Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.07.2009, 19:58:50
gd1859
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit liberul arbitru

Iata ca am si eu o intrebare pentru cei care au citit si cunosc Sfanta Scriptura mai bine decat mine. A intervenit intr-o discutie urmatoarea problema:
Daca Dumnezeu a lasat oamenilor liber arbitru, mai exact capacitatea de-a decide ce vor ei sa faca cu viata lor, nu se contrazice cu faptul ca i-a pedepsit pe toti la potop pentru ca erau pacatosi? Adica, in momentul in care i-a pedepsit i-a lipsit de aceasta capacitatea de a decide ei insisi ce vor sa faca. voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.07.2009, 20:11:22
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gd1859 Vezi mesajul
Iata ca am si eu o intrebare pentru cei care au citit si cunosc Sfanta Scriptura mai bine decat mine. A intervenit intr-o discutie urmatoarea problema:
Daca Dumnezeu a lasat oamenilor liber arbitru, mai exact capacitatea de-a decide ce vor ei sa faca cu viata lor, nu se contrazice cu faptul ca i-a pedepsit pe toti la potop pentru ca erau pacatosi? Adica, in momentul in care i-a pedepsit i-a lipsit de aceasta capacitatea de a decide ei insisi ce vor sa faca. voi ce parere aveti?
Ca si Noe, toti au avut posibilitatea sa se indrepte sau sa fie drepti inainte de potop. Din cauza lor au pierit, nu a fost dorinta divina ca ei s-o ia razna.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.07.2009, 20:25:01
gd1859
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ca si Noe, toti au avut posibilitatea sa se indrepte sau sa fie drepti inainte de potop. Din cauza lor au pierit, nu a fost dorinta divina sa piara.
Sunt de acord cu ce spui tu aici, dar intrebarea era legata de liberul arbitru. Prin poptop li s-a luat exact aceasta posibilitatea de a se indrepta. Daca pleci de la premisa ca orice pacatos trebuie pedepsit prin moarte, pentru ca nu a fost drept pana la varsta x, nu ai cum sa ajungi foarte departe, deoarece toti suntem pacatosi, ne nastem pacatosi si avem posibilitatea de-a ne indrepta. Dupa ce spui tu acolo ar trebui sa fim potopiti toti chiar de la nastere. Deci nu are cum sa fie asta raspunsul; trebui sa fie altceva.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.07.2009, 20:25:12
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Nu stiu cat cunosc Sfanta Scriptura,dar eu cred ca Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru intru folos,pentru a face bine,atat cat ne sta in putinta,mai ales atunci cand sta in puterea noastra si avem posibilitatea de a decide!
''Rautatea oamenilor s-a marit pe pamant si toate cugetele si dorintele inimii lor sunt indreptate la rau in toate zilele''
''Pamantul se stricase si se umpluse de silnicii''.


Citeste ''Ne vorbeste Parintele Cleopa'',vol 6,''Despre nestiutele judecati ale lui Dumnezeu''.(ca sa nu mai judecam).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.07.2009, 20:40:56
gd1859
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai asa stiam si eu , ca Dumnezeu ne a lasat liberul arbitru pentru a decide inspre bine sau inspre rau, dar iata ca a intervenit aceasta problema. Am cautat vol 6 din parintele Cleopa pe net, dar nu l-am gasit decat contra cost, si eu din principiu nu cumpar carti de pe internet.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.07.2009, 20:45:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gd1859 Vezi mesajul
Sunt de acord cu ce spui tu aici, dar intrebarea era legata de liberul arbitru. Prin poptop li s-a luat exact aceasta posibilitatea de a se indrepta. Daca pleci de la premisa ca orice pacatos trebuie pedepsit prin moarte, pentru ca nu a fost drept pana la varsta x, nu ai cum sa ajungi foarte departe, deoarece toti suntem pacatosi, ne nastem pacatosi si avem posibilitatea de-a ne indrepta. Dupa ce spui tu acolo ar trebui sa fim potopiti toti chiar de la nastere. Deci nu are cum sa fie asta raspunsul; trebui sa fie altceva.
Nu li s-au luat această posibilitate, dar nici măcar nu au folosit-o. Judecata lui Dumnezeu este cu siguranță cea mai dreaptă. Refuzând și ignorând total Legea Divină, să nu te aștepti la recompense, laude sau alte asemenea ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.07.2009, 20:52:23
gd1859
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu li s-au luat această posibilitate, dar nici măcar nu au folosit-o.
Ba este clar ca li s-a luat aceasta posibilitate; daca mori, nu mai ai nici un fel de capacitate de a alege. Faptul ca au folosit-o sau nu este irelevant pentru discutia de fata. Poti foarte bine sa ai un mar, sa nu-l mananci si sa ti se ia. Poate voiai sa argumentezi cumva ca lis-a luat aceasta posibilitate din cauza ca nu au folosit-o ?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.07.2009, 20:57:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gd1859 Vezi mesajul
Ba este clar ca li s-a luat aceasta posibilitate; daca mori, nu mai ai nici un fel de capacitate de a alege. Faptul ca au folosit-o sau nu este irelevant pentru discutia de fata. Poti foarte bine sa ai un mar, sa nu-l mananci si sa ti se ia. Poate voiai sa argumentezi cumva ca lis-a luat aceasta posibilitate din cauza ca nu au folosit-o ?
Dumnezeu le știe cu mult mai bine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.07.2009, 21:08:10
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gd1859 Vezi mesajul
Iata ca am si eu o intrebare pentru cei care au citit si cunosc Sfanta Scriptura mai bine decat mine. A intervenit intr-o discutie urmatoarea problema:
Daca Dumnezeu a lasat oamenilor liber arbitru, mai exact capacitatea de-a decide ce vor ei sa faca cu viata lor, nu se contrazice cu faptul ca i-a pedepsit pe toti la potop pentru ca erau pacatosi? Adica, in momentul in care i-a pedepsit i-a lipsit de aceasta capacitatea de a decide ei insisi ce vor sa faca. voi ce parere aveti?
Sa nu uitam faptul ca Noe le-a explicat ce se va intampla,iar ei radeau de el. Ei nu au dorit sa se indrepte,desi ar fi putut face acest lucru.
Nu uita ca si proorocul Iona a fost trimis catre niniviteni:''40 de zile,si ninive va fi distrus''. Insa acestia ce au facut? S-au pocait de faptele lor, si si-au indreptat viata,iar Dumnezeu nu ia pedepsit.
Cei de pe vremea lui Noe au decis singuri ceea ce doreau sa faca,si au ales partea rea.
Spui ca nu li s-a dat timp de pocainta? Pai cat timp a trudit Noe la corabie?
Ceea ce ceri tu de fapt,este altceva: sa fim lasati in pace,in pacatele si rautatile noastre si sa nu ne faca nimeni nimic.Sa nu ne judece nimeni pt faptele noastre din cauza liberului arbitru.De ce? Ca am ales sa facem rau. Uite ca nu se poate.Nici macar legea umana nu agreeaza asta.Pe cei ce fac rau,ii inchid sau ii pedepsesc cu moartea.
Tu ce ai fu vrut ? Sa le dea Dumnezeu timp de pocainta pana la adanci batraneti? pai chiar de le-ar fi dat ,ei nu s-ar fi intors de la relele lor,iar Dumnezeu stia asta.
Nu uita faptul ca Dumnezeu pe langa faptul ca este Creator, este si Proniator(are grija de creatia Sa), si daca ar lasa nepedepsit raul nu ar mai fi drept.
Liberul albitru se talcuieste astfel: posibilitatea si dorinta de a face bine sau rau. Dumnezeu nu ne obliga sa facem binele(doar ne sfatuieste) si nici sa facem raul. Ne arata clar unde duce fiecare din aceste doua cai, e doar treaba noastra ce alegem, insa si rasplata va fi pe masura :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2009, 08:10:29
gd1859
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Sa nu uitam faptul ca Noe le-a explicat ce se va intampla,iar ei radeau de el. Ei nu au dorit sa se indrepte,desi ar fi putut face acest lucru.
Nu este deloc asa, nu scrie asta in biblie.
Citat:
Nu uita ca si proorocul Iona a fost trimis catre niniviteni:''40 de zile,si ninive va fi distrus''. Insa acestia ce au facut? S-au pocait de faptele lor, si si-au indreptat viata,iar Dumnezeu nu ia pedepsit.
Cazul lui Iona si al ninivitenilor este in acord cu teologia crestina, asta tot nu ne spune de ce cazul potopului nu este in acord cu teologia crestina, si la asta doresc eu solutie.

Citat:
Liberul albitru se talcuieste astfel: posibilitatea si dorinta de a face bine sau rau. Dumnezeu nu ne obliga sa facem binele(doar ne sfatuieste) si nici sa facem raul. Ne arata clar unde duce fiecare din aceste doua cai, e doar treaba noastra ce alegem, insa si rasplata va fi pe masura :)
Cat se poate de corect, daca faci rau, ajungi in Iad, daca nu, nu. Teologia crestina spune ca in viata asta poti sa faci ce doresti, si daca faci rau, eventual o sa fii pedepsit de legile umane. Cert este ca daca faci rau, vei fi pedepsit si in viata de apoi, cu siguranta. Tocmai asta este, ca stii foarte bine ce se va intampla daca faci rau. Daca Dumnezeu
ar fi ales sa ne pedepseasca pentru pacate in viata asta, pai, nu stiu daca mai ramanea in picoare 10% din populatie, mai ales acum, in zilele noastre cand oamenii sunt mult mai pacatosi. Raspunsul la intrebarea asta trebuie sa fie ceva mai complex si sa aiba legatura cu venirea lui Iisus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta scrisa sau liberul arbitru? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 59 17.12.2011 12:59:11
Liberul arbitru diador Generalitati 29 03.08.2011 08:21:50
liberul arbitru fanietta Generalitati 15 24.05.2011 10:30:54
Planul lui Dumnezeu vs. liberul arbitru giovaninnaa Generalitati 14 21.05.2009 13:16:20
Liberul arbitru silverstar Generalitati 13 08.01.2007 14:13:17