Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.07.2013, 10:31:40
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Da, dar.... pana ii gasesti pe aia te multumesti cu ce ai :))
Eh, pai aia nu mai sunt prieteni, sunt mai degraba amici. :)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.08.2013, 16:33:23
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit va rog un sfat

Povestea se pare ca se inrautateste , a mai urmat o discutie ,i-am explicat frumos si calm ca stiu ca ma vorbeste pe la spate, n-am vorbit o perioada si apoi eu am facut pace; mai dureros a fost azi, cand am aflat ca are niste secrete si tot dispare cu alta colega la barfa, am prins-o in fapt si pe messanger; apoi tot ea face pe victima de fata cu altii sa cad eu prost in fata lor; nu ma mai pot concentra la nimic, stau si plang ca un copil; ma simt tradata si mai ales azi a inceput sa faca pe victima de fata cu toate colegele; eu mi-am cerut scuze si am plecat; nu stiu daca intelege cineva cum ma simt, dar mi-e asa amar sufletul si nu pot vorbi cu nimeni despre asta; am primit numai sfaturi bune pe aici si m-am gandit sa impart cu voi durerea mea; cu siguranta sunt altii cu probleme mai importante ca ale mele, dar efectiv sunt disperata parca; o fi ispita in post? mandrie? nici eu nu inteleg si ma framant din cauza asta;parca am obosit sa imi tot cer scuze la nimicuri care ea le ia ca si acuze; imi doresc sa-i fie bine , dar e foarte neplacut sa stiu ca imi ascunde lucruri , stam la un metru distanta ( nici nu 1m) la birou.
multumesc pentru intelegere celor care au citit si va rog mult sa-mi dati un sfat voi cum ati proceda; mi-e greu sa renunt parca la ea, ne stim de ani buni, dar doare cand vad ca imi ascunde multe lucruri si se fereste de mine, ma povesteste pe la spate; iertare celor neinteresati, sper sa nu aveti parte de asa ceva, e cumplit de greu si doare si multumesc anticipat cel;or care imi vor raspunde la problema mea ( pentru mine chiar e)
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.08.2013, 17:39:48
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Dragoste cu sila nu se poate, la fel este si in cazul prieteniei. Nu inteleg de ce insisti atat de mult pe o relatie de prietenie care nu este autentica. Daca vezi atat de clar ca cea pe care o consideri prietena este o persoana superficiala si cu mai multe fete, de ce insisti sa fiti prietene?

O prietena care te barfeste pe la spate, in care nu ai incredere, care practic te umileste in fata celorlalti...nu este o prietena cu adevarat . Foarte grav mi se pare ca trebuie sa recurgi la asemenea gesturi (sa verifici ce vorbeste pe messenger). Din cate ne-ai descris, intre voi nu este o relatie de prietenie normala, asta se vede din faptul ca tot timpul esti suspicioasa si neincrezatoare.

Poti sa ai fata de ea cele mai nobile sentimente, fara pretentia de a fi prietene apropiate daca vezi ca nu se poate asta.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.08.2013, 03:06:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

In prietenie doua lucruri mi se par importante: reciprocitatea sentimentelor, fara de care o prietenie nu e prietenie si respectarea libertatii si a personalitatii celuilalt. Or aceste lucruri se vede ca lipsesc cu desavarsire, asta e, viata merge inainte.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.11.2013, 17:11:40
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

Primim ceea ce oferim.
Persoana este in incurcatura si nu reuseste sa-si recunoasca slabiciunea. Insista.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.11.2013, 17:45:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Povestea se pare ca se inrautateste , a mai urmat o discutie ,i-am explicat frumos si calm ca stiu ca ma vorbeste pe la spate, n-am vorbit o perioada si apoi eu am facut pace; mai dureros a fost azi, cand am aflat ca are niste secrete si tot dispare cu alta colega la barfa, am prins-o in fapt si pe messanger; apoi tot ea face pe victima de fata cu altii sa cad eu prost in fata lor; nu ma mai pot concentra la nimic, stau si plang ca un copil; ma simt tradata si mai ales azi a inceput sa faca pe victima de fata cu toate colegele; eu mi-am cerut scuze si am plecat; nu stiu daca intelege cineva cum ma simt, dar mi-e asa amar sufletul si nu pot vorbi cu nimeni despre asta; am primit numai sfaturi bune pe aici si m-am gandit sa impart cu voi durerea mea; cu siguranta sunt altii cu probleme mai importante ca ale mele, dar efectiv sunt disperata parca; o fi ispita in post? mandrie? nici eu nu inteleg si ma framant din cauza asta;parca am obosit sa imi tot cer scuze la nimicuri care ea le ia ca si acuze; imi doresc sa-i fie bine , dar e foarte neplacut sa stiu ca imi ascunde lucruri , stam la un metru distanta ( nici nu 1m) la birou.
multumesc pentru intelegere celor care au citit si va rog mult sa-mi dati un sfat voi cum ati proceda; mi-e greu sa renunt parca la ea, ne stim de ani buni, dar doare cand vad ca imi ascunde multe lucruri si se fereste de mine, ma povesteste pe la spate; iertare celor neinteresati, sper sa nu aveti parte de asa ceva, e cumplit de greu si doare si multumesc anticipat cel;or care imi vor raspunde la problema mea ( pentru mine chiar e)
Daca e la 1m de tine, ce? E un fel de apendice al tau?
Nu are dreptul de a fi asa cum considera de cuviinta?

Nu poti sa o ignori, pur si simplu?

Nu stiu cati ani ai, dar te-ai comportat ca un copil prostut, care nu a cunoscut inca suficienti oameni ca sa ii inteleaga, ce sa mai spui sa stie cum sa-i abordeze.

Si eu am avut de a face cu astfel de oameni, cu unii am purtat unele mici razboie, inutile pana la urma, dar in general i-am ignorat si gata, ceea ce si tu ar trebui sa faci pentru ca in mod evident nu stii cum ar trebui sa lupti cu astfel de oameni si mai rau o incasezi.

Din cei care imi amintesc pe moment, unul a plecat, altul si-a schimbat atitudinea cumva, altul au ramas la fel si dupa ani de zile, barfitor, rautacios, invidios, neserios, cu toate ca imi era destul de dator cu multe lucruri. Cum am trecut peste si prima data, asa am trecut peste si ultima, nu i-am reprosat nimic, m-am facut ca nu stiu, doar nu o sa ma consum din cauza oricarui idiot de care dau in viata.
Ii las pur si simplu in urma.

Sunt si altii de care poate nici nu am aflat si chiar nu ma afecteaza asta iar daca as fi aflat, la fel.

Apropo, a trecut ceva timp de la povestea asta, ce s-a mai intamplat?
Te-ai impacat cu ideea?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 10.11.2013 at 17:54:54.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.11.2013, 17:50:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crainou Vezi mesajul
Primim ceea ce oferim.
Persoana este in incurcatura si nu reuseste sa-si recunoasca slabiciunea. Insista.
Stupid sfat, nu-ti dai seama?
Ai avut concret, de a face cu oameni de genul asta, sau stai mai mult in spatele monitorului?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.11.2013, 18:05:23
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru mela me

"Iubiți omul, dar nu vă faceți iluzii despre el, pentru că veți suferi amarnic." Valeriu Gafencu

Poate ca prietena dumneavoastra nu a fost ceea ce ati crezut, sau poate sa schimbat intre timp. De ce nu va ganditi ca poate aceea persoana nu doreste sa va mai fie prietena. Poate doreste doar o amicitie, sau poate nici atat. Vorbiti cu ea, vedeti reactia si ascultati ce spune, astfel va puteti da seama ce isi doreste. Nu va ganditi la ce a fost. Daca in trecut a fost o prietena buna, asta nu inseamna ca vrea, sau ar trebui sa fie in continuare . Daca se termina prietenia, nu este sfarsitul lumii.

Stiu cum este, este greu, dar se poate. Prietenii adevarati se vad doar in timp. Lasati timpul sa treaca, poate, cine stie o sa fiti din nou prietene. Dar nu va faceti mari sperante. Cu siguranta o sa intalniti o persoana pe sufletul dumneavoastra. Si sa nu uitati, exista un Prieten bun, pe care il avem noi toti: Dumnezeu. Si Maica Domnului impreuna cu Sfintii, sunt tot prietenii nostri. Sa nu va simtiti niciodata singura. Unele relatii, sunt de scurta durata, altele sunt mai durabile. Mullte persoane vin si pleaca din viata noastra, dar fiecare lasa cate ceva in urma lor. Sa fiti fericita pentru ca ati avut sansa sa cunoasteti o persoana, sa va bucurati daca va ramane alaturi. Sa nu fiti suparata daca pleaca o persoana, cu siguranta va veni alta. Sa nu uitati ca toate se intampla cu un scop, iar Dumnezeu stie scopul.

Si ca sa treceti mai usor peste aceasta etapa(indiferent care va fi rezultatul) incercati sa va ocupati timpul cu persoanele dragi, chiar daca sunt la distanta. Faceti ceea ce va place. Acordati timp pentru relatia dintre dumneavoastra si Dumnezeu. El le va randui pe toate.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.11.2013, 10:21:59
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit

PRIMIM CEEA CE OFERIM. In aceasta expresie se afla raspunsul la problema intampinata de "mela me". Asa se intelege si din semnatura.
"La tot pasul intalnim astfel de persoane. Fara ispite nu ne putem mantui. Binele se rasplateste cu rau de catre multi. Cand o carare este spinoasa esti pe drumul cel bun. Copiii arunca cu pietre in copacii cu roade sa le dea jos si nu in cei care au numai frunze."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.01.2014, 14:35:21
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit

Foarte de ajutor sfaturile, multumesc celor care mi-au raspuns, Dumnezeu sa va rasplateasca!
M-ati intrebat ce s-a mai intamplat. Mai vorbesc cu persoana respectiva, in postul Craciunului mi-am si cerut scuze pt toate, ne-am mai si vazut, dar acum mai rar, ca ea e in concediu de maternitate:)
In urma cu ceva timp, m- a invitat si la botez si m-am dus; ne-am comportat normal, dar ceva undeva s-a rupt; mi-a placut mult sfatul sa nu ne facem iluzii despre oameni, foarte util.
Da, Alin, mi-am dat seama cat de diferiti suntem noi oamenii:)
Multumesc tuturor!
Doamne ajuta!
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.

Last edited by mela me; 24.01.2014 at 14:38:41.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
barfa, prietenie, serviciu

Thread Tools
Moduri de afișare