Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #841  
Vechi 23.11.2011, 14:48:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Care e numnele localității în care Ioan Botezătorul L-a vestit pe Hristos fariseilor?
Reply With Quote
  #842  
Vechi 23.11.2011, 14:51:31
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

"Și toate acestea se petreceau în Betania, dincolo de Iordan..."
Reply With Quote
  #843  
Vechi 23.11.2011, 14:52:24
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu cunosc exact care e regula episcopilor ortodocși... aceștia pot fi însurați?
Cred că știi destul de bine că nu; și că asta e o regulă pe care Biserica a adoptat-o mai târziu. Însă nu vine în contradicție cu recomandările Sfântului Pavel (care, de altfel, arătase că pentru a te dedica cu totul Domnului e de preferat să nu fii căsătorit).
Reply With Quote
  #844  
Vechi 23.11.2011, 14:54:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
"Și toate acestea se petreceau în Betania, dincolo de Iordan..."
Corect (Ioan 1, 28).
Deși, după una din versiunile bibliei ortodoxe e trecut Betabara.
Aveți cuvântul.
Reply With Quote
  #845  
Vechi 23.11.2011, 14:57:45
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Corect. Aș fi bucuros dacă mi-ați putea răspunde și nedumeririi mele. Mulțumesc.
În secolul I fiecare comunitate avea câte un episcop, iar aceștia proveneau din rândurile convertiților. Cu timpul, mărindu-se numărul comunităților, implicit și aria pastorală, slujirea episcopului a fuzionat cu aceea a apostolului. În secolul II avem deja mulți episcopi celibatari!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #846  
Vechi 23.11.2011, 14:59:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Corect (Ioan 1, 28).
Deși, după una din versiunile bibliei ortodoxe e trecut Betabara.
Aveți cuvântul.
Am mai multe Biblii, am tras-o din raft, la repezeală, pe prima care mi-a căzut în mână, de fapt nu o Biblie ci doar Evanghelia după Ioan broșată, pe care am primit-o la un târg de carte de la niște neo-protestanți.... He he, îmi aduc aminte că au vrut să-mi dea mai multe cărți, am spus nu, mulțumesc, ajunge o Evanghelie, restul de literatură de la voi nu mă interesează... M-au întrebat de ce, și fiindcă aveam un rozariu în buzunar, l-am scos și l-am arătat în tăcere. N-au mai zis nimic, am luat broșura, am mulțumit și am plecat.


Și acum întrebarea - Care este ultima știre pe care o avem în Biblie despre soarta lui Lazăr, prietenul lui Iisus ?
Reply With Quote
  #847  
Vechi 23.11.2011, 15:05:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

N.Priceputu și Mihailc, mulțumesc. Nu știam sigur dacă și episcopii, ori doar înalții ierarhi trebuie să fie neînsurați. Acum în ce măsură vine în contradicție cu indicația apostolului Pavel (cea din întrebare), este o altă problemă pe care n-o mai discutăm.... sper că apreciați
Reply With Quote
  #848  
Vechi 23.11.2011, 16:35:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Și acum întrebarea - Care este ultima știre pe care o avem în Biblie despre soarta lui Lazăr, prietenul lui Iisus ?
E vorba de raportul sf. evangh. Ioan privitor la "prozelitismul sectant" efectuat de Lazăr și hotărârea autorităților ecleziastice de a-i pune capăt (odată cu viața bineînțeles):


"Arhiereii voiau să-l ucidă și pe Lazăr,
pentru că mulți iudei îi părăseau din cauza lui și credeau în Isus." (Ioan 12,10-11 versiunea catolică)
Reply With Quote
  #849  
Vechi 23.11.2011, 16:42:33
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
E vorba de raportul sf. evangh. Ioan privitor la "prozelitismul sectant" efectuat de Lazăr și hotărârea autorităților ecleziastice de a-i pune capăt (odată cu viața bineînțeles):


"Arhiereii voiau să-l ucidă și pe Lazăr,
pentru că mulți iudei îi părăseau din cauza lui și credeau în Isus." (Ioan 12,10-11 versiunea catolică)
Nu vă puteți abține să nu aruncați cu săgeți, nici măcar acum, în postul Crăciunului. Nota zece pentru conținut, nota doi pentru prezentare.

P.S. Puteți pune o nouă întrebare.
Reply With Quote
  #850  
Vechi 23.11.2011, 17:20:19
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu vă puteți abține să nu aruncați cu săgeți, nici măcar acum, în postul Crăciunului. Nota zece pentru conținut, nota doi pentru prezentare.

P.S. Puteți pune o nouă întrebare.
Da. Lecțiile Istoriei sunt dureroase. Dar e bine că e așa: ne feresc să repetăm greșelile trecutului.

Cu speranța că-mi veți mări nota, observați că am folosit persoana I-a.


Cine nu a simțit pe propria piele cât de dureros este să mustri pe cineva sau să-i vorbești deschis despre anumite adevăruri pe care, din diferite motive, nu vrea să le audă? Facem acest lucru (de multe ori lipsit de tact)pentru că ținem la omul respectiv, nu pentru că vrem să îl jignim, chiar dacă în primă fază el se va simți ofensat sau va manifesta mânie și ranchiună. Îi spunem adevărul în ciuda acestui lucru, pentru că știm că el are nevoie să-l audă, chiar dacă nu este dispus să-l audă. Apostolul Pavel face o constatare amară cu privire la efectul acestor adevăruri dureroase printre creștinii Galatiei. Cum se exprimă el?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari despre Biblie Odinsson Despre Sfanta Scriptura 5 31.01.2012 16:03:28
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
Intrebari pe care nu le gasim in Biblie.. tigerAvalo9 Generalitati 11 02.09.2009 22:33:22