Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2008, 20:31:44
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit Pocainta pentru greseli

Greselile inteleg ca sunt cele ce le facem fara sa fim constienti ca nu urmam voia lui Dumnezeu. Trebuie sa fie acelea in care nedreptatim pe cineva fara sa cunoastem intreaga situatie a acelei persoane, sau accidente, situatii la care se ajunge fara voia noastra. Eu inca nu am permis de conducere,ma gandesc sa imi iau, insa mi-e groaza de posibilitatea, chiar teoretica a unui accident grav, de ex.
Si totusi, cum ne putem pocai pentru asemenea greseli nedorite, asupra carora nu avem control? Nu pare sa fie ceva de schimbat in firea noastra, in acest sens mai degraba exista indreptare pentru cei care au pacatuit si se pocaiesc, si nu mai fac!
Daca ne gandim ca suntem protejati, pentru ca mergem la biserica si ne rugam, ma tem sa nu cadem in mandrie, ca am fi mai diferiti fata de ceilalti, oare gresesc?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Canon de pocainta pentru cel cazut in desfranare costa1988sv Intrebari utilizatori 9 21.12.2012 18:35:48
esti mai bun cu cat gasesti mai multe greseli altuia? MariaB Biserica Romano-Catolica 21 14.12.2010 10:19:45
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22