Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2011, 18:42:57
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit Ce se cuvine să facem pentru a ne vindeca de patimi?

Pocăința sinceră și decizia fermă de a rupe orice legătură cu păcatul sunt condiții esențiale pentru a se obține iertarea faptelor mărturisite.Așa cum pentru îndreptarea și însănătoșirea morală a penitentului, duhovnicul poate decide îndepărtarea de la Sfânta Împărtășanie, Creștinii care refuză neîntemeiat să împlinească canonul rânduit de duhovnic nu pot primi iertarea păcatelor, pentru că, prin refuzul lor, se împotrivesc vindecării rănilor lăsate de păcate. Rugăciunea, postul, milostenia, citirea cărților de zidire sufletească nu au menirea doar de a-l ține ocupat pe cel obișnuit cu păcatul, ci sunt, în același timp, mijloace de întărire împotriva păcatului. Astfel de creștini ezită sau refuză să accepte restricțiile pe care trebuie să le respecte pentru însănătoșirea sufletească și pentru a se realiza eliberarea de păcat. Îndreptarea nu se poate face doar în minte sau în inimă, ci trebuie dovedită și în exterior, „prin exerciții concrete și reale”, învăța Tertulian. Biserica dispune și recomandă variate și eficiente mijloace pentru prevenirea și vindecarea patimilor. Unele dintre acestea țin de Harul divin, pe care-l primim prin Sfintele Taine și ierurgii, iar altele aparțin în bună parte creștinului. Dintre aceste mijloace, munca fizică și intelectuală este considerată unul dintre cele mai eficiente mijloace pentru ferirea și vindecarea de patimi.pentru o anumită perioadă, cu același scop el poate decide și amânarea dezlegării de păcate.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2011, 18:49:22
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Personal cred ca pentru a ne despatimi, trebuie sa ne aducem aminte de toate cele placute si neplacute Lui, apoi sa punem in balanta ce ne dorim mai mult : o viata in pacat sau viata vesnica , printr-un trai mantuitor? Apoi , spovedindu-ne cu sinceritate , trebuie sa cautam a nu mai repeta greselile marturisite , sa ne intetim rugaciunea...Oricum, vindecarea de patimi presupune sa ne invingem, noi pe noi...iar asta face parte din razboiul nevazut , desfasurat launtric....Si Dumnezeu mereu ne va sprijini , daca ii vom solicita ajutorul....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2011, 18:58:10
vicentiu68's Avatar
vicentiu68 vicentiu68 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Locație: CLUJ
Religia: Ortodox
Mesaje: 41
Implicit

Faptele bune, și în special milostenia, ne scot din starea egoistă în care ne aduce păcatul și ne deschide față de Dumnezeu și față de aproapele. „Pocăința fără milostenie este moartă și fără aripi. Pocăința nu poate zbura dacă nu are aripa milosteniei”, ne spune Sfântul Ioan Gură de Aur.
__________________
Pe cel ce se bucură în Domnul, nici un necaz nu-l va scoate din bucuria lui.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2011, 19:14:37
sebastiana's Avatar
sebastiana sebastiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2011
Locație: SPANIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Este necesară și primirea dumnezeiescului har, deoarece puritatea se păstrează doar prin prezența lui Dumnezeu. Însă, e necesară și o îndrumare ortodoxă, astfel încât mintea omului să fie eliberată de păcat și luminată de Duhul Sfânt. Sunt mulți creștini care se spovedesc, dar, nefiind îndrumați corect, nu pot să se elibereze de patimi, pentru că lucrarea patimilor nu este independentă de starea minții. De aceea, ei rămân nevindecați, fac aceleași păcate sau reușesc să scape de unele patimi trupești.
__________________
"Iubește și fă ce vrei".citat din Sfântul Augustin
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2011, 19:18:03
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am ajuns sa cred ca budistii, nu trebuie sa scapam, sa ne vindecam de patimi, ci trebuie sa invatam sa le controlam, asa functioneaza si activitatea cea mai complexa a fiintei noastre, care este creierul si spiritul.
Tocmai de aceea nu am reusit in atatea mii de ani sa ne despatimim, pentru ca nu se poate, asta este firea noastra si evolueaza din toate punctele de vedere, si astfel am ajuns doar sa ne amagim si sa vorbim profund de aceasta amagire, ca de un vis mereu irealizabil...speranta credintei.
Romania exceleaza in avorturi, desi, se pare ca este crestina de atata timp si a luptat cu patimile sa se izbaveasca tot de atata timp, cam degeaba.
Daca nu invatam macar sa le intelegem si sa le controlam, nu vom ramane decat niste prefacuti ai unei credinte care nu reuseste niciodata sa izbuteasca cu adevarat.
Eu cred cu tarie ca pentru a ajunge la o adevarata credinta mai este nevoie si de educatie, cum este iubirea cu respectul, degeaba credinta daca ea nu poate fi sustinuta de un schelet consistent si atat de important realizat prin educatie.
Am intalnit multa rautate in credinta, doar datorita prostiei...sau, sa-i spunem a inconstientei, deseori s-a crezut eronat ca este de-ajuns sa ai credinta . Pana la urma, ce inseamna credinta, sau ce inseamna patima ?
Nu stiu, dar, pur si simplu nu mai merge cu atatea cuvinte frumos asternute si atat.....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2011, 19:21:45
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Ma repet : ai dreptate !

"Nu stiu, dar, pur si simplu nu mai merge cu atatea cuvinte frumos asternute si atat....."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2011, 19:22:21
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sebastiana Vezi mesajul
Este necesară și primirea dumnezeiescului har, deoarece puritatea se păstrează doar prin prezența lui Dumnezeu. Însă, e necesară și o îndrumare ortodoxă, astfel încât mintea omului să fie eliberată de păcat și luminată de Duhul Sfânt. Sunt mulți creștini care se spovedesc, dar, nefiind îndrumați corect, nu pot să se elibereze de patimi, pentru că lucrarea patimilor nu este independentă de starea minții. De aceea, ei rămân nevindecați, fac aceleași păcate sau reușesc să scape de unele patimi trupești.
Trebuie stăruință. Anume să nu-L lăsăm niciodată pe Hristos. "Tu ești Cela ce ai zis: De câte ori vei cădea, scoală-te și te vei mântui". Este necesară această perseverență și această lucrare continuă, neabătută de la calea cea dreaptă a credinței. Creștini nu suntem doar o zi sau o săptămână, ci creștini suntem în orice secundă și moment al vieții așa că orice suflare a noastră trebuie să fie în duhul lui Dumnezeu și nu în duhul lui satana.

Apropo Sebastiana, frumoasă icoană cu Preasfânta Născătoare de Dumnezeu, o am și eu aici lângă mine.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.02.2011, 19:31:30
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Rugaciune,post,Sf. Liturghie si spovedanie!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.02.2011, 19:35:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este greu sa luptam cu toate patimile deodata. Un parinte despre care am mai vorbit sfatuia sa luptam pe rand cu patimile. Incepem cu cele mai mari si continuam cu cele mai mici. Ne rugam sa nu mai pacatuim intr-un anume fel, iar cand se iveste prilejul cerem ajutor lui Dumnezeu sa ne ajute sa ne impotrivim cu toate fortele pacatului si atunci patima poate sa dispara.

Lupta aceasta cu patimile este continua, caci pe masura ce inaintam duhovniceste devenim mai exigenti cu noi insine. Apoi, daca vom cadea in mandrie, patimile vor navali din nou asupra noastra. Si o luam de la capat. Ne ridicam, cadem, dar important este sa dorim sa punem inceput bun pocaintei noastre. Nu trebuie sa cadem in deznadejde.

Vietile Sfintilor sunt un excelent indreptar de lupta cu patimile.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.02.2011, 19:55:16
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Rugaciune,post,Sf. Liturghie si spovedanie!
Dragul meu Raoul...ase bine stai la capitolu teorie!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diavolul vindeca? costel Generalitati 30 22.10.2012 22:58:54
Istoria rugaciunii „Cuvine-se...” geo.nektarios Generalitati 8 23.01.2010 21:39:20
despre patimi Anonima36 Generalitati 11 28.12.2007 21:57:17
Patimi si pacate ancah Generalitati 2 23.01.2007 13:29:11