Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Ați dori o asemenea schimbare?
Da 43 75,44%
Nu 8 14,04%
Nu-mi pasă / Indiferent / Indecis 6 10,53%
Votători: 57. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.01.2011, 22:50:42
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Deci esti deacord cu schimbarea acestui simbol cu "maimutoi" cu Sfanta Cruce ori ba?

DA sau NU ??
Dar ce inversunati suntem...mai mai sa sarim la beregata cuiva.
Ia-o mai usor.Sf.Cruce poart-o in inima sufletul tau si insemneaza-te cu ea in fiecare zi.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.01.2011, 22:54:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dar ce inversunati suntem...mai mai sa sarim la beregata cuiva.
Ia-o mai usor.Sf.Cruce poart-o in inima sufletul tau si insemneaza-te cu ea in fiecare zi.
Pai nu-l vezi ce viclean e? Arunca "pastila" si atat. Zice ca nu se pronunta,ca nu-l intereseaza chipurile,dar atunci la ce a mai postat pe acest topic daca ii este totuna "maimutoii" sau crucea? Am dat bine exemplul cu Hristos si fariseii...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.01.2011, 22:56:38
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

tricesimus, dacă ești așa mare cunoscător de Scripturi, cred că îți amintești cuvintele Mântuitorului: „Felul vostru de vorbire să fie da, da, și nu, nu!”
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.01.2011, 22:57:46
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Dar ce inversunati suntem...mai mai sa sarim la beregata cuiva.
Ia-o mai usor.Sf.Cruce poart-o in inima sufletul tau si insemneaza-te cu ea in fiecare zi.
Daca tot suntem pe forumul ortodox iar alte confesiuni sunt prin vizita,trebuie sa respecte traditia noastra.Cand cineva merge in pelerinaj la o manastire mananca ce i se pune de post,nu incepe ca el vrea friptura de balena ca el nu e calugar,ci e mirean.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.01.2011, 23:11:32
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Daca tot suntem pe forumul ortodox iar alte confesiuni sunt prin vizita,trebuie sa respecte traditia noastra.Cand cineva merge in pelerinaj la o manastire mananca ce i se pune de post,nu incepe ca el vrea friptura de balena ca el nu e calugar,ci e mirean.
Si care traditie ar trebui respectata in acest caz? In ce punct ati mai fost atacati? Poftim, de exemplu, mie imi pare mai faina crucea lui colaps; e mai estetica, alb-albastra... Pe de alta parte, orice modificare a aspectului, continutului, statutului forumului ar trebui discutata cu conducerea forumului. Deci nu colaps ar trebui sa propuna si dvs sa fiti de acord sau nu cu el, ci dvs toti puteti face propuneri administratiei. Si daca va puneti de acord sa puneti o cruce acolo, cine va face schimbarea? Colaps the third? Cine nu respecta gazdele in acest caz?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 29.01.2011 at 23:20:32.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.01.2011, 23:52:17
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Pe de alta parte, orice modificare a aspectului, continutului, statutului forumului ar trebui discutata cu conducerea forumului. Deci nu colaps ar trebui sa propuna si dvs sa fiti de acord sau nu cu el, ci dvs toti puteti face propuneri administratiei.
Păi, chiar acesta îmi pare a fi sensul acestui fir: să se facă o propunere administrației.

P.S: Este o "cruce de la Dozule" în avatarul dv, sau mi se pare ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.01.2011, 00:44:57
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Daca e sa vorbim de respectarea traditiei -- parerea mea este sa se respecte traditia romaneasca in orice caz. Curcea cu trei brate este traditie ruseasca/slava.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.01.2011, 01:15:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu as adauga o cruce intre maimutoii existenti si care chatuiesc despre ortodoxie.
Crucea de una singura este doar o bucata de lemn daca nu exista si credinciosii IN DIALOG.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.01.2011, 05:12:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mai degraba seamana a doi oameni de zapada,care sporavaiesc...
Crucea este o idee buna,dar poate fi si un avatar cu chipul Lui Iisus,de exemplu!
Sau uitati,ce avatar frumos are Doriana,o cruce tridimensionala,intre nori...sugestiv...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.01.2011, 19:09:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Fraților, dacă tot ne numim „CreștinOrtodox Forum”, nu vi se pare normal să avem drept simbol o cruce ortodoxă și nu ceva laic și lipsit de vreo valoare ?

Mă refer la poza asta, cea din partea de stânga sus a forumului:

Ce-i asta? Doi maimuțoi fără față în dialog, duce cu gândul la comunitate. Dar noi suntem mai mult decât o comunitate, suntem o comunitate creștin ortodoxă!

Nu s-ar potrivi mai bine ceva de genul acesta?


Adică Crucea lui Hristos sau cei doi maimuțoi fără nici o valoare ?
Nu stiu, crucea asta nu cred ca este ortodoxa. Nu stiu ce inseamna adaugirile (jos o liniuta de parca ar fi taiata crucea, sus un mot).

Mie mi-ar place o cruce sau o iconita, in jurul careia se se uneasca niste maini. Adica sa fie exprimata solidaritatea crestina, faptul ca este un loc de intalnire a unor oameni (chiar si ne-ortodocsi).
Si poate sa aibe forumul si un hram, un nume concret.

P.S Maiumutoii aia reprezinta o adunare de oameni de mai multe "culori". In cazul nostru culorile ar insemna confesiunile.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca sunt fosti fumatori pe forum... cred_cu_adevarat Generalitati 36 25.04.2012 16:35:00
Forum Crestin Ortodox! Pr. Gheorghe Generalitati 4 19.09.2011 13:16:37
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11