Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.05.2009, 16:16:25
amatyyy amatyyy is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Chisinau
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit E bine sa glumim, sau nu?

"Glumind, poti sa spui orice, chiar si adevarul." Sigmund Freud.
Sunt de parerea ca trebuie sa glumim cu oricine, dar nu la fel cu orisicare, mai depinde si de situatie si de starea sufleteasca in care se afla omul dat, dar sa nu-i spunem o gluma care l-ar rani sufleteste.
Chiar si preotii glumesc ,dar fiti atenti cum glumesc ei si luati-le exemplu...
Dumnezeului nostru Slava!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2009, 17:36:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Depinde ce fel de glume,glumele pe care le folosesc tineretul sunt mai degraba oratanii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.05.2009, 17:54:09
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu am citit in unele carti ortodoxe ca nu e prea bine sa glumim si nici sa vorbim prea mult... poate pentru ca astfel atragem simpatia oamenilor, ori antipatia si cateodata acesta este un prilej de a da in slava desarta, ori pe altii ii smintim prin atitudinea noastra. Acum eu nu zic ca rasul nu e bun, si vorba multa daca e ziditoare pentru suflet e bine primita de Dumnezeu... dar trebuie sa avem mare grija despre ce vorbim si glumim!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.05.2009, 18:12:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Eu am citit in unele carti ortodoxe ca nu e prea bine sa glumim si nici sa vorbim prea mult... poate pentru ca astfel atragem simpatia oamenilor, ori antipatia si cateodata acesta este un prilej de a da in slava desarta, ori pe altii ii smintim prin atitudinea noastra. Acum eu nu zic ca rasul nu e bun, si vorba multa daca e ziditoare pentru suflet e bine primita de Dumnezeu... dar trebuie sa avem mare grija despre ce vorbim si glumim!
Optimismul e bun, gluma cu cap și bun simț e iarăși bună, râsul dacă nu-i de "râsul curcilor" și nu e pe seama celui de lângă tine e bun și-ntăritor , e semn de minte sănătoasă. Să fim normali , fără poceală, fără mască !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.05.2009, 19:10:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Smile

aveam un prieten care era tot timpul vesel, glumea chiar si atunci cand avea mari suparari.el a fost primul care mi-a aratat o noua fata a ortodoxiei, cred eu, adevarata fata. ortodoxia omului fericit intru HRISTOS. asadar ORTODOXIA e bucurie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2009, 10:37:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Patericul egiptean

"Era cineva, ce vana prin pustie dobitoace salbatice si a vazut pe Avva Antonie glumind cu fratii si s-a smintit. Iar batranul vrand sa-l incredinteze pe el, ca trebuie cate putin sa se pogoare fratilor, i-a zis lui : pune sageata in arcul tau si intinde. Si a facut asa. Si a zis lui: intinde iarasi. Si a intins. Si iarasi i-a zis: intinde. Si a zis lui vanatorul: de il voi intinde peste masura, se frange arcul.

Zis-a lui batranul: asa si la lucrul lui Dumnezeu, daca peste masura vom intinde cu fratii, degrab se rup. Deci trebuie cateodata si cate putin a ne pogora fratilor. Acestea auzind vanatorul, s-a umilit. Si mult folosindu-se de la batranul, s-a dus. Si fratii intarindu-se, au mers la locul lor."

Toate lucrurile sunt lasate spre a fi luate cu masura si cu multumire. Prin omul vesel lucreaza Hristos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.05.2009, 11:02:42
ioan_si.atat's Avatar
ioan_si.atat ioan_si.atat is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2009
Locație: Bucharest village
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioan_si.atat
Implicit

Gluma este binevenita, atunci cand nu se intrece masura, ci se urmareste doar o mai buna dispozitie. Este foarte importanta si persoana care aude gluma, pentru ca nu poti glumi la fel cu toate pesoanele. Nu toti avem acceasi perceptie asupra glumelor si a rasului. De aici probabil si intrebarea de la inceputul topicului. Fiind un om jovial, eu cred ca e bine sa glumim, daca prin gluma nu deranjam pe nimeni.

Doamne-ajuta!
__________________
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16)

http://taramulfagaduintei.blogspot.com/

http://teatrulviselor.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.05.2009, 12:11:28
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amatyyy Vezi mesajul
"Glumind, poti sa spui orice, chiar si adevarul." Sigmund Freud.
Sunt de parerea ca trebuie sa glumim cu oricine, dar nu la fel cu orisicare, mai depinde si de situatie si de starea sufleteasca in care se afla omul dat, dar sa nu-i spunem o gluma care l-ar rani sufleteste.
Chiar si preotii glumesc ,dar fiti atenti cum glumesc ei si luati-le exemplu...
Dumnezeului nostru Slava!
Ok, si eu ma intrebam acelasi lucru. Mie imi place sa glumesc, si am vazut preoti care fac asta si mi s-au parut foarte apropiati de oameni, si am citit cu placere cartile lor.In gluma putem spune multe lucruri...Acum, problema e alta,ca majoritatea glumelor sunt porcoase...Poate vom deschide un topic in care fiecare sa scrie glume mai decente. E adevarat ca m-am saturat si de "teologii" care sunt tot timpul incruntati si posomorati si care taie si spanzura cu orice prilej. Pe mine aceasta atitudine ma face s-o iau la fuga, si eventual sa ma indepartez de credinta zicand ca daca asta e lumea pe care o vrea Dumnezeu, eu nu as putea trai asa, si deci ma las pagubasa...Asa e omu.Hristos a zis:"Bucurati-va!".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.05.2009, 12:35:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Carine, depinde si ce se discuta; ca daca e o tema religioasa, serioasa si se fac glume, e nepotrivit.
Glumele care descretesc fruntea, care te ajuta sa treci mai usor peste o situatie, sau cu ajutorul carora se ocoleste o situatie conflictuala, sunt binevenite.
Daca ai tendinta sa o iei la fuga doar pentru ca se discuta serios despre anumite teme, atunci insemna ca temele respective nu prezita interes pentru tine inca. Dar pentru atata lucru nu e cazul sa te indepartezi de credinta, caci daca credinta este esenta vietii, glumele nu sunt.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.05.2009, 12:41:17
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Glumele au existat intotdeauna dar numai in secolul 21 s-au transformat in oratanii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat de des e bine sa ne spovedim ? Diaaana Pocainta 50 27.05.2011 01:08:02
Cum e mai bine? Thheo Generalitati 9 20.11.2008 22:27:35
e bine? mina94 Generalitati 5 23.09.2008 17:20:47
e bine ? dulcineea Secte si culte 3 03.12.2007 15:58:02