Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2011, 01:23:02
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit Scosul la biserica de catre nasi

Cu voia Domnului o sa ma cunun la toamna si am o nelamurire si multumesc anticipat cui stie sa ma scoata din ceata.

Exista vreun temei canonic, dogmatic, in obiceiul scoaterii mirilor la biserica de catre nasi la o saptamana dupa nunta? Este obligatoriu sau este doar o traditie? Si de ce nu au voie mirii pana atunci sa intre intr-o biserica sau sa participe la slujba?

Eu voi avea cununia sambata... daca vreau sa ma duc a doua zi duminica la Sfanta Liturghie fara nasi nu pot s-o fac?

Nu am absolut nimic impotriva obiceiului doar sunt curioasa pentru ca nu stiu de ce se practica.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2011, 01:26:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Casa de piatra, Maria! Sa va ajute Dumnezeu sa va respectati promisiunile facute in fata Domnului si sa aveti copii buni!

Eu nu stiu nimic despre acest obicei, dar cred ca este o superstitie sfruntata!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2011, 01:38:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

iata ce am gasit pe internet despre asta: Regulile bisericii ortodoxe spun ca mirii trebuie sa isi pastreze castitatea pana cand primesc Sfanta Taina a Cununiei . Dupa nunta, actul sexual nu se mai considera pacat, deoarece sotii au binecuvantarea lui Dumnezeu, totusi, biserica ii considera "intinati" . Obiceiul spune ca la o saptamana dupa nunta, mirii sa vina impreuna cu nasii lor la biserica. Proaspetii insuratei asteapta in pragul bisewricii in timp ce nasii merg sa vorbeasca cu parintele. Preotul vine si ii pofteste in biserica iar apoi se reaprind lumanarile de la nunta, si se face o scurta slujba pentru binecuvantarea casatoriei proaspat infaptuite . La final, lumanarile se doneaza bisericii. daca doresc, sotii pot pastra cate o bucata din fiecare (partea superioara, care a ars si in timpul cununiei religioase) . Se spune ca de fiecare data cand se afla intr-un impas, ajuta daca aceste lumanari sunt aprinse si se spune o rugaciune la lumina lor."

nu stiu daca e chiar o minciuna caci totusi se practica f des si preotul citeste o slujba atunci... daca nu ar fi canonic nu stiu daca ar exista acea slujba speciala...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.07.2011, 01:46:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Casa de piatra, Maria! Sa va ajute Dumnezeu sa va respectati promisiunile facute in fata Domnului si sa aveti copii buni!

Eu nu stiu nimic despre acest obicei, dar cred ca este o superstitie sfruntata!
multumesc pentru urari :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2011, 01:49:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
La final, lumanarile se doneaza bisericii. daca doresc, sotii pot pastra cate o bucata din fiecare (partea superioara, care a ars si in timpul cununiei religioase) . Se spune ca de fiecare data cand se afla intr-un impas, ajuta daca aceste lumanari sunt aprinse si se spune o rugaciune la lumina lor."
aceasta ultima parte chiar imi place f mult. eu stiu de la bunica mea acelasi lucru despre lumanarea de la inviere pe care eu o pastrez an de an langa icoane si cand sunt necajita sau am o problema mai grava o aprind si ma rog la lumina ei. de fiecare data am parte de alinare. Poate e doar puterea credintei... nu stiu, dar asa mi se intampla. oricum nu cred ca e ceva rau in asta.
pana la urma lumanarile de la cununie ce semnifica? ce rol au?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2011, 11:36:45
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Casa de piatra, Maria! O familie fericita, sanatoasa si cu copii reusiti, sa aveti.

Si eu stiam despre acest obicei, dar am vazut doar de cateva ori (2-3) la biserica asa ceva. Cred ca putini fac asta.
Totusi nu inteleg care este explicatia, de ce se face si care este semnificatia acelei saptamani.
Si am impresia ca se practica numai in anumite conditii...

Cat despre lumanari, eu stiu ca lumanarea de la botez se pastreaza acasa si are o anumita semnificatie cand o aprind parintii. Cele de botez se dau pentru altar.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2011, 11:56:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cat despre lumanari, eu stiu ca lumanarea de la botez se pastreaza acasa si are o anumita semnificatie cand o aprind parintii. Cele de botez se dau pentru altar.
Nici iarna nu-i ca vara!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2011, 14:10:24
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Dumnezeu sa va binecuvanteze cu multi copii! Fie mantuire in casa voastra si sa va veseliti intru Domnul!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2011, 14:51:40
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

multumesc pentru urari. Am sa intreb si pe duhovnicul nostru caci el ne va si cununa daca trebuie sau nu sa facem asta si ce semnificatie are.
Daca este doar o superstitie populara pot sa traiesc si fara :)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2011, 00:33:53
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Casa de piatra, Maria! Dumnezeu sa va ajute sa-i fiti intru totul placuti Lui. Am intalnit un articol interesant legat de tema propusa de tine: A opta zi de la cununie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi biblice si respectarea lor de catre biserica AZS Lucian008 Secte si culte 282 22.12.2011 00:15:37
botez cu 2 nasi ioanav04 Botezul 4 07.08.2010 11:53:25
nasi cris13 Nunta 0 13.09.2008 15:22:57
nasi de cununie cris13 Nunta 3 12.09.2008 20:49:10
despre nasi xdaria Nunta 7 09.10.2007 07:09:10