Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.02.2008, 11:43:14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce pot face sa devin mai bun? Sunt credincios, dar nu ajung la biserica in nici o zi, nici macar duminica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.02.2008, 07:59:23
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Facand un pic de efort sa te duci la slujbele bisericii, sa te spovedesti, sa te impartasesti daca duhovnicul iti da dezlegare,sa te rogi...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2008, 14:53:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Orice crestere se face prin relatie. Viata adevarata este intalnire. Nu poti fi mai bun, daca nu te impartasesti de bunatate. Iar adevarata crestere in bunatate se face in Biserica. Nu uita ca nimic nu e mai minunat decat sa te regasesti in aceste cuvinte din cadrul Sf. Liturghii: "Am vazut Lumina cea adevarata, am primit Duhul cel ceresc..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2008, 20:34:39
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ai dreptate costel ,ai vorbit foarte frumos .

Dar daca nu am ajuns inca in faza asta , daca "lingura-i" prea mare , hai sa ne hranim cu lingurita .
Dac cineva nu poate merge la biserica ,desi isi pune problema , eu as zice cam asa :

Ar trebui cautate cauzele care impiedica si inlaturate dupa putinta .
De ex , comoditate , n-am chef , e prea dimineata , nu-mi place vreo persoana care e in apropiere , sau poate Biserica nu-i chiar pe placul meu , etc, etc .

Ar trebui mers chiar daca se ajunge in ultimile minute , chiar daca numai trec pe la usa , chiar daca cineva nu-mi place (imi schimb locul), sau merg in alta parte .....
Intr-o zi voi face mai mult !

Nu uitati ca Sf.Pelaghia o data a trecut pe langa Biserica si a doua zi si-a schimbat viata complet . Orice lucru are un inceput , necesita o crestere , sa nu ne punem noi "masuri" care sa ne fie numai piedici !

Daca chiar nu merge nici asa eu asi zice , e bine pentru cel care intreaba , sa ramana acasa si sa se ocupe cu cititul cartilor , chiar si numai o pagina din Noul Testament sau Vietile Sfintilor , etc .

Dar in nici un caz sa nu se renunte , ascultand de gandul care va zice probabil ,
" daca si asa nu ai fost , ce rost mai are .........".
Inlocuieste cea ce nu te atrage cu altceva ce ti se pare mai la indemana (poate o caseta cu Sf. Liturghie), poate alceva .... !

Si gandeste-te ca cei care sant in Biserica se roaga pentru tot poporul , pentru toata lumea ,deci si pentru tine .
Fiind cu gandul acolo, iata esti si tu in Biserica , in acesta forma , deocamdata !

Intr-o zi vei zice si tu ca David intr-un psalm ,"Iata vin !" , pentru ca daca exista intrebarea e deja semn ca esti cautat , te cauta Domnul ca pe noi toti .
Curaj si nu te lasa , ce altii sant mai grozavi ?

Cititul cartilor hraneste sufletul omului chiar si fara sa ne dam seama (indiferent cat santem de concentrati sau nu , intelegem mai mult sau mai putin),
Fa un pas spre Mine ca eu fac (Citi ? ), 100 zice Domnul !

Daca am fi mai aproape am merge impreuna , te-asi invita cu mare placere !
Deja intrebarea ma bucura ,sper sa nu fie numai.........un fel de a intreba !

Maria

Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2008, 20:43:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
Ce pot face sa devin mai bun? Sunt credincios, dar nu ajung la biserica in nici o zi, nici macar duminica
Frate unde ti-e numele de botez? ???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.08.2009, 15:40:44
Legion Legion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Mesaje: 2
Implicit salutare

Sunt Nou pe aici si am o intrebare de fapt o povestire (in mare) acum cateva noptii am visat ca ma alergau demonii si ma bateam cu ei dimineata cand mam trezit eram insemnat 3 gheare pe spate si jumatate din trup fiind in aer in afara patului adika de la mijlok in sus iar de la mijlok in jos eram in pat cand mam trezit am cazut jos din pat si aveam si ghearele pe mine. intrebarea mea este. Ce trebuie sa fac? sunt insemnat? sau indrumatima unde sa caut.
Attached Images
File Type: jpg BILD0705.jpg (15,6 KB, 47 views)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.08.2009, 15:42:05
Legion Legion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2009
Mesaje: 2
Implicit

mentionez ghearele sunt cicatrizate deja
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.08.2009, 16:26:14
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit Legion , schimba nick-ul !!

Citat:
În prealabil postat de Legion Vezi mesajul
mentionez ghearele sunt cicatrizate deja
Nu contest ca ai avut un cosmar insa , ce ai tu pe spate sunt niste simple vergeturi in nici un caz ,,gheare ale demonilor ,,.
stai linistit ca nu au nici o legetura cu ce-ai visat . Probabil ti-au aparut din cauza efortului intens pe care l-ai facut la sala sau datorita cresterii bruste . Sunt de fapt niste rupturi in stratul de rezistenta al pielii .
Vezi de niste creme ptr vergeuri cu vitamina A ...sau mai stiu eu cu ce ..insa sunt ineficiente , vergeturile nu dispar.. sunt inestetice dar asta e..
Roaga-te seara , inchina-te ..sa nu mai visezi urat !
Toate bune iti doresc .

P.s . Sper ca n-ai facut ,,misto ,, sa-mi fi racit gura de pomana !
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.08.2009, 18:01:31
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Question

Nu,Sia,acelea nu sunt vergeturi.
Eu ma indoiesc,insa,de altceva: de buna lui credinta si daca a intrat aici realmente pentru a cere ajutor.Dar,posibil...
Un om care Il cauta pe Dumnezeu si vrea sa razbeasca in lupta cu demonii,niciodata nu isi va pune numele de Legiune...
Deci,draga utilizator,care este varianta ta sincera la aceasta istorie: ai intrat aici pentru putin amuzament sau realmente ai nevoie de ajutor?
Si,scuza suspiciunea,dar si tu ai gandi la fel in locul nostru.
Deasemenea,daca realmente ai nevoie de ajutor,este important de stiut daca ai cochetat si cu anumite practici oculte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.08.2009, 18:28:28
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Legion Vezi mesajul
Sunt Nou pe aici si am o intrebare de fapt o povestire (in mare) acum cateva noptii am visat ca ma alergau demonii si ma bateam cu ei dimineata cand mam trezit eram insemnat 3 gheare pe spate si jumatate din trup fiind in aer in afara patului adika de la mijlok in sus iar de la mijlok in jos eram in pat cand mam trezit am cazut jos din pat si aveam si ghearele pe mine. intrebarea mea este. Ce trebuie sa fac? sunt insemnat? sau indrumatima unde sa caut.
Cum aratau demonii? Ai incercat sa faci cruce in dreptul lor?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine este crestin adevarat fallen Generalitati 19 24.08.2011 11:12:42
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Cine sunt extraterestii? Callyope Intrebari utilizatori 65 10.10.2010 20:37:24