sa nu ajunga sa iti faca rau fizic, caci psihic deja esti varza (la fel si fetita dupa cate observ). Nu mai astepta ! ai sa ajungi o leguma. Ca sa nu te simti vinovata cere sprijinul asistentei sociale, cere sfatul unui duhovnic si vorbeste cu un avocat (probabil ai un telefon sau parintii tai sa mearga sa ii ceara sfatul). Intradevar, dupa cate am auzit daca parasesti domiciliul (chiar daca esti insotita de fetita) iti poate lua copilul, dar mai bine informeaza-te sa vezi in ce conditii se aplica.

VAd ca e tare bine controlat de nebunii de parintii lui care l-au transformat intr-un schizofren.
Sa te ajute D-zeu!
:) dilemioara mamica, poi asta nu e mahomed...:p
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
am nevoie de ajutor!!! steluta1981 Umanitare 1 06.06.2011 18:43:44
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50