Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.03.2011, 19:22:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mereu apar teorii ale conspiratiei. Orice eveniment major/notabil contemporan are si o "poveste" ascunsa,deja ne-am obisnuit cu asta. Nu neg cu desavarsire afirmatiile insa nu vad la ce ne-ar folosi.
Ca in totdeauna pui extrem de bine punctul pe I !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.03.2011, 19:29:48
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Multumesc Cristi. Afirmatia am facut-o facand apel la logica elementara care o are fiecare dintre noi. Asa nu am mai avea mult pana sa punem totul pe seama extraterestrilor sau a mai stiu eu cui. Hristos ne-a spus ca vor fi acestea inca de acum 2000 de ani. Vrem oare sa spunem ca El s-a inselat? Nu! Cum se vor produce si care este cauza acestor evenimente,nu ni s-a spus. De ce? Pentru ca nu ne-ar fi folosit la nimic (ar fi fost culmea sa fi inceput Iisus sa intre in termeni stiintifici,biologici,de meteorologie etc.). Pana la urma se intampla cu voia Lui,ca altfel nu ar fi permis (fie ca la baza stau oamenii sau cauze naturale). Si mai ales este voia Lui datorita necredintei noastre si indepartarii fata de El. Alta explicatie nu cred ca exista.

Sa ne aducem aminte de cei 18 peste care s-a daramat turnul Siloamului,impreuna cu cei care au fost omorati de Pilat... De ce a ingaduit Dumnezeu acele lucruri? Apostolii se intrebau daca nu cumva au fost aceia mai pacatosi,sau ar fi facut ceva rau. Iar Hristos a spus ca "Nu!". Ci acele lucruri s-au intamplat pt. ca ceilalti SA IA AMINTE! Oare nu mai este valabil si pt. noi,mai ales in prezenta unor nenorociri cu mult mai mari (vedeti tsunamiul din 2005,cutremurul din Haiti,acum Japonia etc. etc.)?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.03.2011, 19:30:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mereu apar teorii ale conspiratiei. Orice eveniment major/notabil contemporan are si o "poveste" ascunsa,deja ne-am obisnuit cu asta. Nu neg cu desavarsire afirmatiile insa nu vad la ce ne-ar folosi.
Îți împărtășesc opinia, cred în conspirații, dar mai cred că dacă nu suntem paranoici și suntem aproape Dumnezeu, nu vom fi manipulați. Liberul arbitru tot nu ni-l ia nimeni.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.03.2011, 19:55:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Nici eu nu neg in totalitate probabilitatea ca marile catastrofe mondiale sa fie provocate.
Am observat si o coincidenta a cifrei 11 in astfel de situatii.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.03.2011, 20:19:58
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit ok!

hai sa fim seriosi,aproape ca nu au existat victime !
de ce ???
pt ca japonezii sunt la un nivel tehnic si organizational asa de avansat incat prevad si fac fata cu succes calamitatilor naturale precum cutremurele,care la ei sunt foarte dese !

din cate stiu aproape ca nu au avut victime !

nu trebuie sa le plangem japonezilor de mila, diavolii galbeni,care au stapanit asia si au bagat groaza in acele popualtii in ww2 stiu sa-si poarte de grija si sa se organizelze ,fiti siguri !

mai bine ne-am plange de mila noua, la nenorocitii de romani, daca ne-ar lovi un cutremur (doamne fereste !) cred ca am fi varza ca de obicei !!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.03.2011, 20:37:50
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Decat sa ne plangem de mila mai bine am invata si noi macar pe sfert din disciplina si organizarea japonezilor...
Si din pacate numarul victimelor va creste,deja au descoperit sute de cadavre sub daramaturi.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.03.2011, 21:10:07
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ideea e ca au victime putine (de ordinul sutelor) avand in vedere ca e al treilea cutremur ca intensitate din istorie! La noi in '77 a fost de 7,4 grade parca si ce prapad a fost. Daca ar fi azi unul la fel ar fi de mii de ori mai multe pagube,ca sa nu mai zic de unul de 8,9 grade ca in Japonia...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.03.2011, 21:34:47
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Ideea e ca au victime putine (de ordinul sutelor) avand in vedere ca e al treilea cutremur ca intensitate din istorie! La noi in '77 a fost de 7,4 grade parca si ce prapad a fost. Daca ar fi azi unul la fel ar fi de mii de ori mai multe pagube,ca sa nu mai zic de unul de 8,9 grade ca in Japonia...
Parcă erau de ordinul miilor.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.03.2011, 21:52:44
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Nu stiu unde ai citit tu. Eu peste tot vad "sute". Oricum,chiar si cu mii de morti tot e ok. Gandeste-te ca Tokio are o populatie mai mare ca a tarii noastre,doar un singur oras...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.03.2011, 22:47:09
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Da..la tv si pe Otv au spus mii....Saracii de ei, de parca nu le ajunsese seismul a mai venit si tzunamiul ......Doua trenuri maturate pur si simplu....Acum s-a rupt un baraj...Mai e si alerta atomica....ce mai poate urma?
Fie ca Tatal Ceresc in marea Sa indurare sa se milostiveasca de toti cei de acolo !
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
imagini haioase ... LapetiteMoc Generalitati 34 23.10.2013 00:22:51
IMAGINI DI ROMA kekodu Stiri, actualitati, anunturi 8 19.10.2010 14:02:29
imagini cutremuratoare florisca Generalitati 50 15.10.2009 16:57:59
Ortodoxia în Japonia - prima parohie Ortodoxă românească din Japonia cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 10 09.08.2009 01:47:49
Ortodoxia in Japonia Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 22.12.2008 23:06:02