Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.05.2010, 11:38:38
cristina13 cristina13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Mesaje: 7
Implicit Profesor de religie

Buna ziua tuturor,
Din pacate...ne lipsesc profesorii care sa predea Religia....cu adevart, cu pasiune, din adnacul sufletului.
Fetita mea este in cls. aIV-a si nu a avut, nu are profesori de religie...cei pe care i-a avut (2), si-au batut joc de aceasta profesie nobila de dascal...Pacat.
Profesorul actual (este student la Teologie,. pare-mi-se), din spusele fetitei mele, intra in clasa, ii pune pe copii sa copieze lectia...in timp ce dumnealui isi coordoneaza AFACERILE prin cele 2 telefoane care le detine...respectiv...vorbeste despre mutari-vanzare de mobilier, cu diversi clienti, etc, se joaca jocuri pe tel. mobil...Sa nu credeti ca nu am vorbit la sedinta despre acesti profesori...raspunsul stiti care a fost? Nu avem ce sa fracem!!!
RUSINE SA-I FIE! RUSINE DE ALTFEL TUTUROR PROFESORILOR CARE-SI BAT JOC DE PORFESIA LOR SI DE BIETII COPII! In acelasi mod s-au desafasurat si orele de Lb. engleza.....pana in acest an, in care a venit o Doamna profesoara care mai tine ceva ore la clasa!
Si mai au tupeul sa ceara bani in plus!! Pentru ce? Calitatea orelor prestate este JALNICA!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.05.2010, 11:48:48
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina13 Vezi mesajul
Buna ziua tuturor,
Din pacate...ne lipsesc profesorii care sa predea Religia....cu adevart, cu pasiune, din adnacul sufletului.
Fetita mea este in cls. aIV-a si nu a avut, nu are profesori de religie...cei pe care i-a avut (2), si-au batut joc de aceasta profesie nobila de dascal...Pacat.
Profesorul actual (este student la Teologie,. pare-mi-se), din spusele fetitei mele, intra in clasa, ii pune pe copii sa copieze lectia...in timp ce dumnealui isi coordoneaza AFACERILE prin cele 2 telefoane care le detine...respectiv...vorbeste despre mutari-vanzare de mobilier, cu diversi clienti, etc, se joaca jocuri pe tel. mobil...Sa nu credeti ca nu am vorbit la sedinta despre acesti profesori...raspunsul stiti care a fost? Nu avem ce sa fracem!!!
RUSINE SA-I FIE! RUSINE DE ALTFEL TUTUROR PROFESORILOR CARE-SI BAT JOC DE PORFESIA LOR SI DE BIETII COPII! In acelasi mod s-au desafasurat si orele de Lb. engleza.....pana in acest an, in care a venit o Doamna profesoara care mai tine ceva ore la clasa!
Si mai au tupeul sa ceara bani in plus!! Pentru ce? Calitatea orelor prestate este JALNICA!
In primul rand, nu sunt totii profesorii asa. Cu ce este vinovat saracul profesor tanar incepator ca primeste doar 6 milioane salariu dupa ce a studiat atata vreme?

Oricum, daca vezi ca nu se face religie la scoala, invat-o tu pe fetita ta sa traiasca crestineste. Stai cu ea o ora doua pe saptamana in care sa vorbesti deschis cu ea, sa o inveti despre Cuvantul lui Dumnezeu, despre Iisus Hristos, si despre tot ceea ce trebuie sa cunoasca un copil la varsta aceasta.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.05.2010, 12:26:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

A dat Dumnezeu ca in clasele III-VIII sa avem si noi o super profesoara de religie, sotie de preot, foarte moderna in atitudine. Ne-a pus sa citim Biblia, am facut cu ea toate pildele din NT, ne-a pus sa invatam pe de rost Tatal nostru, Psalmul 50, Fericirile, Crezul, cele 10 porunci, Cuvine-se cu adevarat si cate si mai cate. Mi-aduc aminte cati dintre colegii mei au luat note mici la psalmul 50, pentru ca nu reusisera sa il invete pe tot. Eram in clasa a cincea sau a sasea. Deja intr-a saptea, faceam referate despre primul sinod ecumenic. Mi-aduc aminte ca o fata imprumutase toate cele 4 carti referitoare la acest subiect de la biblioteca scolii (in conditiile in care se putea imprumuta maximum 3!) si nu le inapoiase decat dupa ce predase referatul. A fost chiar huiduita de ceilalti, care contau numai pe biblioteca scolii si care ramasesera fara materiale pentru referat! Orele acestea de religie au fost intr-adevar definitorii pentru experienta mea duhovniceasca. in clasele I si II, am avut un tanar absolvent de teologie, foarte dragut, ne dadea note mari, ne-a dus odata la biserica sa ne impartasim... si imi aduc aminte cat de emotionati erau colegii mei care nu mai mai avusesera aceasta experienta, se straduiau toti sa intre in rand si sa nu faca galagie! :) De la el pastrez pana in ziua de azi un crucifix frumos pictat. Pe spate am scris eu cu creionul, acum vreo 15 ani, "de la prof. Stefan".
Dar la liceu... liceu elitist... dezastru total! Nu spun nimic ca sa nu smintesc pe nimeni si ma gandesc ca, totusi, poate nu toti colegii mei au receptat astfel ora respectiva, din simplul fapt ca nu avusesera in generala un profesor de religie asa cum se cuvine. Ma minunez insa ca acum, la master, aflu niste lucruri extraordinare despre ortodoxie in cadrul altor cursuri, care, la prima vedere, nu au nimic in comun cu religia, si continui sa ma imbogatesc... La un asemenea curs, avem in bibliografie cativa Sfinti Parinti ai Bisericii, parintele Staniloae.... De abia astept sa citesc.

Si eu sunt pentru profesori buni de religie! E inadmisibil ca un om credincios, cu simtul datoriei, sa faca altceva decat religie la ora! Oricat de mic ar fi salariul si oricat de proaste ar fi conditiile! Poate ca ar fi bine si ca preotii sa fie lasati sa isi suplimenteze veniturile predand ore de religie. Am avea un curs de religie mai de calitate. Iar parintii ar trebui sa isi invete copiii cum sa fie crestini. Dar ce te faci cand nici parintii nu stiu? De aceea trebuie sa ne facem toti datoria cum se cuvine, acolo unde suntem.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.05.2010, 12:27:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
In primul rand, nu sunt totii profesorii asa. Cu ce este vinovat saracul profesor tanar incepator ca primeste doar 6 milioane salariu dupa ce a studiat atata vreme?
....si pana la urma nu face nimic pentru cele 6 milioane...Ce frumos si cinstit din partea unui teolog. Afaceri poate sa faca, dar in timpul liber. Nu in timp ce este platit, chiar si putin, pentru altceva. Intr-adevar, rusine.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.05.2010, 12:41:22
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
In primul rand, nu sunt totii profesorii asa. Cu ce este vinovat saracul profesor tanar incepator ca primeste doar 6 milioane salariu dupa ce a studiat atata vreme?
Multi profesori de religie uita ca in timpul orelor nu vorbesc in numele directorului scolii sau al ministrului invatamantului, ci in numele lui Dumnezeu. Nu avem nevoie de profesori de religie care sa tina prelegeri, ci care propovaduiasca si sa marturisesca adevarul de credinta prin cuvinte si fapte.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.05.2010, 13:05:12
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Multi profesori de religie uita ca in timpul orelor nu vorbesc in numele directorului scolii sau al ministrului invatamantului, ci in numele lui Dumnezeu. Nu avem nevoie de profesori de religie care sa tina prelegeri, ci care propovaduiasca si sa marturisesca adevarul de credinta prin cuvinte si fapte.
Nu cumva confunzi religia cu o religie (i.e. ortodoxia)?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.05.2010, 13:07:18
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
care sa propovaduiasca si sa marturisesca adevarul
lui Allah?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.05.2010, 13:24:45
cristina13 cristina13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.05.2010
Mesaje: 7
Implicit Buna ziua, din nou

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
In primul rand, nu sunt totii profesorii asa. Cu ce este vinovat saracul profesor tanar incepator ca primeste doar 6 milioane salariu dupa ce a studiat atata vreme?

Oricum, daca vezi ca nu se face religie la scoala, invat-o tu pe fetita ta sa traiasca crestineste. Stai cu ea o ora doua pe saptamana in care sa vorbesti deschis cu ea, sa o inveti despre Cuvantul lui Dumnezeu, despre Iisus Hristos, si despre tot ceea ce trebuie sa cunoasca un copil la varsta aceasta.

Doamne ajuta.
Eu nu am studiat Religia in scoala...de fapt pe Dumnezeu l-am cunoscut datorita mamei mele...Incerc sa-i explic fetitei mele pe cat posibil din carte..si inca multe altele...Dar de ce sa nu ne facem meseria cum trebuie...chiar si pentru banii acestia putini...600RON. NU EU L-AM PUS SA ALEAGA ACEASTA PROFESIE, DACA NU DEPUNE PASIUNE. ATUNCI SA LASE LOCUL ALTUIA MAI BUN... Iar cu ceilalti copii cum ramane? Cu ceilalti 18 copii? De ce isi bate joc de sufletele lor? Crezi tu ca vor mai invata acestia ceva la Religie, din cls. a Va? Eu nu cred....
Daca fiecare ne-am face datoria la locul de munca...pentru care suntem platiti...bine, rau...si apoi dupa aceea...sa cerem SALARII MAI MARI...avand o justificare pentru aceasta cerere (doar suntem crestini, ortodocsi...deci si Dumnezeu a zis sa-i dam Cezarului ce-i al Cezarului), atunci poate nu am fi ajuns in sitautia de azi in care este Tara.
Dar, din pacate avem o mentalitate gresita...cat se poate sa furam, sa cersim, sa ne facem ca muncim, dar in schimb sa vaem pretentii cat mai mari! Ma uit la acesti Lideri de Sindicat...Oare ei nu au afecrile lor, firmele lor? Ma uit cum manipuleaza de fapt oamneii pe care ar trebui sa-i reprezinte...
Am calatorit relativ recent in Franta si Elvetia...iar acolo...toata lumea depune "the best efforts"...pentru a munci...Sunt o groaza de someri, care atata asteapta...sa-ti ia locul!
Doamne ajuta!
Dar din pacate Tara este in deriva...la fel ca si noi...
Lansez cu aceasta ocazie si o provocare...CUM SA-TI EDUCI COPILUL IN ACESTE TIMPURI?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.05.2010, 14:35:24
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu cumva confunzi religia cu o religie (i.e. ortodoxia)?
Am considerat ca se subintelege faptul ca facem referire la ora de religie ortodoxa.

In ceea ce ma priveste si, fara a fi fundamentalist, nu-mi plac clasificarile de genul, Crestinismul o religie intre altele, iar Ortodoxia, o confesiune intre altele. Acestea sunt intemeiate din persepctiva istoriei religiilor sau a sociologiei religiilor. Insa unui crestin ortodox ii sunt de ajuns cele numai cateva cuvinte ale parintelui Rafail Noica: "Ortodoxia este firea omului".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
andrei plesu, ora de religie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
De la scoala la Big Brother Laura19 Generalitati 22 28.05.2012 19:18:14
a 3-a zi de Paste la scoala roman2010 Generalitati 3 21.02.2011 22:30:01
CREDETI CA RELIGIA ESTE BENEFICA IN SCOALA? Iustin44 Generalitati 77 10.03.2008 22:19:56
Zile de scoala Ioan_Ciobota Generalitati 0 21.09.2007 09:16:28