Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.03.2011, 09:47:41
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Nu stiu ce sa mai cred.

Din cate am citit in VT Dumnezeu , instiga la omoruri , chiar omoara , face discriminari intre popoare , cere jertfe sangeroase , si ce mi sa parut interesant e faptul ca Dumnezeu parca a facut pamantul doar pentru poporul israelit , care incearca sa l scoata din robie si sa i de si lui un pamant sigur , facand diferenta intre popoare , si din cate am citit Dumnezeul Vechiului Testament face referire la faptul ca numai Israel e poporul lui , si celelalte popoare nu.

Mi se pare ciudat ca Dumnezeu Atotputernic care a creat universul se coboara in pe varful unui munte si vorbeste cu oamenii ca de la egal la egal , chiar Moise uneori dandu-i sfaturi sau amintindu-i unele lucruri , de parca Dumezeu nu stie totul .

Nu stiu ce sa mai cred , simt ca imi pierd credinta , chiar as vrea sa cred , deoarece Crestinismul ortodox e o religie atat de frumoasa , de veche .Cred in Dumezeu care a creat totul , si pe noi , dar ma indoiesc ca Dumnezeul Vechiului Testament e Acesta. Dati- mi niste sfaturi.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa cred florinpoto Generalitati 14 13.11.2010 13:44:12
Am noutati: cred ca stiu cine e NOI mq Generalitati 19 02.09.2009 13:54:01
ce sa cred? camiluncan Stiri, actualitati, anunturi 37 18.07.2009 23:17:59
Asa cred io! consuela Generalitati 22 05.06.2007 16:01:03